Заплесно

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Заплесно
Кістки правої стопи
знизу (ліворуч) та зверху (праворуч):
A - п'яткова. B - надп'яткова. C - кубоподібна. D - човноподібна. E, F, G - клиноподібні
Деталі
Ідентифікатори
Латина tarsus
MeSH D013639
TA98 A02.5.09.001
TA2 1447
FMA 24491
Анатомічна термінологія
Стопа людини

Заплесно[1], передплесно (лат. tarsus) — частина стопи. Заплесно утворене 7 заплесновими кістками (ossa tarsi): надп'ятковою, п'ятковою, кубоподібною, човноподібною і 3 клиноподібними. Разом з плесновими кістками заплеснові беруть участь у формуванні кісткової основи склепіння стопи.

Назва[ред. | ред. код]

Латинська назва tarsus походить від дав.-гр. ταρσός (первісно — «плоска поверхня для сушення»), що сходить до пра-і.є. *tr̥sós. Українська назва пов'язана з «плесно».

Опис[ред. | ред. код]

Заплеснові кістки можна розділити на два ряди: проксимальний і дистальний. До проксимального (або заднього) відносять п'яткову і надп'яткову кістки, які разом утворюють кісткову основу заднього відділу стопи[2]. У дистальному (передньому) виділяють два відділи: медіальний (човноподібна та клиноподібні кістки) та латеральний (кубоподібна кістка), що разом утворюють кісткову основу середнього відділу стопи, що з'єднується із основами заднього і переднього за допомогою м'язів і підошовної фасції[2].

Клиноподібні та кубоподібна кістки зчленовуються з кістками плесна, утворюючи заплесново-плеснові суглоби, а надп'яткова кістка — з велокогомілковою та малогомілковою кістками, утворюючи надп'ятково-гомілковий суглоб.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Черкасов В. Г. та ін. Кістки стопи // Міжнародна анатомічна термінологія (латинські, українські, російські та англійські еквіваленти) / Під ред. проф. В. Г. Черкасова. — Вінниця : Нова книга, 2010.
  2. а б Podiatry Channel, Anatomy of the foot and ankle

Література[ред. | ред. код]

  • Людина. / Навч. посібник з анатомії та фізіології. Львів. 2002. 240 с.
  • «Анатомія людини», О. І. Свіридов, Київ, Вища школа, 2001.

Джерела[ред. | ред. код]