Одеський державний аграрний університет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Одеський державний аграрний університет
ОДАУ
Центральний корпус університету
Одеса
Тип державний
Країна  Україна
Розташування Одеса
Засновано 1918
Акредитація IV  рівня
Ректор Брошков Михайло Михайлович
Приналежність Міністерство освіти та науки України
Випускники Категорія:Випускники Одеського аграрного університету
Адреса вул. Пантелеймонівська, 13
Сайт osau.edu.ua
Мапа
CMNS: Одеський державний аграрний університет у Вікісховищі

Одеський державний аграрний університет (ОДАУ) — державний вищий навчальний заклад України IV рівня акредитації, розташований у місті Одесі.

Загальна інформація[ред. | ред. код]

Одеський державний аграрний університет — найстаріший на півдні України державний сільськогосподарський вищий навчальний заклад, провідний навчально-методичний та науковий центр з підготовки висококваліфікованих кадрів для різних галузей сільськогосподарського виробництва Північно-Західного Причорномор'я. Підпорядкований Міністерству аграрної політики та продовольства України. В університеті навчається близько 6000 студентів, з них на денній формі навчання — 2800.

Навчальний процес здійснюють 36 кафедр, на яких працюють 390 науково-педагогічних співробітників, серед яких 40 — доктори наук, професори і 165 — кандидати наук, доценти. Серед викладачів «Заслужені діячі науки і техніки України», «Заслужені працівники народної освіти України», «Заслужені винахідники України». В університеті працює 40 професорів, з них 32 доктори наук, та 165 кандидатів наук. За роки існування в університеті підготовлено понад 40 тисяч спеціалістів для нашої країни, країн СНД і далекого зарубіжжя. Крім того, тут пройшли перепідготовку та підвищили кваліфікацію 30 тисяч фахівців сільського господарства, викладачів технікумів і вузів.

Згідно з ліценцією Міносвіти України, на 3 факультетах університету здійснюється підготовка фахівців за 5 напрямами і 11 спеціальностями:

В університеті діє відділ доуніверситетської підготовки та підвищення кваліфікації фахівців. Університет здійснює підготовку науково-педагогічних кадрів через аспірантуру.

Зі всіх спеціальностей, крім ветеринарної медицини, фахівців готують як за денною, так і за заочною формами навчання; зі всіх спеціальностей здійснюється підвищення кваліфікації за базовими напрямками, а зі спеціальності облік і аудит — перепідготовка у напрямку нової професії.

Університет здійснює ступеневу підготовку фахівців і випускає бакалаврів, магістрів та докторів філософії.

Коротка історія університету[ред. | ред. код]

Дипломне свідоцтво зразка 1934 р., видане Турбаївському К. І. (1901—1975), керівнику робіт по посиленню оборони узбережжя і влаштуванню артилерійських позицій на Малій землі.
О. Г. Набоких

Об'яви про відкриття в Одесі з 15 січня 1918 року Вищого Сільсько-Господарського Інституту з’явились у листопаді 1917 року. 28 січня 1918 року в присутності студентів, що поступили в ОСГІ, представників Новоросійського університету і різних урядових і громадських установ відбулося урочисте його відкриття. 29 січня 1918 року були прочитані перші лекції. Ініціював, брав активну участь в організації і підготовці відкриття Одеського сільськогосподарського інституту О. Г. Набоких, професор агрономії Новоросійського університету; він особисто розробив «Проект навчальних планів Одеського Вищого Сільсько-Господарського Інституту» і «Правила прийому в студенти ОСГІ»[1].

Пам'ятник студентам та викладачам ОДАУ, загиблим під час Німецько-радянської війни

Першим факультетом інституту був агрономічний. Його історія бере свій початок з часу заснування інституту — з 1918 року. І вже в 1921 році був перший прискорений випуск фахівців.

З 1923 року інститут розмістився в будівлі по вул. Канатна в колишньому приміщенні духовної семінарії, нині навчальний корпус № 1. У 1929 році заснований факультет Плодоовочівництва та виноградарства.

У 30-ті роки в ОСГІ влилися Масловський сільськогосподарський технікум, Одеський інститут організації території та Новополтавскій Єврейський сільськогосподарський інститут. Спочатку заняття проводилися в приміщеннях Новоросійського (Одеського) університету і вищих жіночих курсів і тільки в другу зміну. У 1934 році було сформовано зоотехнічний факультет інституту з підготовки спеціалістів-зоотехніків.

В роки Другої світової війни, німецько-румунськими окупантами в будівлі інституту був розміщений військовий госпіталь, а сам інститут перебазувався в навчальний корпус борошномельного інституту (нині академія харчових технологій ім. М. В. Ломоносова) і функціонував як агрономічний факультет Одеського університету. Після звільнення Одеси сільськогосподарський інститут відновив роботу у складі п'яти факультетів: агрономічного, плодоовочівництва та виноградарства, зооінжинерного, землевпорядного та ветеринарної медицини.

В 1960 році заснований Економічний факультет, нині найбільший за кількістю студентів в університеті.

У 1986 році відкритий Факультет механізації сільського господарства.

У 2001 році отримав IV рівень державної акредитації і був реорганізований в Одеський державний аграрний університет — підпорядкований Міністерству аграрної політики України. У 2010 році Агрономічний факультет та Факультет плодоовочівництва та виноградарства об'єднанні в Агробіотехнологічний факультет.

Факультети та спеціальності[ред. | ред. код]

Корпус на вул. Канатній

Агробіотехнологічний[ред. | ред. код]

спеціальності:

Ветеринарної медицини та біотехнологій[ред. | ред. код]

спеціальності:

 • ветеринарна медицина
 • ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза
 • технологія виробництва та переробки продукції тваринництва

Інженерно-економічний факультет[ред. | ред. код]

спеціальності (спеціалізації):

Інші структурні підрозділи[ред. | ред. код]

Відділення післядипломної освіти[ред. | ред. код]

Відділення проводить перепідготовку фахівців, для здобуття другої вищої освіти за заочною формою навчання з таких напрямів:

 • Економіка і підприємництво, спеціальність 7.050106 «Облік і аудит».;
 • Геодезія картографія та землеустрій, спеціальність 7.070904 «Землевпорядкування та кадастр».

Термін навчання 2 роки.

Відділ підвищення кваліфікації і працевлаштування випускників[ред. | ред. код]

Відділ підвищення кваліфікації і працевлаштування випускників — проводить підвищення кваліфікації сільськогосподарських кадрів за затвердженим Міністерством аграрної політики України планом-графіком. Фінансування за рахунок державного бюджету. Ліцензований обсяг 1225 за базовими напрямками (спеціальностями):

 • Економіка і підприємство
 • Менеджмент
 • Механізація та електрифікація сільського господарства
 • Агрономія
 • Зооінженерія
 • Ветеринарна медицина
 • Геодезія, картографія та землевпорядкування

Підвищення кваліфікації керівних працівників і спеціалістів визначається завданнями аграрного сектора з урахуванням вимог суспільства до кадрового забезпечення галузей, перспективи їх розвитку, сучасних вимог до засобів, форм і методів професійної діяльності.

Крім підвищення кваліфікації прерогативними завданнями відділу є :

 • сприяння працевлаштуванню студентів, аспірантів та молодих фахівців — випускників ОДАУ;
 • інформування студентів та випускників про вакансії, що пропонуються міською службою зайнятості, агенціями з працевлаштування, підприємствами, організаціями, установами і- фірмами різних форм власності;
 • участь в Ярмарках професій, презентаціях, тематичних виставках, що спрямовані на працевлаштування студентів та випускників ОДАУ; проведення співбесід зі студентами, аспірантами та випускниками — кандидатами на вакантні місця, рекомендування їх керівникам підприємств і організацій, з якими укладені договори про співпрацю щодо працевлаштування.

Приймальна комісія[ред. | ред. код]

Приймальна комісія університету розташована за адресою м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 13, кабінет № 101 поштовий індекс: 65012.

Аграрний вісник Причорномор'я[ред. | ред. код]

Аграрний вісник Причорномор'я — фахове видання Одеського державного аграрного університету. Проблематика: проблеми ефективності функціонування АПК, удосконалення аграрних відносин, формування аграрного ринку, фінансово-кредитних відносин в АПК, бухгалтерського обліку, впровадження інформаційних технологій в управління виробництвом. Виходить 5 разів на рік з 1999 року. Видання складається з двох збірників наукових праць: сільськогосподарські та біологічні науки і економічні науки

Студентське самоврядування[ред. | ред. код]

Успішно працює студентське самоврядування. В університетській газеті «Студентські обрії» друкуються матеріали, що в них знаходить відображення життя всіх факультетів навчального закладу.

Культура та спорт[ред. | ред. код]

Культурний центр[ред. | ред. код]

При університеті за ініціативою профспілкової та інших громадських організацій створено культурний центр. В його розпорядженні є сучасний актовий зал на 650 місць, де працюють колективи: фольклорно-етнографічний, народних та бальних танців, вокального і хорового співу. Центр організовує тематичні свята, спектаклі, концерти, вечори відпочинку, дискотеки, зустрічі з ветеранами війн та праці, письменниками, відомими діячами. Тут можна навчитись грі на музичних інструментах, набути корисних навичок.

Спортивний клуб[ред. | ред. код]

Спортивний клуб університету організовує в позанавчальний час спартакіади, роботу спортивних секцій з 14 видів спорту, фізичне виховання в гуртожитках.

Студенти ОДАУ брали участь у Спартакіаді серед ВНЗ ІІІ-IV рівня акредитації міста та області з 22 видів спорту. За підсумками 2012—2013 н.р. в загальному заліку зайняли 4-те місце серед ВНЗ області набравши 3803 бали. Жіноча та чоловіча баскетбольні команди університету взяли участь у вищій лізі ВНЗ області, які борються за І-VI місце. В комплексному заліку з 14 видів спорту представники університету посіли V місце. Почесне звання «майстер спорту України» виконали та підтвердили 4 студенти ОДАУ.

Аспірантка економічного факультету Ольга Блануца, капітан одеської команди «Отрада» і збірної команди України з Регбі-7 та аспірантка факультету землевпорядкування Марія Бондар взяли участь у чемпіонаті України з Регбі-7. В результаті команда «Отрада» стала чемпіоном області та чемпіоном кубка Чорного моря.

Університетська жіноча команда з Регбі-7 стала чемпіоном Універсіади ВНЗ України 2013 року, посівши І місце, і здобула право брати участь в Універсіаді ВНЗ Європи.

Матеріально-технічна база[ред. | ред. код]

Університет має добре обладнані навчальні корпуси та гуртожитки, навчально-дослідне господарство, найкрупнішу на півдні України сільськогосподарську бібліотеку, культурний центр, базу відпочинку на березі Чорного моря, їдальні, буфети, студентську поліклініку.

Навчальні корпуси[ред. | ред. код]

Площа навчальних корпусів університету понад 40 тисяч м².

Корпус № 1 вул. Канатна 99

Корпус № 2 вул. Пантелеймонівська 13

Корпус № 3 вул. Генерала Швигіна 3а (так само тут знаходитися ветеринарна клініка)

Корпус № 4 пров. Олександра Матросова 6

Гуртожитки[ред. | ред. код]

Гуртожиток № 1 вул. Семінарська, 9

Гуртожиток № 2 пров. Олександра Матросова, 4 (не існує)

Гуртожиток № 4 вул. Валентини Терешкової, 17

Гуртожиток № 5 вул. Канатна, 98

Бібліотека[ред. | ред. код]

Бібліотека ОДАУ — найбільша на півдні Україні сільськогосподарського напряму, заснована в 1921 р. на базі фондів Товариства сільського господарства Півдня Росії, а також особистих подарунків викладачів інституту — професорів О. Г. Набоких, О. О. Браунера, О. А. Кіпена, С. О. Мельника тощо.

Спортивно-оздоровчий табір «Лукомор'я»[ред. | ред. код]

До структури Одеського державного аграрного університету входить спортивно-оздоровчий табір «Лукомор'я». Табір відпочинку розташований в курортній зоні міста Чорноморськ, в безпосередній близькості до Чорного моря.

Територія табору — це паркова зона, загальна площа якої становить 2,5 га. Для приємного та комфортного відпочинку СОТ «Лукомор'я» пропонує дерев'яні будиночки з 2-х, 3-х, 4-х –місними кімнатами. До послуг відпочиваючих гімнастичний та спортивні майданчики для гри у футбол і волейбол.

Табір відпочинку має власну свердловину глибиною 124 м, що забезпечує безперебійне водопостачання.

На території бази розташована їдальня, де усім відпочиваючим надається 3-х разове комплексне харчування (вартість 3-х разового комплексного харчування включено у ціну відпочинку).

Міжнародні зв'язки[ред. | ред. код]

Впродовж багатьох років науковці університету підтримують творчі зв'язки з вченими-аграрниками різних країн, зокрема Англії, Франції, Німеччини, Болгарії, Польщі, Росії, Іспанії, США. На умовах співпраці кафедрою рослинництва виконується науково-дослідна програма разом з німецькою компанією НПЦ «Лембке». Програма спрямована на вивчення продуктивності нових сортів та гібридів озимого ріпаку та виробничої перевірки окремих агрозаходів при вирощувані цієї культури.

Діє двохстороння угода між університетом і Люблінською аграрною академією про обмін результатами науково-дослідних робіт, досвідом в галузі застосування методик навчання та науковими кадрами. Науковці факультету землевпорядкування налагодили міжнародні зв'язки з Королівською технічною вищою школою (Швеція).

Вчені університету беруть участь у спільних наукових дослідженнях по міжнародним програмам: « Створення і удосконалення перспективних порід ВРХ Європи», «Американські адекватні рослини, що зустрічаються на Україні», «Контроль за витратами від кореневих гнилей злаків» та інші. Тема «Американські адекватні рослини, що зустрічаються в Україні», яка виконувалась спільно з інститутом ботаніки ім. М. Г. Холодного, одержала грант Міжнародного наукового фонду (фонд Дж. Сороса). Тема «Контроль за витратами від кореневих гнилей злаків» виграла грант в університеті Вірджинія ТСХ СІЛА і фінансується цим університетом.

Щороку для проходження практик за кордон виїжджає понад сто студентів. Виїзд студентів здійснюється за двохсторонніми угодами. У Німеччині і Франції студенти проходять практику при університетах і фермерських господарствах. В Англії студенти працюють виключно у фермерських господарствах.

Відомі випускники[ред. | ред. код]

Відомі співробітники[ред. | ред. код]

Ректори[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Точидловский И. Я. К истории Одесского Сельско-Хозяйственного Института // Вісті Одес. с.-г. ін-ту. — 1925—1926. — Вип. 1. — С. 191—196.