Тонконогові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тонконогові
Пшениця (Triticum sp.)
Пшениця (Triticum sp.)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Підклас: Commelinids
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Тонконогові (Poaceae)
або Злакові (Gramineae)
Підродини
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Poaceae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Poaceae
EOL logo.svg EOL: 8223
IPNI: 30000032-2
ITIS logo.svg ITIS: 40351
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 4479
Fossilworks: 53546

Тонконогові (Poaceae) або Злакові (Gramineae) — родина однодольних рослин, відомо приблизно 11000 видів[1], 340 з яких в Україні. Це одно-, дво- та багаторічні трави, які поширені на всіх континентах.

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Коренева система, як і у всіх однодольних, мичкуватого типу.

Мають стебло — соломину. Пагін часто є кореневищем. Тонконоговим властивий інтеркалярний ріст (пагін складається з вузлів та міжвузлів). Тонконогові мають порожнє всередині стебло — соломину, на якому чітко видно вузли та міжвузілля. Листки лінійні, з паралельним жилкуванням, сидячі; у місці переходу листкової пластинки в піхву є язичок (плівчастий виріз).

Квіти дрібні, анемогамні, в основному двостатеві. Суцвіття тонконогових, як правило, — складний колос (у культурної кукурудзи жіноча квітка — складний початок, а чоловіча квітка — волоть).

Квітка тонконогових складається з двох лусок, має трипроменеву симетрію. Маточка одна з двома приймочками. Тичинок 3 або 6.

Плід — зернівка, горішок або ягода (у бамбуку) серед злаків відомі як самозапильні.

Розвиток родини Тонконогові, пов'язаний із пристосуванням до запилення вітром. Тонконогові є основою покриву Землі.

Еволюція[ред. | ред. код]

До останнього часу вважалось, що трави як форма рослинності з'явились близько 55 мільйонів років тому; але, згідно з останніми палеонтологічними знахідками скам'янілих залишків трав (попередників рису та бамбуку), вони існували вже в Крейдовому періоді, приблизно 65 мільйонів років тому. Вважають, що еволюційно трави з'явились в результаті утворення неотенічних форм багаторічних рослин, що надало їм ряд екологічних переваг, насамперед пов'язаних із вкороченим життєвим циклом і, як результат, більшою плодючістю на довгостроковому проміжку часу.

Порівняно з іншими покритонасінними, еволюція трав проходила досить повільно. Їхнє широке розповсюдження та швидке збільшення кількості видів почалося лише в Міоцені (20-10 мільйонів років тому), коли трав'янисті екосистеми стали домінуючими на великих територіях. Це звичайно пов'язують із кліматичними змінами того періоду (періодичні оледеніння), завдяки яким різко збільшилась площа суходолу із сухим та холодним кліматом; а саме до такого типу клімату трави екологічно більше пристосовані, ніж інші форми рослин. Окрім того, трави швидше відновлюються після пошкодження при випасі тварин та пожежах; почастішання цих явищ по мірі розвитку людства також мало сприяти заміні трав'янистими екосистемами всіх інших.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Пшеничне поле — штучний антропогенний біотоп, що складається з трав'янистих рослин.

Тонконогові мають технічне та декоративне значення.

Тонконогові використовуються як агрокультура. Це, в основному, — пшениця, жито, ячмінь і овес, але до них також належать рис, просо і кукурудза. Тонконогові містять близько 75% складних вуглеводів і 10% білків, а також жири і клітковину. Добре зберігаються.

Господарське значення родини Злакові[ред. | ред. код]

Значення злакових у житті людини надзвичайно велике та різноманітне. Перше місце посідають хлібні та круп'яні культури, серед яких пшениця, рис посівний і кукурудза, вони є основними харчовими рослинами людства. Не менш важливим є використання кормових злакових культур. Найкращими з них є тимофіївка лучна, лисохвіст лучний, тонконіг лучний, костриця лучна тощо. Є серед злакових і лікарські рослини (кукурудза, пирій), рослини що використовуються у косметиці (з рисового борошна виробляють найвишуканіші види пудри). Чимало серед злакових і бур'янів (пирій, плоскуха, мишій).

Роди[ред. | ред. код]

Див. Список родів родини Тонконогових.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]