Очікує на перевірку

Матіас Стомер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Матіас Стомер, Стом
англ. Matthias Stomer, Stom
Худ. Матіас Стомер. «Євангелісти Марк і Лука», 1635 р.
Народження1600 (можливо)
Амерсфорт, Фландрія
Смерть1672 (можливо)
 Сицилія
Національністьфламандець
Країна Республіка Об’єднаних провінцій Нідерландів
Південні Нідерланди
Жанрбіблійні, жанрові і історичні композиції
Навчанняв місті Утрехт і стажування в Римі
Діяльністьхудожник
Напрямокбароко і караваджизм
Роки творчостіблизько 1620 — після 1671 р.
Покровительгерцог Мессіни, Антоніо Руффо
ТвориSt John the Baptistd, Ecce Homo[d] і Adoration of the Magid
Роботи в колекціїМузей Прадо, Музей Тіссен-Борнемісса, Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Національний музей Швеції, Національна галерея Канади, Музей мистецтва Метрополітен[1], Центральний музей Утрехта, Bob Jones University Museum and Galleryd, Художній музей Північної Кароліни, Рейксмузей, Музей августинців, Нантський музей образотворчого мистецтва, Витончено-мистецькі музеї Сан-Франциско, Державний музей мистецтв, Художня галерея Нового Південного Уельсу, Ермітаж, Національний музей мистецтва Каталонії, Національна галерея, Національний музей у Варшаві, Музей історії мистецтв, Музей образотворчих мистецтв, Національна галерея Вірменії, Баварські державні колекції картин, Національна галерея старовинного мистецтва, Rijksmuseum Twenthed, Державні художні зібрання Дрездена, Ernest Zmeták Art Galleryd, Currier Museum of Artd, Musée Feschd, Rhode Island School of Design Museumd, Музей Ґренобляd, Національна галерея Ірландії, Музей образотворчих мистецтв (Марсель), Руанський музей образотворчого мистецтва, Галерея Уффіці, Musei di Strada Nuovad, Гетеборзький художній музей, Художній музей Мілвокі, Musée de la civilisationd, Barber Institute of Fine Artsd, Музей Конде, Музей фюрера, Берлінська картинна галерея, National Art Gallery of the Netherlandsd, Державна картинна галерея (Карлсруе), Palazzo Abatellisd, Музей Боде, Художній музей Базеля, Галерея Сабауда, Академія Каррара, Роберто Лонгі[d], Museum Brediusd, Вустерський музей мистецтв, Реннський музей образотворчого мистецтва, Музей Нортона Саймона, Монреальський музей красних мистецтв, Палаццо Бьянко, Hessian State Museum Darmstadtd, Музей Каподімонте, MUŻAd, Палац Вайсенштайн, Ліхтенштейнський музейd, Пінакотека Тозіо-Мартіненго і civic art gallery "Il Guercino"d

CMNS: Матіас Стомер у Вікісховищі
«Самсон та Даліла», Національна галерея старовинного мистецтва (Рим).

Матіас Стомер (англ. Matthias Stomer, Stom; близько 1600, Амерсфорт — 1672, Сицилія) — голландський художник, представник утрехтських караваджистів , один з найкращих майстрів нічних сцен в живопису XVII ст. в Західній Європі.

Маловідома біографія

[ред. | ред. код]

Матіас Стомер за походженням, з Фландрії. Перебрався до Утрехту (Голландія), багато працював в Італії, де й помер. Уважається художником Голландії.

Утрехт

[ред. | ред. код]
«Юнак читає біля свічки»

Стомер походить з Фландрії, де домінує католицизм. В Італії його навіть називали Маттео Фламандець. Щось примусило його залишити батьківщину, де панували іспанці, де лютувала інквізиція, аби придушити національно-визвольний рух фламандців.

Стомер перебрався в Голландію, де набув сили протестантизм. Але домівкою обирає Утрехт, місто, що залишилося в лоні католицизму. Невеличкий Утрехт мав і свою гільдію художників. Утрехт дав найвідоміших послідовників італійця Караваджо. Послідовником Караваджо став і Стомер, виробивши, однак, власну художню манеру.

Італійський період

[ред. | ред. код]

Італія, її художні скарби — мета кожного художника. Та й де у світі ще є країна, де синє небо, де бідні заробляють співом, здається — всі радіють життю та полюбляють художників. А безліч картин. фресок в церквах і скульптур ! Свій італійський період мали різні художники (Брейгель Старий з Нідерландів, Рубенс і Ван Дейк з Фландрії, Симон Вуе з Франції. Іспанець Веласкес мав навіть два італійських періоди.) Легше перелічити тих, хто в Італії не був — і серед них Рембрандт.

Свій італійський період мав і Стомер. Серед римських учнів утрехтського живописця Гонтгорста є й Матіас Стомер. Отже, він жив в Римі. Перше свідоцтво про Стомера датоване 1630 роком, де сповіщають, що тридцятирічний художник мешкав у Римі в приході Сан-Ніколо в Arcione. Згідно цього свідоцтва художник народився або 1600, або близько цього року[2].

Стомер і Рембрандт

[ред. | ред. код]

Ні, Стомер не був учнем Рембрандта. Але слава Рембрандта докотилася і до Утрехта, дехто бачив його твори, майже всі знали його офорти.

Невідомо, чи зустрічалися Стомер і Рембрандт. Але виникненню одного шедевра Рембрандта дуже допоміг саме Стомер. Уже перебуваючи в Італії, він розповів про талановитого співвітчизника. Сказано-зроблено. Один з сицилійських багатіїв, Антоніо Руффо, передав Рембрандту замовлення — написати філософа[2]. Що і як-на вибір майстра. Так Рембрандт, що не приїздив до Італії, виконав замовлення з Італії. А у світі стало одним шедевром більше — це «Арістотель біля погруддя Гомера»(нині в США, Метрополітен-музей).В 1960 році спадкоємці сеньйора Руффо продали картину в американський музей за 2 з половиною мільйони доларів. Також відомо, що Антоніо Руффо придбав також у Стомера для власної галереї три картини[2].

Як і рембрандтові твори, твори Стомера теж розійшлися по всьому світу. Бо обидва не писали легковажних картин. Тільки зрозуміли це пізно.

Теми Стомера

[ред. | ред. код]
«Муций Сцевола», 1640-і рр.

Завжди цікаво, які теми для розробки та інтерпретації бере митець. Це і показник майстерності, і показник ерудиції. Досить багато нових тем у творах іспанця Хосе де Рібера з'явилося після переїзду до Італії. Його картини на міфологічні теми увійдуть у скарбницю мистецтв.

Головні теми Стомера: релігійні образи, побутові картини, картини на теми давньоримської історії. Здається, він не писав тільки портретів, чи їх ще належить віднайти.

Декілька разів Стомер повертався до теми «Муций Сцевола». Коли полководець Порсена блокував місто Рим, його спробував убити юнак Сцевола. Того схопили та привели на допит. Сцевола поклав власну руку на вогонь, аби довести Порсені, що захисники міста битимуться з ним до смерті або до перемоги. Порсена був вражений мужністю римлян, злякався і зняв облогу Риму.

Головні твори Стомера

[ред. | ред. код]

Галерея

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Dutch painting in a new light: Hendrick Terbrugghen and his contemporaries. London: Trafalgar Galleries, 1988
  • Гос. Эрмитаж. «Западноевропейская живопись», каталог 1. Л., " Аврора ",1976.
  • Кузнецов Ю. И."Голландская живопись 17-18 вв. в Эрмитаже", Л."Аврора", 1979 .

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. https://www.metmuseum.org/art/collection/search/437757
  2. а б в Архівована копія. Архів оригіналу за 9 жовтня 2007. Процитовано 8 травня 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]