Казарка канадська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Канадська казарка
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Гусеподібні (Anseriformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Рід: Казарка (Branta)
Вид:
Канадська казарка (B. canadensis)
Біноміальна назва
Branta canadensis
Ареал канадської казарки:     Гніздування (природний ареал)     Осіле проживання (природний ареал)     Зимування (природний ареал)     Гніздування (інтродукційний ареал)     Осіле проживання (інтродукційний ареал)     Зимування (інтродукційний ареал)     Гніздування малої казарки

Каза́рка кана́дська[2] (Branta canadensis) — водоплавний птах родини качкових, що походить з Північної Америки, проте населяє і деякі райони північної Європи. В Україні це рідкісний залітний вид, можливо це особини, які втекли з неволі [3]

Вигляд[ред. | ред. код]

Канадська казарка — найбільша з роду казарок, довжина тіла у неї коливається від 55 до 110 см. Вага — 2 — 6,5 кг, розмах крил 1,2-1,8 м. Шия помітно довше гусячої. Вона легко впізнається: голова і шия чорні з характерними крупними білими плямами з боків голови, що захоплюють щоку, підборіддя і горло. Решта забарвлення тіла — сірувато-бура з хвилястими смугами на боків. Дзьоб і ноги чорні. У молодих птахів чорний колір в оперенні замінений на світло-коричневий, а плями на голові мають брудно-білий колір. Пташенята жовтувато-бурі.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Канадська казарка населяє практично всю тундру Північної Америки, а також на південь від тундри до північних меж Каліфорнії, Невади, Юти, Південнї Дакоти та Індіани. Тут гніздиться декілька підвидів канадської казарки, що відрізняються в основному розмірами. Велика популяція канадських казарок населяє Алеутські острови, де на сьогоднішній момент налічується близько 20 000 особин. У минулому (до початку 20 століття) гніздилась також на Курильських і Командорських островах, де була повністю винищена. Також канадська казарка була успішно переселена до Великої Британії, північно-західної Європи і Нової Зеландії.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Канадська казарка з пташенятами
яйце Branta canadensis - Тулузький музей

Канадські казарки мешкають на берегах річок, водосховищ, боліт, на затоплюваних низинах. Казарка дуже добре ходить по землі і непогано плаває.

Як і інші гуси, канадські казарки живиться рослинною їжею. Основу їх раціону складають осока, подорожник, костриця, медова трава. На сільськогосподарських полях охоче поїдає кукурудзу і ячмінь.

Канадська казарка гніздиться в основному на островах, розташованих посередині водоймищ, гнізда влаштовує у високій траві і лише у виняткових випадках на деревах. Статева зрілість наступає в 2 роки, іноді пізніше. Незважаючи на те, що казарки гніздяться колоніями, все ж таки прагнуть влаштовувати гнізда подалі одне від одного. У кладці канадської казарки від 4 до 7 яєць.

Промислове значення[ред. | ред. код]

Канадська казарка — улюблений об'єкт полювання — завдяки своїм розмірам і смаку м'яса. Щорічно під час мисливського сезону в США і Канаді відстрілюють близько 400 000 представників цього виду.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2018). Branta canadensis: інформація на сайті МСОП (версія 2018.2) (англ.) 09 серпня 2018
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.

Література[ред. | ред. код]

  • Бейчек В., Штясны К. Птицы. Иллюстрированная энциклопедия. М.: Лабиринт-пресс
  • Акимушкин И. Мир животных. Птицы, рыбы, земноводные и пресмыкающиеся М.: Мысль 1995
  • Красная Книга Российской Федерации М.: АСТ 2001

Посилання[ред. | ред. код]