Гендерні дослідження
Частина серії |
Жінки в суспільстві |
---|
![]() |
|
Зображення в культурі
|
|
![]() |
Гендерні дослідження, ґендерні студії (англ. Gender studies) — комплекс міждисциплінарних досліджень (соціології, психології, економіки, політології, педагогіки та інших наук), присвячених феномену статі в її соціальних вимірах. Центральними категоріями є гендер та опозиція маскулінність і фемінність, через призму якої досліджуються різні аспекти соціальних відносин — класові, расові, національні, політичні, рольові та ін.[1][2]
Термін «гендер» ввела до наукового обігу американська дослідниця Дж. Скотт у середині 1980-х років. Вона розглядала поняття «гендер» як категорію історичного аналізу, що, на відміну від понять «стать» з його біологічним та «рід» з його граматичним наповненнями, наголошує саме на тих відмінностях чоловіків і жінок, які формуються під впливом особливостей суспільної діяльності людей різних статей та в кінцевому підсумку визначають своєрідність їхньої соціальної поведінки.
Поява гендерних досліджень була зумовлена зміною ролі жінок в суспільстві в останній чверті ХХ століття (т. зв. жіночу революцію) і стала своєрідною відповіддю на потужний поступ фемінізму. У сучасній Україні гендерні дослідження динамічно розвиваються і проводяться як на базі державних наукових і освітніх установ, так і громадських жіночих організацій та рухів.
Основним об'єктом сучасних гендерних досліджень є жінка та соціальні відносини між статями.
- Досліджуються механізми конструювання гендеру[en] та підтримки диспропорції влад між людьми з різними гендерами (гендерні стереотипи, гендерні ролі, фемінність, маскулінність, різні форми сексизму, такі як гетеросексизм)
- Описуються соціальні аспекти статі, тобто вплив гендеру на різні сфери людської діяльності, відмінності між жінками та чоловіками, що розглядалися як природно притаманні (наприклад, гендеорна лінгвістика досліджує жіноче письмо);
- Вивчається та збирається світова статистика про гендерну нерівність та дискримінацію за статтю (на ринку праці, в освіті, здоров'ї, в шлюбі, у законодавстві тощо); теоретизуються спрямовані на її подолання гендерні політики, як локальні, так і загальнодержавні (такі як квотування, гендерна нейтральність), оцінюється ефективність впроваджених з них;
В історичних підходах до гендерних досліджень існують крайнощі. Після повного їх ігнорування як «псевдонаукових» історичних досліджень, через створення жіночої історії, феміністської історії[en] та ряду інших розділів феміністської науки, що висвітлюють жінок як групу та артикулюють їх досвід в історично-соціальному бутті, поступово формується виважене ставлення до цих студій як до ефективного інструменту соціального і культурологічного аналізу історії взаємовідносин статей.
Див. також[ред. | ред. код]
- Жіноча історія
- Гендерна лінгвістика
- Жіноче письмо (літературна категорія)
- Гендерні стереотипи
- Гендерна роль
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Healey J. F. Race, ethnicity, gender, and class; the sociology of group conflict and change / 5th ed. — Portland, OR, 2010.
- ↑ Булычев И. И. О содержании ключевых понятий гендеристики // Вестник Ивановского государственного энергетического университета. — 2005. — Вып. 2. — С. 138—143.
Посилання[ред. | ред. код]
- Ї (часопис) № 33 Ґендер. Ерос. Порно. Вересень 2004. PDF 3,3 Mb
- Ґендерний підхід: історія, культура, суспільство. — Львів: ВНТЛ-Класика, 2003. — 252 с. (збірка наукових статей, розділів із книг)
- Гендерні дослідження в Україні
- Улюра Г. А. Творення докси (легітимація знання та інституалізація понять) у гендерних студіях з літературознавства // Питання літературознавства. — 2013. — № 88. — С. 210—222.
Література[ред. | ред. код]
- Гриневич Л. В. Гендерні дослідження // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол. : В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наук. думка, 2004. — Т. 2 : Г — Д. — С. 69. — 518 с. : іл. — ISBN 966-00-0405-2.
- Сучасний стан ґендерних досліджень / Ірина Лазар ; Львів. регіон. ін-т держ. упр., Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К. : Парапан, 2007. — 230 с. : табл. ; 20 см. — Бібліогр.: с. 39—142 (1557 назв). — Предм. покажч.: с. 143—150. — Покажч. авт.: с. 151—162. — 300 пр. — ISBN 978-966-8210-55-6.
- Ґендерний аналіз: метод. посіб. / Яйко О. М. — Львів: ПАІС, 2007. — 50, [1] с. : іл., табл. ; 20 см. — Бібліогр.: с. 47—49 (56 назв). — 800 пр. — ISBN 978-966-7651-75-6.
|
![]() | В іншому мовному розділі є повніша стаття Gender studies (англ.). |
![]() |
Це незавершена стаття з соціології. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |