Латинізація української мови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ця стаття про системи латинізації українських власних назв. Про українські латинські абетки див. Українська латинка.

Латинізàція української мовисистема заходів з установлення процедури та впровадження норм передачі тексту й окремих слів української мови латиницею відповідно до правил транслітерації.

Зведена історія впорядкування[ред.ред. код]

Українська комісія з питань правничої термінології, спираючись на подання Інституту української мови НАН України, 19 квітня 1996 року затвердила нормативну таблицю для відтворення українських власних назв засобами англійської мови у законодавчих та офіційних актах. [1] Це було реакцією на рішення Фахової колегії Держстандарту України від 18 жовтня 1995 року, яка визнала роботу Інституту української мови над цією таблицею незадовільною і припинила фінансування теми.

Кабінет міністрів України у 2007 році при затвердженні технічного опису та зразка бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон не керувався існуючим стандартом та зобов'язав використовувати в паспортах нового зразка свою оригінальну транслітерацію, відмінністю якої є передача українських літер Г та Ґ літерою G, літер І, Ї та Й літерою I латиниці, а також однотипна заміна Є, Ю, Я.[2]

27 січня 2010 року Кабінет Міністрів України постановою №55[3] удосконалив таблицю транслітерації українського алфавіту латиницею. Так, зокрема Г слід передавати літерою Н, а ҐG.

29.07.2014 року Міністерство аграрної політики та продовольства України наказом № 282 затвердило перелі назв одиниць адміністративно-територіального устрою України та їх центрів українською мовою і латиницею. [4]

Транслітерація українських літер за системою ISO, національною[3], WWS та Ukrajinśkoju Latynkoju
Кирилиця ISO 9 [5] Ukrajinśka Latynka Національна WWS [6]
А а a A a a [a]
Б б b B b b [b]
В в v V v v [w ~ v]
Г г g H h h* [ɦ]
Ґ ґ ģ G g g [ɡ]
Д д d D d d [d]
Е е e E e e [e]
Є є ê Je je ie, ye* [je, e]
Ж ж ž Ž ž zh [ʒ]
З з z Z z z [z]
И и i Y y y [ɪ]
І і ì I i i [i]
Ї ї ï Ji ji i, yi* [ji]
Й й j J j i, y* [j]
К к k K k k [k]
Л л l L l l [l]
М м m M m m [m]
Н н n N n n [n]
О о o O o o [o]
П п p P p p [p]
Р р r R r r [r]
С с s S s s [s]
Т т t T t t [t]
У у u U u u [u]
Ф ф f F f f [f]
Х х h Ch ch kh [x]
Ц ц c C c ts [t͡s]
Ч ч č Č č ch [t͡ʃ]
Ш ш š Š š sh [ʃ]
Щ щ ŝ Šč šč shch [ʃt͡ʃ]
Ь ь ´ позначається діакритичним

знаком у попередньому

приголосному

<не транслітерується> [-]
Ю ю û Ju ju iu, yu* [ju, u]
Я я â Ja ja ia, ya* [ja, a]
' ' ' ' [-]

* Примітки щодо національної транслітерації: 1) буквосполучення «зг» відтворюється латиницею як «zgh» (наприклад, Згорани — Zghorany, Розгін — Rozghin) на відміну від «zh» — відповідника української літери «ж»; 2) там, де подано два варіанти, другий вживається на початку слова, а перший — у будь-якій іншій позиції.

Вади офіційної системи[ред.ред. код]

Офіційна система української транслітерації ґрунтується, скоріше, на політичних, ніж на наукових засадах та має занадто тісну прив’язку до англійського правопису. Мотивацією такої тісної прив’язки слугують аргументи, буцімто, по-перше, якщо англійська мова в теперішньому глобальному світі є міжнародною, то всі транслітераційні стандарти мусять бути суворо підпорядковані нормам англійського правопису (хоча, наприклад, китайська латинка має цілу низку відступів від цих норм — це стосується, насамперед, вимови літер Q чи X), а, по-друге, іноземці буцімто не зможуть правильно прочитати наші власні назви, якщо вони записуватимуться не за правилами англійського правопису. Такий підхід можна пояснити також звичкою вважати латинку алфавітом конкретної іноземної мови, а не просто системою письма. Проте вищезгадана мотивація є цілком безпідставною, адже в переважній більшості латинописних мов прийнято зберігати оригінальне написання іншомовних власних назв. Ще одна вада полягає в тому, що ця система не дає можливості недвозначного відтворення оригінального кириличного написання, коли одне й те саме латинізоване написання може бути транслітеровано назад у кирилицю одразу в кількох варіантах:

 • Siava Siantovych — Сява Сіантович, Сіава Сянтович;
 • Zaitsev — Зайцев, Заіцев, Заїцев, Зайтсев, Заітсев, Заїтсев;
 • Rudko — Рудко, Рудько;
 • Bulkin — Булкін, Булькін;
 • Vyshnevskyi — Вишневский, Вишневський.

У такому випадку можливість зворотньої автоматичної транслітерації назад у кирилицю за допомогою комп’ютера повністю виключається.

Крім того, офіційний варіант української латинки поширюється фактично лише на англійську мову, натомість в усіх інших мовах українські власні назви продовжують транскрибуватися за правилами конкретної мови, що суперечить світовій практиці зберігати єдине латинське написання конкретної власної назви в усіх мовах[7][8].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Рішення Української комісії з питань правничої термінології №9, 19 квітня 1996
 2. Постанова Кабінету Міністрів України від 26 червня 2007 р. № 858 — Технічний опис та зразок бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон
 3. а б Постанова Кабінету Міністрів України «Про впорядкування транслітерації українського алфавіту латиницею» від 27 січня 2010 року
 4. Про затвердження Правил написання українських географ... | від 29.07.2014 № 282 (Сторінка 1 з 4). zakon0.rada.gov.ua. Процитовано 2017-03-21. 
 5. Норма ISO 9, 1995 р. Зокрема, застосовується в Німеччині для обов'язкового транслітерування українських прізвищ та імен в офіційних документах (паперів при виїзді з України в Німеччину для постійного проживання). Приклад транслітерації: «Олександр Віталійович Рибальченко» = «Oleksandr Vìtalìjovič Ribalʹčenko».
 6. Transliteration of Non-Roman Scripts (Ukrainian)
 7. Максим Вакуленко. Питання кирилично-латиничної транслітерації у контексті систематизації бібліографічних даних
 8. До питання про відтворення українських слів латинкою та концепцію української латинки // Д’яков А.С., Кияк Т.Р., Куделько З.Б. Основи термінотворення: Семантичні та соціолінгвістичні аспекти. К.: Вид. дім «КМ Academia», 2000, с. 190-197

Посилання[ред.ред. код]

Мовознавство Це незавершена стаття з мовознавства.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.