Комуна (соціум)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Комуна (від фр. commune — громада[1]) — це ідейна громада людей які живуть спільно, що мають загальні інтереси, власність, ресурси і, у найбільш радикальних комунах, загальну роботу і дохід; взагалі колектив осіб, що об'єдналися для спільного життя на засадах спільності майна і праці[1]. На додаток до комунальної економіки, для багатьох сучасних комун стають важливими такі принципи, як прийняття рішень за згодою, не ієрархічна структура і екологічний спосіб життя. Ендрю Якобс (Andrew Jacobs) в газеті «Нью-Йорк Таймс» пише, що, всупереч поширеним помилковим уявленням, «більшість комун 1990-х років — не пристановища „вільної любові“ для „дітей квітів“, а цілком упорядковані і фінансово спроможні кооперативи, де встановлені прагматичні (а не психоделічні) правила»[2].

Нині існує багато ідейних громад у всьому світі; список деяких з них можна знайти на сайті міжнародного громадського «Руху за ідейні громади» (РЗІГ)[3]. Для класифікації ідейних громад в міжнародному каталозі на сайті РЗІГ використовується спрощене визначення комуни як спільноти людей, в якому доходи та ресурси (майно, власність, засоби до існування, засоби виробництва) спільні повністю або майже повністю[4]:

Класифікація комун[ред. | ред. код]

Бенджамін Заблоки запропонував наступну категоризацію комун[5]:

Звісно багато комун можуть належати більше ніж до однієї з цих категорій.

Деякі комуни, такі як ашрами «Товариство веданти» або теософська комуна «Ломаленд» (англ. Lomaland), утворилися навколо духовних лідерів, у той час як інші створені на основі різних політичних ідеологій.

Основні принципи комун[ред. | ред. код]

Головні риси громадських комун, і саме визначення цього поняття, з роками зазнали змін. До 1840 року комуни були відомі як «поселення комуністів і соціалістів»; з 1860 р. такі поселення почали називатися «коммунітарні», а приблизно з 1920 р. термін «ідейна громада» або «цілеспрямоване співтовариство» (англ. intentional community) увійшов у вжиток [6].

На початку 1970-х років Рон Робертс (Ron E. Roberts), автор книги «The New Communes», класифікував комуни як підклас більшою категорії «Утопії»[7]. Він перерахував три основні характеристики:

 1. Егалітаризм — комуни виразно відкидають ієрархію або градації соціального статусу як необхідність для підтримки громадського порядку.
 2. Людський масштаб — члени комун вважають навколишнє суспільство занадто великим.
 3. Свідомий антибюрократизм.[7]

Двадцять п'ять років потому Білл Меткальф (Dr. Bill Metcalf) у книзі «Shared Visions, Shared Lives» дав визначення комуні як організації, що має наступні основні принципи:

 1. велика значущість групи, а не нуклеарної сім'ї;
 2. «спільні гроші і витрати»;
 3. колективне домоволодіння;
 4. групове прийняття рішень — в цілому і в особистих справах.[8]

З спільним повсякденним життям і господарством, комуна є ідеалізованою формою сім'ї, будучи новим різновидом «первинної групи» (зазвичай менше 20 чоловік). Члени комуни відчувають велику душевну близькість до всієї групи (комуни), ніж до будь-якої підгрупи[8].

Комуни в світі[ред. | ред. код]

Використовуючи спрощене визначення комуни як спільноти людей з повним або майже повним) спільними доходами і ресурсами, FIC налічує у своїй базі даних 186 комун (у всьому світі станом на 18 серпня 2011 р.)[4]. Деякі з них є релігійними організаціями, такими як абатства і монастирі, інші створені на базі інших ідей і суспільних рухів — наприклад, антропософского руху «Камфилл» (англ.)рос..

Примітки перекладача[ред. | ред. код]

 1. а б {{{Заголовок}}}.
 2. Jacobs, Andrew (1998-11-29). Yes, It's a Commune. Yes, It's on Staten Island.. The New York Times (en) (The New York Times Company). с. 1. Процитовано 2011-08-17. 
 3. Welcome to the Intentional Communities Directory. directory.ic.org. Архів оригіналу за 2011-09-08. Процитовано 2011-09-11. 
 4. а б Commune Directory - List of Communes. FIC Online Communities Directory. Fellowship for Intentional Community. 2011-08-18. Архів оригіналу за 2011-08-16. Процитовано 2011-08-18. «We use commune only when referring to communities that share their income and resources completely, or nearly so» 
 5. Zablocki, 1971.
 6. Stockwell, 1998.
 7. а б Roberts, 1971.
 8. а б Metcalf, 1996.

Примітки[ред. | ред. код]