Дятлів Петро Юрійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Петро Дятлів.

Петро Юрійович Дятлов (або Дятлів, як він писав у автобіографії та підписувався в документах; *13 лютого 1883, м. Стародуб, Чернігівська губернія — †3 листопада 1937, ур.Сандармох, Республіка Карелія) — український політичний діяч, революціонер, перекладач, редактор і публіцист.

Жертва сталінського терору.

Біографічні відомості[ред. | ред. код]

Народився у м. Стародуб Чернігівської губернії у сім'ї потомственних ремісників. Закінчив Ніжинську гімназію. Вчився у Московському університеті, Петербурзькому політехнікумі, але не закінчив їх — відрахований як неблагодійний. Притримувався лівих поглядів. Висланий царським урядом за межі Російської імперії.

Закінчив Віденський університет та одержав вищу технічну освіту в Празі.

Після подій жовтня 1917 в Петербурзі — працівник дипломатичного представництва радянської влади у Берліні. З липня 1924 працював у Празі. З 1925 — у столиці УСРР, м. Харків, професор інституту Комунального господарства.

Переслідування з боку більшовицької влади відверто почалися з 1929. Арештований 1933 у справі «Української військової організації». Судовою трійкою при Колегії ДПУ УСРР засуджений за статтею 54-11 Кримінального кодексу УРСР на 5 років виправно-трудових таборів. Відбував покарання у Соловках.

Особливою трійкою НКВС 9 жовтня 1937 засуджений до найвищої кари. Розстріляний в урочищі Сандармох у числі 265 політичних в'язнів 3 листопада 1937 року.

Реабілітований 9 травня 1958 року та 5 листопада 1959 року.

Переклади[ред. | ред. код]

З чеської — Готфрида Келлера, Божени Нємцової, Алоїса Їрасека.

З української: Лесі Українки, Бориса Грінченка, Івана Франка, Михайла Драгоманова, Ольги Кобилянської та ін.

З російської — В. Леніна.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]