Капітал. Критика політичної економії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва Капітал. Критика політичної економії
Zentralbibliothek Zürich Das Kapital Marx 1867.jpg


Титульна сорінка першого видання 1-го тому, 1867 р., Гамбурґ

Автор Карл Маркс
Назва мовою оригіналу Das Kapital. Kritik der politischen Ökonomie
Переклад Д. Рабинович, Анд. Річицький, І. Франко, В. Щербаненко
Країна Coat of arms of the North German Confederation.svg
Мова німецька
Тема політична економія, філософія
Видавництво Verlag von Otto Meissner (Гамбурґ, Північнонімецький союз) (1-й том)
Публікація 1867 (1-й том)
Публікація
українською мовою
1927 (1-й том)
Сторінки ≈790 (1-й том)
Попереднє видання Пан Фоґт
Наступне видання Громадянська війна у Франції

Капітал. Критика політичної економії (нім. Das Kapital. Kritik der politischen Ökonomie) — одна з основних праць Карла Маркса, у якій аналізується та критикується капіталістичне суспільство. Книжка мала визначний вплив на робітничий рух в XX столітті.

Після десятиліть досліджень в економіці та написання різноманітних попередніх робіт (прим. Основи критики політичної економії, До критики політичної економії, Теорії доданої вартості) 1867 року було випущено перший том: Процес виробництва капіталу. Фрідріх Енгельс вже після смерті Маркса скомпонував рукописи останнього й видав два наступних томи, II: Процес циркуляції капіталу 1885 та III: Загальний процес капіталістичного виробництва 1895.

Номер 30 у Рейтингу 100 найкращих книг усіх часів журналу Ньюсвік[1].

Огляд[ред.ред. код]

Перш за все, слід розрізняти три послідовних рукописи, написаних за планами, які змінюють структуру та визначення проблем, які досліджено в кожній наступній версії; та три редакції Капіталу.[2]

Перший рукопис на економічну тему: Основи критики політичної економії (нім. Grundrisse der Kritik der politischen Ökonomie, 1857–1858). Був першим загальним нарисом запланованої праці, оснований на ідеї системного розвитку від абстрактних понять до конкретного, з прозорим поясненням виконаних кроків. Особливо це стосується поняття вартості, визначення ціни та собівартості виробництва, завдяки чому Маркс вивільнився з поняттєвого простору Рікардо. В цьому рукописі містилась лише частина більшої праці, яку запланував на цей час Маркс. Однак в ньому покривались, хоча і нерівномірно, частини майбутнього Капіталу, а другий та третій томи все ще перебували в зародковому стані. Роботу над ним було завершено в січні 1858 року.

Маркс одразу ж взявся за написання та друк До критики політичної економії (нім. Zur Kritik der politischen Ökonomie, 1859) яка згодом перетворилась на першу частину першого тому, присвячену основним категоріям товарів та грошам.

Того ж року, він окреслив нарис праці, яка б складалась з трьох томів, які ми знаємо зараз, та окреслив зміст розділів першого тому.

Другий рукопис на економічну тему (від грудня 1861 до липня 1863) містив:

 • варіант першого тому (продовження До критики);
 • варіант третього тому;
 • Теорії доданої вартості, на яких було заплановано побудувати четвертий том, присвячений історії та критиці попередньої економічної теорії.

Цей рукопис містить новий та дуже докладний план першого та третього томів, написаних після Теорій в січні 1863 року, та відображає теоретичні вдосконалення, які вони містили, особливо поняття «капіталу взагалі», яке має основну роль в праці.

Третій рукопис на економічну тематику (1863–1865) являє собою нову, попередню чернетку, трьох томів. Він також містить важливий текст, який було заплановано розмістити в кінці першого тому, але його було вирішено пропустити. Він має назву «Глава 6. Наслідки безпосереднього процесу виробництва».

Також існують три редакції першого тому Капіталу. Перша редакція (1867) відрізняється від наступних відмінним змістом першої глави та наявністю «додатку» з альтернативним вмістом. Друга німецька редакція (1873) в якій перша глава основана на додатку попердньої редакції. Французька редакція (1872–1875) побачила світ в окремих випусках, перекладач Дж. Рой, відредагована Марксом, який скористався цією нагодою аби підправити текст в багатьох місцях.

Наступні редакції були підготовлені Енгельсом. Четверте видання, яке стало «канонічним текстом», в основному спирається на друге німецьке видання з деякими додатками, які Маркс написав для французького видання.

Зміст[ред.ред. код]

Том I: Процес виробництва капіталу[ред.ред. код]

Перший том містить наступні відділи[3]:

 • Відділ 1: Товар і гроші
 • Відділ 2: Перетворення грошей на капітал
 • Відділ 3: Продукція абсолютної доданої вартости
 • Відділ 4: Продукція відносної доданої вартости
 • Відділ 5: Продукція абсолютної і відносної доданої вартости
 • Відділ 6: Заробітна плата
 • Відділ 7: Процес акумуляції капіталу

Том II: Процес циркуляції капіталу[ред.ред. код]

Другий том містить наступні відділи:

 • Відділ 1: Метаморфози капіталу та їх кругообіг
 • Відділ 2: Обіг капіталу
 • Відділ 3: Відтворення та циркуляція всього суспільного капіталу

Том III: Сукупний процес капіталістичного виробництва[ред.ред. код]

Третій том складається з двох частин, що містять наступні відділи[4]:

 • Частина перша
  • Відділ 1: Перетворення додаткової вартості в зиск і норми додаткової вартості в норму зиску
  • Відділ 2: Перетворення зиску в пересічний зиск
  • Відділ 3: Закон тенденції норми зиску до падіння
  • Відділ 4: Перетворення товарного капіталу і грошового капіталу в товарно-торговельний капітал і грошово-торговельний капітал (купецький капітал)
  • Відділ 5: Розпад зиску на процент і підприємницький дохід. Капітал, що дає процент
 • Частина друга
  • Відділ 5 (продовження): Розпад зиску на процент і підприємницький дохід. Капітал, що дає процент
  • Відділ 6: Перетворення додаткової вартості в земельну ренту
  • Відділ 7: Доходи та їхні джерела

Том IV: Теорії додаткової вартості[ред.ред. код]

Видання українською[ред.ред. код]

Праці Карла Маркса в українському перекладі вперше з'явилися наприкінці 1870-х років. Зокрема, Іван Франко у 1879 році уперше переклав українською мовою 24-й розділ з 1-го тому «Капіталу», але не зміг його опублікувати. У 1890-х роках кілька україномовних перекладів праць Маркса з'явилися в Галичині.

У повному обсязі «Капітал. Критика політичної економії» Карла Маркса було перекладено українською мовою лише у XX сторіччі. Зокрема, перший том Капіталу під назвою «Процес виробництва капіталу» у перекладі українською мовою Андрія Річицького та Володимира Щербаненка було надрукований аж у 1927 році у Харкові у видавництві "Державне видавництво України". Друге видання І тому, також в перекладі А. Річицького та В. Щербаненка, вийшло у 1929 році. У 1933 році на відзначенні п’ятдесятиріччя з дня смерті Карла Маркса у Харкові у видавництві "Пролетар" було здійснене третє видання І тому «Капіталу» в перекладі Д. Рабіновича та С. Трикози, які переклали назву як «Процес продукції капіталу».

Другий том Капіталу українською мовою в перекладі ??? під назвою «Процес циркуляції капіталу» вийшов лише у 1932 році у Харкові у видавництві «Пролетар».

У 1929 році у Харкові у видавництві «Пролетарій» видано українською мовою III том (I частина), а у 1930 році III том (II частина) в перекладі ??? під назвою «Процес капіталістичної продукції як цілість». У 1936 році у Києві у видавництві "Партвидав ЦК КП(б)У" повторно видано III том під назвою «Сукупний процес капіталістичного виробництва» в перекладі Д. Рабіновича.

Четвертий том Капіталу під назвою «Теорії додаткової вартості» вперше було перекладено українською мовою та видано трьома частинами у 1956 році (I частина), 1960 році (II частина) та у 1964 році (III частина).

У межах канонічної радянської інтерпретації марксизму 1985 року було завершене україномовне видання праць К. Маркса та Ф. Енгельса в 50-ти томах. Усі чотири томи «Капіталу» Маркса було надруковану у томах 23—26 цієї серії, з новим перекладом погодженим, виправленим та доповненим Інститутом марксизму-ленінізму при ЦК КПРС.

Слід зазначити, що твори Маркса, перекладені українською мовою А.Річицьким, видавалися також закордоном. Зокрема, товариством «Космос» у Берліні протягом 1920-х років.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Newsweek's Top 100 Books — список 100 найкращих книг усіх часів журналу Ньюсвік (англ.)
 2. Jacques Bidet Exploring Marx's Capital : philosophical, economic, and political dimensions = Que faire du Capital? / перекл. David Fernbach. — Brill, 2006. — (Historical materialism, ISSN 1570-1522). — ISBN 978-90-04-14937-6.
 3. Карл Маркс. Капітал. Критика політичної економії. Том I. Кн. I / Пер. з нім. за ред. Д.Рабиновича. — Київ: Партвидав ЦК КП(б)У, 1934. — Стор. 833-839
 4. Карл Маркс. Капітал. Критика політичної економії. Том III. Ч. I. Кн. III / Пер. з нім. за ред. Д.Рабиновича. — Київ: Партвидав ЦК КП(б)У, 1936. — Стор. 437-439

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Ресурси інтернету[ред.ред. код]


Економіка Це незавершена стаття з економіки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.