Жан-Люк Меланшон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жан-Люк Меланшон
Jean-Luc Mélenchon
Жан-Люк Меланшон
Прапор
Міністр професійної освіти Франції
Прапор
27 березня 2000 — 6 травня 2002
Прем'єр-міністр: Ліонель Жоспен
Президент: Жак Ширак
Попередник: Клод Аллегре
Спадкоємець: Люк Феррі
 
Ім'я при народженні: фр. Jean-Luc Antoine Pierre Mélenchon
Народження: 19 серпня 1951(1951-08-19) (70 років)
Танжер, Марокко
Країна: Франція Франція
Релігія: атеїст
Освіта: Університет Франш-Конте
Ступінь: baccalauréatd (1969)
Партія: 1) Міжнародна комуністична організація
2) Соціалістична партія
3) Ліва партія
Діти: дочка
Автограф: Jean-Luc Mélenchon signature.png

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Жан-Люк Меланшон (фр. Jean-Luc Mélenchon; 19 серпня 1951, Танжер, Марокко) — французький державний і політичний діяч лівого толку, журналіст. Міністр професійної освіти Франції в уряді Ліонеля Жоспена з 2000 по 2002 рік. Член Сенату Франції від департаменту Ессонн (1986-2000; 2004-2010). Депутат Європейського парламенту з 2009 року (фракція Європейські об'єднані ліві/Ліво-зелені Півночі). Один з творців і голів «Лівої партії».

Брав участь в президентських виборах 2012 року, на яких він отримав 11,1% голосів виборців і тим самим зайняв четверте місце.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в Танжері (Марокко, що входило тоді до складу як колонія Французької Республіки). Батьки — держслужбовці. У 1962 році з матір'ю переїхав до Францію. За освітою філософ, навчався в університеті Франш-Конте. Викладав у середніх навчальних закладах. Рано був залучений в ліворадикальний молодіжний рух, перебував у лавах Національної спілки французьких студентів, брав участь у протестах «Червоного травня» 1968 року. Усередині французького троцькістського руху Меланшон приєднався до «ламбертістам» - послідовникам П'єра Ламбера з Міжнародної комуністичної організації. Брав участь у профспілковій роботі в Безансоні.

Однак в 1977 році вступив в Соціалістичну партію Франції, порвавши з троцькістами. Активно підтримував президента Франції Франсуа Міттерана. З 1988 року Жан-Люк Меланшон обирався до Національної ради і Національне бюро Соціалістичної партії. Разом з однодумцями організував «Соціалістичну ліву» (антикапіталістична течія в лавах Соціалістичної партії). З 2000 по 2002 рік обіймав посаду міністра професійної освіти в уряді соціаліста Ліонеля Жоспена. Був сенатором від департаменту Ессонн (1986-2000 і 2004-2010). Також він працював на муніципальному рівні в департаменті Ессонн.

Меланшон (праворуч), Безансно (ліворуч), Бове (у центрі) зустрічаються для об'єднання лівих сил спрямовані проти прийняття Конституції Євросоюзу

У рамках референдуму з прийняття Конституції Євросоюзу разом з лівими внутрішньопартійними течіями соцпартії та іншими лівими організацію виступав «проти» її ратифікації. У той час як керівництво партії виступило «за» її ратифікацію. Участь у кампанії проти, на думку лівих політиків, неоліберальної Конституції ЄС зблизило Меланшона з Компартією Франції і троцькістами.

У 2008 році покинув Соціалістичну партію через суперечності з її керівництвом (включаючи Сеголен Руаяль), яке він критикував за соціал-ліберальний курс і відхід від лівих ідей. Виступив ініціатором створення «Лівої партії» (за зразком німецьких «Лівих» з відсиланням на ідеї Жан Жореса); став її першим головою. У роботі з її створення взяв участь і його соратник Марк Доле. У 2010 році співголовою партії стала лідер внутрішньопартійної фракції партії зелених, що покинула саму партію — Мартін Біллард. У 2009 році обраний депутатом Європарламенту за списком групи Європейські об'єднані ліві/Ліво-зелені Півночі. Ліва партія бере участь у коаліції «Лівий фронт»; Меланшон є одним з його співголів.

Меланшон під час президентської кампанії (19 квітня 2012)

Участь у президентських виборах 2012 року[ред. | ред. код]

У міру наближення президентських виборів 2012 року, Французька комуністична партія припускала виставити свого кандидата на них (найбільш вірогідним був Ален Боке). Однак, на її з'їзді, який проходив 16-18 червня 2011 року, Жан-Люк Меланшон отримав 59,12% голосів членів з'їзду і був висунутий кандидатом (у цьому голосуванні брали участь і члени інших партій входять до «Лівий фронт». Меланшон, таким чином, став єдиним кандидатом від цього альянсу). За результатами опитувань, проведених у 2012 році, перед виборами рейтинг Меланшона становив від 6 до 15%. За всю президентську кампанію за даними деяких соцопитувань він зумів піднятися з п'ятої позиції на третю за кількістю готових віддати за Меланшона свій голос, обігнавши тим самим Марін Ле Пен і Франсуа Байру.

Основною особливістю його програми було проголошення «Шостий Французької республіки» за допомогою зміни конституції Франції. У своїх виступах він неодноразово посилався до історії Великої французької революції і Паризької комуни. Він закликав своїх прихильників до мирної «громадянської» революції — перевороту, який робить не робочий клас, але всі громадяни, які вболівають за свою країну.

За підсумками першого туру Меланшон отримав 3 985 089 голосів (11,1% від загального числа виборців), зайнявши тим самим четверте місце. Це значно вище, ніж у кандидата від Компартії в 2007 році — Марі-Жорж Бюффе (її результат був 1,93% голосів виборців).

У другому Меланшон підтримав кандидатуру Франсуа Олланда, попри те, що через суперечності з ним він в 2008 році покинув Соціалістичну партію.

Подальша діяльність[ред. | ред. код]

Спробував стати депутатом Національних зборів Франції в 2012 від 11 виборчого округу департаменту Па-де-Кале за списком «Лівого фронту». Однак за результатами першого туру виборів він набрав 21,48% голосів і посів третє місце, поступившись лідеру Національного фронту Марін Ле Пен (42,36% голосів) і Філіпу Кемел, кандидату від соціалістів (23,5% голосів). Таким чином Меланшон не зміг отримати право поборотися за мандат депутата.

Приватне життя[ред. | ред. код]

Меланшон був одружений, однак шлюб розпався. Є дочка.

Посилання[ред. | ред. код]