Зоран Стефанович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Зоран Стефанович (* 21 листопада 1969, Лозниці, Сербія) — сербський письменник, видавець і міжнародний культурний активіст. Дебютував у театрі та кіно в 1987 році. 1994 р. закінчив Факультет драматичного мистецтва (Університет мистецтв у Белграді). Проживає в Белграді.

Театральні драми, проза й графічні романи автора перекладені македонською, румунською, словенською, англійською, французькою і польською мовами. Головний засновник кількох міжнародних культурних мереж.

Художня творчість[ред.ред. код]

Велика частина художнього доробку автора належить до фантастики - в театрі ("Слов'янський Орфей / Словенски Орфеј", "Байка про космічне яйце / „Скаска о космичком јајету“"), коміксах ("Третій аргумент / Трећи аргумент", на основі оповідання Мілорада Павича, "Під вовчим тавром / Под вучјим жигом“"), у прозі ( "Через Дрину, з іскрою в оці / Преко Дрине, с искром у оку","Час галасу й люті / Време буке и беса") і в кіно та на телебаченні ("Вузькі стежки / Уске стазе").

Інша ж частина робіт - документальної природи, наприклад, телесеріал "Янусове обличчя історії / Јанусово лице историје" або фільм "Життя Кости Хакмана / Животи Косте Хакмана" та "Музика тиші / Музика Тишине".

Культурна діяльність[ред.ред. код]

Зоран Стефанович - головний засновник кількох міжнародних культурних мереж і видавничих проектів: "Проект Растко" (мережа цифрових бібліотек, в: Проект Растко Україна),"Розподілені коректори Європи" (міжнародне цифрування культурної спадщини), "Проект Гутенберг Європа" (бета-версія, громадські цифрові бібліотеки), і подібних товариств та організцацій у галузі видавничої справи, цифрування, лексикографії й поп-культури.

Не обмежуючись лише Інтернетом, він бере активну участь у численних культурних, наукових та видавничих проектах в Євразії з 1993 року, особливо в країнах колишньої Югославії, Румунії, Болгарії, Греції, Україні, Росії, Польщі, включаючи й заходи щодо збереження культури меншин і племінних культур Євразії та організацію за "Балканську культурну мережу" (спільно з грецькими культурним активістом і музикальним продюсером Нікосом Валканосом й іншими колегами).

Його соціальна позиція містить також наполегливе відстоювання філософії "відкритих джерел" та вільних знань як "цивілізованої основи будь-якого людського суспільства". Активно підтримує кілька регіональних Вікіпедій, особливо в Східній Європі, ще з моменту їхнього заснування.

Нагороди та відзнаки[ред.ред. код]

Як письменник, драматург і сценарист неодноразово отримував національні та міжнародні нагороди, у тому числі був номінований на премію "Prix Europa" в Берліні та "Prix Italia" у Римі.

За свою національну й міжнародну культурно-видавничу діяльність був відзначений більше двадцяти разів, у тому числі в номінації "United Nations World Summit Award“, тричі отримував щорічну нагороду Товариства інформатиків Сербії та десять разів - YU Web Top 50 визнання (SR Web Top 50).

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]