Паспорт громадянина України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Паспорт громадянина України
Паспорт громадянина України зразка 2015 року
Тип документу посвідчення особи
Введений 1994 (книжечка)
2015 (ID-картка)
Призначення ідентифікація особи
Територія дії Україна Україна
Грузія Грузія[1]
Туреччина Туреччина[2][3]
Молдова Молдова
Ірландія Ірландія
Росія Росія
Термін дії 4 роки(для осіб до 16 років)
10 років (від 16 років)

Па́спорт громадяни́на Украї́ни — документ, що підтверджує особу і громадянство України його власника. Видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.

Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Також дійсний для перетину кордону для подорожей до певного переліку країн.

З 2020 року цифрова версія паспорту доступна в застосунку «Дія», що робить Україну першою країною в світі, що впровадила таку послугу для громадян[4][5].[неавторитетне джерело]

30 березня 2021 року Верховна Рада України внесла зміни до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» та ввела поняття «е-паспорт» та «е-паспорт для виїзду за кордон» прирівнявши їх до звичайних паспортів на законодавчому рівні, зміни набрали чинності 23 серпня 2021 року[6][7].

Сучасний пластиковий паспорт зразка 2016 року (ID-картка)[ред. | ред. код]

Паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм (зразка 2016 року)
лицевий бік
зворотний бік
Тип документу Посвідчення особи
Країна видання Україна Україна
Введений 1 січня 2016 року
Призначення ідентифікація особи
виїзд за кордон
Вимоги до власника громадянство України, вік особи від чотирнадцяти років
Термін дії 4 роки (від 14 до 18 років), 10 років (від 18 років)

З 22 грудня 2015 року було затверджено нові зразки бланків паспорта (з безконтактним електронним носієм та без нього)[8] і саме такі паспорти почали оформлюватися та видаватися з 1 січня 2016 року виключно особам, яким паспорт громадянина України оформляється вперше (з 16-річного віку, — на кожні 10 років)[9][10]. З 1 жовтня 2016 року нові паспорти видаються всім громадянам України (особам з чотирнадцятирічного до вісімнадцятирічного віку, — на чотири роки; особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, — на кожні 10 років)[11]. З 1 листопада 2016 року не видаються паспорти що не містять безконтактного електронного носія, а також був доданий РНОКПП на зворотній бік паспорта[12].

Паспорти зразка 1994 року залишаються чинними, але згідно зі змінами до законодавства з 5 жовтня 2018 року їх можна замінити на новий за бажанням або примусово, якщо при досягненні особою 25- чи 45-річного віку не була вклеєна нова фотокартка у місячний строк[13].

Паспорт нового зразка виготовляється у формі пластикової картки, виготовленої з багатошарового полікарбонату. Розмір картки становить 54х85,6 мм, що відповідає формату ID-1. На лицьовому боці паспорта міститься така інформація:

На зворотньому боці:

Найменування полів та реквізити зазначаються українською та англійською мовами. Прізвище, ім'я, по батькові особи та місце народження вказуються українською мовою та латинськими літерами відповідно до правил транслітерації[15]. Паспорт має 17 елементів захисту, які дозволяють перевірити справжність ідентифікаційного документа без застосування додаткових експертних заходів[16].

МЗЗ складається з трьох рядків по 30 символів та містить відомості про особу — прізвище та ім'я, громадянство, дату народження, стать та унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі; дані про документ — тип та номер документа, дата закінчення строку дії документа та код держави, що видала документ, відповідно до визначеної структури[17]. Структура рядків машинозчитуваних даних передбачає чотири контрольних цифри, для визначення яких використовується спеціальне обчислення (описане у частині 3 документа Doc 9303[18]).

У паспорт імплантовано безконтактний електронний носій (Infineon SLE78CLFX4000P[19][20], скорочено — БЕН), до якого вноситься інформація, яка зазначена на лицьовому та зворотному боці паспорта, додаткова змінна інформація (про місце проживання, про народження дітей, про шлюб і розірвання шлюбу, про зміну імені, РНОКПП), біометричні дані (відцифрований образ обличчя, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук), а також засоби електронного цифрового підпису та засоби шифрування[21]. Дані зберігаються згідно з рекомендаціями ICAO Doc 9303[18] та BSI TR-03110[22].

Відцифровані відбитки пальців рук вносяться до БЕН внутрішнього паспорту в лише за згодою особи[11][23] (на відміну від закордонного), та після видачі документа вилучаються та знищуються з відомчої інформаційної системи. Після вилучення та знищення відцифрованих відбитків пальців рук особи у Єдиному державному демографічному реєстрі зберігаються їх шаблони, які використовуються з метою ідентифікації особи[24].

Для зчитування інформації з БЕН потрібно відсканувати МЗЗ або ввести CAN код (останні шість цифр номеру документу, який нанесено на лицьовому боці паспорта)[25]. Для ідентифікації та авторизації доступу під час здійснення операцій внесення додаткової змінної інформації до БЕН використовується PIN1/PUK1. Для здійснення операцій зчитування або внесення змін до захищених груп даних БЕН використовується PIN2/PUK2[26]. Коди PIN1/PUK1 та PIN2/PUK2 особа зобов'язана змінити з початкових (0000 та 00000000) під час отримання паспорта[27].

6 січня 2017 року було запроваджено внесення кваліфікованого електронного підпису (КЕП) до БЕН[21]. Для доступу до КЕП потрібно знати PIN2[28].

З 18 травня 2018 року послуги електронного цифрового підпису можуть надаватися працівниками ДМС[29].

Фактичне внесення електронного цифрового підпису до БЕН почалося лише з 5 лютого 2020 року[30].

З 8 серпня 2020 року РНОКПП на зворотному боці паспорта має таку ж юридичну силу, як і довідка про присвоєння РНОКПП[31][32].

Е-паспорт (цифровий зразок ID-картки)[ред. | ред. код]

Докладніше: Дія (сервіс)

Е-паспорт — цифровий зразок ID-картки або біометричного закордонного паспорту і доступний лише тим українцям, які фізично мають перелічені документи.

15 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України в якості експериментального проєкту ухвалив постанову про електронні паспорти в мобільному додатку «Дія», прирівнявши їх до паперових документів і визнавши, що паспорти у смартфоні офіційно є цифровими аналогами паперових документів[33][34].

23 серпня 2021 року набрали чинності зміни до закону «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»[35]. Закон передбачає, що внутрішній і закордонний паспорти можуть відображатися в електронній формі і встановлює поняття «е-паспорт» (паспорт громадянина України у формі електронного відображення інформації, що міститься у паперовому варіанті паспорта, оформленому засобами Реєстру, разом з унікальним електронним ідентифікатором) та «е-паспорт для виїзду за кордон» (паспорт громадянина України для виїзду за кордон у формі електронного відображення інформації, що міститься у паспорті, оформленому засобами Реєстру, разом з унікальним електронним ідентифікатором). Законом також встановлюється, що внутрішній і закордонний е-паспорти формуються безоплатно і що (за певними винятками) вони не використовуються у разі перетинання державного кордону України.

У пресслужбі Офісу Президента України відзначили, що це дає змогу використовувати цифрові документи, зокрема, під час подорожей залізницею або літаком у межах України; під час медичного обслуговування чи банківських операцій; для отримання адміністративних, готельних, телекомунікаційних, бібліотечних послуг та пошти; під час придбання товарів у магазині й для підтвердження особи на запит поліції та правоохоронних органів[36].

2 вересня 2021 року набрав чинності «Порядок формування та перевірки е-паспорта і е-паспорта для виїзду за кордон, їх електронних копій» який замінив собою експериментальний проєкт[37].

Паспорт зразка 1994 року[ред. | ред. код]

Паспорт громадянина України зразка 1994 року

26 червня 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову № 2503-XII «Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження»[38] та КМУ затвердив зразок бланка паспорта громадянина України постановою № 353 від 4 червня 1994 року[39].

Структура паспорта[ред. | ред. код]

Видача паспорта здійснювалося в такому порядку:

 • 1. Перша сторінка: У перші три рядки вносяться дані в називному відмінку про прізвище, ім'я та по батькові громадянина українською мовою, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої він належить;

у рядку Дата народження запис учиняється словесно-цифровим способом; у рядку Місце народження записи щодо громадян, які народилися на території України, учиняються відповідно до даних, що містяться у свідоцтві про народження, а щодо громадян, які народилися за межами України, — відповідно до поданих документів. При цьому вносяться: У разі народження:

 • 1.1. У місті Києві та місті Севастополі — назва міста;
 • 1.2. У містах обласного чи республіканського (Автономної Республіки Крим) значення — назва міста й області (Автономної Республіки Крим), до складу якої воно входить;
 • 1.3. У решті населених пунктів — назва населеного пункту, району, області (Автономної Республіки Крим);
 • 1.4. За кордоном — відомості відповідно до документа, що посвідчує факт реєстрації народження особи, або паспорта, що підлягає обміну, з обов'язковим зазначенням країни народження. На першу сторінку паспорта, у призначену для цієї мети рамку, вклеюється фотокартка особи, якій оформлюється паспорт.

Перед уклеюванням фотокартки в нижній частині рамки зазначаються прізвище та ініціали власника паспорта.

 • 2. Друга сторінка: У перші три рядки вносяться дані в називному відмінку про прізвище, ім'я та по батькові громадянина російською мовою;
  у четвертий та п'ятий рядки — дані про дату та місце народження російською мовою;
  у шостому рядку зазначається стать особи українською та російською мовами;
  у рядках Ким виданий паспорт записи про орган, що видав паспорт, робляться українською та російською мовами.
 • 3. Сторінки від сьомої до дев'ятої: Призначені для особливих відміток: проставляються лише відмітки, унесення яких до паспорта покладено на Державну міграційну службу України. Інформація про внесення в паспорт таких відміток вноситься до графи Службові відмітки на зворотному боці заяви про видачу паспорта.
 • 4. На десятій сторінці: Відповідно до поданих документів робляться відмітки про сімейний стан власника паспорта. Зразки штампів для внесення відміток про реєстрацію шлюбу або про розірвання шлюбу наведено у додатку 2 до цього Порядку. На зворотному боці заяви в графі Службові відмітки зазначається попереднє прізвище особи.
 • 5. На сторінках від одинадцятої до шістнадцятої: Проставляється штамп реєстрації місця проживання особи (додаток 3) та штамп зняття з реєстрації місця проживання особи (додаток 4), які заповнюються відповідно до поданих документів. При обміні паспорта відомості про реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання переносяться із паспорта, що підлягає обміну. Зазначені штампи не проставляються, якщо оформити реєстрацію водночас з оформленням паспорта немає можливості. Після оформлення паспорта до графи 10 заяви вносяться дані про серію, номер і дату видачі паспорта, прізвище та ініціали працівника, який оформив паспорт. Працівник, який оформив паспорт, ставить свій підпис, після чого реквізити паспорта вносяться до Книги обліку надходження і витрачання бланків паспортів (додаток 5) (далі — Книга обліку).

Правильність оформлення паспорта разом з підставами для оформлення перевіряється посадовою особою територіального підрозділу, яка за своїми службовими обов'язками відповідає за оформлення та видачу паспорта громадянина України, про що робиться відповідна відмітка в графі 11 заяви. Після перевірки на фотокартці, уклеєній у паспорт, проставляється рельєфний відбиток печатки, а на другій сторінці паспорта вчиняється підпис посадової особи територіального підрозділу. Підпис скріплюється гербовою печаткою. Номери гербової печатки та рельєфного відбитка печатки повинні бути чіткими і збігатися.

Видача паспорта[ред. | ред. код]

Паспорт громадянина України видається територіальними підрозділами Державної міграційної служби України за місцем проживання громадянина України з 14 років, а в подальшому в разі необхідності обмінюється, видається замість втраченого, викраденого або зіпсованого.

Безхатнім громадянам паспорти видаються за місцем реєстрації їх переважного місцезнаходження. Видача та обмін паспорта проводиться в місячний термін.

Для оформлення паспорта особа подає основні документи:

 • Заява про видачу паспорта;
 • Заява заповнюється особисто заявником від руки, розбірливим почерком, з вичерпними відповідями на всі питання, без скорочень і абревіатур. Допускається заповнення заяви іншими особами за осіб з фізичними вадами, психічно хворих та ін, про що вноситься відповідна відмітка в графу «службові відмітки» заяви;
 • Заяву та документи, оформлені неналежним чином до розгляду не приймаються і повертаються заявникові;
 • Свідоцтво про народження;
 • Дві фотокартки розміром 3,5х4,5 см. Фотокартки, що подаються для оформлення паспорта, повинні бути виконані з одного негатива, із зображенням обличчя виключно анфас, без головного убору, виготовленими на тонкому білому або кольоровому фотопапері без кутка. Для громадян, які постійно носять окуляри, обов'язкове фотографування в окулярах;
 • Квитанцію про сплату державного мита або копію документа про звільнення від сплати державного мита.

Додаткові документи (у разі необхідності):

 • Довідку про реєстрацію особи громадянином України або свідоцтво про належність до громадянства України;
 • Довідку про повернення особи на проживання в Україні з відповідною відміткою в паспорті громадянина України для виїзду за кордон, видану працівниками територіального органу служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або паспорт громадянина України для виїзду за кордон — для громадян України, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх на проживання в Україні;
 • Довідку про звільнення з установи виконання покарань, якщо до засудження особа не мала паспорта або паспорт у нього не вилучався і до особової справи долучений не був;
 • Посвідчення про взяття на облік, видане відповідним спеціалізованим закладом, який здійснює облік бездомних громадян (для бездомних громадян).

Для вклеювання до паспорта нових фотографій при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотографії зазначеного розміру.

Оригінали документів повертаються особі разом з оформленим паспортом.

Обмін паспорта[ред. | ред. код]

Обмін паспорта проводиться в місячний термін за місцем постійного проживання громадянина. Вклеювання до паспорта нових фотографій при досягненні громадянином 25 — і 45-річного віку здійснюється у п'ятиденний термін.

Обмін паспорта здійснюється у випадках:

 • Зміни прізвища, імені або по батькові;
 • Встановлення відмінностей у записах;
 • Непридатності для користування.

Для обміну паспорта громадянин зобов'язаний подати:

 • Заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;
 • Паспорт, що підлягає обміну;
 • Дві фотокартки розміром 3,5х4,5 см.

Для обміну паспорта у зв'язку зі зміною прізвища, імені або по батькові або встановленням розбіжностей у записах подаються також документи, що підтверджують ці обставини.

Про втрату паспорта громадянин зобов'язаний терміново повідомити паспортну службу, яка видає тимчасове посвідчення, яке підтверджує його особу. Форма тимчасового посвідчення, порядок його видачі встановлюються Міністерством внутрішніх справ України.

Для обміну паспорта і вклеювання до нього нових фотографій громадянин подає документи і фотографії не пізніше ніж через місяць після досягнення відповідного віку чи зміни прізвища, імені або по батькові, встановлення розбіжностей у записах чи непридатності паспорта для користування.

Здача паспорта[ред. | ред. код]

 • Паспорт померлого здається до органів запису актів громадянського стану, який після реєстрації смерті громадянина надсилає його до паспортної служби.
 • Якщо втрачений паспорт був знайдений, він підлягає здачі в орган внутрішніх справ.
 • У особи, взятої під варту або засудженого до позбавлення волі, паспорт вилучається органами дізнання, досудового слідства або судом. При звільненні з-під варти або від відбування покарання паспорт повертається його власнику.
 • Паспорт особи, яка припинила громадянство України відповідно до статті 19 Закону України «Про громадянство України», підлягає поверненню до паспортної служби.

Примітки[ред. | ред. код]

 • Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
 • Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
 • Усі записи в паспорті і відомості про його власника, що вносяться до нього, згідно з законом, повинні виконуватися лише українською мовою.
 • Внесення додаткової інформації до паспорта може здійснюватися також на вклеюваних аркушах установленої Міністерством внутрішніх справ України форми.
 • Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88×125 мм, яка складається з обкладинки та 16 сторінок.
 • Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровані серію і номер паспорта.
 • У верхній частині лицьового боку обкладинки зроблено напис «Україна», нижче — зображення Державного герба України, під ним — напис «Паспорт».
 • На внутрішньому лівому боці обкладинки у центрі — зображення Державного прапора України, нижче — напис «Паспорт громадянина України».
 • На першу і другу сторінки паспортної книжечки заносяться прізвище, ім'я та по батькові, дата і місце народження. На першій сторінці також вклеюється фотокартка і відводиться місце для підпису його власника. На другу сторінку заносяться відомості про стать, дату видачі та орган, що видав паспорт, ставиться підпис посадової особи, відповідальної за його видачу. Записи завіряються мастиковою, а фотокартка — опуклою сухою печатками.
 • Перша сторінка або перший аркуш після внесення до них відповідних записів та вклеювання фотографії можуть бути заклеєна плівкою. У разі заклеювання плівкою усього аркуша записи та фотокартка печатками НЕ засвідчуються.
 • Третя, четверта, п'ята і шоста сторінки призначені для фотокарток, додатково вклеюються в паспорт, а сьома, восьма і дев'ята — для особливих відміток. На десятій сторінці робляться відмітки про сімейний стан власника паспорта, на одинадцятий — шістнадцятий — про реєстрацію постійного місця проживання громадянина.
 • Вносити до паспорта записи, не передбачені цим Положенням або законодавчими актами України, забороняється.
 • Записи, вклеювання фотографій та відмітки в паспорті здійснюються паспортною службою.
 • Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
 • До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25 — і 45-річного віку вклеюються нові фотографії, що відповідають її віку. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотографій при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.
 • Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80×60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, який його видав.
 • Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох сторін.
 • Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.
 • Бланки паспортів виготовляються на замовлення Міністерства внутрішніх справ України Головним управлінням по організації виготовлення цінних паперів і документів суворого обліку Міністерства фінансів України з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту і є документами суворої звітності.

Проєкти паспортів, що не втілилися в життя[ред. | ред. код]

Проєкт зразка 2013 року (ID-картка)[ред. | ред. код]

Паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм (зразка 2013 року)
лицевий бік
зворотний бік
Тип документу посвідчення особи
Країна видання Україна Україна (фактично не видавався)
Введений 28 березня 2013 року
Призначення ідентифікація особи
виїзд за кордон
Вимоги до власника громадянство України
Термін дії 10 років

Україна 22 листопада 2010 року у м. Брюссель на саміті Україна — Європейський Союз, взяла на себе зобов'язання перед ЄС щодо отримання громадянами України права безвізового режиму в'їзду та переміщення територією країн ЄС.

З метою виконання Україною зобов'язань перед ЄС на шляху до отримання повноправного членства, був прийнятий та з 6 грудня 2012 року набрав чинності закон «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»[40][41]. Згідно з цим Законом в Україні розпочато ведення нового реєстру осіб та роботи із запровадження оформлення та видачі паспорта громадянина України, що містить безконтактний електронний носій із біометричними даними власника документу. Планується оформлення паспорта громадянина України всім особам, починаючи від народження та незалежно від віку, на кожні 10 років.

Перші зразки та технічні описи бланків паспорта громадянина України у формі пластикової картки типу ID-1 були затверджені постановою КМУ та набрали чинності з 28 березня 2013 року[42]:

 • Бланк паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм (безконтактний електронний носій інформації забезпечує одноразовий запис та багаторазове зчитування даних згідно зі стандартом ISO/IEC 14443A);
 • Бланк паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія;
 • Бланк паспорта громадянина України, інформація на безконтактний електронний носій якого не вноситься.

З 15 червня 2013 року дію цієї постанови було призупинено[43].

Проєкт зразка 2015 року (ID-картка)[ред. | ред. код]

Паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм (зразка 2015 року)
лицевий бік
зворотний бік
Тип документу посвідчення особи
Країна видання Україна Україна (фактично не видавався)
Введений 1 січня 2016 року
Призначення ідентифікація особи
виїзд за кордон
Вимоги до власника громадянство України
Термін дії 10 років

Нові зразки та технічні описи бланків паспорта громадянина України у формі картки (з безконтактним електронним носієм та без нього) були затверджені постановою КМУ та набули чинності з 21 травня 2015 року[44]. Планувалась видача паспортів такого зразка з 1 січня 2016 року, проте з 22 грудня 2015 року було знову змінено зразки бланків паспорта.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Грузії про взаємне скасування візових вимог. zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 2018.
 2. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Турецької Республіки про внесення змін до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Турецької Республіки про умови взаємних поїздок громадян. zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 2017.
 3. Архівована копія. Архів оригіналу за 8 жовтня 2015. Процитовано 4 жовтня 2019.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 4. ПРЯМИЙ ЕФІР. Зеленський, Аваков, Гончарук — презентація додатку «Дія» | НАШ 06.02.20 (укр.), процитовано 7 лютого 2020
 5. «Дія» — YouTube. www.youtube.com. Процитовано 5 жовтня 2020.
 6. Проєкт Закону України про внесення змін до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». rada.gov.ua. Процитовано 31 березня 2021.
 7. Рада легалізувала електронні паспорта українців у додатку «Дія». Интерфакс-Украина (рос.). Процитовано 31 березня 2021.
 8. Постанова КМУ № 1042 від 4 грудня 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302». zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 4 грудня 2015 року.
 9. Электронные паспорта в Украине будут оформляться с 16 лет. Интерфакс-Украина (рос.).
 10. Постанова КМУ № 1132 від 23 грудня 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302». zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 23 грудня 2015 року.
 11. а б Закон України № 1474-VIII від 14 липня 2016 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України». zakon.rada.gov.ua (укр.). Верховна Рада України. 14 липня 2016 року.
 12. а б Постанова КМУ № 745 від 26 жовтня 2016 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302». zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 26 жовтня 2016 року.
 13. Постанова КМУ № 795 від 03 жовтня 2018 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302». zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 03 жовтня 2018 року. Процитовано 4 січня 2021.
 14. Наказ МВС від 18 жовтня 2019 року № 875 «Про затвердження Вимог до відцифрованого образу обличчя особи, фотокарток, що подаються для оформлення або обміну документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, та фотографічного зображення на них». zakon.rada.gov.ua (укр.). Процитовано 30 січня 2021.
 15. Постанова КМУ № 55 від 27 січня 2010 року «Про впорядкування транслітерації українського алфавіту латиницею». zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 27 січня 2010 року.
 16. ID-карта громадянина України [Архівовано 2021-12-31 у Wayback Machine.], Поліграфічний комбінат «Україна»
 17. Постанова КМУ № 636 від 28 червня 1997 року «Про порядок заповнення машинозчитуваної зони паспортних та візових документів». zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 28 червня 1997 року.
 18. а б Icao Doc 9303. www.icao.int.
 19. Чип для українського паспорта громадянина у вигляді ID-карти виготовлятиме Німеччина. Поліграфічний комбінат «Україна». Архів оригіналу за 26 березня 2018.
 20. Какую информацию внесут в пластиковый паспорт?. ЮРЛІГА (рос.).
 21. а б Постанова КМУ № 869 від 30 листопада 2016 року «Про затвердження Порядку внесення засобів електронного цифрового підпису до безконтактного електронного носія, що міститься в паспорті громадянина України, та надання послуг електронного цифрового підпису з використанням паспорта громадянина України з імплантованим безконтактним електронним носієм». zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 30 листопада 2016 року.
 22. BSI TR-03110 Technical Guideline Advanced Security Mechanisms for Machine Readable Travel Documents and eIDAS Token. www.bsi.bund.de. Архів оригіналу за 27 грудня 2021.
 23. Верховна Рада України затвердила обов'язкове отримання біометричних паспортів з 14 років. tsn.ua. 14 липня 2016.
 24. Постанова КМУ № 669 від 26 листопада 2014 року «Про затвердження Порядку отримання, вилучення з Єдиного державного демографічного реєстру та знищення відцифрованих відбитків пальців рук особи». zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 26 листопада 2014 року.
 25. Паспорт громадянина України (ID картка) — inside. Блог Юрія Рудого (укр.). Процитовано 24 серпня 2020 року.
 26. Що таке ПІН та ПАК коди, які громадяни України вводять у зчитувач при отриманні ID-картки?. Державна міграційна служба України (укр.). Процитовано 24 серпня 2020 року.
 27. Наказ МВС № 104 від 16 лютого 2016 року «Про затвердження Порядку використання безконтактного електронного носія, який імплантовано в паспорт громадянина України». zakon.rada.gov.ua (укр.). Міністерство внутрішніх справ України. 16 лютого 2016 року.
 28. Кваліфікований електронний підпис (КЕП). Державна міграційна служба України (укр.). Процитовано 24 серпня 2020 року.
 29. Наказ МВС України № 238 від 27 березня 2018 року «Про затвердження Порядку взаємодії акредитованого центру сертифікації ключів Міністерства внутрішніх справ України та Державної міграційної служби України під час надання послуг електронного цифрового підпису з використанням паспорта громадянина України з імплантованим безконтактним електронним носієм». zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 27 березня 2018 року.
 30. Електронний підпис на ID – карту – державні та бізнес сервіси не виходячи з дому. mvs.gov.ua (ua) . Процитовано 6 жовтня 2020.
 31. Закон України № 786-IX, від 14 липня 2020 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб — підприємців». zakon.rada.gov.ua (укр.). Верховна Рада України. 14 липня 2020 року.
 32. Державна міграційна служба України. www.facebook.com (англ.).
 33. Постанова КМУ № 278 від 15 квітня 2020 року «Про реалізацію експериментального проєкту щодо застосування паспорта громадянина України у формі картки в електронному вигляді та паспорта громадянина України для виїзду за кордон в електронному вигляді». zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 15 квітня 2020 року.
 34. Уряд прирівняв «паспорт у смартфоні» до паперового документа. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 15 квітня 2021.
 35. Закон України № 1368-IX від 30 березня 2021 року «Про внесення змін до Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус"». zakon.rada.gov.ua (укр.). Верховна Рада України. 30 березня 2021 року.
 36. З 23 серпня е-паспорти прирівнюються до паперових – Зеленський підписав указ. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 15 квітня 2021.
 37. Постанова КМУ № 911 від 18 серпня 2021 року «Про затвердження Порядку формування та перевірки е-паспорта і е-паспорта для виїзду за кордон, їх електронних копій». zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 18 серпня 2021 року.
 38. Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження. zakon.rada.gov.ua (укр.). Верховна Рада України.
 39. Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України. zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. Процитовано 14 січня 2020.
 40. Картка законопроекту «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». w1.c1.rada.gov.ua (укр.). Офіційний портал Верховної Ради України. Процитовано 11 березня 2021.
 41. Закон України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”. zakon.rada.gov.ua (укр.). Верховна Рада України. 2012.
 42. Постанова КМУ № 185 від 13 березня 2013 року «Деякі питання виконання Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”». zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 13 березня 2013 року.
 43. Постанова КМУ № 415 від 12 червня 2013 року «Про зупинення дії постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 р. № 185». zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 12 червня 2013 року.
 44. Постанова КМУ № 302 від 25 березня 2015 року «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України». zakon.rada.gov.ua (укр.). Кабінет Міністрів України. 25 березня 2015.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]