Мар'яна Рубчак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мар'яна Рубчак
Marian Rubchak
Народилася 31 травня 1931(1931-05-31) (88 років)
Громадянство
(підданство)
Flag of the United States.svg США
Діяльність науковець
Alma mater Манітобський університет
Сфера інтересів формування ідентичності, гендерні дослідження, інтелектуальна історія, історія західноєвропейських та слов'янських країн
Заклад Університет Вальпараїсо
Посада Старша наукова викладачка
Вчене звання професорка - емерит

Мар'яна Рубчак (англ. Marian J. Rubchak, *31 травня 1931) — американська дослідниця фемінізму та матріархату, фахівчиня з історії західноєвропейських та слов'янських країн. Редакторка науково-публіцистичної збірки «Багатолика жінка в сучасній Україні», авторка численних праць та публіцистичних статей, опублікованих у багатьох країнах світу. Професорка-емерит університету Вальпараїсо (штат Індіана).

Життєпис[ред. | ред. код]

Народилася 31 травня 1931 року в Сасктауні (Канада), куди батьки емігрували в 1920-х роках.

1949 року переїхала до міста Вінніпег[1].

У 1954 році в Університеті Манітоби зустріла Богдана Рубчака. Одружившись з ним у 1965 році, переїхала до Чикаго.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

У 1948 році Рубчак завершила середню освіту з можливістю отримати вищу, котра фактично була закрита для неї. Навчання на бакалавраті розпочала в Університеті Манітоби. Дванадцять років потому, у 1961-му, Мар'яна Рубчак почала свою, часто перервану, подорож до аспірантури, завершивши її, хоча інші з її підготовкою робили це з малоймовірним успіхом, з докторською дисертацією, і побудувала успішну академічну кар'єру.

В Чикаго отримала бакалаврський ступінь з історії з відзнакою і найвищу в країні відзнаку Phi Beta Kappa. Продовжила освіту в галузі інтелектуальної історії, а потім в російсько-радянських дослідженнях[2]. Цей накопичений освітні досвід посилив схильність Рубчак до вивчення формування ідентичності у різних контекстах, що забезпечило міцну основу для безперервного вивчення спочатку формування національної ідентичності, а потім фемінізму з акцентом на Україні, що й досі залишається у фокусі досліджень Рубчак.

Під час численних поїздок до України Рубчак викладала у Київському лінгвістичному, Політехнічному та Харківському університетах, літній програмі феміністських студій у Форосі (Крим), проводила семінари у Львівському та Харківському центрі гендерних досліджень,[1]. Все це поповнило її знання про бачення жінками власного статусу та розвиток феміністських досліджень в Україні.

Перехід до феміністських студій[ред. | ред. код]

Фокусом ранніх робіт Мар'яни Рубчак була формація української національної свідомості. Під час першої поїздки до України (1982 рік) Рубчак зіткнулась із новим викликом у напрямі своїх досліджень. Її інтерес до жіночих та гендерних питань, до феміністської літератури, що стрімко з'являлася, до робіт таких ранніх феміністок, як Симона де Бовуар та Торіл Мой, і зростаючого феміністського руху у США, зачіпав і породжував роздуми стосовно фемінізму, але напрямку наукової діяльності не змінив. Пізніше, у 1990 році, досліджуючи і знову безпосередньо спостерігаючи Україну, Рубчак все ж змінила напрямок досліджень та оголосила про перехід до фемінізму. Багаторазові нагороди за дослідження в Україні — Фулбрайт, IREX[3] — у період з 1995 по 2003 рік — разом з різними дослідницькими грантами та стипендіями дали змогу все більше відвідувати Україну.

Рубчак проаналізувала та написала про зміну ставлення українських жінок до власного статусу, котра відбувається дуже повільно; з жіночих питань виступала на численних конференціях, брала активну участь і сама проводила семінари, презентації, брала інтерв'ю а включалася в інші активності.

Перехід Рубчак до фемінізму часто змушував її різними засобами кидати виклик старим анти-жіночим звичкам, говорити і писати про укорінені мізогінні гендерні стереотипи і стимулював розпочинати змістовні дискусії.

Публікації[ред. | ред. код]

Першою публікацією Мар'яни Рубчак з жіночих та феміністських питань була «Christian Virgin or Pagan Goddess: Women in Russia and Ukraine, Rosalind Marsh (ed.) Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1996»[4]. Ця публікація бере свій початок із добре сприйнятої презентації на міжнародній конференції в британському університеті Бат 1993 року «Жінки у Росії та колишньому СРСР», де темою Рубчак був «Потенціал феміністичного руху в Україні: вплив культу сім'я».

Книги з жіночих студій[ред. | ред. код]

  • Mapping Difference. The Many Faces of Women in Contemporary Ukraine. Translated, with an Introduction by Marian J. Rubchak, ed.  New York, Oxford: Bergen Books, 2011.
  • Mapping Difference. The Many Faces of Women in Contemporary Ukraine.Translated, with an Introduction by Marian J. Rubchak, ed.  New York, Oxford: Bergen Books, 2012 in paperback.
  • New Imaginaries. Youthful Reinvention of Ukraine's Cultural Paradigm. Translated from Ukrainian and with an Introduction by Marian J. Rubchak, ed. New York, Oxford: Bergen Books, 2015.

Статі та розділи[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]