Курна хата

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Піч без димаря з села Пилипець Міжгірського району Закарпатської області. Музей у Пирогові.

Курна́ ха́та — будівля, що не має димової труби і опалюється піччю по-чорному, дим виходить через двері, вузькі прорізи у верхній частині стіни або спеціальні отвори у стелі і даху (синоніми — рудна хата, чорна хата). Приміщення освітлювалися маленькими волоковими вікнами.

На території сучасної України курний спосіб опалення протримався де-не-де до початку XX ст. (наприклад, у бойків). Дим виходив почасти через двері, почасти через прорубаний у стелі отвір, який затуляли дощечкою на жердині. У другій половині XIX ст. курні хати траплялися переважно в Карпатах, до середини ХІХ ст. їх можна було зустріти і на Поліссі[1]. На інших територіях України, де будинки білили, курні хати не були відомі.

У Карпатах в курних хатах жили досить довго: на фотографіях Закарпаття періоду Чехословаччини основна частина жител була без димових труб. Зовсім скоро серед народу поширився необґрунтований стереотип, ніби курні хижки є суто житлом бідняків. Тим не менш, опалення по-чорному мало свої переваги: довге збереження тепла та економія дров.

Хата з с. Либохора у музеї «Шевченківський гай» — приклад типового бойківського житла у ХVI-XVII століттях
Поліська курна хата з села Бехи Житомирської обл.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]