Катакомби

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Козацькі катакомби біля села Республіканець Бериславського району Херсонської області
Вхід до катакомб святого Себастьяна, Рим
Одеські катакомби

Катако́мби (грец. κατω — знизу і грец. κομβος — сплетіння). Початково катакомбами називалися підземні погребальні галереї під церквою Святого Себастьяна в Римі. Саме походження слова катакомби спірне і точно не встановлене, але відомо, що вперше воно стало використовуватися у зв'язку з цим місцем поховання.

Сьогодні[коли?] слово означає будь-які підземні ходи, лабіринти, приміщення під землею, головним чином у містах.

Найвідоміші приклади:

Римські катакомби були знайдені в 1578 році. Це підземні переходи, які іноді закінчуються прямокутними приміщеннями (кубікулами). В деяких випадках такі системи розташовані ярусами, один під іншим. Уздовж переходів знаходяться поховання рядових членів общини, в кубікулах — знатніших.

Також схожі на катакомби похоронні підземні приміщення знайдені в Анатолії, Туреччина; в Сузах, Північна Африка; в Трір, Німеччина; Київ, Україна. Катакомби в Палермо, Сицилія, використовувалися в 1920-х роках. Катакомби були популярні в Англії в XIX столітті та їх можна було побачити на багатьох розкішних кладовищах того часу.

В Україні (зокрема в Криму) катакомбами також називається мережа покинутих печер і тунелів. Ці катакомби утворилися на місці колишніх каменярень. Найвідоміші розташовані в Криму та на чорноморському узбережжі Одеські катакомби, Аджимушкайські каменярні та Миколаївські катакомби. У давнину катакомби використовувалися для виконання релігійних обрядів і поховання померлих. Пізніше вони використовувалися партизанами під час Німецько-радянської війни. Аджимушкайські каменярні вміщували в себе близько 10 тисяч бійців і біженців. Багато з них померли і були поховані там же. Сьогодні на тому місці встановлені пам'ятники і музеї (тепер це територія міста Керч).

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]