Енвайронменталізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Історичне фото Землі — «Blue Marble». Енвайронменталізм розглядає Землю як єдине ціле.

Енвайронменталізм, або інвайронменталізм (англ. environmentalism від англ. environment — навколишнє середовище, природа, довкілля):

  • соціальний екологічний рух — організований рух зацікавлених громадян та державних органів, спрямований на захист та покращення стану навколишнього середовища[1], що поширився в ХХ столітті в європейських країнах.
  • теорія управління соціально-економічним розвитком і навколишнім середовищем, яка вважає людство частиною біосфери і стверджується потреба перетворення природи в інтересах людини,[2] галузь науки, що сформувалася в середині XIX століття, коли під цим словом розумівся ряд нових ідей про те, що люди розвиваються в значною мірою під впливом навколишнього середовища[3];

Як соціальний рух, енвайронменталізм відображає усвідомлення обмеженості природних ресурсів та занепокоєність впливом споживання і маркетингової діяльності на довкілля. Інвайронменталісти не мають нічого проти маркетингу та споживання, як такого, але вони вимагають, щоб люди та організації діяли обережніше по відношенню до навколишнього середовища, бо у своєму бажанні кількісно збільшити споживання, маркетинг сприяє недооцінці негативних наслідків. Інвайронменталісти вимагають, щоб як споживачі, так і виробники продукції та послуг, ухвалюючи рішення, не забували про вплив на довкілля.

Як наукова течія, енвайронменталізм близький до географічного детермінізму і виник у США. Оскільки основою розвитку країн є їхня економіка, енвайронменталісти Г. Тейлор, P. Сміт, Е. Симпл стверджують, що відносини між країнами розвиваються на основі міжнародного географічного (територіального) поділу країн, який, і собі, визначається відмінностями у природному середовищі. Розвитком наукової течії енвайронменталізму стала теорія «кліматичних оптимумів» С. Гантингтона. Останній вважав, що найсприятливіші умови для всебічного розвитку мають країни, що лежать у помірних поясах.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Вічевич А. М., Вайданич Т. В., Дідович І. І., Дідович А. П. Екологічний маркетинг: Навч.посібник. — Львів: УкрДЛТУ, 2002. — С.64-66.
  2. Инвайронментализм — Русско-французский социально-экологический словарь
  3. Энвайронментализм — РГИУ

Джерела[ред.ред. код]

  • Інвайронменталізм //Політологічний енциклопедичний словник / уклад.: Л. М. Герасіна, В. Л. Погрібна, І. О. Поліщук та ін. За ред. М. П. Требіна. — Х. : Право, 2015
  • Масляк П. О. Країнознавство Підручник. — К.: Знання, 2008. — 292 с.
  • Вічевич А. М., Вайданич Т. В., Дідович І. І., Дідович А. П. Екологічний маркетинг: Навч.посібник. — Львів: УкрДЛТУ, 2002. — С.64-66.
  • А. Субботін. Футурологія міжнародних відносин // Українська дипломатична енциклопедія : у 2 т. / Л. В. Губерський (голова). — К. : Знання України, 2004. — Т. 2. М — Я. — 812 с. — ISBN 966-316-045-4.

Посилання[ред.ред. код]


Екологія Це незавершена стаття з екології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.