Кароль Сверчевський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Кáроль Сверчéвський

Кáроль Сверчéвський (22.2.1897, Варшава—28.3.1947, Яблонки під Балігродом) — польський політик прорадянського спрямування, військовий діяч ПНР, комуністичний генерал. Організатор примусових депортацій поляків до терену комуністичної Польщі. Загинув у бою з УПА.

Біографія[ред.ред. код]

Працював робітником на фабриці Герляха у м. Варшава. 1915 евакуйований до центральних районів Росії, де брав участь у більшовицькому перевороті 1917 і громадянській війні у складі армії Троцького. З 1921 — викладач і комісар Польської школи червоних комунарів, громадянин СРСР. 1928 закінчив Військову академію ім. М. Фрунзе, працював у Генеральному штабі РСЧА. 1936 висланий до Іспанії, де під іменем «генерал Вальтер» командував диверсійними загонами іспанської республіканської армії.

У роки німецької-радянської війни 1941—45 — у сталінській армії, з 1943 — один з організаторів просталінської Армії Людової в СРСР, заступник командира І-го корпусу, пізніше — заступник командувача І Армії Людової. З 1944 — член і керівник органів Польської робітничої партії, посол Крайової Ради Народової. Командував II Польською армією, яка брала участь у бойових діях на заключному етапі війни (на території Польщі, Чехії та Німеччини). З лютого 1946 призначений заступником міністра оборони Польщі.

Виконував ряд дипломатичних місій, одна з яких мала протиправний характер. Він був активним на переговорах із міжнародною Контрольною комісією щодо примусової репатріації поляків із Німеччини і західних країн, а також у США, Канаді та країнах Латинської Америки. У січні 1947 обраний послом сейму.

Ліквідований під час інспекторської поїздки на українські землі, включені до складу Польщі. У районі м. Балигород, біля села Яблоньки, сотня УПА під командуванням майора Степана Стебельського нав'язала його охороні бій, під час якого відомий генерал-сталініст загинув.

Місце поховання, кладовище Військові Повонзки, Варшава
У смерті Свєрчевського досі чимало неясного. У тому бою проти 50 поляків стояло 150 оунівців, з кулеметами й мінометами. А вбито лиш генерала та трьох солдатів. Нападників одразу названо "бандою УПА", хоча слідство закінчили тільки тижнів через три. Бандерівці не знімали з себе відповідальності за ту акцію. Але дивно, що "Хрін", який командував однією з тих двох сотень упівців, згодом у своїх мемуарах ані словом не згадав про Свєрчевського.
[1]

Загибель Сверчевського у бою з УПА спровокувала уряд комуністичної Польщі до депортації всіх українців Лемківщини (акція «Вісла») в окремі райони ПНР.

Ясно одне: смерть генерала була не причиною, а лиш вигідним приводом і сигналом для початку акції "Вісла". Її ідея визріла ще восени 1946 року. Інспекційна поїздка Свєрчевського саме й здійснювалася в ході підготовки до акції. Отже, смерть усунула генерала від участі в ній і тим самим уберегла від ганьби.
[2]

Комуністичний режим намагався зробити з особистості Сверчевського певну легенду, відтворивши, зокрема, його портрет на банкноті у 50 злотих.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]