Купина (рослина)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Купина
Купина лікарська (Polygonatum odoratum)
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Холодкові (Asparagaceae)
Підродина: Nolinoideae
Рід: Купина (Polygonatum)
Mill. 1754
Види

близько 70 (див. текст)

Синоніми

Heteropolygonatum M. N. Tamura & Ogisu
Periballanthus Franch. & Sav.

Вікісховище: Polygonatum

Купина́ (Polygonatum) — рід рослин, який налічує близько 70 видів з родини холодкових. В інших джерелах — родини лілійних.

Загальна біоморфологічна характеристика[ред. | ред. код]

Polygonatum multiflorum у виданні 1796 року «Deutschlands Flora in Abbildungen»

Багаторічна трав'яниста рослина. Має м'ясисте горизонтальне кореневище, на якому лишаються круглі сліди від торішніх стебел. Листки чергові або в кільцях еліптичної або яйцеподібної форми. Квітки білі, рідше рожеві, на повислих квітконіжках, розташовані поодиноко в пазухах листків або в небагатоквіткових китицях. Плід — чорна або червона ягода.

У всіх купений проростання насіння підземне. Над поверхнею землі перший листок з'являється через рік після початку проростання, а протягом першого вегетаційного періоду йде підземний розвиток проростка. Брунька поновлення розвивається в пазусі одного з лускоподібних листків в основі материнського пагона під час його весняного зростання. Зростання молодого пагона спочатку йде під землею горизонтально, а до кінця липня — початку серпня термінальна брунька приймає вертикальне положення. В кінці вегетаційного періоду в бруньці повністю закладений паросток майбутнього року, включаючи суцвіття і квітки. Навесні, після зимового періоду спокою, бруньки відновлення виходять на поверхню ґрунту, і протягом травня виростає надземний пагін. Одночасно з весняним зростанням пагона в основі його підземної вертикальної частини формується нова брунька поновлення, що повторює шлях розвитку бруньки материнського пагона. До осені надземна частина пагона відмирає, а зберігається тільки підземна, від якої відходить брунька поновлення і стеблове додаткове коріння. Збережені підземні ділянки функціонують як органи накопичення поживних речовин і відмирають лише через 10-15 років.

Поширення[ред. | ред. код]

Представники роду поширені у лісах помірної зони північної півкулі. В Україні зростає 5 видів. Найпоширеніші серед них купина запашна, або лікарська (Polygonatum odoratum, синонім Polygonatum officinale), та купина багатоквіткова або купина рясноцвіта (Polygonatum multiflorum). Інші види флори України: купина широколиста (Polygonatum latifolium = Polygonatum hirtum), купина східна (Polygonatum orientale), купина кільчаста (Polygonatum verticillatum)[1][2].

Хімічний склад[ред. | ред. код]

Надземні частини купини лікарської містять глікозиди, які за дією близькі глікозидам конвалії, кореневище — алкалоїди. Деякі види багаті сапонінами.

Практичне значення[ред. | ред. код]

Деякі види купини — декоративні.

Список видів[ред. | ред. код]Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]