Клубова кістка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Загальний вигляд таза з клубовими кістками (ilium)
Деталі
Ідентифікатори
Латина os ilium
MeSH D007085
TA98 A02.5.01.101
TA2 1317
FMA 16589
Анатомічна термінологія

Клу́бова кістка[1][2] (лат. os ilium) — парна кістка таза, одна зі складових тазової кістки. Латинська назва os ilium пов'язана з формою родового відмінка множини слова ile («бік», «пах») і може тлумачитися як «кістка боків»[3]; українська назва походить від «клуб». З'єднується з крижовою кісткою хребта за допомогою крижово-клубового суглоба.

Складається із двох частин: тіла (corpus) і крила (ala). Тілом вважається наймасивніша частина кістки. Зверху на крилі є гребінь (crista iliaca), до якого прикріплюються м'язи живота. На передньому краї крила є дві ості: верхня ость (spina superior) і нижня ость (spina inferior). На задньому краї крила також дві ості: верхня і нижня. Передні ості більші від задніх. Внутрішня поверхня крила гладенька. На ній лежать внутрішні органи. Приблизно посередині внутрішньої поверхні крила знаходиться клубова ямка (fossa iliaca), дорсальніше якої є вушкоподібна суглобова поверхня для з'єднання з такою ж поверхнею крижової кістки. Вушкоподібна поверхня переходить у дугову лінію, яка розділяє малий і великий таз.

На зовнішній поверхні крила є три сідничні лінії: нижня (linea glutea inferior), передня чи середня (linea glutea anterior) і задня (linea glutea posterior). Від них починаються сідничні м'язи: малий, середній, великий.

У місці з'єднання клубової кістки з лобковою і сідничною розташована кульшова западина, над якою на тілі клубової проходить надкульшова борозна (sulcus supraacetabularis).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Клубовий // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  2. Клубовий [Архівовано 6 лютого 2016 у Wayback Machine.] // УЛІФ
  3. Hyrtl, J. (1880). Onomatologia Anatomica. Geschichte und Kritik der anatomischen Sprache der Gegenwart. Wien: Wilhelm Braumüller. K.K. Hof- und Universitätsbuchhändler.

Література[ред. | ред. код]

  • Людина. / Навч. посібник з анатомії та фізіології. Львів. 2002. 240 с.
  • «Анатомія людини», О. І. Свіридов, Київ, Вища школа, 2001.