Марихуана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Готова до вживання марихуана
Мініатюрна люлька «Себсі», Марокко
Марихуана

Марихуа́на (англ. marijuana) — сленгова назва суміші подрібнених частин рослини коноплі (лат. Cannabis). Найчастіше подрібнюють та перемелюють цвіт та листки, на яких накопичується смола. Для виготовлення марихуани зазвичай використовують незапилену[джерело?] рослину жіночої статі. Основний психоактивний компонент, що міститься у марихуані є тетрагідроканабінол (англ. абр. THC). Загальна кількість споживачів оцінюється у 181 млн[1].

Марихуана була відома людям тисячі років тому; на початку 20-го столітті відбулося стрімке зростання вживання марихуани у зв'язку з її лікувальними властивостями. В середині 20-го століття у багатьох країнах марихуана стала нелегальною. Це стало наслідком системної антипропаганди конопель в інтересах лісопереробних, фармацевтичних, текстильних корпорацій. Однак останні 10 років багато країн знов легалізували коноплі — переважно медичні. У деяких країнах (напр. Уругвай, 11 штатів США, Канада) марихуана повністю легалізована.

Походження назви

Назва імовірно походить з іспанської від порт. mariguango — «п'янкий». За іншою версією  — від імен «Марія» і «Хуан». Під час антинаркотичної кампанії в США політики і ЗМІ почали використати це сленгове слово замість звичного коноплі (чи канабіс).

Хронологія поширення марихуани у світі

 • 1798 — солдати Наполеона привозять з Єгипту у Французьку республіку традицію паління марихуани.
 • 1840 — в США починають продавати ліки на основі марихуани. Гашиш вільно продається в Перських аптеках.
 • 1843 — клуб гашишистів або «Клуб споживачів гашишу» відкривається в Парижі.
 • 1875 — в Королівстві Греція починають вирощування марихуани.
 • 1890 — Королівство Греція забороняє культивування марихуани і її вживання.
 • 1890 — гашиш визнається незаконним в Османській імперії.
 • 1893—1894 — 70000 до 80000 кг гашишу імпортується в Британську Індію з Центральної Азії щорічно.
 • 1915—1927 — марихуану забороняють для немедичного використання в США, особливо в Каліфорнії (1915), в Техасі (1919) Луїзіана (1924) і Нью-Йорку (1927).
 • 1928 — немедичне використання марихуани заборонено в Великій Британії.
 • 1930 — китайська провінція Яркенд стає однією з найбільших експортерів марихуани у світі.
 • 1934 — перші заходи керівництва Республіки Китай щодо заборони культивування марихуани в провінції Яркенд.
 • 1936 — виходить пропагандистський фільм «Риф божевілля» («Reefer Madness»). Його мета — зменшити вживання марихуани серед молоді. Варто відзначити, шо у стрічці багато міфів, що видаються за наукові факти.
 • 1937 — в США приймається закон «Marihuana Tax Act», який практично знищив коноплярство в країні.
 • 1941 — керівництво Британської Індії розглядає питання про початок культивування марихуани в Кашмірі, оскільки постачання з Республіки Китай припинилися.
 • 1971–1973 — величезні поля марихуани починають вирощувати в Королівстві Афганістан.
 • 1972 — призначена 37-м американським президентом Річардом Ніксоном комісія досліджує питання марихуани та в результаті наполягає на її легалізації. Проте, цього не відбувається.
 • 1973 — Непал забороняє продавати та вживати гашиш.
 • 1973 — афганське керівництво приймає закон, який забороняє вирощування і вживання марихуани.
 • 1980-ті — Марокко стає однією з країн, яка в найбільших кількостях вирощує та експортує марихуану.
 • 13 травня, 1986 — DEA розміщує препарат з марихуани «Dronabinol» у Список II.
 • 1993 — Марокко починає боротися з виробництвом гашишу.

Вплив на здоров'я

Куріння є шкідливим методом споживання марихуани, оскільки вдихання результатів згоряння органічних речовин може викликати різні проблеми зі здоров'ям[2].

Системні дослідження медичної літератури не дають жодних свідчень щодо впливу вживання марихуани на розвиток раку[3].

У той же час деякі дослідження виявили, що помірне споживання марихуани запобігає розвиткові раку голови та шиї[4], а також раку легень[5] та раку грудей[6].

Марихуану в деяких країнах легально виписують хворим для зменшення симптомів ПТСР, нейропатичного болю і нудоти, зокрема викликаних ВІЛ-інфекцією або лікуванням раку. Тому деякі країни навіть експортують марихуану. Найбільші експортери цієї рослини — Нідерланди та Ізраїль.

Препарати коноплі

 • Марихуану одержують з суцвіть і листя. Якісна марихуана це цілі сусцвіття, переважно світлого зеленувато-коричневуватого кольору
 • Спресована суміш смоли, і дрібно покришених суцвіть конопель називається гашишем або «хеш» — жаргонні назви) — темно-коричнева щільна субстанція, яка за консистенцією нагадує пластилін (але менш пластична), на папері залишає жирні плями.
 • Є й інші, не настільки поширені. Всі препарати конопель мають досить різкий специфічний запах і гіркий смак. Як правило, їх курять, закладаючи в цигарки разом з тютюном. Діючою активною речовиною конопель є «тетрагідроканабінол» (англійська абревіатура — ТНС), що входить до класу сполук канабіноїдів.

Дія на організм людини

Подібно до інших наркотичних речовин, марихуана впливає на координацію рухів. Дослідження американських вчених показали, що пілоти після паління сигарет із марихуаною відчували значні ускладнення при зльоті та посадці на складних етапах керування літаком. При цьому льотчики не помічали помилкових дій. Інше цікаве дослідження, проведене в США, стосувалося членів однієї релігійної групи. Віряни відповідно до канонів своєї релігії не вживали алкогольних напоїв, не палили тютюну, не вживали інших психоактивних засобів, але часто курили марихуану. На момент дослідження вони вживали наркотик уже понад 7 років. Тести на інтелект і пізнавальні можливості, перевірка різноманітних функцій організму показали, що ці люди нічим не відрізняються від інших, а від паління марихуани — не більше наслідків, ніж від тютюну[джерело?]. У звіті Академії наук США зазначалося, що дослідження не підтверджують думку про серйозну шкоду, якої марихуана завдає здоров'ю[джерело?]. Вона лише викликає пришвидшення серцебиття, підйом кров'яного тиску, порушення в сенсорному сприйнятті та запам'ятовуванні.

Правовий статус

Посилання

Див. також

Примітки

 1. World Drug Report 2015 Управління ООН з наркотиків і злочинності
 2. Franjo Grotenhermen (June 2001). Harm Reduction Associated with Inhalation and Oral Administration of Cannabis and THC.. Journal of Cannabis Therapeutics 1 (3-4): 133–152. doi:10.1300/J175v01n03_09. 
 3. Iversen, Leslie L. (2008). The science of marijuana. Oxford University Press. с. 183. ISBN 9780195328240. 
 4. Liang C, McClean MD, Marsit C, et al. (August 2009). A population-based case-control study of marijuana use and head and neck squamous cell carcinoma. Cancer Prev Res (Phila Pa) 2 (8): 759–68. PMC 2812803. PMID 19638490. doi:10.1158/1940-6207.CAPR-09-0048. 
 5. Kaufman, Marc ([2006-5-26]). Study Finds No Cancer-Marijuana Connection. Washington Post. Процитовано 2011-04-02. 
 6. Marijuana compound may stop spread of breast cancer. Fox News. 2007-11-19.