Кукіль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кукіль
Кукіль звичайний — типовий вид роду Кукіль. Загальний вигляд розквітлої рослини
Кукіль звичайнийтиповий вид роду Кукіль.
Загальний вигляд розквітлої рослини
Біологічна класифікація
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Клас: Еудікоти
Порядок: Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)
Родина: Гвоздичні (Caryophyllaceae)
Біноміальна назва
Agrostemma
L. (1753)
Синоніми
Githago, Adans. (1763)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Agrostemma
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Agrostemma

Кукі́ль[1], або ж Агросте́мма[2] (лат. Agrostemma) — рід трав'янистих рослин родини гвоздичні.

Назва[ред. | ред. код]

Назва роду походить від грец. агрос — поле і стемма, атос — вінок, гірлянда: прикраса поля (польовий вінок) — за красою квітів і місцем зростання[3].

Українська назва походить, очевидно, від прасл. *kǫkolь, що являє собою варіант *kolkolъ («дзвін», «дзвоники»)[4].

Ботанічний опис[ред. | ред. код]

Однорічні трави, часто озимі рослини з довгим (до 80 см), гіллястим головним коренем або опушені довгими білястими або сіруватими волосинами; стебло 30- 100 см заввишки, пряме, просте або гіллясте; листки линійні або лінійно-ланцетні, до 13 см завдовжки.

Квіти двостатеві, актиноморфні, близько 5 см діаметром, у монохаїзальних суцвіттях або одиночні на верхівках стебла і його гілок. Чашечка 25 — 55 мм завдовжки (подовжується при плодах) довгасто-яйцеподібна або довгаста з довгими, лінійно-ланцетними зубцями трубка з 10 явно виділеними прожилками; розсічена глибше половини на 5 долей. Пелюсток 5, з цілим або виїмчастим відгином. Пелюстки темно-рожеві, тьмяно-пурпурові, рідше світло-рожеві чи білі; нігтики з внутрішньої сторони з поздовжньою криловидною смужкою. Тичинок 10, стовпчиків 5. Приймочка волосиста.

Плід без ніжки, коробочка (зріла) в основі одногнізда, багатонасіння, розкривається угорі 5 зубцями. Насіння майже чорне, 2,5 — 3,5 мм діаметром, більш-менш густо вкрите гострими шипами чи горбиками, по спинці опукле.

Географічне поширення й екологія[ред. | ред. код]

Євразійський рід, росте у помірному кліматі Європи й Азії. Зустрічається у посівах озимих і ярих зернових культур. У багатьох країнах зустрічається як принесена рослина, що натуралізувалася в Америці.

Господарське значення[ред. | ред. код]

Кукіль більш відомий не як культурна рослина, а як шкідливий бур'ян. Небезпечним є через отруйність насіння, тому борошно, отримане з зерна, теж отруйне.

У квітникарстві кукіль більш відомий під назвою агростемма як красива декоративна рослина. Його вирощують на високих клумбах, у міксбордерах, масивах. Агростемма поєднується зі злаковими і луговими травами, входить до складу мавританського газону. У квітникарстві використовують два види: кукіль звичайний (Agrostemma githago, L.) і кукіль витончений (Agrostemma gracilis, Boiss.).

Номенклатура і систематика[ред. | ред. код]

Рід Кукіль входить у родину Гвоздичні (Caryophyllaceae) ряду Гвоздикоцвіті (Caryophyllales).

Види[ред. | ред. код]

За даними The Plant List на 2010 рік[5], рід включає два види:

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Кукіль // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Агростемма // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
  3. Каден Н. Н., Терентьева Н. Н. Этимологический словарь научных названий сосудистых растений дикорастущих и разводимых в СССР. Вып. 1 — М.: изд-во МГУ, 1979. — с. 72
  4. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
  5. Species in Agrostemma. The Plant List (2010). Version 1. Published on the Internet; http://www.theplantlist.org/ (en). Royal Botanic Gardens, Kew and Missouri Botanical Garden. 2010. Процитовано 2013-11-30. 
  6. Agrostemma в базі даних Index Nominum Genericorum (ING)(англ.) п

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]