Магнус V

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Магнус V
Magnus Erlingssons saga-Tittelfrise-G. Munthe.jpg
Народився 1156
Норвегія
Помер 15 червня 1184
Согнефіорд, Согн-ог-Ф'юране, Норвегія
Поховання Берген
Громадянство
(підданство)
Норвегія
Діяльність король
Посада Король Норвегії
Рід Hardrada dynasty[d]
Батько Ерлінг Скакке
Мати Kristin Sigurdsdatter[d]
Брати, сестри  • Sigurd Jarlsson[d]
У шлюбі з Estrid Bjørnsdotter[d]
Діти Sigurd Magnusson[d] і Інге II

Магнус V (1156 — 1184) — король Норвегії з 1161 до 1184 року. Походив з династії Інглінгів.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у містечку Етна. Син Ерлінга Кривого, норвезького аристократа, та Христина, доньки Сігурда I, короля Норвегії. Після загибелі Інге I зусиллями впливового Ерлінга Кривого було оголошено новим королем Магнуса V. Йому протидіяв інший король Ґокон II. 7 липня 1162 року останній був розбитий у битві при Секкені. У 1163 році на тінзі відбулася перша церемонія коронації норвезького короля.

Після цього Ерлінг зміцнив владу свого сина Магнуса V, а сам отримав титул ярла. В подальшому король спирався на підтримку знаті та вищого кліру. Для цього були налагоджені стосунки з єпископатом, затверджено закон, згідно з яким королем міг стати тільки народжений у законному шлюбі. Сам Магнус V став першим королем, який пройшов обряд коронації.

У 1166 році було укладено договір з Вальдемаром I, королем Данії. Для цього ярл Ерлінг Кривий відправився до данського королівства. В цей час у Норвегії повстав Олаф, онук Ейнстейна I. Його підтримали лендрмени з роду Агнхаттів. Боротьба тривала до 1168 року, навіть після повернення Ерлінга Кривого. В цьому році суперники Магнуса V були розбиті при Стангері біля Осло. Сам претендент Олаф втік до Данії.

Після цього тривало мирне правління Магнуса V до 1174 року, коли біркенбейнери, тобто політична група з селян, бідної шляхти, дрібного кліра, повстали проти королівської влади, висунувши претендентом Ейнстейна, сина Ейнстейна II, короля Норвегії. Нова війна тривала до 1177 року, коли війська на чолі з ярлом Ерлінгом розбили армію Ейнстейна III у битві при Ре.

Після цього біркенбейнерами був висунутий новий претендент — Сверрір Сігурдсон, який у 1179 році при Калвскіннеті (біля Тронхейму) розбив Ерлінга Кривого. Після цього тривала війна до 1184 року, коли 15 червня у вирішальній битві при Фімрейті Магнус V був розбитий та загинув.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Естрід, донька Бьорна Бірдасвенда, норвезького аристократа

Бастарди:

Джерела[ред. | ред. код]

  • Finlay, Alison editor and translator Fagrskinna, a Catalogue of the Kings of Norway (Brill Academic. 2004)