Марко Аврамович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Марко Маркович)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марко Аврамович
Померсерпень 1713
ПохованняГустинський монастир
Підданство Гетьманщина
Національністьєврей
Відомий завдякиЗасновник роду Марковичів (Маркевичей)
Суспільний станміщанин[1] чи купець[2]
Конфесіяправославний[3]
РідМарковичі
У шлюбі зОлена Григорівна Корнієнко-Огранович
Діти3 сини і 5 доньок

Марко́ Аврамович (нар. невідомо — пом. серпень 1713) — міщанин[1] або купець[2] і меценат Гетьманщини. За легендою мав єврейського походження[1][2]. Засновник козацького старшинського роду Марковичів (Маркевичей), тесть гетьмана Івана Скоропадського.

Біографія

[ред. | ред. код]

Про життя Марка Аврамовича відомостей вкрай мало. Є поширена легенда про те, що він був єврейського походження[1][2] і був чи то міщанином[1] чи купцем[2]. Відомий український генеалог Вадим Модзалевський у своєму «Малоросійському родословнику» вказував, що Марко Аврамович поселився у другій половині XVII століття у Прилуках і називав його «орендарем» пирятинським у 1683—1685 роках. В подальшому Марко, за Модзалевським, став «обивателем» Прилук (у XVII—XVIII століттях — шляхтич Речі Посполитої). Пізніше, 1701 року, — «славетний обиватель Прилуцький».

Марко Аврамович відомий також як меценат. Модзалевський писав, що він був ктитором (тобто особою, що видала гроші на будівництво чи оздоблення храму) церкви Пречистої Святої у Прилуках 1705 року. На початку XIX століття на місці старої дерев'яної Пречистої церкви та церкви Різдва Пресвятої Богородиці було збудовано великий мурований Собор Різдва Богородиці.

З архівних джерел відомо, що 5 (16) жовтня 1705 року Марко Аврамович продав ліс прилуцькому полковнику Дмитру Горленку. У 1709 році отримав універсал від гетьмана Івана Скоропадського (який був також його зятем після шлюбу з донькою, Настею) на села Велика Дівиця та Мала Дівиця. Сам же Марко Аврамович жив у селі Великі Сорочинці неподалік Прилук (нині входять до складу Великосорочинської ОТГ Миргородського району Полтавської області).

Помер у серпні 1713 року. Тіло було поховано на території Густинського жіночого монастиря. По смерті Марка села Велика і Мала Дівиця були передані у власність Гамаліївського монастиря.[3]

Родина

[ред. | ред. код]
Донька Марка, Настя. Відома також як «Настя-гетьманиха», вдова Костянтина Голуба та дружина гетьмана Івана Скоропадського
Докладніше: Марковичі

Родина Марковичів (Маркевичей) — козацько-старшинський, а згодом російський дворянський рід міщанського єврейського походження. Першою дружиною Марка Аврамовича була Олена[джерело?] Григорівна Маркович (Корнієнко-Огранович), що походила з родини Ограновичів, донька прилуцького війта Григорія Корнієнка-Ограновича. Ім'я другої дружини Марка невідомо точно. Модзалевський писав, що її по-батькові «Аврамівна» і у шлюбі її прізвисько було «Бендичка».[3] Всього в Марка Аврамовича було вісім дітей (троє синів і п'ять доньок):

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д е ж и Томазов В.В. Марковичі (Маркевичі) // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2009. — Т. 6 : Ла — Мі. — 784 с. : іл. — ISBN 978-966-00-1028-1.
  2. а б в г д А. Л. Марковичи // Энциклопедический словарь : в 86 т. (82 т. и 4 доп.) / под ред. К. К. Арсеньева и Ф. Ф. Петрушевского. — СПб. : Ф. А. Брокгауз, И. А. Ефрон, 1896. — Т. XVIIIa (36) : Малолетство — Мейшагола. — С. 654. (рос.)
  3. а б в г д е Модзалевский В. Л. Марковичи // Малороссійскій родословникъ. — Киев : Типография Г. Л. Фронцкевича и Ко, 1912. — Т. 3. Л — О. — С. 388—392. Архівовано з джерела 19 липня 2014 (рос. дореф.)

Література та джерела

[ред. | ред. код]