Золотий віслюк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Метаморфози / Золотий осел
ApuleiusFrontispiece.jpg
Жанр Крутійський роман
Автор Апулей
Мова латинська
Написаний II століття
Переклад Йосип Кобів, Юрій Цимбалюк

«Золотий осел» (De asino aureo, Asinus aureus), або «Метаморфози» (лат. Metamorphoseon) — роман в 11 книгах, що його написав давньоримський письменник 2-го століття Апулей. Це єдиний античний роман латинською мовою, що зберігся до нашого часу.

Рукописи та видання[ред.ред. код]

«Метаморфози» дійшли до нас майже в сорока списках. Найдавніший і найкращий з них (Laurentianus, 68, 2-F) датують XI століттям. Він знаходиться у Флоренції у Bibliotheca Medicea Laurentiana. Там знаходяться «Апологія», «Метаморфози», «Флориди», розташовані в цьому порядку, і ряд розділів з «Анналів» (XI–XVI) і «Історії» (I–V) Тацита.

З ранніх видань, що не втратили свого значення досі, фахівці називають видання Ф. Бероальда (1500), Берн. Філомати (1522), П. Кольвах (1588) і Скалігера (1600). Перше наукове видання, яке здійснив Г. Кайл, з'явилося в 1849 році.

Джерела роману[ред.ред. код]

Точна дата створення роману невідома; дослідники відносять його написання або до раннього (150-і роки) або до пізнього (170–180) періоду творчості Апулея. Також давно обговорюють питання про грецькі джерела «Метаморфоз»: є версії, що Апулей користувався збіркою так званих «мілетских оповідань» (незбережені; ще в давнину їм приписували еротичний зміст) або втраченим твором якогось Лукія з Патр, особи історично недостовірної. Сатирична повість «Лукій, або Осел» (дав.-гр. Λούκιος ἢ ὄνος), можливо, була наслідуванням Лукію Патрскому або переказом його твору. За повідомленням патріарха Фотія, перші дві книги — це твори Лукія Патрского. Довгий час її неправильно приписували Лукіану Самосатскому. Це історія пригод юнака, який через пристрасне бажання пізнати секрети магії помилково перетворився у віслюка замість того, щоб перетворитися на птаха. «Метаморфози» у багатьох місцях майже дослівно збігаються з «Віслюком» Псевдо-Лукіана.

Визнають імовірним, що «Метаморфози» Лукія з Патр послужили загальною моделлю для твору Псевдо-Лукіана і для роману Апулея. Один з непрямих доказів безпосереднього зв'язку Апулея з Лукієм бачать також у тому, що твір Апулея носить ту ж назву, що і твір Лукія з Патр.

Існує думка (К. Дільтей, Е. коки), що жодного Лукія з Патр не існувало, що він — плід фантазії Фотія, а твір грецькою мовою написав Апулей від імені якогось Лукія. Пізніше Апулей розширив його, переписавши ці кумедні пригоди латинською мовою. Майже загальновизнано, що відомості початку першої книги і кінця останньої стосуються самого Апулея. Звідси робили висновок, що автором як грецьких, так і латинських «Метаморфоз» є Апулей.

Сюжет[ред.ред. код]

У книзі розповідається про неймовірні пригоди римського юнака Луція, захопленого жінками і чаклунством; розповідь ведеться від його особи. Опинившись в грецькій області Фессалія, яку вважали в античності батьківщиною магії і яка славилася своїми відьмами, він вирішив випробувати на собі місцеві чари. Він дізнався, що Памфіла, дружина господаря будинку, в якому він мешкає, — відьма. Її служниця Фотіда сховала його на горищі, і на його очах Памфіла за допомогою чарівних мазей обернулася совою і полетіла на побачення до коханого. Фотіда дістає йому мазь, яка повинна перетворити його в птаха, але плутає пляшки, і замість того, щоб стати птахом, Луцій перетворюється на осла.

В образі тварини Луцій потрапляє до різних господарів, зазнає всякого роду принижень, в основному пов'язаних з важкою працею, стає жертвою сексуальних домагань однієї знатної дами і бачить життя багатьох верств пізньоантичного суспільства — від хліборобів і розбійників до жерців Кібели і багатих городян, усюди спостерігаючи падіння моралі. Виснажений і доведений до відчаю Луцій просить богів про допомогу, і на його молитву відгукується богиня Ісіда. За її вказівкою Луцій з'їдає квітучі троянди і знову перетворюється на людину. Відрікшись від колишнього порочного життя, він проходить [ініціація (обряд)|обряд посвячення]] і стає пастофором (жерцем Осіріса та Ісіди).

Стиль і композиція[ред.ред. код]

Стиль «Золотого осла» підкреслено іронічний та ексцентричний, рясніє каламбурами, нагромадженнями епітетів, архаїчними побудовами пропозицій; автор любить використовувати рідкісні та застарілі слова. Особлива стилістична своєрідність наштовхувала ранніх дослідників роману на думку, що Апулей писав особливим «африканським діалектом» латини. При цьому мова твору сильно змінюється в останній книзі, де описано релігійне пробудження Луція; його звернення до богині написані цілком серйозним і урочистим стилем. Цьому факту є декілька пояснень:

  1. Роман є завуальованим езотеричним трактатом: перші десять книг зображують повноту чуттєвих задоволень і спокус життя, що веде до деградації і переходу в «скотинячий» стан, а остання демонструє піднесення людини через залучення до божественних таємниць.
  2. У романі «зашифровано» життя самого Апулея, який був знайомий з різними містичними вченнями, а також судимий за звинуваченням у чаклунстві.
  3. Твір є сатирою на всі риси життя пізнього Риму, в тому числі і на релігію. Іронічні нотки в описі обрядів ініціації, через які проходить Луцій, свідчать про релігійний скептицизм Апулея.

Літературний вплив[ред.ред. код]

Фронтиспис нідерландського видання латинською мовою (Гауда, 1650)

«Метаморфози» Апулея були широко читані в пізній античності і ранньому Середньовіччі. Відома висока оцінка книги Августином Блаженним (уродженцем Північної Африки, подібно автору роману), який також повідомляє про її другу назву — «Золотий осел» (див. «Про град Божий» , XVIII, 18); епітет «золотий», мабуть, вказував на захоплення читачів. Про твір Апулея також писали Лактанцій та Фульгенцій; розвивалася алегорична інтерпретація оповіді про Амура і Психею і всієї книги в цілому як мандрів людської душі в пошуках Бога.

Новий сплеск інтересу до роману починається в епоху Відродження, з'являються перші видання «Золотого осла». В XVI-XVIII століттях книга була перекладена на основні європейські мови. «Метаморфози» вплинули на розвиток новоєвропейського роману в цілому і на творчість таких письменників, як Боккаччо, Рабле, Сервантес, Кеведо, Вольтер, Дефо, та багато інших.

Перший переклад «Золотого осла» на російську мову виконав Є. І. Костров у 17801781-х роках. Можливо, саме в його перекладі читав роман Пушкін Олександр Сергійович:

У ті дні, коли в садах Ліцею
Я безтурботно розцвітав,
Читав охоче Апулея,
А Цицерона не читав …

У 1895 з'явився переклад Н. М. Соколова, в 1929 — став класичним переклад М. А. Кузміна, що відрізняється блискучою передачею авторського стилю. В 1956 він був перевиданий у серії «Літературні пам'ятники» під редакцією С. П. Маркиша та А. Я. Сиркіна, які внесли у нього вимушені цензурні і стилістичні спрощення; у відредагованому вигляді текст друкувався і в наступних радянських виданнях. Після перебудови, як правило, друкується оригінальний текст Кузміна

Українською мовою роман переклали Йосип Кобів та Юрій Цимбалюк:

Література[ред.ред. код]

  • Апулей.Апологія, або Промова на захист самого себе від звинувачення в магії. Метаморфози в XI книгах. Флориди. / Переклади М. А. Кузміна і С. П. Маркиша. — М.: Изд-во АН СРСР, 1956.
  • Полякова С. В.«Метаморфози» чи «Золотий осел» Апулея. — М.: Головна редакція східної літератури видавництва «Наука», 1988. — 150 с.

Посилання[ред.ред. код]