Бернгард Карл фон Кене

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Кене Борис Васильович)
Перейти до: навігація, пошук
Бернгард Карл фон Кене
Bernhard Karl von Koehne
Барон Бернгард Карл «Борис Васильович» Кене
Барон Бернгард Карл «Борис Васильович» Кене
Народився 16 липня 1817(1817-07-16)
Берлін, Королівство Пруссія, Німецький союз[1]
Помер 17 лютого 1886(1886-02-17) (68 років)
Вюрцбург, Нижня Франконія, Баварія, Німецька імперія[1]
Громадянство Німецька імперія Німецька імперія
Галузь наукових інтересів археологія, нумізматика, геральдика
Заклад Ермітаж
Член Imperial Russian Archaeological Society[d] і Шведська королівська академія історії літератури і старожитностей
Нагороди Перський орден Лева і Сонця

Бернгард Карл фон Кене у Вікісховищі?

Бернгард Карл фон Кене (нім. Bernhard Karl von Koehne, рос. Бори́с Васи́льович Кёне, *16 липня 1817 р., Берлін — †17 лютого 1886 р., Вюрцбург, Баварія) — археолог, нумізмат, герольдмейстер, барон.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився в родині таємного державного архіваріуса, берлінського єврея, який прийняв реформатське віросповідання.

1844 призначено охоронцем нумізматичного відділення Ермітажу в Санкт-Петербурзі. Згодом — радник з наукових питань в Ермітажі. Від 1857 — також начальник гербового відділення департамента Геральдики. У 1846 з ініціативи Кене та за сприяння герцога Лейхтенберзького засновано Імператорське російське археологічне товариство (був його секретарем).

Праці[ред.ред. код]

Від французького інституту фр. Institut de France за опис музею князя Василя Вікторовича Кочубея («рос. Описание музеума князя Василия Викторовича Кочубея», складено за рукописним каталогом), а також дослідження історії і нумізматики грецьких поселень у Росії, царств Понтійського і Босфора Кімерійського (Санкт-Петербург, 1857, російською та французькою мовами), Кене отримав велику іменну золоту медаль, що призначається досить нечасто.

 • (рос.) «Исследование об истории и древностях г. Херсонеса Таврического» (Санкт-Петербург, 1848)
 • (нім.) "Ueber die im Russischen Reiche gefundenen Abendlandischen Munzen des X, XI und XII Jahrh.i (Санкт-Петербург, 1850, є також російська версія твору)
 • (рос.) «Князь Олег и господин Куник» («Русский Вестник», 1860, книга 18 — про дослідження пана Куніка візантійських монет Ярослава Володимировича)
 • (фр.) «Notice sur les sceaux et les armoiries de la Russie» (частина I, Берлін, 1861)
 • (рос.) «Императорский Эрмитаж. Выпуск 1. Картины Рафаэля, 4 снимка с текстом. Выпуск 2. Картины Леонарда да Винчи, три снимка с текстом» (Санкт-Петербург, 1866; 2 видання, 1869)
 • (нім.) «Über den Doppeladler» (Берлін, 1871)
 • (нім.) «Berlin, Moskau, St.-Petersburg» (Берлін, 1882 — нарис про стосунки між російськими і пруськими дворами у 16491763

та інші, що виходили багатьма європейськими мовами у різних виданнях, зокрема у «фр. Mémoires de la Société d'Archéologie et de Numismatique de St.-Petersbourg», у «фр. Revue belge de Numismatique», у «нім. Berliner Blatter für Munz-Siegel- und Wappenkunde».

Видання під редакцією фон Кене[ред.ред. код]

 • (рос.) «Записи Імператорського Археологічного товариства» («Записки Императорского Археологического Общества», Санкт-Петербург, 18471852, шість томів)
 • (рос.) «Гербовник Російської імперії» («Гербовник Российской империи» (XI—XIII))
 • (рос.) «Каталог нумізматичного музею імператорського Ермітажу» («Каталог нумизматического музея императорского Эрмитажа», разом із Ваагеном, Лукашевичем та іншими)

Розробив нові принципи створення гербів і переглянув усі наявні в Російській імперії герби. У 1857—1885 рр. створив проекти гербів практично для всіх тогочасних губернських, повітових, позаштатних міст і градоначальств 9 українських губерній (Київської, Волинської, Подільської, Чернігівської, Полтавської, Харківської, Катеринославської, Херсонської, Таврійської); запропонував проекти гербів для низки міст, які раніше не мали геральдичної символіки. Запропоновані проекти (за невеликим винятком, як наприклад герб Кременця 1874 р., Миколаєва 1883 р.), офіційно затверджено не було.

8 грудня 1856 р. за проектами, запропонованими Кене, було затверджено герби 5 українських губерній — Київської, Волинської, Подільської, Чернігівської, Таврійської (як імператорські титульні герби); 5 липня 1878 р. — герби Полтавської, Харківської, Катеринославської та Херсонської губерній.


Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

 1. а б Національна бібліотека Німеччини, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #116285923 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.