Сет (міфологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Set.svg

Сет (др.єг.) — у староєгипетській міфології бог пустелі та зла. Попри керування всіма шкідливими явищами світу, мав поширений культ, покликаний задобрити Сета.

Функції[ред.ред. код]

Сет і Гор коронують фараона Рамзеса

Сет керував усіма явищами, протилежними добрим та корисним. На противагу родючим землям у його владі перебувала пустеля, повноводдю протистояла посуха, світлу — темрява, здоров'ю — хвороби, Єгипту — навколишні країни. Боги інших країн асоціювалися у єгиптян із Сетом. Так, наприклад, Сетом вони називали Ваала.

У Танісі і деяких містах, які перебували під його впливом, Сет шанувався як бог сонця, противник змія Апепа, поставав аналогом Ра. За часів Нового царства Сет стає широко відомий як Саутекх, а легенда про початок війни з метою вигнання гіксосів стверджує, що цар гіксосів Апепі спробував зробити цього бога єдиним Богом у державі. В епоху Вісімнадцятої і Дев'ятнадцятої династії Саутекха називали богом кхетів, і уявлявся він противником бога Ра.

Коли Верхній і Нижній Єгипет об'єдналися, Сет і Гор часто вважалися покровителями влади фараона. Разом з тим, оскільки Верхній Єгипет було завойовано Нижнім, ці боги уявлялися супротивниками.

Його образ набував все більш негативних рис і за Двадцять шостої династії Сет став богом зла.

Сет у міфах[ред.ред. код]

Сет був братом Осіріса, Ісіди і Нефтиди, яка приходилася йому дружиною. Проте як бог безплідної пустелі, Сет ніколи не мав дітей. Також згадується, що Сет знищував ворогів Ра, а пізніше приєднався до його почту.

Цей бог найбільше відомий у міфах за боротьбу з Гором, сином Осіріса, підступно вбитого Сетом. Забравши трон Єгипту в Осіріса, Сет довго боровся за владу з Гором. Коли боги зійшлися у двобої, сили виявилися рівними, позаяк Гору давала сили Ісіда, а Сету його демони. Однак бог пустелі зумів кинути гострий камінь Гору в око і коли той похитнувся, вирвав око. Після цього Сет розрубав противника на шістдесят чотири шматка. Бог Тот зростив шматки, Гор підвівся і вирушив продовжити бій. В наступному бою Сет програв, Гор зв'язав його, а вирване око вклав Осірісу до рота, чим оживив його.

Сет не покинув зазіхань на трон і звернувся до інших богів розсудити суперечку. Восьмеро з дев'яти головних богів постановили бути фараоном Гору, тільки Ра заперечив. Він вважав Гора надто юним і не дозволив порушити закон, за яким син не може зайняти трон ще живого батька. Зрештою боги домовилися визначити фараона змаганням. Сет боявся, що Ісіда допомагатиме сину, тому їй було заборонено знаходитися поруч. Та богиня, набувши вигляду старої, підкупила золотом перевізника Анті. Знайштовши Сета, Ісіда перетворилася на дівчину та звернулася до бога пустель з проханням розсудити її випадок. Вона скзала, що є донькою пастуха, котрого вбив його брат, а його сина прогнав і худобу забрав собі. Сет відповів — злодія слід побити, вигнати, а стадо віддати синові. Цим він сам виніс собі вирок, адже Ісіда переповіла історію про те, як він відібрав трон в Осіріса.

Домовившись із Гором, Сет таки почав змагання — в подобі гіппопотамів три місяці протриматися під водою. Сет не витерпів першим, але і Гор був знесилений. Скориставшись цим, бог пустель вирвав у Гора очі, та їх відновила Хатхор, вливши в очниці молоко. Коли злочин викрився, Сет став вимагати другого змагання. Ра дозволив його за умови, що воно стане останнім.

Противники домовилися побудувати камінні кораблі та змагатися у швидкості. Сет видовбав корабель з цілого каменя, Гор же зробив його з дерева і покрив гіпсом. Тому Сет програв, адже його корабель вмить затонув, а Гора тримався на плаву. Після цього Сет спробував помститися, напавши на Гора в подобі гіппопотама, але той вразив ворога мідним гарпуном. Ра оголосив фараоном Гора, котрий зажадав скарати вбивцю батька смертю. Цьому завадила Ісіда, позаяк Сет був її братом. Більше битв між Сетом і Гором не відбувалося, проте єгиптяни вірили, що колись Сета буде подолано остаточно[1].

Культ Сета[ред.ред. код]

З давніх часів Омбос в Верхньому Єгипті був важливим центром культу Сета. Тут йому поклонялися як владиці півдня країни і іноді вважали єдиним цілим з Себеком, богом-крокодилом. У нього був храм у Фівах і кілька храмів в західній дельті Нілу, особливо в Танісі, де йому поклонялися, як правило, під ім'ям Саутекха.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Ancient Egypt: the Mythology - The Story of Isis and Osiris. www.egyptianmyths.net. Процитовано 2017-02-07. 

Література[ред.ред. код]

  • Wiedemann A. Religion of the Ancient Egyptians / Alfred Wiedemann. — Courier Corporation, 2012 р. — 352 p.

Посилання[ред.ред. код]