Ключка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Польова й воротарська ключки для хокею з шайбою

Клю́чка[1] (діал. кові́нька)[2] — ціпок з гаком на одному кінці, який використовується в багатьох спортивних іграх з м'ячем чи шайбою.

Серед видів спорту, які використовують ключки: гольф, флорбол і різні варіанти хокею, а також власне український вид спорту — «ковіньки».

Довжина ключки, а також характеристики гака на її кінці регламентуються правилами змагань.

Назва[ред. | ред. код]

Слово ключка — зменшувальне від «клюка» (прасл. *kljuka) і споріднене з «ключ» і «клюкати». Буквально — «гачкувата палиця». Ключками називалися різноманітні гаки, вживані в господарстві (для підвішування колиски, відра на коромислі тощо, витягання сіна зі стогу, ятерів і верш з води, протягання ниток основи крізь бердо і начиння, та ін.)[3].

Щодо ключок для народних ігор (які нагадували хокей) також вживали слова «ковінька» й «ковизка»[4].

Види ключок[ред. | ред. код]

Фото Назва Опис На Вікісховищі
Wood putter iron.jpg Ключка для гольфу Виділяють до 29 різновидів ключок для гольфу, але в одній грі використовують не більше 14. Вони розрізнюються за формою гака і за призначенням.
Zigarren von zwei Polomallets.JPG Ключка для поло Кийок для гри в поло скоріше є не ключкою, а «довбешкою» чи «киянкою»: він має форму дерев'яного молотка, схожого на молоток для крокету
Ice hockey sticks - Lausanne Hockey Club vs. HC Viège, 01.04.2010.jpg Ключка для хокею з шайбою Існують два типи ключок для хокею з шайбою: для польових гравців і воротарські, які відрізняються ширшою нижньою частиною
Bandy Ready vs Ullevaal Gressbanen IMG 6041.JPG Ключка для хокею з м'ячем У хокею з м'ячем ключки мають лише польові гравці. У воротарів вони відсутні
Argentinische Ruckhand.JPG Ключка для хокею на траві Ключка для хокею на траві має сильно вигнутий, короткий гак
Indoor hockey stick2.jpg Ключка для індорхокею
Glove-stick-puck.jpg Ключка для підводного хокею Злегка вигнута, дуже коротка ключка (30 см). Ключки захисників дещо ширші, ніж ключки нападників[5].
Carbon sled hockey sticks.jpg Ключка для следж хокею
Floorball stick blade.jpg Ключка для флорболу Ключки для флорболу мають довжину до 105 сантиметрів і вагу не більше 350 грамів. Гак сітчастий.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ключка // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Ковінька // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Ключка // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  4. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін. — 572 с.
  5. Off ice: Подводный хоккей. Архів оригіналу за 11 серпня 2016. Процитовано 14 червня 2016.