Національний центр Олександра Довженка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Dovzhenko Centre logo.jpg

Національний центр Олександра Довженка (також Центр Довженка) — державний кіноархів художніх фільмів України, що зберігає Державний фільмофонд України. Також включає кінокопіювальну лабораторію. Єдиний Асоційований член Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF) в Україні.

Історія[ред.ред. код]

Будівля Центру Довженка за адресою вул. Васильківська, 1

З нагоди відзначення 100-річчя від дня народження Олександра Довженка та наказом Міністерства культури України від 1 листопада 1994 року «Про створення Національного центру Олександра Довженка у м. Києві». 1999 року наказом Міністерства культури України № 161 Національний центр Олександра Довженка було об'єднано з держпідприємством «Київська кінокопіювальна фабрика».
З 2003 року Центр Довженка — Асоційований член Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF), з 2006 року — Дійсний член FIAF.
Підпорядковується Міністерству культури України та Державному агентству України з питань кіно, Національному товариству Олександра Довженка

Місія[ред.ред. код]

Центр Довженка є єдиним в Україні державним підприємством, що опікується збереженням, відновленням, вивченням і примноженням Національного фільмофонду України. Здійснює наукові дослідження в галузі кінематографії, укладає й видає довідникову літературу з історії кіно, спеціалізовані кіновидання. Одним із основних завдань центру є популяризація українського кінематографу.
Згідно з законом про кінематографію вихідні матеріали всіх українських стрічок, створених (в тому числі частково) державним коштом, надходять на зберігання до Центру Довженка, наслідком цього є відсутність власних архівів у українських кіностудіях.

Здійснює архівну діяльність, опікується збереженням та популяризацією української кіноспадщини – національної пам’яті, зафіксованої на аудіовізуальних носіях

Запрошення на пеформанс серії «КОЛО ДЗИГИ»

Архів[ред.ред. код]

В Центрі Довженка зберігається Державний фільмофонд України - більше 50 000 одиниць зберігання кіноматеріалів (більше 7 000 найменувань кінотворів) — художніх, анімаційних, документальних та науково-популярних фільмів здебільшого українського виробництва. Більшість із них представлені на вихідних матеріалах — негативах і дубль-негативах, частина також — на позитивних плівках та цифрових носіях. В Центрі Довженка зберігаються вихідні матеріали всіх українських фільмів, створених після 1992 року. Матеріали фільмів радянського періоду здебільшого представлені на дубль-негативах або позитивних плівках.
Найстаріший фільм, що зберігається в фондах Центру Довженка — 1910 року. 2012 року до Центру надійшов на зберігання найстаріший зі збережених художній фільм українського радянського виробництва - "Привид ходить по Європі" (реж. Володимир Гардін, 1922).
З 1992 року в Центр Довженка також надходять плівки українських документальних фільмів, основний фонд яких радянського періоду перебуває на зберіганні в Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г. С. Пшеничного.
На зберіганні в Центрі знаходяться фотодокументи, особисті архіви відомих кіномитців та унікальні артефакти українського кінематографу.

Діяльність[ред.ред. код]

Протягом 2007—2010 років коштом Центру Довженка було відреставровано фільми Олександра Довженка, Івана Миколайчука, Юрія Іллєнка, які згодом було видано на dvd. Видані у вигляді подарункових наборів, вони не потрапили в продаж і залишились недоступними широкому загалу.
З 2011 року Центр Довженка здійснює програму популяризації українського кінематографу: щодвамісяці проводяться музичні кіноперформанси «КОЛО ДЗИГИ» — покази німого кіно в супроводі сучасної музики, виконуваної наживо, ретроспективи класиків українського кінематографу тощо.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]