Користувач:Viktor Skorobogatov

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

балка Глибока - балка другого порядку басейну річки Чичиклія, що розташована в межах Вознесенського та частково Веселинівського районів Миколаївської області.

балка Глибока
Балка Глибока.jpg
Розташування: Миколаївська область, Вознесенський район,Веселинівський район.
Країна Україна

Розташування[ред. | ред. код]

балка Глибока знаходиться в межах Новосілківської сільської ради Вознесенського району та Миколаївської сільської ради Веселинівського району між селами Манне,Новосілка, Очаківське та с. Подолянка.

Загальна фізико-географічна характеристика[ред. | ред. код]

Довжина балки Глибокої близько 16 км. Водозбірна площа близько 65 км. Відповідно до схеми фізико-географічного районування балка Глибока розташована у Чичиклійсько-Бузькому районі Південно-Подільської височинної області. Рельєф балки утворений степовим ландшафтом розчленованих схилів лесової височини з чорноземами звичайними малогумусними та чорноземами звичайними неглибокими. Абсолютні висоти над рівнем моря в межах балки Глибокої: найнижча- 30 метрів, найвища- 95 метрів.Картосхема водозбірної площі балки Глибокої на орфотоплані.

Флора[ред. | ред. код]

За флористичним районуванням територія балки Глибокої відноситься до Західнопричорноморсько-Рівнинокримського округу Західнопричорноморської підпровінції Причорноморсько-Дінської провінції Паннонсько-Причорноморсько-Прикаспійської області Північнопалеарктичного підцарства. На збнрежених степових ділянках схилів балки та її відрогів поширені різнотравно-типчаково-ковилові степи, основу яких складають такі види: ковила волосиста, ковила українська, типчак, миколайчики польові, шавлія поникла,астрагал австрійський,залізняк колючий,чистець трансильванський, люцерна румунська, чербець двовидний , рутвиця мала, оман британський, півники карликові та ін. У більш вологих місцях (нижні частини схилів та тальвеги балок) зростають: пирій повзучий, тонконіг вузьколистий, астрагал еспарцетний, деревій благородний, півники солелюбні, ломиніс цілинолистий,пшінка весняна, деревій тонколистий та ін. З чагарників на схилах відміченно карагану кущову, шипшини, глоди, що репрезентують чагарникові степи. Серед охоронюваних видів, які занесені до Червоної книги України зустрічаються шафран сітчастий, півники понтичні, горицвіт весняний, горицвіт волзький, астрагал пухнастоквітковий, ковила волосиста, ковила українська, ковила Лессінга, ковила шорстка, тюльпан Шренка та рідкісний гриб зморшок степовий.[1]

Фауна[ред. | ред. код]

На збережених степових ділянках балки відміченно види тваринного світу, що занесені до Червоної книги України, Європейсткого червоного списку та списків Бернської конвенції. Зокрема це поліксена, подалірій, махаон, сатурнія велика, дибка степова, сколія-гігант, бджола-тесляр звичайна, джміль глинистий,джміль яскравий. Ящірка прудка,яка занесена в охоронні списки Бернської конвенції. Серед птахів зусирічаються на прольоті зозуля звичайна, горлиця звичайна,припутень, лунь польовий, канюк звичайний, зимняк, сорокопуд сірий. Охоронювана фауна ссавців представлена сліпаком подільським та вовком європейським.

Антропогений тиск[ред. | ред. код]

Антопогене навантаження на схили та днище балки досить значне. Вздовж подів тут наявні протиерозійні лісонасандження, що займають вершини схилів та яри, які були створенні в 50-60 роках минулого століття. Також наявні невеликі масиви лісонасаджень площею до 15 га, а також молоді посадки лісу. Починаючи з 2018 року фіксувались випадки незаконого розорювання земель в межах балки. Незаконно було розорано схили та днище балки у верхній та середній її частині, що в межах Вознесенського району. Також подібні випадки розорювання сінокосів наявні і в межах балки, що розташована в Веселинівському районі. Пасовищне навантаження в балкі Глибокій помірне. Враховуючи вплив антропогених факторів, площа збережених у природньому стані степових ландшафтів у балкі Глибокій,починаючи з 2010 поку зменшилася на 40%. Внаслідок заліснення степового схилу постраждало місцезростання рідкісного тюльпана Шренка. Зважаючи на періодичне дискування міжрядь лісових культур, воно знаходиться під загрозою зникнення. До того ж ділянка де зростає тюльпан Шренка була зпліснена незаконно. Внаслідок оранки повгістю зник зі схилів балки сон чорніючий. Тюльпан Шренка в балці Глибока.jpg Місцезростання тюльпана Шренка в балкі Глибокій, що постраждало внаслідок заліснення. Розораний схил.jpg Частково знищене місцезростання астрагалу пухнастоквіткового,що занесений до Європейського червоного списку внаслідок незаконного розорювання. Оранка степу.jpg Розораний степовий схил середньої частини балки Глибока.

Фотогалерея[ред. | ред. код]

                      Горицвіт весняний в балкі Глибока.jpg       Горицвіт весняний в балкі Глибокій.

Джерела[ред. | ред. код]