Мозковий череп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Мозкови́й че́реп, коробка, осьовий череп, нейрокраніум (neurocranium) — функціональний відділ черепа, що вміщує головний мозок, органи нюху і слуху, частково захищає також органи зору. Продовжує вперед осьовий скелет тулуба (хребет).[1]

Анатомія[ред.ред. код]

Розділяється на відділи — задній (хордальний), такий, що розвивається навколо переднього кінця хорди, і передній (прехордальний), або трабекулярний. У кистеперих риб прехордальний і хордальний відділи завжди залишаються розділеними, у решти риб і наземних хребетних вони зливаються на ранніх стадіях розвитку. У більшості груп хребетних в хрящовому дні, в потиличній і бічних стінках мозкового черепа формуються заступні окостеніння (сфеноїди, етмоїди, вушні і потиличні кістки). Хрящова кришка мозкового черепа майже ніколи не буває повною. Зверху мозковий череп закривають накладні кістки дерматокраніума: носові, лобові, тім'яні. Накладні кістки розвиваються також і по дну мозкового черепа (леміші, парасфеноїд). У сучасних круглоротих і хрящових риб мозковий череп хрящовий.

Джерела[ред.ред. код]

  • Биологический энциклопедический словарь / Гл. ред. М. С. Гиляров; Редкол.: А. А. Баев, Г. Г. Винберг, Г. А. Заварзин и др. — М.: Сов. энциклопедия, 1986. — 831 с., ил., 29 л. ил.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Неттер Ф. (2004). Атлас анатомії людини (переклад Цегельского А.А.). Львів: Наутілус. с. 592. ISBN 966-95745-8-7.