Національний центр Олександра Довженка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Dovzhenko Centre logo.jpg

Національний центр Олександра Довженка (також Центр Довженка) — державне підприємство, що здійснює зберігання та копіювання художніх фільмів. Тимчасово виконує функції Державного фільмофонду України. Єдиний Асоційований член Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF) в Україні.

Історія[ред.ред. код]

Будівля Центру Довженка за адресою вул. Васильківська, 1

Національний центр Олександра Довженка створено 10 вересня 1994 року Указом Президента України «Про заходи щодо відзначення 100-річчя від дня народження Олександра Довженка», на виконання якого Міністерством культури України видано наказ від 1 листопада 1994 року «Про створення Національного центру Олександра Довженка у м. Києві». 1999 року наказом Міністерства культури України № 161 Національний центр Олександра Довженка було об'єднано з держпідприємством «Київська кінокопіювальна фабрика», внаслідок чого кінофабрику було ліквідовано, а Центр Довженка став її правонаступником.
З 2003 року Центр Довженка — Асоційований член Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF), з 2006 року — Дійсний член FIAF.
Перебуває в сфері управління Міністерства культури України, розпорядником коштів є Державне агентство України з питань кіно.

Місія[ред.ред. код]

Центр Довженка є державним підприємством, що опікується збереженням, відновленням, вивченням та популяризацією Національного фільмофонду України. Здійснює наукові дослідження в галузі кінематографії, провадить видавничу діяльність, забезпечує промоцію та дистрибуцію національних фільмів.
Згідно з Законом України "Про кінематографію" вихідні матеріали всіх художніх українських стрічок, створених (в тому числі частково) державним коштом, надходять на зберігання до Центру Довженка. Фільмофонд Центру визнано національним культурним надбанням.

Запрошення на пеформанс серії «КОЛО ДЗИГИ»

Архів[ред.ред. код]

В Центрі Довженка зберігається більше 50 000 одиниць зберігання кіноматеріалів (понад 5 000 найменувань кінотворів) — художніх, анімаційних, документальних та науково-популярних фільмів здебільшого українського виробництва. Більшість із них представлені на вихідних матеріалах — негативах і дубль-негативах, частина також — на позитивних плівках та цифрових носіях.
Найстаріший фільм, що зберігається в фондах Центру Довженка — 1910 року. 2012 року до Центру надійшов на зберігання найстаріший зі збережених художній фільм українського радянського виробництва - "Привид ходить по Європі" (реж. Володимир Гардін, 1922).

Більша частина документальних та науково-популярних фільмів в фондах Центру Довженка є копіями з оригіналів, що зберігаються в фондах Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С.Пшеничного.
На зберіганні в Центрі знаходяться фотодокументи, особисті архіви відомих кіномитців та унікальні артефакти українського кінематографу.

Діяльність[ред.ред. код]

Протягом 2007—2010 років коштом Центру Довженка було відреставровано фільми Олександра Довженка, Івана Миколайчука, Юрія Іллєнка, які згодом було видано на dvd. Видані у вигляді подарункових наборів, вони не потрапили в продаж і залишились недоступними широкому загалу.
З 2011 року Центр Довженка здійснює програму популяризації українського кінематографу: щодвамісяці проводяться музичні кіноперформанси «КОЛО ДЗИГИ» — покази німого кіно в супроводі сучасної музики, виконуваної наживо, ретроспективи класиків українського кінематографу тощо.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]