Латинський кубок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Латинський кубок.

Лати́нський ку́бок (ісп. Copa Latina, італ. Coppa Latina, порт. Taça Latina, фр. Coupe Latine) — міжнародний футбольний клубний турнір, який розігрувався переможцями національних чемпіонатів Іспанії, Італії, Португалії та Франції в 1949–1957 роках. Припинив існування із заснуванням Кубка європейських чемпіонів (з 1992 — Ліга чемпіонів УЄФА).

Історія і регламент[ред. | ред. код]

Кубок був заснований футбольними федераціями чотирьох романськомовних країн Західної Європи (звідси його назва). Латинський кубок мав заповнити вакуум, який створився у міжнародному клубному футболі після Другої світової війни, коли інші подібні змагання або припинилися (Кубок Мітропи припинився в 1940 році і був відновлений лише у 1952), або ще не почалися (Кубок європейських чемпіонів було засновано лише в 1955).

Позаяк футбольні клуби розореної післявоєнної Європи не могли дозволити собі значних транспортних витрат, матчі кубку проводилися в одній країні, по черзі в одній з країн-учасниць. Розіграші кубка влаштовувалися щороку влітку по закінченні поточного сезону національних чемпіонатів. Змагання складалися з двох півфіналів, матчу за третє місце і фінального матчу. Кожні чотири роки визначався рейтинг країн за підсумками результатів її клубів у розіграшах кубка. В турнірі брали участь переможці національних чемпіонатів країн-учасниць, але в трьох випадках, коли чемпіон відмовлявся від участі в турнірі, його місце займала команда, яка посіла в чемпіонаті нижчу позицію: в 1953 «Мілан» (3-тє місце в чемпіонаті Італії) і «Валенсія» (2-е місце чемпіонаті Іспанії), і знову «Мілан» у 1956 (2-е місце в італійському чемпіонаті).

До появи Кубку європейських чемпіонів Латинський кубок вважався найпрестижнішим клубним турніром Європи, оскільки Кубок Мітропи, який мав велику популярність перед Другою світовою війною, після війни, хоча й був відновлений, прийшов у занепад. Хоча в розіграшах Латинського кубка брали участь клуби лише чотирьох країн, це були провідні футбольні держави того часу, що підтверджується тим фактом, що з двадцяти фіналістів перших десяти розіграшів Кубка європейських чемпіонів (з 1956 по 1965) дев'ятнадцять походили з цих чотирьох країн (єдиним винятком став німецький «Айнтрахт», який поступився мадридському «Реалу» в 1960 році).

Останній раз Кубок розігрувався в 1957 році. «Реал», останній переможець Латинського кубку, виграв також перші п'ять розіграшів Кубка європейських чемпіонів, з 1956 по 1960 роки. Зі зростом популярності загальноєвропейського футбольного клубного турніру розіграші Латинського кубка припинилися.

Володарі Латинського кубка[ред. | ред. код]

Рік Місце проведення Фінал Матч за третє місце
Чемпіон           Віце-чемпіон Третє місце           Четверте місце
1949 Іспанія Барселона і Мадрид, Іспанія «Барселона» Іспанія 2:1 Португалія «Спортінг» (Лісабон) «Торіно» Італія 5:3 Франція «Реймс»
1950 Португалія Лісабон, Португалія «Бенфіка» Португалія 2:1* Франція «Бордо» «Атлетіко» (Мадрид) Іспанія 2:1 Італія «Лаціо»
1951 Італія Мілан і Турин, Італія «Мілан» Італія 5:0 Франція «Лілль» «Атлетіко» (Мадрид) Іспанія 3:1 Португалія «Спортінг» (Лісабон)
1952 Франція Париж, Франція «Барселона» Іспанія 1:0 Франція «Ніцца» «Ювентус» Італія 3:2 Португалія «Спортінг» (Лісабон)
1953 Португалія Лісабон і Порту, Португалія «Реймс» Франція 3:0 Італія «Мілан» «Спортінг» (Лісабон) Португалія 4:1 Іспанія «Валенсія»
1954 Розіграш не проводився через Чемпіонат світу у Швейцарії
1955 Франція Париж, Франція «Реал» (Мадрид) Іспанія 2:0 Франція «Реймс» «Мілан» Італія 3:1 Португалія «Белененсеш»
1956 Італія Мілан, Італія «Мілан» Італія 3:1 Іспанія «Атлетік» (Більбао) «Бенфіка» Португалія 2:1 Франція «Ніцца»
1957 Іспанія Мадрид, Іспанія «Реал» (Мадрид) Іспанія 1:0 Португалія «Бенфіка» «Мілан» Італія 1:0 Франція «Сент-Етьєн»

* — перший матч закінчився внічию 3:3, і був проведений повторний матч

Посилання[ред. | ред. код]