Кукіль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кукіль
Кукіль звичайнийтиповий вид роду Кукіль.
Загальний вигляд розквітлої рослини
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)
Родина: Гвоздикові (Caryophyllaceae)
Рід: Кукіль (Agrostemma)
L. (1753)
Синоніми

Githago, Adans. (1763)

Вікісховище: Agrostemma

Кукі́ль[1] (Agrostemma) — рід трав'янистих рослин родини гвоздичні.

Назва

[ред. | ред. код]

Назва роду походить від грец. агрос — поле і стемма, атос — вінок, гірлянда: прикраса поля (польовий вінок) — за красою квітів і місцем зростання[2].

Українська назва походить, очевидно, від прасл. *kǫkolь, що являє собою варіант *kolkolъ («дзвін», «дзвоники»)[3].

Ботанічний опис

[ред. | ред. код]

Однорічні трави, часто озимі рослини з довгим (до 80 см), гіллястим головним коренем або запушені довгими білястими або сіруватими волосинами; стебло 30–100 см заввишки, пряме, просте або гіллясте; листки лінійні або лінійно-ланцетні, до 13 см завдовжки.

Квіти двостатеві, актиноморфні, близько 5 см діаметром, у монохаїзальних суцвіттях або одиничні на верхівках стебла і його гілок. Чашечка 25–55 мм завдовжки (подовжується при плодах) довгасто-яйцеподібна або довгаста з довгими, лінійно-ланцетними зубцями трубка з 10 явно виділеними прожилками; розсічена глибше половини на 5 долей. Пелюсток 5, з цілим або виїмчастим відгином. Пелюстки темно-рожеві, тьмяно-пурпурові, рідше світло-рожеві чи білі; нігтики з внутрішньої сторони з поздовжньою крилоподібною смужкою. Тичинок 10, стовпчиків 5. Приймочка волосиста.

Плід без ніжки, коробочка (зріла) в основі одногнізда, багатонасінна, розкривається угорі 5 зубцями. Насіння майже чорне, 2,5–3,5 мм діаметром, більш-менш густо вкрите гострими шипами чи горбиками, по спинці опукле.

Географічне поширення й екологія

[ред. | ред. код]

Євразійський рід, росте у помірному кліматі Європи й Азії. Зустрічається у посівах озимих і ярих зернових культур. У багатьох країнах зустрічається як принесена рослина, що натуралізувалася в Америці.

Господарське значення

[ред. | ред. код]

Кукіль більш відомий не як культурна рослина, а як шкідливий бур'ян. Небезпечним є через отруйність насіння, тому борошно, отримане з зерна, теж отруйне.

У квітникарстві кукіль більш відомий під назвою агростемма як красива декоративна рослина. Його вирощують на високих клумбах, у міксбордерах, масивах. Агростемма поєднується зі злаковими і луговими травами, входить до складу мавританського газону. У квітникарстві використовують два види: кукіль звичайний (Agrostemma githago, L.) і кукіль витончений (Agrostemma gracilis, Boiss.).

Номенклатура і систематика

[ред. | ред. код]

Рід Кукіль входить у родину Гвоздичні (Caryophyllaceae) ряду Гвоздикоцвіті (Caryophyllales).

За даними The Plant List на 2010 рік[4], рід включає два види:

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Кукіль // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Каден Н. Н., Терентьева Н. Н. Этимологический словарь научных названий сосудистых растений дикорастущих и разводимых в СССР. Вып. 1 — М.: изд-во МГУ, 1979. — с. 72
  3. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
  4. Species in Agrostemma. The Plant List (2010). Version 1. Published on the Internet; http://www.theplantlist.org/ (англ.). Royal Botanic Gardens, Kew and Missouri Botanical Garden. 2010. Архів оригіналу за 3 липня 2013. Процитовано 30 листопада 2013.
  5. Agrostemma в базі даних Index Nominum Genericorum (ING) [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.](англ.) п

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]