Мальорка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мальорка
Mallorca
Прапор Мальорки
Мальорка на мапі каталанських країн

Мальорка на мапі каталанських країн

Країна Іспанія
Автономна область Балеарські острови
Столиця Палма (кол. Пальма-де-Мальорка)
Найбільше місто Палма
Населення (2006 р.) 790.763 особи
Самоназва Mallorquí, mallorquina
Площа 3 640,11 км²
Густота населення (2006 р.) 217,23 осіб/км²
Кількість муніципалітетів 53

Мальо́рка або Майо́рка (кат. Мальо́рка, Mallorca, ісп. Майо́рка, Mallorca) — острів, що знаходиться у Середземному морі та входить до складу Автономної області Балеарські острови, Іспанія (каталанські країни).

Історія Мальорки[ред. | ред. код]

Багата і насичена подіями історія Мальорки розпочалася ще у доісторичні часи, що підтверджується знахідками залишків поселень первісних людей. Свій слід на Мальорці залишили фінікійці, греки, римляни, візантійці, араби. Каталаномовці становлять основне населення острова з 1229 року, коли король Арагону Яків I Арагонський Завойовник встановив над ним свій контроль та приєднав його до своїх основних володінь.

Індустрія туризму на острові почала розвиватися у 1920-х роках, коли тут було побудовано перші готелі, які призначалися для найбагатших європейських туристів. Сьогодні курортний туризм є основою життєдіяльності Мальорки. Острів має найширшу мережу сучасних готелів, що забезпечують гостям першокласний комфорт та славляться відмінним обслуговуванням.

Природа Мальорки[ред. | ред. код]

Важливим фактором, що перетворив Мальорку на один з найпривабливіших куточків земної кулі, є надиво багата та різноманітна природа острова. У горах Серра-да-Трамунтана (найвища гора — Пуч-Мажор, 1445 м) можна насолоджуватися типовими гірськими пейзажами. У цій, найвищій, частині острова знаходяться такі мальовничі містечка, як-от Вальдемосса і Сольєр.

Північна частина Мальорки, де на 100 км простягнувся гірський хребет, відома прекрасними пляжами. Внутрішня частина острова, де зберігся традиційний уклад життя, дотепер нагадує про причини, з яких свого часу Мальорку називали «островом спокою». Південна частина Мальорки є спекотнішою і сухішою, тут знаходяться найкрасивіші пляжі острова: Сес-Коветес, Ес-Тренк, Мондраго́, бухта Фіге́ра та бухта Санта́ньї. На сході Мальорки, поряд з невеликими бухтами, які дотепер зберегли свій недоторканий вигляд (наприклад, Мескіда, Агулья та Торта), розташовані печери Арта у містечку Каньяме́ль та Печери дракона (печери Драк) у Порто-Крісто. Інша туристична зона на острові Мальорка знаходиться на північному сході, де є великі бухти Алкуді́я та Пульє́нса. Найважливіший населений пункт зони — Пульєнса, де люблять відпочивати художники і артисти, і де збереглися пам'ятники давньоримського міста Полленція. На півночі острова розташовані печери Кампанет.

До найвпливовіших екологічних організацій входять «Друзі землі» (Amics de la Terra), Балеарська група з орнітології та захисту природи (GOB) і «Фонд за стійкий розвиток Балеарських островів».

Пальма, столиця Мальорки[ред. | ред. код]

Головне місто острова Мальорка — Палма (кол. Пальма-де-Мальорка). Населення — 323 тисячі осіб.

Головний пам'ятник сучасного міста — кафедральний собор, будівництво якого було розпочате Яковом I Арагонським на місці мечеті Медина Маюрка. Будівництво собору було завершене у 1587 році, але потім він багато разів перебудовувався, на початку XX століття його інтер'єри переробив іспанський архітектор Антоні Ґауді. Собор має один з найширших у світі нефів, велике вікно-троянда над головним вівтарем нагадує око. У соборі є каплиця Трійці, у якій спочиває прах Якова II і Якова III Арагонських. Королівська капела відновлена у 1904-1914 р. Антоні Ґауді, балдахін над вівтарем є також твором Ґауді. У старому приміщенні капітулу розташований Музей собору, одним з найважливіших експонатів якого є ковчег Щирого Хреста (XV ст.), інкрустований коштовним камінням та дорогоцінними металами. Дзвіниця — одна з найстаріших будівель собору, була побудована у 1389 році. У соборі встановлений орган з неоготичним корпусом, виготовлений у 1795 році та відреставрований у 1993 році Габріелем Бланкафортом.

На відстані 2,5 км від центра Пальми, на західному боці бухти, розташований готичний замок Бельвер, побудований як літня резиденція короля Якова II. Колоподібна форма надає замку незвичного вигляду, периметром центрального двору проходить галерея з витонченими арками.

Найвідоміший культурний центр Мальорки — центр мистецтв Фонд Пілар та Жоана Міро, створений на базі приватного будинку та студії померлого у 1982 році Жоана Міро. Цей будинок було спроектовано наваррським архітектором Рафаелем Монео. У центрі виставлено численні роботи Міро, включаючи незавершені, є бібліотека, конференц-зал та крамниця.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]