Комуна (соціум)
Комуна (від фр. commune — громада[1]) — це ідейна громада людей які живуть спільно, що мають загальні інтереси, власність, ресурси і, у найбільш радикальних комунах, загальну роботу і дохід; взагалі колектив осіб, що об'єдналися для спільного життя на засадах спільності майна і праці[1]. На додаток до комунальної економіки, для багатьох сучасних комун стають важливими такі принципи, як прийняття рішень за згодою, не ієрархічна структура і екологічний спосіб життя. Ендрю Якобс (Andrew Jacobs) в газеті «Нью-Йорк Таймс» пише, що, всупереч поширеним помилковим уявленням, «більшість комун 1990-х років — не пристановища „вільної любові“ для „дітей квітів“, а цілком упорядковані і фінансово спроможні кооперативи, де встановлені прагматичні (а не психоделічні) правила»[2].
Нині існує багато ідейних громад у всьому світі; список деяких з них можна знайти на сайті міжнародного громадського «Руху за ідейні громади» (РЗІГ)[3]. Для класифікації ідейних громад в міжнародному каталозі на сайті РЗІГ використовується спрощене визначення комуни як спільноти людей, в якому доходи та ресурси (майно, власність, засоби до існування, засоби виробництва) спільні повністю або майже повністю[4]:
Класифікація комун[ред. | ред. код]
Бенджамін Заблоки запропонував наступну категоризацію комун[5]:
- Комуни альтернативних сімей (англ. Alternative-family communities).
- Комуни-кооперативи (англ. Cooperative communities).
- Контркультурні комуни (англ. Countercultural communities).
- Эгалитарные співтовариства (англ. Egalitarian communities).
- Політичні комуни (англ. Political communities).
- Психологічні комуни, засновані на принципах містицизму або гештальтпсихології.
- Реабілітаційні комуни, наприклад, «Сінанон» (англ.)рос..
- Релігійні комуни (англ. Religious communities): монастирі та інші.
- Духовні комуни (англ. Spiritual communities).
- Експериментальні комуни (англ. Experimental communities).
Звісно багато комун можуть належати більше ніж до однієї з цих категорій.
Деякі комуни, такі як ашрами «Товариство веданти» або теософська комуна «Ломаленд» (англ. Lomaland), утворилися навколо духовних лідерів, у той час як інші створені на основі різних політичних ідеологій.
Основні принципи комун[ред. | ред. код]
Головні риси громадських комун, і саме визначення цього поняття, з роками зазнали змін. До 1840 року комуни були відомі як «поселення комуністів і соціалістів»; з 1860 р. такі поселення почали називатися «коммунітарні», а приблизно з 1920 р. термін «ідейна громада» або «цілеспрямоване співтовариство» (англ. intentional community) увійшов у вжиток [6].
На початку 1970-х років Рон Робертс (Ron E. Roberts), автор книги «The New Communes», класифікував комуни як підклас більшою категорії «Утопії»[7]. Він перерахував три основні характеристики:
- Егалітаризм — комуни виразно відкидають ієрархію або градації соціального статусу як необхідність для підтримки громадського порядку.
- Людський масштаб — члени комун вважають навколишнє суспільство занадто великим.
- Свідомий антибюрократизм.[7]
Двадцять п'ять років потому Білл Меткальф (Dr. Bill Metcalf) у книзі «Shared Visions, Shared Lives» дав визначення комуні як організації, що має наступні основні принципи:
- велика значущість групи, а не нуклеарної сім'ї;
- «спільні гроші і витрати»;
- колективне домоволодіння;
- групове прийняття рішень — в цілому і в особистих справах.[8]
З спільним повсякденним життям і господарством, комуна є ідеалізованою формою сім'ї, будучи новим різновидом «первинної групи» (зазвичай менше 20 чоловік). Члени комуни відчувають велику душевну близькість до всієї групи (комуни), ніж до будь-якої підгрупи[8].
Комуни в світі[ред. | ред. код]
Використовуючи спрощене визначення комуни як спільноти людей з повним або майже повним) спільними доходами і ресурсами, FIC налічує у своїй базі даних 186 комун (у всьому світі станом на 18 серпня 2011 р.)[4]. Деякі з них є релігійними організаціями, такими як абатства і монастирі, інші створені на базі інших ідей і суспільних рухів — наприклад, антропософского руху «Камфилл» (англ.)рос..
Примітки перекладача[ред. | ред. код]
- ↑ а б {{{Заголовок}}}.
- ↑ Jacobs, Andrew (1998-11-29). Yes, It's a Commune. Yes, It's on Staten Island.. The New York Times (en) (The New York Times Company). с. 1. Процитовано 2011-08-17.
- ↑ Welcome to the Intentional Communities Directory. directory.ic.org. Архів оригіналу за 2011-09-08. Процитовано 2011-09-11.
- ↑ а б Commune Directory - List of Communes. FIC Online Communities Directory. Fellowship for Intentional Community. 2011-08-18. Архів оригіналу за 2011-08-16. Процитовано 2011-08-18. «We use commune only when referring to communities that share their income and resources completely, or nearly so»
- ↑ Zablocki, 1971
- ↑ Stockwell, 1998
- ↑ а б Roberts, 1971
- ↑ а б Metcalf, 1996
Примітки[ред. | ред. код]
![]() | Ця стаття не має інтервікі-посилань. |