Міщанин-шляхтич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Міщанин-шляхтич
Le-bourgeois-gentilhomme.jpg
Оригінал Le Bourgeois gentilhomme
Жанр комедія-балет
Автор Мольєр
Мова французька
Написаний 1670
Виданий 1670
Переклад Ірина Стешенко
Wikisource-logo.svg Текст у Вікіджерелах

Міщанин-шляхтич[1] (фр. Le Bourgeois gentilhomme) — комедія-балет на 5 дій Мольєра з музикою Жана Люллі, вперше поставлена у 1670. П'єса висміює намагання буржуа підвищити свій соціальний статус переходом у дворянство і є сатирою як на вульгарність середнього класу, так і на гонор та зазнайкуватість аристократії.

Комедія-балет — популярний у Франції 17 ст. театральний жанр, в якому балетні сцени чергуються із розмовними. Більша частина п'єси «Міщанин-шляхтич» написана прозою, віршований тільки вступ.

Уперше п'єса була поставлена 14 жовтня 1670 в шато де Шамбор при дворі Людовика XIV. Пана Журдена грав сам Мольєр.

Синопсис[ред.ред. код]

Пан Журден, буржуа середнього віку, батько якого розбагатів, торгуючи тканинами, має марнославне бажання стати аристократом. Він замовляє собі новий барвистий аристократичний одяг, демонструючи відсутність смаку, починає брати уроки із шляхетних мистецтв: фехтування, танцю, музики й філософії, роблячи дурня з себе, зі своїх учителів, і з шляхетних мистецтв. Його заохочує розорений аристократ Дорант. Він зневажає Журдена, проте потурає його ілюзіям, намагаючись вициганити в нього гроші для сплати своїх боргів.

Журден мріє одружити свою доньку Люсіль з аристократом, але сама Люсіль закохана в міщанина Клеонта. Слуга Журдена Ков'єль з допомогою пані Журден, розсудливою жінкою, організовує інсценізацію — видає переодягненого Клеонта за турецького принца. Журден хапається за можливість поріднитися із закордоним монархом, його переконують, що як батько нареченої, він теж буде висвячений у дворянство. П'єса завершується церемонією цього гротескного посвячення, балетною сценою, відомою як «турецька церемонія».

Постановки[ред.ред. код]

Сучасні постановки п'єси в Україні включають постановку Луганського обласного академічного музично-драматичного театру, київських театрів На Липках та Лесі Українки[2].

Музичні файли[ред.ред. код]

Титульна сторінка видання 1688

Примітки[ред.ред. код]

  1. Інший переклад назви - «Міщанин у дворянстві»
  2. Афіша театру імені Лесі Українки
Wikisource
У Вікіджерелах є наступний текст: