Клубова кістка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клубова кістка
Pelvis diagram.png
Загальний вигляд таза з клубовими кістками (ilium)
Латинська назва os ilium

Commons-logo.svg Клубова кістка у Вікісховищі

Клу́бова кістка (лат. os ilium) — парна кістка таза, одна зі складових тазової кістки. Латинська назва os ilium пов'язана з формою родового відмінка множини слова ile («бік», «пах») і може тлумачитися як «кістка боків»[1].

Складається із двох частин: тіла (corpus) і крила (ala). Тілом вважається наймасивніша частина кістки. Зверху на крилі є гребінь, до якого прикріплюються м'язи живота. На передньому краї крила є дві ості: верхня ость (spina superior) і нижня ость (spina inferior). На задньому краї крила також дві ості: верхня і нижня. Передні ості більші від задніх. Внутрішня поверхня крила гладенька. На ній лежать внутрішні органи. Приблизно посередині внутрішньої поверхні крила знаходиться клубова ямка, дорсальніше якої є вушкоподібна суглобова поверхня для з'єднання з такою ж поверхнею крижової кістки. Вушкоподібна поверхня переходить у дугову лінію, яка розділяє малий і великий таз.

На зовнішній поверхні крила є три сідничні лінії: нижня, середня і задня. Від них починаються сідничні м'язи: малий, середній, великий.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Hyrtl, J. (1880). Onomatologia Anatomica. Geschichte und Kritik der anatomischen Sprache der Gegenwart. Wien: Wilhelm Braumüller. K.K. Hof- und Universitätsbuchhändler.

Література[ред. | ред. код]

  • Людина. / Навч. посібник з анатомії та фізіології. Львів. 2002. 240 с.
  • «Анатомія людини», О. І. Свіридов, Київ, Вища школа, 2001.