Драгун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Польський драгун
Німецькі драгуни в бою

Драгу́ни (фр. dragon «драгун», букв. «дракон»)  — вид кавалерії; назва присвоєна кінноті, яка здатна діяти в бою і в пішому строю.

У колишні часи під цією ж назвою розумілася піхота, посаджена на коней. Слово драгуни вперше з'явилося в історії в XVI ст.: маршал Бріссак під час окупації П'ємонту (155060) посадив на коней добірних, сміливих піхотинців, дав цьому загону назву «драгуни» і застосовував його для швидких набігів.

Билися, проте, ці драгуни пішки. Перший полководець, що надав драгунам їх сучасне значення, був шведський король Густав-Адольф.

Драгунські полки, правильно організовані, перш за все з'явилися у Франції за Людовика XIV (1668). У XIX в Німеччині, Австрії, Франції і Англії біля ⅓ всієї кінноти складалося з драгунів, у Італії ж їх зовсім не було.

У московській армії слово «драгуни» вперше з'являється за Романова Михайла Феодоровича, коли в 1631 із завербованих іноземців був сформований 1-й драгунський полк, що в 1632 брав участь у бою в складі війська Шеіна під Смоленськом.

Потім драгуни стали поповнюватися російськими охочими людьми (добровольцями) і охрещеними татарами. До кінця царювання Олексія Михайловича драгунів було вже понад 11 тис. Тодішні драгуни були озброєні мушкетами, шпагами, бердишами і короткими списами.

В 20 столітті майже вся кавалерія де-факто стала драгунською — атакувати верхи на коні піхоту з автоматичною зброєю було б недоцільно через великі втрати. Під час Другої світової війни кавалерія драгунського типу була, образно кажучи, «квазімотопіхотою» - діючи там де недоцільно чи складно було застосовувати механізовані війська.

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Танк Це незавершена стаття з військової справи.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.