Костянтин II (цар Картлі)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Костянтин II
груз. კონსტანტინე II
Костянтин II
Костянтин II
Цар Грузії
1478 — 1490
Попередник: Олександр II
Спадкоємець: Розпад Грузії
Прапор
Прапор
Цар Картлі
1490 — 1505
Попередник: Утворення царства
Спадкоємець: Давид X
 
Народження: 1447
Смерть: 27 квітня 1505(1505-04-27)
Релігія: Грузинська православна церква
Рід: Багратіоні
Батько: Demetrius III of Georgiad
Мати: Gul Shara of Imeretid
Шлюб: Thamard
Діти: Давид, Георгій, Баграт, Олександр, Мелхіседек
Автограф:

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Костянтин II (груз. კონსტანტინე II; пом. 1505) — цар Картлі (14781505), онук царя Олександра I Великого. Останній правитель єдиного Грузинського царства.

Життєпис

[ред. | ред. код]

1465 року разом із дядьком, царем Георгієм VIII, був взятий в полон правителем (атабагом) Кваркваре II. Утік з полону, укріпився в Кутаїсі, але тим часом грузинський трон захопив та проголосив (1466) себе царем Баграт VI. У той же час Георгій VIII, звільнений з полону Багратом VI, вирушив до Кахетії та заснував там царство. 1468 року Костянтин II був змушений визнати Баграта VI царем.

Хоч він і називав себе царем, оскільки мав владу на певній території, але фактично то були часи двоцарства. 1478 року цар Баграт VI помер. Костянтин подолав опір сина Баграта VI Олександра і став царем Картлі-Імеретінського царства. 1483 року його в бою розбив Кваркваре II. Зважаючи на це, Олександр II захопив Кутаїсі та проголосив себе царем Імереті. 1487 року Костянтин II вигнав Олександра II, проте у зв'язку з тим, що в той же час на Картлі напав Якуб Хан, він був змушений залишити Імереті, де знову воцарився Олександр II (1489).

На початку 1490-их років Костянтин II визнав факт розпаду Грузії на окремі царства: Картлі, Кахеті й Імереті, хоча й після цього боровся за возз'єднання, а також проти османів і персів. У зв'язку з цим він відрядив послів до Каїра (Єгипет) до мамлюкського султана Ашрап Сеїф Ал-дін Кайтбея, папи римського та короля Іспанії. Втім, його спроби виявились невдалими.

Помер 27 квітня 1505 року, передавши Картлійське царство своєму сину, Давиду.

Джерела

[ред. | ред. код]