Корабель-привид

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Альберт Пінху Рідер. «Летючий голландець».

Корабель-привид — корабель, що знаходиться в плаванні, але позбавлений екіпажу.

Термін найчастіше використовується в художній літературі та легендах. Також це поняття може позначати реальне судно, раніше зникле, однак згодом виявлене в морі без команди, або із загиблою командою на борту. Багато зустрічей з такими кораблями є очевидними вигадками, однак існують реальні випадки, що підтверджені документально.

Причини зникнення чи загибелі команди можуть бути різні: епідемії, отруєння, рідкісні природні явища, як блукаючі хвилі, викиди метану тощо. Розслідування подібних випадків часто ускладнюється через відсутність свідоцтв пригоди (свідчень, записів у бортовому журналі тощо).

Легенди[ред. | ред. код]

 • Найвідоміша легенда про корабль-примару — легенда про «Летючого голландця». Її сюжет, що оповідає про капітана, який приречений подорожувати морями до другого пришестя, отримав відображення в багатьох творах мистецтва.
 • «Октавіус», англійське торговельне судно, що поверталося з Китаю, було нібито знайдено, коли дрейфувало недалеко від берега Гренландії в 1775 р. Судновий журнал капітана показав, що судно в 1762 р. зробило спробу проходження по Північно-Західному проходу, який успішно ніким не перетинався аж до 1906 року. Судно і заморожені тіла його команди, очевидно, завершили перехід, дрейфуючи серед пакового льоду протягом 13 років. Це оповідання в різних варіаціях публікували, починаючи з першої половини XIX століття; назва, місце, час знаходження і приналежність корабля неодноразово змінювалися.

Приклади[ред. | ред. код]

 • «Кораблі чуми» у XIV—XVIII століттях були настільки численні, що Британське Адміралтейство ввело проти них спеціальні суворі закони.
 • 1748 рік — «Леді Кохання», як кажуть, навмисно розбилася 13 лютого .
 • 1795 рік — «Летючий голландець», судном командував капітан приречений вічно блукати морем. Він тривалий час був легендою серед моряків.
 • 1813 рік. — після американської шхуни був потоплений в результаті вибуху в місті Махон Бей, Нова Шотландія. Канада під час війни 1812 року.
 • 1850 рік. — Вітрильник «Сіберд» був виявлений в липні, йшов на всіх вітрилах до селища Істонс-Біч на березі штату Род-Айленд. На мілководді судно зупинилося. Піднявшись на борт, люди виявили киплячу каву на плиті камбуза, розставлені тарілки на столі в салоні і тремтячу від страху собаку в одній з кают. Вантаж (деревина і кава з Гондурасу), навігаційні прилади, карти, лоції і суднові документи були на місці. Останній запис у вахтовому журналі: «Вийшли на траверз рифу Брентон». Жодної людини на борту парусника не було. Ретельному розслідуванню не вдалося встановити причину зникнення екіпажу корабля.
 • 1872 і 1882 рік. — легенда свідчить, що корабель «Залізна Гора» таємничо зник у 1872 році. Насправді, корабель сів на мілину і затонув на північ від Віксбурга, Міссісіпі в 1882 році.
 • 1872 рік. — «Марія Целеста» — можливо, найбільш відомий з реальних кораблів-примар, — була виявлена залишеною екіпажем між Португалією і Азорськими островами, причому судно не мало пошкоджень.
 • 1878 рік. — поява «Еврідіки». повідомили, що судно затонуло в 1878 році біля острова Уайт та протоки Ла-Манш. Свідків включають в себе Королівський флот підводних човнів у 1930-х роках і Принц Едвард, граф Уессекса, в 1998 році.
 • 1894 рік. — Згідно з легендою, трищогловий барк «Ебій Есс Харт» був виявлений у вересні з борту німецького судна «Пікхубен» в Індійському океані. На щоглі вітрильника був піднятий сигнал лиха. Висадившись на барк німецькі моряки виявили капітана, який втратив розум і 38 осіб екіпажу, які були мертві. Ця легенда поширена в російськомовному сегменті інтернету. Насправді справа йшла трохи інакше. Згідно з газетною заміткою в «Poverty Bay Herald» за 1894 рік під назвою «A Terrible Voyage», у команди почалася гарячка, як прояв якоїсь хвороби, загинули три члени екіпажу. Один матрос проткнув себе ножем, але вижив. Ситуацію ускладнила погана погода, вітрила були зірвані і віднесені вітром. Деякий час «Abbie S. Hart» перебував у такому неприємному становищі, потім на горизонті з'явився «SS Pickhuben», який і відбуксирував корабель в найближчий порт.
 • 1902 рік. — Німецький чотирищогловий барк «Фрея», що вийшов з мексиканського порту Мансанільйо 3 жовтня, було виявлено через 17 днів напівзатопленим з сильним креном на лівому борту. Незважаючи на те, що ніяких штормів в той час у західних берегів Мексики не спостерігалося, стеньги щогла «Фрей» були зламані. Екіпажу на борту не було. Причини його зникнення залишаються нез'ясованими.
 • 1921 рік. — П'ятищоглова шхуна «Керролл А. Дірінг» була помічена доглядачем маяка мису Гаттерас 31 січня на зовнішній кромці мілини Даймонд Шоале. Всі вітрила шхуни були прибрані, на борту нікого не було, крім корабельного кота. Вантаж, їстівні припаси і особисті речі членів екіпажу були цілі; але рятувальні шлюпки, хронометр, секстанти і вахтовий журнал відсутні. Рульове управління було виведено з ладу, а судновий компас і частина навігаційних приладів виявилися розбитими. Причини зникнення команди (9 осіб) і капітана з'ясувати не вдалося.
 • 1931 рік. — «Бейчимо» був залишений екіпажем в Північному Льодовитому океані, коли був замкнений у паковому льоду і, як вважалося, мав затонути, але залишився на плаву.
 • 1933 рік. — Рятувальна шлюпка пасажирського пароплава «SS Валенсія», який потрапив у катастрофу в 1906 біля південно-західного узбережжя острова Ванкувер, була знайдена в хорошому стані, плаваючою в цьому районі через 27 років після катастрофи. Моряки також повідомили про спостереження самого судна в цьому районі після того, як воно потонуло, .
 • 1948 рік. — Згідно з легендою, в лютому, знаходячись в районі Малаккської протоки біля Суматри торгові судна прийняли радіосигнал голландського теплохода «Оранг Медан»: «SOS! Теплохід „Оранг Медан“. Судно продовжує слідувати своїм курсом. Можливо, що вже померли всі члени нашого екіпажу». Далі слідували незв'язні крапки і тире. Наприкінці радіограми було чітко: «Я вмираю». Судно було виявлено англійськими моряками. Вся команда «Оранг Медан» була мертва. На обличчях членів екіпажу застиг вираз жаху. Несподівано в трюмі теплохода спалахнула пожежа і незабаром корабель вибухнув. Потужний вибух розламав судно навпіл і «Оранг Медан» затонув. Пізніше ніяких документальних підтверджень цього випадку виявити не вдалося.
 • 1953 рік. — У лютому вантажний теплохід «Холчу» з вантажем рису був виявлений моряками англійського судна «Рени». Корабель був пошкоджений стихією, але рятувальні шлюпки були на своїх місцях. На борту був повний запас палива і води. П'ять членів екіпажу зникли безслідно.
 • 1955 рік. — «МВ Еліта» була виявлена залишеною в Тихому океані.[джерело?]
 • 2003 рік. — індонезійська риболовецька шхуна «Хай Ем 6» була виявлена дрейфуючою без екіпажу біля Нової Зеландії. Незважаючи на ретельні пошуки, ніяких слідів 14 членів команди так і не вдалося виявити.
 • 2006 рік. — Танкер «Ян Сенг» був знайдений недалеко від берега Уейпа, (Квінсленд, північно-східна Австралія) в березні. Його походження і власник не були встановлені, і в квітні судно було знищено.
 • 2006 рік. — «Бел Аміка» була виявлена в серпні неподалік від берега Сардинії. Команда берегової охорони, яка виявила судно, знайшла на борту залишки їжі, французькі карти північних африканських морів і прапор Люксембургу.
 • 2007 рік. — австралійська рибальська яхта (12-метровий катамаран) «Каз II», яка покинула Ерлі-Біч (Австралія) 15 квітня, була виявлена в наступну середу неподалік від берега Квінсленда (північно-східна Австралія, біля Великого Бар'єрного рифу). Коли на неї висадилися рятувальники, то вони виявили, що працюють двигун, ноутбук, радіо, GPS, був накритий стіл, але команда, яка складалася з трьох осіб, на борту була відсутня. Усі вітрила яхти були на місці, але сильно пошкоджені. Три рятувальних жилета та інше рятувальне обладнання були на місці. Пошук команди був припинений 25 квітня, оскільки навряд чи хто-небудь вижив за такий проміжок часу.
 • 2008 рік. — Дрейфуючий плашкоут — імовірно російський — без назви, номера і людей на борту виявило Управління безпеки на морі Японії в Японському морі.
 • 2010 рік. — Торгове судно без розпізнавальних знаків виявили єгипетські прикордонники в Червоному морі. На борту були знайдені наркотики.
 • 2012 рік. — Японський траулер «Реуун Мару», приписаний до порту Хатінохе (японська префектура Аоморі), віднесений недавніми цунамі, дрейфував біля берегів Аляски, був розстріляний і потоплений 6 квітня береговою службою США.
 • 2013 рік. — Судно «Любов Орлова» з 24 січня 2013 року знаходиться у вільному дрейфі в Атлантичному океані без екіпажу і розпізнавальних вогнів.
 • 2013 рік. — Екіпаж ракетного крейсера «Москва» виявив у районі Бермудського трикутника яхту без екіпажу. Із знайдених документів стало відомо, що вона належить громадянину Норвегії Гунар Егіль Міре. ГРКР «Москва» взяв яхту на буксир.

Фільми[ред. | ред. код]

 • 1935: Таємниця бригантини «Марія Селеста» (випущений в США як корабель-Привид) пропонує вигадане пояснення подій, які привели до відкриття з найвідоміших занедбаних кораблів.
 • 1943: корабель-Привид розповідає про загадкові смерті серед членів екіпажу «Альтаїр».
 • 1952: корабель-Привид знаходиться на борту яхти переслідує дві жертви вбивства (дружина попереднього власника і її коханця), чиї тіла були приховані під підлогою.
 • 1980: корабель смерті, втратив тюремний корабель Крігсмаріне корабель з привидами, злими духами загиблих членів екіпажу. Він тепер блукає в морях шукаючи нових жертв, підбираючи тих, що вижили зловживань і вбити після того, як він топе свої кораблі.
 • 1980: туман американський фільм жахів із зображенням убитого екіпажу корабля заманили на скелі в 19 столітті повертаючись, щоб взяти реванш над нащадками шкідників.
 • 2001: трикутник з великою покинутий круїзний корабель, який не дає спокою.
 • 2001: Бермудський трикутник-це надприродний трилер про групу людей, що вивчають СС Корона королеви, яка виникла з Бермудського трикутника через 30 років.
 • 2002 корабель-Привид розповідає про італійський Океанський лайнер Антонія Граза, який загубився в морі 40 років тому і зараз висадилася команда рятувальників, які незабаром бачуть примарні видіння з мертвими пасажирами.
 • 2003 Пірати Карибського моря: Прокляття «чорної Перлини» мав чорний перли як корабель-привид. Його продовження скриня мерця (2006) і на краю світу (2007) ще одна особливість-привид літаючий корабель голландця.
 • 2006 Ghostboat, Британська телевізійна драма, що зображає під час Другої світової війни підводний човен, що знову з'являється, і місію заново-простежити його останній рейс, ведучий екіпаж, щоб під впливом надприродних сил. Заснована на романі 1972 року тим же ім'ям.
 • 2009 трикутник-це психологічний фільм жахів про групу друзів, на яхті, які виявляють покинутий лайнер океану Еол.

Музика[ред. | ред. код]

 • 1843: Летючий голландець опера, написана Ріхардом Вагнером на основі легенди.
 • 1979: Британська прогресивна-рок-група «Jethro Tull» випустила на своєму альбомі «Stormwatch» 8-хвилинну епічну композицію під назвою «Летючий голландець», яку написав соліст групи Ян Андерсон і яка розповідає історію корабля.
 • 1984: британський хеві-метал гурт «Iron Maiden» випустили альбом Powerslave, який включає в себе 13 хвилинну прогресів-епічну «поему про старого Моряка», засновану на вірші Colriedge із такою ж назвою. Пісня, яка була написана бас-гітаристом Стів Харрісом, включає в себе цитати з вірша.
 • 1992: американська співачка і автор пісень Торі Амос випустила пісню «Летючий голландець», яка була випущена по B-стороні синглу «Китай».

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]