Коса (знаряддя)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Український селянин-косар, акварель Ю. Глоговського, 1834

Коса́ — у сільському господарстві універсальне ручне знаряддя для скошування хлібних злаків та інших трав'янистих рослин. Коса відома в багатьох народів, в українців існувала ще за часів Київської Русі. Поширена по всій території України, використовується і донині.

Матеріал[ред.ред. код]

Матеріал леза — метал (сталь), держака — дерево.

Технологія виготовлення[ред.ред. код]

Кустарна деревообробка. Кування.

Опис[ред.ред. код]

Складається з двох головних частин: власне коси, викованої із металу, і дерев'яного держака — кісся́.
Кісся́ робили з дерев'яного обробленого бруска завдовжки приблизно 1,5—2 м із однією ру́чкою (на більшості території України) чи двома дерев'яними ручками (в Карпатах).
Коса із кіссям з'єднувалася за допомогою залізного кільця («рафи», «наперстка», «обручки», «хомута», «баньки»), а також дерев'яного клина — пасклина. Відомий також удосконалений наперсток із гвинтом.
Верхній о́бід робочої частини коси українці називали «прутом», ріжучу частину — «ле́зом», простір між прутом і лезом — «полотном», носок коси — «дзьобом», задню частину — «п'яткою з шийкою» чи «вухом з пупком».
Полотно випускалося більшої або меншої довжини, і селяни вимірювяли потрібні їм коси за допомогою власної долоні. Найбільш поширеними були коси середньої довжини — на дев'ять долонь.

Коса з грабками

Для косіння зернових до кіссяти паралельно до сталевого полотна самої коси прилаштовували ще грабки — своєрідні грабельки. Їх основу становив дерев'яний валок із кількома (найчастіше із трьома) задовбаними у ньому довгими зубцями, нижній з яких був найдовшим, а верхній — найкоротшим.

Види кіс[ред.ред. код]

Відомо два види кіс: давніша — коротка (скісок, косак); пізніша — удвічі довша (литовка). Виготовлення робочої частини останнього різновиду кіс з XVIII ст. було монополізоване фабричною промисловістю. В Україні найбільше поширення мали австрійські (штирійські), російські, угорські, польські коси, а також вироби місцевих заводів.
Також коса різниться за номерами (5, 6, 7 …), що відповідає її довжині, виражене у ширині долоні.

Догляд за косою[ред.ред. код]

Сільськогосподарські знаряддя праці: коса, ціп, вила тощо

Лезо коси не точать, її відбивають (тобто клепають) гострою стороною молотка на спеціальній підставці (бабці) яку забивають гострою частиною в дерев'яну колоду (пеньок). Клепають починаючи від «п'яти» до «носка», рівномірно проходячи всю кромку полотна. Після відбиття і під час роботи періодично лезо правлять точильним бруском з дрібним зерном. Зараз для цих цілей використовують наждак, а колись косарі загострювали коси так званою «манта́чкою»[1] — дерев'яним бруском, обмазаним смолою і посипаним піском. Для вирівнювання леза застосовують спеціальний сталевий стрижень — мусак[2]. Разом з точильним бруском мусак традиційно зберігали у дерев'яному футлярі, який називався «ку́шка»[3]. Нормальна коса після відбивання витримує три-чотири години косовиці.

Правила роботи з косою[ред.ред. код]

Косити краще всього з ранковою росою, навіть існує така приказка — «Коси, коса, поки роса, а як роса додолу, то ми додому». Коса — це інструмент індивідуальний, вимагає налаштування під розміри косаря. При правильному налаштуванні і відповідних навичках косовиця протягом тривалого часу не викликає помітної втоми, хоча при цьому задіяна велика кількість м'язів. Коса ніби сама косить траву, видаючи при цьому чистий, дзвінкий звук.
Лезо коси та її носок зазвичай трохи підняті, щоб під час косіння полотно коси ковзало по поверхні ґрунту і, разом з тим, перерізало траву під гострим, а не під прямим кутом, що значно полегшує роботу.

Смуга скошеної трави на один захват коси називалася ручкою[4][5].

Вимоги безпеки перед початком роботи[ред.ред. код]

2.1. Косіння вручну
2.1.1. Перевірте стан ручної коси:
  • допоміжна ручка повинна бути міцно закріплена на ручці-кіссі на рівні пояса косаря;
  • металеве кільце для з'єднання коси з ручкою-кіссям повинно бути достатньо міцним і відповідати розмірам нижнього кінця ручки-кісся і клину для кріплення коси;
  • коса не повинна мати деформацій, тріщин і задирок. Лезо коси повинно бути правильно заточене.
2.1.2. Огляньте лезо коси. При значному затупленні коси поклепайте її молотком на спеціальному ковадлі-бабці.
Поверхня бійка бабки повинна бути злегка опуклою, гладкою, без задирок. Заточування леза коси виконуйте спеціальним наждачним бруском або напилком. Наждачний брусок повинен мати довжину не менше 200—250 мм. Під час заточування коси тримайте наждачний брусок (напилок) за ручку і не підводьте руку на небезпечну віддаль до леза коси. Напрямок руху бруска (напилка) повинен бути від руки до кінця бруска (напилка).[6]

Поширення[ред.ред. код]

Інше[ред.ред. код]

  • Терпа́н (рум. tîrpan < тур. tirpan < грец. δρέπανον) — діалектна назва коси з коротким кіссям, призначеної для зрізання очерету[7].

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела і посилання[ред.ред. код]Інструменти Це незавершена стаття про інструмент, прилад або пристрій.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.