Національний університет «Одеська юридична академія»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
університет
Національний університет «Одеська юридична академія»
(НУ «ОЮА»)
Глав корпус.jpg
Засновано 1997
Акредитація: IV рівня
Президент Ківалов Сергій Васильович
Студентів: 17 000
Веб-сайт: onua.edu.ua
Юридична адреса: 65009, м. Одеса, Фонтанська дорога, 23

CMNS: Національний університет «Одеська юридична академія» на Вікісховищі

Національний університет «Одеська юридична академія» — вищий навчальний заклад в Одесі. Університет засновано як академію 1997 року на базі юридичного інституту Одеського державного університету ім. І.Мечникова. Наразі НУ «ОЮА» — один із центрів правничої освіти, культури та науки України, також здійснює підготовку політологів, соціологів, журналістів, психологів, державних службовців і фахівців деяких інших галузей освіти. В університеті готують зазначених фахівців на всіх рівнях здобуття вищої освіти: молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр, аспірант, а також діє п'ять спеціалізованих рад із захисту докторських і кандидатських дисертацій.

Коротка історія ВНЗ[ред.ред. код]

Становлення вищої юридичної освіти у Рішельєвському ліцеї[ред.ред. код]

Герб НУ «ОЮА»

Свою історію заклад пов'язує з історією юридичної освіти в Одесі. На чинному гербі Національного університету «Одеська юридична академія» розміщено 1847 рік — саме тоді[1][2][3] (за іншими даними — 1837 року[4]) з'явилося юридичне відділення Рішельєвського ліцею зі статусом університетського факультету. Правниче навчання у Рішельєвському ліцеї було орієнтоване на переважне вивчення фундаментальних юридичних наук, і серед них передусім історії права. Одинадцятий параграф статуту Рішельєвського ліцею 1837 року передбачав викладання на юридичному відділенні ліцею таких предметів: «словесність римська, енциклопедія й історія правознавства, російське законознавство, римське законознавство, практичне судочинство». Відповідно до дванадцятого та тринадцятого параграфів статуту, ліцеїстам-юристам викладали і загальні для всіх відділень предмети, до яких належали: «філософія, російська словесність, загальна й особливо російська історія та статистика (предмет під назвою „статистика“ включав порівняльну географію й історію подорожей і географічних відкриттів[4])», догматичне та моралеповчальне богослів'я, церковна історія та церковне право.[5] 1839 року «для повноти в юридичних курсах» було введено юридичну підготовку студентів зі спеціальності «законів державного благоустрою та благочиння та законів казенного управління»[6].

Історично склалося, що камеральне та юридичне відділення стали попередниками спеціалізованої підготовки з публічно-правових наук у Новоросійському (пізніше Одеському) університеті.[7]

Розвиток вищої юридичної освіти на юридичному факультеті в Одесі[ред.ред. код]

1865 року на базі ліцею було створено Новоросійський університет, одним із трьох факультетів якого став юридичний, який був «результатом синтезу юридичного і камерального відділень Рішельєвського ліцею»[8].

За перші роки існування кількість студентів юридичного факультету зростала порівняно з іншими, що було зумовлено попитом на юридичних й адміністративних фахівців у державі, яка бурхливо розвивалась. Першим ректором ще до відкриття університету було призначено проф. І. Д. Соколова, який у перші роки існування Новоросійського університету виконував обов'язки декана юридичного факультету (у зв'язку з недостатньою укомплектованістю викладацького складу факультету).[8]

Викладання на факультеті здійснювалось на кафедрах: енциклопедії права, історії найважливіших іноземних законодавств, історії руського права, історії слов'янського законодавства (до 1890 р.)[8], державного права, римського права, цивільного права з цивільним судоустроєм та судочинством, торговельного права[9], кримінального права з кримінальним судоустроєм та судочинством, поліцейського права, фінансового права, міжнародного права, політичної економії та статистики, канонічного права (надалі — церковного права)[8].

Серед видатних викладачів факультету тих часів були Д. І. Азаревич, О. М. Богдановський, О. Л. Боровиковський, Є. В. Васьковський, М. М. Вольський, Ю. С. Гамбаров, М. Л. Дювернуа, О. І. Загоровський, І. О. Івановський, П. Є. Казанський, В. А. Косинський, О. В. Куніцин, В. Ф. Левитський, Ф. І. Леонтович, М. І. Малінін, Е. Я. Немировський, В. М. Ренненкампф, В. В. Сокольський, А. Ф. Федоров, П. П. Цитович, Ю. М. Чижов, О. Я. Шпаков, М. М. Шпилевський.

 • 1993 р. — Юридичний факультет реорганізований в Юридичний інститут Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова;
 • 1997 р. — Створена Одеська державна юридична академія;
 • 1998 р. — Одеська державна юридична академія стала членом Європейської асоціації університетів;
 • 2000 р. — Одеська державна юридична академія отримала статус національної;
 • 2002 р. — Одеська національна юридична академія підписала Magna Charta Universitatum в Болоньї (Італія);
 • 2008 р. — Одеська національна юридична академія стала членом Європейської організації публічного права.
 • 2010 р. — на базі Одеської національної юридичної академії створено Південний регіональний центр Національної академії правових наук України;
 • 2010 р. — Одеська національна юридична академія реорганізована у Національний університет «Одеська юридична академія»[10][11].

Кампус[ред.ред. код]

Кампус університету у м. Одеса — це комплекс сучасних споруд, загальною площею більше 73000 м2, розташований по вул. Піонерській, 2, 5, 7, 8, 9; Фонтанській дорозі, 23, 33, 71; вул. Кленова, 8; вул. Черняхівського, 2; вул. Тополева, 8а, 10а; вул. Мечникова, 76; вул. Старопортофранківській, 93; вул. Л. Толстого, 24; вул. Успенській, 28-30; вул. Рішельєвській, 28; Кирпичний пров., 25[12]. Забезпеченість аудиторним фондом в університеті становить близько 15 кв. м. на одного студента.

По вул. Піонерській, 2 — розташований головний десятиповерховий навчальний корпус площею 11786 м2, в якому розташовані: аудиторії та офіси навчальних підрозділів, лабораторії, їдальня на 220 п. м, спецаудиторії для імітації судових засідань, комп'ютерні класи, бібліотека з читальним залом понад 400 п.м, музей рідкісних видань, музей зброї, стрілецькі тири, актова зала на 600 п. м, спортивні зали. Поряд розташований багатофункціональний спортивний комплекс просто неба.

Наявний 25-метровий бойовий тир і 20-метровий пневматичний тир, у яких можна навчитися стріляти з бойової зброї. Також є полігон огляду місця події, спеціально обладнана комп'ютерною технікою аудиторія «автоматизоване робоче місце слідчого», Центр тестування на поліграфі, музей криміналістики, музей судово-медичної експертизи.

Адміністративний корпус
Головний навчальний корпус
Зал засідань Вченої Ради
Герб наукової бібліотеки НУ «ОЮА»
Музей рідкісних видань
Ківалов С. В. та іноземні студенти

Інститути та факультети[ред.ред. код]

Інститут кримінальної юстиції здійснює підготовку студентів за спеціальністю «правознавство» (спеціалізації «прокурорська діяльність» та «слідча діяльність») для роботи в органах прокуратури і досудового слідства, а також в інших правоохоронних органах (Міністерстві внутрішніх справ України, Службі безпеки України, податковій міліції, судових органах) для зайняття посад помічників прокурорів, слідчих, оперативних співробітників, дізнавачів, експертів-криміналістів, військових юристів.

Судово-адміністративний факультет здійснює підготовку студентів за спеціальністю «правознавство» (спеціалізації «судова діяльність», «управлінська діяльність», «правове забезпечення морської та митної діяльності») з акцентом на поглиблене вивчення конституційного права, адміністративного права, митного права, морського права, завдяки чому випускники отримують необхідну кваліфікацію для роботи в судових органах, Державній судовій адміністрації, центральних та місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, органах державного контролю, митних органах, юридичних службах в області управління морським і річковим транспортом, апаратах органів державної влади та об'єднань громадян; юридичних службах виконавчих комітетів місцевих рад, службах зайнятості та працевлаштування населення, спеціальних інспекціях, консультативних службах управління, службах правового забезпечення підприємницької діяльності, органах прокуратури, адміністративних службах правоохоронних органів.

Соціально-правовий факультет здійснює підготовку студентів за спеціальністю «правознавство» з акцентом на поглиблене вивчення трудового права, права соціального забезпечення, медичного права, завдяки чому випускники отримують необхідну кваліфікацію для роботи в Пенсійному фонді України, Державній службі зайнятості, органах праці та соціального захисту населення.

Факультет адвокатури[ред.ред. код]

Факультет адвокатури є першим і єдиним (до 2017 р.) в Україні факультетом, який готує майбутніх правознавців за спеціалізацією «адвокатська діяльність». Випускники факультету отримують знання та навички правового, економічного, організаційного, соціально-політичного і гуманітарного характеру, необхідні для роботи в адвокатурі, юридичних фірмах, юридичних службах суб'єктів господарювання.

Факультет заочного та вечірнього навчання здійснює підготовку студентів, які суміщають навчання з трудовою діяльністю, за спеціальністю «правознавство». Застосування інтерактивних технологій і методів у навчальному процесі забезпечує підготовку висококваліфікованих фахівців без їх відриву від основного місця роботи.

Факультет заочного навчання № 2 забезпечує можливість отримання другої вищої освіти за спеціальністю «правознавство» особами, які мають вищу освіту за іншими спеціальностями.

Факультет міжнародно-правових відносин здійснює підготовку студентів за спеціальністю «правознавство» (спеціалізації «міжнародно-правові відносини», «правова журналістика») з акцентом на поглиблене вивчення міжнародного права, права Європейського Союзу, порівняльного правознавства. В рамках спеціалізації «міжнародно-правові відносини» випускники отримують необхідну кваліфікацію для роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, органах державного контролю, дипломатичних представництвах і консульських установах, спеціальних інспекціях, службах правового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності та ін. В рамках спеціалізації «правова журналістика» випускники отримують необхідну кваліфікацію для роботи в інформаційних та аналітичних агентствах, прес-служби центральних і місцевих органів виконавчої влади, прес-службах органів місцевого самоврядування, судових, правоохоронних та митних органах, засобах масової інформації.

Факультет цивільної та господарської юстиції здійснює підготовку студентів за спеціальністю «правознавство» з акцентом на поглиблене вивчення цивільного права, цивільного процесу, господарського права, господарського процесу, правого забезпечення зовнішньоекономічної діяльності, правового регулювання банкрутства, правового регулювання відносин власності на землю, виконавчого провадження, завдяки чому випускники отримують необхідну кваліфікацію для роботи в органах юстиції (в тому числі — Державній виконавчій службі), органах судової влади, податковій службі, управліннях земельних ресурсів, юридичних службах суб'єктів господарювання, а також працювати в нотаріаті та адвокатурі, здійснювати повноваження арбітражного керуючого.

Факультет психології, політології та соціології[ред.ред. код]

Факультет психології, політології та соціології здійснює підготовку бакалаврів, магістрів, аспірантів і докторантів за спеціальностями «психологія» (з 2017 року), «політологія» та «соціологія»[13]. Факультет правової політології та соціології було створено у липні 2010 року, а у вересні 2016 року реорганізовано у факультет психології, політології та соціології. Студенти факультету проходять практику у Верховній Раді України, інших органах державної влади, органах місцевого самоврядування[14]. Випускники факультету можуть працювати в органах державної влади, місцевого самоврядування, політичних партіях і громадських організаціях, політологічних і соціологічних центрах та лабораторіях, засобах масової інформації. Деканом є доктор політичних наук, професор Яковлев Денис Вікторович. Головою державної екзаменаційної комісії є завідувач кафедри Київського національного університету ім. Шевченка, доктор політичних наук, професор Цвих Володимир Федорович[15]. Також факультет співпрацює із Соціологічною асоціацією України[16][17]та Міжнародною асоціацією студентів політичної науки (МАСПН). На базі факультету створене представництво МАСПН, студенти факультету входять до складу керівництва МАСПН-Україна[18][19][20], а декан факультету є членом громадської ради МАСПН-Україна[21]. Членами Соціологічної асоціації України є одразу дванадцять студентів і викладачів факультету[22]. Студенти факультету відвідують із навчально-науковою метою міжнародні та зарубіжні органи — наприклад, Венеційську комісію[23].

На факультеті наявні три кафедри: • кафедра політичних теорій. • кафедра соціології та психології. • кафедра філософії.

Лабораторія соціологічних та політичних досліджень, яка проводить опитування й аналіз громадської думки та надає можливість працевлаштування, діє на факультеті з квітня 2011 року. Також практичний досвід студенти здобувають шляхом окремих соціологічних заходів, наприклад, встановлення 2016 року Національного рекорду України (найбільше соціологічне опитування в Україні)[24][25].

На факультеті щорічно проводиться Південноукраїнський конвент Міжнародної асоціації студентів політичної науки, який відвідують представники низки вищих навчальних закладів України та Східної Європи[26][27]. Також на базі факультету психології, політології та соціології видаються наукові періодичні журнали «Актуальні проблеми філософії та соціології»[28] (визнано фаховим науковим виданням[29], індексується базою Index Copernicus[30]), «S.P.A.C.E./Society, Politics, Administration in Central Europe»[31] (визнано фаховим науковим виданням[32]) й «Актуальні проблеми політики»[33] (визнано фаховим науковим виданням[29].

Факультет журналістики[ред.ред. код]

Факультет журналістики було створено 2013 року. Бакалаврська програма факультету журналістики Національного університету «Одеська юридична академія» увійшла до шістки найкращих серед факультетів журналістики в Україні за даними ГО «Детектор медіа» наприкінці 2016 року, одержавши максимальну оцінку за якість навчальної програми та викладацький склад, добру оцінку ресурсів, технічної оснащеності та можливостей для професійного розвитку під час навчання та взаємодію з медіаіндустрією[34]. Також визнання одержав і творчий конкурс, який відбувається при вступі на факультет журналістики — наприклад, головний редактор Видавничого дому «ОГО», викладач кафедри журналістики Острозької академії, керівник Школи універсального журналіста Віталій Голубєв сприймає «неначе ковток свіжого повітря ... перелік прикладів запитань, які можуть поставити абітурієнтам факультету журналістики в Одеській юридичній академії», називаючи їх «хорошим прикладом саме професійно зорієнтованих запитань»[35]

Інститут підготовки професійних суддів здійснює підготовку юристів на базі раніше отриманої вищої юридичної освіти за спеціальністю «правознавство» з числа кандидатів на посаду професійного судді з присвоєнням освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» (спеціалізації «суддя загального суду», «суддя спеціалізованого суду»).

Інститут інтелектуальної власності здійснює підготовку студентів та підвищення кваліфікації на базі раніше отриманого вищої освіти за іншим спеціальностями з присвоєнням освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» за спеціальностями «інтелектуальна власність», «консолідована інформація», «менеджмент інноваційної діяльності». В інституті здійснюється також підготовка студентів за спеціальністю «правознавство». Інститут є провідним спеціалізованим вищим навчальним закладом у сфері інтелектуальної власності, інформаційно-аналітичної та інноваційної діяльності.

Магістратура державної служби здійснює підготовку слухачів на базі раніше отриманого вищої освіти за іншим спеціальностями з присвоєнням освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» за спеціальністю «державна служба» (спеціалізації «правове забезпечення» і «економічна безпека»). Навчання здійснюється відповідно до освітньо-професійною програмою та навчальними планами, затвердженими Департаментом державної служби України, завдяки чому випускники отримують необхідну кваліфікацію для роботи в органах держави і місцевого самоврядування.

Юридичний коледж здійснює підготовку студентів за спеціальністю «правознавство» за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст». В юридичний коледж приймаються особи на основі базової або повної середньої освіти. Термін навчання на денній формі становить 3 роки, на заочній формі навчання — 4 роки.

Підготовче відділення здійснює підготовку осіб, які навчаються у випускних класах шкіл, гімназій, ліцеїв, а також мають повну середню освіту до вступу в університет.

Докторантура і аспірантура є основними формами підготовки наукових кадрів. В Університеті діють спеціалізовані вчені ради по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата і доктора юридичних наук за всіма юридичними спеціальностями, а також на здобуття наукового ступеня кандидата і доктора політичних наук.

Студентське наукове товариство[ред.ред. код]

У Національному університеті «Одеська юридична академія» діє Студентське наукове товариство, яке займається організацією наукових заходів: міжнародних, всеукраїнських та локальних конференцій, брейн-рингів, олімпіад, круглих столів тощо.

Практична складова діяльності Національного університету «Одеська юридична академія»[ред.ред. код]

7 квітня 2017 року Національна асоціація адвокатів та НУ «Одеська юридична академія» уклали Меморандум про співробітництво, який передбачає організацію навчальних, виробничих та переддипломних практик студентів на базі рад адвокатів регіонів, викладання в Університеті дисциплін з історії становлення та розвитку інституту адвокатури, відкриття тематичних кабінетів та аудиторій, спільну розробку пропозицій щодо проектів законів й інших нормативно-правових актів, робочих навчальних та державних програм і планів дій, стратегій тощо, спільну дослідницьку та видавничу діяльність, інші спільні заходи, проекти та програми з метою здійснення професійної підготовки фахівців у галузі права[36].

Почесні доктори[ред.ред. код]

 1. Баглай Марат Вікторович — голова Конституційного суду Російської Федерації (1997—2003)
 2. Бойко Віталій Федорович — Голова Верховного Суду України (1995—2002)
 3. Домбровський Іван Петрович — Голова Конституційного Суду України (2006—2007)
 4. Елкок Елістер — віце-ректор Бакінгемського університету (Велика Британія) (2003—2005)
 5. Кафліш Луціус — суддя Європейського суду з прав людини (1998—2006)
 6. Кірш Філіп — президент Міжнародного кримінального суду (2003—2009)
 7. Кучма Леонід Данилович — Президент України (1994—2005)
 8. Маляренко Василь Тимофійович — Голова Верховного Суду України (2002—2006)
 9. Кирило — патріарх Московський і всієї Русі
 10. Володимир — митрополит Київський і всієї України (1992—2014), герой України
 11. Агафангел — митрополит Одеський та Ізмаїльський
 12. Потебенько Михайло Олексійович — Генеральний прокурор України (1998—2002)
 13. Притика Дмитро Микитович — Голова Вищого арбітражного (господарського) суду України (1991—2006)
 14. Мевлют Чавушоглу — президент Парламентської асамблеї Ради Європи (2010—2012)
 15. Лебедєв В'ячеслав Михайлович — голова Верховного суду Російської Федерації

Видатні випускники[ред.ред. код]

Видатні випускники-державні діячі[ред.ред. код]

 1. Антипенко Ірина Вікторівна — народний депутат України V скликання;
 2. Буланович Павло Георгійович — голова Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті (2014);
 3. Грицак Василь Миколайович — народний депутат України V і VI скликань, кандидат юридичних наук, Заслужений економіст України, Лауреат Державної премії в галузі науки і техніки;
 4. Дубовой Олександр Федорович — народний депутат України VI і VII скликань, очільник Всеукраїнської федерації карате;
 5. Журжій Андрій Валерійович — народний депутат України VIIІ скликання;
 6. Кіссе Антон Іванович — народний депутат України ІV та VIІ скликань, доктор політичних наук, президент Асоціації болгар України;
 7. Князевич Руслан Петрович — захищав дисертацію у спеціалізованій раді НУ «ОЮА», народний депутат України V, VІ, VІІ та VIІI скликань, представник Президента України у Верховній Раді України;
 8. Мальцев Володимир Олександрович — народний депутат України V, VІ та VІІ скликань;
 9. Порошенко Петро Олексійович — захищав дисертацію у спеціалізованій раді НУ «ОЮА», Президент України;
 10. Развадовський Віктор Йосипович — захищав дисертацію у спеціалізованій раді НУ «ОЮА», народний депутат України III, IV, VІ та VIІI скликань;
 11. Романова Наталія Андріївна — член постійної делегації України в Палаті Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи;
 12. Севостьянова Наталія Іларіонівна — перший заступник міністра юстиції України (з 14 січня 2015 року), урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини (2014—2015);
 13. Сліденко Ігор Дмитрович — суддя Конституційного Суду України (з 2014 р.), доктор юридичних наук;
 14. Сокирко Микола Васильович — народний депутат України ІV та V скликань;
 15. Соня Кошкіна — випускниця аспірантури НУ «ОЮА», співвласник і шеф-редактор інтернет-видання «Лівий берег»;
 16. Ткаченко Іван Валерійович — міністр охорони здоров'я і соціального захисту ПМР (2000—2011);
 17. Філатов Борис Альбертович — захищав дисертацію у спеціалізованій раді НУ «ОЮА», народний депутат Верховної Ради України VIII скликання, міський голова Дніпра;
 18. Ходос Людмила Вікторівна — голова Всеукраїнського громадського об'єднання «Край», заслужений юрист України, заступник Голови Державної податкової адміністрації України (2005—2006), заступник міністра фінансів України (2007—2008);
 19. Унгурян Павло Якимович — народний депутат України VІ та VІІІ скликань, заступник міністра екології та природних ресурсів України (2014)

Видатні випускники-представники спортивної галузі[ред.ред. код]

 1. Гордієнко Олександр Сергійович — багаторазовий срібний та бронзовий призер етапів Кубка світу з дзюдо, бронзовий призер I Європейських Олімпійських ігор у Баку 2015, кавалер ордену Данила Галицького;
 2. Караванський Олег Едуардович — президент і співвласник футбольного клубу «Нива», український підприємець;
 3. Паратова Юлія Євгеніївна — важкоатлетка, бронзова призерка Олімпійських ігор 2012 року

Видатні випускники-представники шоу-бізнесу[ред.ред. код]

 1. Ніколаєнко Олександра Вікторівна — українська топ-модель, телеведуча й акторка, фіналістка конкурсів Міс Всесвіт-2001, Міс американська мрія-2001, Міс туризм інтернешнл-2002;
 2. Стефанко Олеся Михайлівна — переможниця конкурсу «Міс Україна — Всесвіт-2011», перша віце-міс-Всесвіт-2011

Видатні викладачі[ред.ред. код]

Члени-кореспонденти НАПрНУ[37][ред.ред. код]

 1. Аленін Юрій Павлович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри кримінального процесу НУ «ОЮА» (до вересня 2016);
 2. Дрьомін Віктор Миколайович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права НУ «ОЮА»;
 3. Крижановський Анатолій Федорович — доктор юридичних наук, професор, професор кафедри загальнотеоретичної юриспруденції НУ «ОЮА», ректор Міжнародного гуманітарного університету;
 4. Оборотов Юрій Миколайович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри загальнотеоретичної юриспруденції НУ «ОЮА»;
 5. Подцерковний Олег Петрович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри господарського права НУ «ОЮА»;
 6. Стрельцов Євген Львович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри кримінального права НУ «ОЮА»;
 7. Тіщенко Валерій Володимирович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри криміналістики НУ «ОЮА»;
 8. Туляков Вячеслав Олексійович — доктор юридичних наук, професор, проректор з міжнародних зв'язків НУ «ОЮА»;
 9. Харитонов Євген Олегович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри цивільного права НУ «ОЮА»;
 10. Харитонова Олена Іванівна — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри права інтелектуальної власності та корпоративного права НУ «ОЮА»;
 11. Чанишева Галія Інсафівна — доктор юридичних наук, професор, декан соціально-правового факультету НУ «ОЮА»;

Академіки та члени-кореспонденти інших академій наук[ред.ред. код]

 1. Бехруз Хашматулла — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри права ЄС та порівняльного правознавства НУ «ОЮА», член-кореспондент Міжнародної академії порівняльного правознавства[38][39]
 2. Василенко Микола Дмитрович — доктор юридичних наук, доктор фізико-математичних наук, професор, професор кафедри права ЄС та порівняльного правознавства НУ «ОЮА», член-кореспондент Академії наук вищої освіти України;[40][41]
 3. Дамірлі Мехман — доктор юридичних наук, професор, професор кафедри права ЄС та порівняльного правознавства НУ «ОЮА», член-кореспондент Міжнародної академії порівняльного правознавства[38][39]
 4. Каракаш Ілля Іванович — кандидат юридичних наук, професор, професор кафедри аграрного, земельного та екологічного права НУ «ОЮА», академік Української академії наук
 5. Кормич Анатолій Іванович — кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри загальнотеоретичної юриспруденції НУ «ОЮА», член-кореспондент Міжнародної академії технічної освіти
 6. Кормич Людмила Іванівна — доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри політичних теорій, академік Української академії політичних наук, академік Української академії наук
 7. Орзіх Марко Пилипович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри конституційного права НУ «ОЮА» (до 2011), дійсний член (академік) Академії правових наук України та її першої Президії й академік-секретар фахового відділення, академік Української академії політичних наук, Української академії наук національного прогресу, академік–співзасновник Української муніципальної академії;[42]
 8. Пархоменко Володимир Дмитрович — доктор технічних наук, професор, директор Інституту інтелектуальної власності НУ «ОЮА» (до 2015), член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України[43]
 9. Пережняк Борис Аркадійович — кандидат юридичних наук, професор, декан факультету заочного навчання № 2 НУ «ОЮА», академік Української академії наук, член-кореспондент Академії наук вищої освіти України;[44][41]
 10. Розова Тамара Вікторівна — доктор філософських наук, професор, професор кафедри філософії НУ «ОЮА», академік Академії наук вищої школи України (з 2011)

Нагороди та репутація[ред.ред. код]

 • З 1998 р. Університет — член Європейської асоціації університетів;
 • У 2002 р. Університет підписав Велику Хартію університетів.
 • З 2008 р. Університет — член Європейської організації публічного права.
 • У 2008 р. Рада Ректорів Європи присудив Університетові нагороду в номінації «Європейська якість».
 • В 2011 році Університет нагороджено срібною медаллю в номінації «Міжнародне співробітництво в галузі освіти і науки» в рамках XX Міжнародної спеціалізованої виставки «Освіта та кар'єра — 2011».
 • За рейтингом українського журналу «Фокус» Університет у 2011 році зайняв перше місце в галузі міжнародного співробітництва серед українських ВНЗ, які здійснюють підготовку правознавців.
 • В 2012 році Університет нагороджено в номінації «Лідери міжнародної діяльності» в рамках III Міжнародної виставки «Сучасні навчальні заклади — 2012».

Примітки[ред.ред. код]

 1. Одеським юристам — півтора століття (рос.)
 2. Відомості про університет на сайті Спілки ректорів вищих навчальних закладів України
 3. Історія факультету заочного та вечірнього навчання (рос.)
 4. а б Юридичний факультет, викладачі права та законів (рос.)
 5. Устав Ришельевского лицея от 29 мая 1837 года, стр. CXCVI
 6. Общий отчет, представленный его императорскому величеству по министерству народного просвещения за 1839 год // ЖМНП. 1840. Часть 26, отделение I, стр. 67
 7. Історія Рішельєвського ліцею (рос.)
 8. а б в г Труба В. І. Юридична та економічна освіта на півдні України (ХІХ-ХХ ст.)
 9. Кафедри юридичного факультету Імператорського Новоросійського університету, які забезпечували викладання навчальних дисциплін «цивільно-правового циклу»
 10. Указ Президента України від 2 вересня 2010 року № 893/2010 «Про Національний університет "Одеська юридична академія"»
 11. Розпорядження уряду «Про реорганізацію Одеської національної юридичної академії в НУ „ОЮА“»
 12. Наказ МОН від 14 березня 2017 року № 394 "Про закріплення державного майна за Національним університетом «Одеська юридична академія»"
 13. Висновок експертної комісії Міністерства освіти і науки України щодо акредитації галузі знань 0301 «Соціально-політичні науки», спеціальності 8.030101 «Соціологія за видами діяльності» освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр»
 14. Сюжет «Захист практики у юних політологів і соціологів» (рос.)
 15. Сюжет «Уперед до майбутнього» на каналі «Третій цифровий» (рос.)
 16. Сюжет "У Юракадемії відбулися збори Південноукраїнського відділення Соціологічної асоціації України на каналі «Репортер» (рос.)
 17. Студенти й аспіранти НУ «ОЮА» поповнили ряди Соціологічної асоціації України (фото) (рос.)
 18. Відбувся ІІІ Національний конвент МАСПН
 19. Одеське представництво УВ МАСПН (рос.)
 20. Відеоогляд травневих заходів (рос.)
 21. Створено Громадську раду МАСПН (Україна)
 22. Індивідуальні члени САУ станом на 4 листопада 2016 року
 23. Студенти Юракадемії пройшли дипломатичне стажування у Венеційській комісії (рос.)
 24. Одеса побила рекорд оптимізму: чи багато потрібно для щастя? (рос.)
 25. Сюжет «Наймасовіше соцопитування: студенти Юракадемії встановили рекорд України» на каналі «Репортер» (рос.)
 26. Сюжет "У Юракадемії відбувається конференція соціологів і політологів на каналі «Репортер» (рос.)
 27. 20-21.03.15 Перший Південноукраїнський конвент. Репортаж на ТРК «Академія» (рос.)
 28. Сторінка наукового журналу «Актуальні проблеми філософії та соціології»
 29. а б Перелік наукових фахових видань
 30. Актуальні проблеми філософії та соціології в Індекс Копернікус (англ.)
 31. Сторінка наукового журналу «S.P.A.C.E./Society, Politics, Administration in Central Europe»
 32. Перелік електронних фахових видань
 33. Видання «Актуальні проблеми політики» на сайті Національної бібліотеки імені Вернадського
 34. Рейтинг українських факультетів журналістики — ГО «Детектор медіа»
 35. Голубєв В. Творчий конкурс на журналістику: змінити не можна залишити
 36. НААУ та Одеська юридична академія розвиватимуть спільні академічні та експертні проекти — меморандум
 37. Члени-кореспонденти Національної академії правових наук України
 38. а б Двоє одеських вчених стали членами-кореспондентами міжнародного рівня (рос.)
 39. а б Члени-кореспонденти (англ.)
 40. с. 40 Списку удостоєних нагород
 41. а б с. 323 «Юридичний вісник» (2015, № 4)
 42. с. 69 видання «Юридичний вісник» (2015, № 3)
 43. Члени-кореспонденти НАПН України
 44. с. 38 Списку членів-кореспондентів, прийнятих у 2015 році

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Освіта Це незавершена стаття про освіту.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.