Набукко

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Опера
Nabucco
Nabucco.jpg
Композитор Джузеппе Верді
Автор(и)
лібрето
Темистокле Солера
Мова лібрето італійська мова
Джерело сюжету Старий Заповіт
Кількість дій 4
Кількість яв 7
Перша постановка 9 березня 1842

Набукко (Nabucco), скорочення від Навуходоносор — опера Джузеппе Верді, в 4 діях, лібрето Ф. Солера на біблійний сюжет. Перша постановка — Мілан, театр Ла Скала, 9 березня 1842 р.

Опера стала поворотним моментом у біографії композитора. Написана на біблійний сюжет, що розповідає про волелюбні прагнення єврейського народу, опера була гаряче сприйнята італійськими патріотами, що відчули в ній заклик до визвольної боротьби і принесла авторові широке визнання.

Сюжет[ред.ред. код]

Дія відбувається в VI столітті до Р. Х. Єрусалим обложений військами вавилонського царя Набукко (складне для вимови ім'я Навуходоносор скорочене й італізоване). Верховний жрець Заккарія і народ готові дати відсіч ворогу.

Племінника царя Єрусалима Ісмаеля люблять Фенена, донька Набукко, що перебуває в обложеному місті як заручниця, і Абігаїлла, незаконна донька царя Вавилона. Ісмаель любить Фенену, і Абігаїлла клянеться помститися.

Під звуки урочистого маршу на чолі військ Набукко вступає в Єрусалим. Заккаріа грозить убити Фенену, якщо цар буде жорстоким до полонених, але Ісмаель звільняє дівчину й повертає її батькові. Іудеї проклинають Ісмаеля, як зрадника. Честолюбна Абігаїлла, яка тепер ненавидить Ісмаела, Фенену й Набукко, приймає пропозицію верховного жерця вавилонського храму Біла скинути Набукко й самій зайняти трон. Фенена з любові до Ісмаеля переходить у його віру. Абігаїлла велить заточити в темницю Фенену, Ісмаеля й полонених.

Упоєний перемогою, Набукко проголошує себе земним богом. Раптом, від удару блискавки він втрачає розум. Влада у Вавилоні переходить до Абігаїлли. Вона замикає Набукко, як безумця, у його покоях і має намір стратити Фенену й полонених.

Верховний жрець Єрусалима підтримує надію одноплемінників на перемогу. Зрозумівши, що його улюбленій доньці Фенені загрожує смерть, Набукко звертається по допомогу до бога, і стається чудо: розум до нього повертається. Він поспішає на допомогу доньці, і в ту хвилину, коли її повинні принести в жертву, він убиває Абигаїллу, повертає волю полоненим, благословляє Фенену з Ісмаелем й, визнавши велич нових богів, велить скинути кумира Бела.

Постановки в Україні[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • А. Гозенпуд. Оперный словарь. — «Музыка», 1965