Національний університет «Одеська юридична академія»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Національний університет «Одеська юридична академія»
НУ «ОЮА»
Герб НУОЮА.jpg
46°26′30″ пн. ш. 30°44′39″ сх. д. / 46.44167° пн. ш. 30.74417° сх. д. / 46.44167; 30.74417
Міжнародна назва National University “Odesa Law Academy”[1]
Тип національний університет
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Одеса
Засновано 2 грудня 1997
День вишу 2 грудня
Акредитація IV рівня
Президент Ківалов Сергій Васильович
Ректор Завальнюк Володимир Васильович
Студентів бл. 16 000[2]
Аспірантів бл. 200
Докторантів бл. 10
Докторів бл. 60
Професорів бл. 70
Приналежність Асоціація європейських університетів, Велика хартія університетів, Європейська організація публічного права
Факультети 30 (з інститутами, коледжами та відокремленими підрозділами)
Випускники :Категорія:Випускники Одеської юридичної академії
Адреса 65009, м. Одеса, Фонтанська дорога, 23
Телефон/факс +38 (048) 719-88-01 (приймальня ректора)
(048) 719-88-00 (приймальна комісія)
Сайт onua.edu.ua
CMNS: Національний університет «Одеська юридична академія» на Вікісховищі

Національний університет «Одеська юридична академія» — вищий навчальний заклад, що налічує 6 інститутів, 13 факультетів, 6 коледжів, 5 відокремлених структурних підрозділів, 53 кафедри в Одесі та семи інших містах України. Університет засновано як академію 1997 року на базі Юридичного інституту Одеського державного університету ім. І. Мечникова. Наразі НУ «ОЮА» — один із центрів правничої освіти, культури та науки України, також здійснює підготовку політологів, соціологів, журналістів, психологів, державних службовців і фахівців деяких інших галузей освіти. В університеті готують зазначених фахівців на всіх рівнях здобуття вищої освіти: молодший спеціаліст, бакалавр, магістр, аспірант, а також діє п'ять спеціалізованих рад із захисту докторських і кандидатських дисертацій.

Викладання ведеться українською, російською, англійською, німецькою та французькою мовами. НУ «ОЮА» є підписантом Великої хартії університетів[3] та членом Асоціації європейських університетів[4] і Європейської організації публічного права[5][6].

Зміст

Коротка історія[ред.ред. код]

Становлення вищої юридичної освіти у Рішельєвському ліцеї[ред.ред. код]

Герб НУ «ОЮА»

Свою історію заклад пов'язує з історією юридичної освіти в Одесі. 1837 року[7] з'явилося юридичне відділення Рішельєвського ліцею зі статусом університетського факультету.

На чинному гербі Національного університету «Одеська юридична академія» розміщено 1847 рік — саме тоді[8][9][10] випускники юридичного відділення Рішельєвського ліцею вперше одержали дипломи та значки державного зразка про вищу юридичну освіту.

Правниче навчання у Рішельєвському ліцеї було орієнтоване на переважне вивчення фундаментальних юридичних наук, і серед них передусім історії права. Одинадцятий параграф статуту Рішельєвського ліцею 1837 року передбачав викладання на юридичному відділенні ліцею таких предметів: «словесність римська, енциклопедія й історія правознавства, російське законознавство, римське законознавство, практичне судочинство». Відповідно до дванадцятого та тринадцятого параграфів статуту, ліцеїстам-юристам викладали і загальні для всіх відділень предмети, до яких належали: «філософія, російська словесність, загальна й особливо російська історія та статистика (предмет під назвою „статистика“ включав порівняльну географію й історію подорожей і географічних відкриттів[7])», догматичне та моралеповчальне богослів'я, церковна історія та церковне право.[11] 1839 року «для повноти в юридичних курсах» було введено юридичну підготовку студентів зі спеціальності «законів державного благоустрою та благочиння та законів казенного управління»[12].

Історично склалося, що камеральне та юридичне відділення стали попередниками спеціалізованої підготовки з публічно-правових наук у Новоросійському (пізніше Одеському) університеті[13].

Розвиток вищої юридичної освіти на юридичному факультеті в Одесі у період до Другої світової війни[ред.ред. код]

1865 року на базі ліцею було створено Новоросійський університет, одним із трьох факультетів якого став юридичний, який був «результатом синтезу юридичного і камерального відділень Рішельєвського ліцею»[14].

За перші роки існування кількість студентів юридичного факультету зростала порівняно з іншими, що було зумовлено попитом на юридичних й адміністративних фахівців у державі, яка бурхливо розвивалась. Першим ректором ще до відкриття університету було призначено проф. І. Д. Соколова, який у перші роки існування Новоросійського університету виконував обов'язки декана юридичного факультету (у зв'язку з недостатньою укомплектованістю викладацького складу факультету).[14]

Викладання на факультеті здійснювалось на кафедрах: енциклопедії права, історії найважливіших іноземних законодавств, історії руського права, історії слов'янського законодавства (до 1890 р.)[14], державного права, римського права, цивільного права з цивільним судоустроєм та судочинством, торговельного права[15], кримінального права з кримінальним судоустроєм та судочинством, поліцейського права, фінансового права, міжнародного права, політичної економії та статистики, канонічного права (надалі — церковного права)[14].

Серед видатних викладачів факультету тих часів були Д. І. Азаревич, О. М. Богдановський, О. Л. Боровиковський, Є. В. Васьковський, М. М. Вольський, Ю. С. Гамбаров, М. Л. Дювернуа, О. І. Загоровський, І. О. Івановський, П. Є. Казанський, В. А. Косинський, О. В. Куніцин, В. Ф. Левитський, Ф. І. Леонтович, М. І. Малінін, Е. Я. Немировський, В. М. Ренненкампф, В. В. Сокольський, А. Ф. Федоров, П. П. Цитович, Ю. М. Чижов, О. Я. Шпаков, М. М. Шпилевський.

Події жовтня 1917 року викликали радикальне реформування суспільних відносин, права та держави. Зокрема, були спроби побудови принципово нової, побудованої на засадах диктатури пролетаріату системи юридичної освіти. Після закриття Новоросійського університету юридичний факультет постійно закривали, відновлювали та реорганізовували. З 1920 року університети було визнано «консервативною» формою навчання, їх факультети було перетворено в інститути[16]. На базі Новоросійського університету 1920 року було створено Медичний, Фізико-математичний і Гуманітарно-суспільний інститути.

1 вересня 1921 року було утворено Інститут народної освіти (до нього ввійшов Гуманітарно-суспільний інститут) й Інститут народного господарства (включав юридичний факультет з ухилами: а) судовий; б) господарчий; в) адміністраційний). 1 вересня 1930 року на підставі постанови Раднаркому та наказу Нарком освіти юридичний факультет Одеського інституту народного господарства увійшов до складу Харківського інституту права та радянського будівництва. Упродовж 1920-30-хх років ХХ століття юридична освіта та наука були розосереджені в декількох науково-навчальних осередках, на відміну від імперського періоду. Крім вказаних закладів, школа з підготовки старших і молодших міліціонерів (створена 1922 року) й Інститут судової експертизи (1923) також були освітньо-науковими установами того часу[16].

Розвиток вищої юридичної освіти на юридичному факультеті в Одесі у повоєнний період[ред.ред. код]

Криміналіст Віктор Колмаков (1913—1973)
Конституціоналіст Марко Орзіх (1925—2016)

1947 року факультет було відновлено у складі Одеського державного університету. Його першим деканом став криміналіст доцент М. А. Кравцов, а згодом — доцент І. О. Середа (фахівець у галузі колгоспного права) і доцент Ф. Г. Ліханов (державознавець). Викладачами юридичного факультету в ті роки були І. В. Шерешевський, І. Ю. Фінн, В. Т. Олієвський, Ю. Я. Баскін, В. П. Шахматов, Б. В. Поклонський тощо. На юридичному факультеті до 1954 року викладання велося на трьох кафедрах: державного й адміністративного права (завідувач кафедри доцент Ф. Г. Ліханов, із вересня 1962 року — декан факультету); цивільного, колгоспного та земельного права (завідувач кафедри доцент І. О. Середа — до вересня 1952 року, потім кафедрою завідували Б. В. Поклонський і Ю. С. Червоний); кримінального права, процесу та криміналістики (завідувач кафедри доцент М. А. Кравцов)[14].

1954 року юридичний факультет знов було закрито, а студентів переведено до Львівського університету[17]. В Одесі продовжував працювати філіал Всесоюзного юридичного заочного інституту (ВЮЗІ), директорами якого в різні роки були П. К. Чебаненко, Р. І. Степанова, І. В. Михайлов[14].

1960 року Одеський філіал ВЮЗІ став філіалом юридично-економічного факультету Київського держуніверситету. Заступниками декана по Одеському філіалу працював І. В. Михайлов, потім Ю. С. Червоний.

У липні 1961 року юридичний факультет (заочне та вечірнє відділення) Одеського університету було відновлено, а деканом юридичного факультету було обрано доцента Ю. С. Червоного (1961-1965 рр.), а згодом доцента К. І. Удалих (1965-1967 рр.). Спочатку факультет складався з двох кафедр: державних і правових дисциплін (завідувач кафедри доцент І. А. Греков) і соціально-правових дисциплін (завідувач кафедри доцент І. О. Середа). У подальшому з'явились інші кафедри — цивільного права та процесу (завідувач кафедри доцент Ю. С. Червоний); державного й адміністративного права (завідувач кафедри професор І. М. Пахомов, згодом — професор Л. М. Стрельцов, з 1979 року — М. П. Орзіх); теорії та історії держави та права (завідувач кафедри доцент І. А. Греков, згодом — професор О. В. Сурілов); з 1967 — кафедра криміналістики, кримінального права та процесу (завідувач кафедри професор В. П. Колмаков, згодом — доцент І. В. Михайлов, доцент Є. В. Додін, професор Л. В. Багрій-Шахматов).

1966 року на юридичному факультеті Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова було відкрито денне відділення.

У 1967—1973 роках деканом юридичного факультету був криміналіст, доктор юридичних наук, професор В. П. Колмаков. З 1973 до 1987 року деканом юридичного факультету був доцент Ю. С. Червоний. З 1987 року на цій посаді працював доктор юридичних наук, професор А. С. Васильєв, який одночасно очолював кафедру адміністративного права та управління.

Становлення та розвиток юридичного вищого навчального закладу в Одесі[ред.ред. код]

З 1 вересня 1993 року на підставі рішення вченої ради Одеського державного університету, згідно з наказом ректора Одеського державного університету № 19-02 від 30 червня 1993 року[18] та рішенням виконкому Одеської міської Ради народних депутатів № 592 від 1 липня 1993 року, юридичний факультет було реорганізовано у Юридичний інститут. Ректором Юридичного інституту ОДУ став доктор юридичних наук, професор, академік Академії правових наук України А. С. Васильєв, першим проректором — професор Є. Л. Стрельцов, проректором з навчальної роботи — доцент С. В. Ківалов, проректором з наукової роботи — професор І. В. Постіка. Враховуючи рішення вченої ради Юридичного інституту ОДУ (протокол № 3 від 11 квітня 1997 року) та рішення вченої ради ОДУ ім. І. І. Мечникова (протокол № 8 від 25 квітня 1997 року) про рекомендацію на укладення трудової угоди на посаду ректора Юридичного інституту ОДУ з Ківаловим Сергієм Васильовичем терміном на 5 років, наказом Міністерства освіти України від 27 серпня 1997 року № 499-к професора Ківалова Сергія Васильовича призначено ректором Юридичного інституту ОДУ (пункт 1 наказу). Також затверджено ухвалений рішенням вченої ради Юридичного інституту ОДУ (протокол № 6 від 30 червня 1997 року) Статут Юридичного інституту ОДУ[19].

Відповідно до Статуту, Юридичний інститут ОДУ у складі університету став автономною навчальною, науковою та культурною установою, яка об'єднала факультети, кафедри, науково-дослідні лабораторії, допоміжні служби, які забезпечували підготовку (підготовче відділення), перепідготовку (відділення післядипломної підготовки) та підвищення кваліфікації (інститут підвищення кваліфікації) у сфері державознавства та правознавства. Інститут був юридичною особою.

Першими факультетами автономного юридичного закладу в м. Одесі стали: державного будівництва і управління (декан доцент Б. А. Пережняк); правосуддя і правової роботи в народному господарстві (декан професор О. О. Погрібний); прокурорсько-слідчий (декан доцент Н. А. Мірошниченко, з 1 вересня 1994 року до травня 1997 року — доцент Ю. Є. Полянський. З травня 1997 року знову доцент Н. А. Мірошниченко)[20].

1997 року за пропозицією Міністерства освіти, погодженою з Міністерством фінансів, Міністерством економіки та Одеською обласною державною адміністрацією, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 2 грудня 1997 року, на базі Юридичного інституту Одеського державного університету імені І. І. Мечникова створено Одеську державну юридичну академію[21]. Першими факультетами Одеської юридичної академії стали: державного управління та міжнародних відносин (декан Б. А. Пережняк), цивільного права та підприємництва (декан І. А. Дришлюк) та судово-прокурорський (декан Н. А. Мірошниченко). Першими проректорами академії стали: з учбово-виховної роботи — М. П. Волик, з АГЧ — В. Ф. Мишакін, із зарубіжних зв'язків — М. П. Орзіх, з навчально-методичної роботи — А. І. Паньков, з навчальної роботи — Ю. Є. Полянський, з наукової роботи — І. В. Постіка[22].

18 лютого 1998 року ОДЮА було включено до Переліку вищих навчальних закладів з підготовки та перепідготовки фахівців органів виконавчої влади та ринкової економіки[23].

2000 року, враховуючи значний внесок Одеської юридичної академії у розвиток національної вищої освіти і юридичної науки, а також беручи до уваги загальнодержавне і міжнародне визнання результатів її діяльності, Одеській юридичній академії надано статусу національної[24].

2010 року на її базі створено Південний регіональний центр Національної академії правових наук України[25]. Того ж року Одеську національну юридичну академію реорганізовано у Національний університет «Одеська юридична академія»[26][27].

Наглядова рада й адміністрація вишу[ред.ред. код]

У березні 2014 року Міністерством освіти і науки України затверджено наглядову раду Національного університету «Одеська юридична академія» строком на 5 років у такому складі[28]:

 • Ківалов Сергій Васильович — голова Комітету Верховної Ради України з питань верховенства права та правосуддя (голова ради)
 • Кремень Василь Григорович — президент Національної академії педагогічних наук України
 • Кучма Леонід Данилович — Президент України у 1994-2005[29] роках
 • Літвак Борис Давидович — голова правління Одеського обласного благодійного фонду реабілітації дітей-інвалідів "Майбутнє", Герой України
 • Кобилянський Микола Генріхович — суддя Вищого адміністративного суду України, голова Ради суддів адміністративних судів України
 • Тітов Юрій Георгійович — суддя Верховного Суду України
 • Загородний Віктор Євстафійович — старший прокурор відділу підготовки кадрів та зв’язків з навчальними закладами Головного управління кадрового забезпечення та внутрішньої безпеки Генеральної прокуратури України
 • Крижановський Анатолій Федорович — ректор Міжнародного гуманітарного університету
 • Рабінович Петро Мойсейович — завідувач Львівської лабораторії прав людини Національної академії правових наук України, професор кафедри теорії та історії держави і права Львівського національного університету ім. Івана Франка.
Адміністративний корпус
Головний навчальний корпус

Вища юридична освіта та наука[ред.ред. код]

Вища юридична освіта надає можливість працювати суддею[30], помічником судді[31], секретарем судового засідання[32], адвокатом[33], помічником адвоката[34], нотаріусом[35], помічником нотаріуса[36], прокурором[37], арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором)[38], державним і приватним виконавцем[39], помічником приватного виконавця[40], державним реєстратором[41], аудитором[42], членом наглядової ради державного банку, керівником і членом ради банку[43], керівником, заступником керівника територіального органу поліції[44], керівником та заступниками керівника поліції[45], членом Центральної виборчої комісії[46], інспектором Вищої кваліфікаційної комісії суддів України[47], юрисконсультом[48], працівником установи з надання безоплатної первинної правової допомоги[49], комерційних установах, співробітниками міжнародних організацій із захисту прав людини (Організації об'єднаних націй, Міжнародній організації праці, Ради Європи, Європейського Суду з прав людини[50], ОБСЄ, ЮНІСЕФ)[51], працівниками громадських правозахисних організацій, інших установ та організацій, науковим працівником у галузі юридичних наук, науково-педагогічним працівником (викладачем юридичних дисциплін).

Згідно з результатами аналітичного дослідження центру «CEDOS», «у галузі права … найбільше абітурієнтів ідуть навчатися до Одеської юридичної академії та Харківського юридичного університету, які, поза сумнівом, є профільними у цій галузі, адже набирають майже виключно абітурієнтів-правників. Перевага цих університетів є досить значною: до кожного з цих закладів вступили по 15 % абітурієнтів права з усіх охочих в Україні»[52].

Інститути, факультети та кафедри денної форми спеціальності «Право» у м. Одеса[ред.ред. код]

Факультет адвокатури є першим і єдиним (до 2017 р.) в Україні факультетом, який готує майбутніх правознавців за спеціалізацією «адвокатська діяльність». Дана спеціалізація включає два напрямки: «адвокат у кримінальному судочинстві» та «адвокат-представник сторін». Веб-сайт факультету має сторінку з інформацією про Центр працевлаштування студентів та випускників «Кар'єра», на якому користувачі можуть знайти актуальні новини, пов'язані з можливостями працевлаштування та оголошеннями про робочі вакансії[53]. Також на факультеті відбувається ярмарок вакансій для роботодавців, які відбирають студентів старших курсів на роботу або стажування. Крім того, факультет, за свідченнями незалежних експертів із USAID, «провадить хорошу практику, коли залучає місцеву юридичну спільноту і ознайомлює студентів з інституціями адвокатури та судової влади»[54].

На факультеті наявні чотири кафедри:

кафедра організації судових, правоохоронних органів та адвокатури. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Долежан Валентин Володимирович. Також на кафедрі працюють[55] доктор юридичних наук, професор Косюта Михайло Васильович, проректор з методичної та виховної роботи, кандидат юридичних наук, професор Полянський Юрій Євгенович, доктор юридичних наук, доцент, секретар дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії Одеської області Бакаянова Нана Мезенівна, Голова Ради адвокатів Одеської області, віце-президент Спілки адвокатів України, віце-президент Міжнародного Союзу (Співдружності) адвокатів Бронз Йосип Львович;

кафедра загальнотеоретичної юриспруденції. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Оборотов Юрій Миколайович. Також на кафедрі працюють доктори юридичних наук, професори Крижановський Анатолій Федорович, Завальнюк Володимир Васильович, Дудченко Валентина Віталіївна, Крестовська Наталя Миколаївна, Мельничук Ольга Степанівна, доктор мистецтвознавства, член Національної спілки театральних діячів України, професор Овчиннікова Альбіна Петрівна, кандидат юридичних наук, Заслужений юрист України, військовий прокурор Західного регіону України, військовий прокурор Південного регіону України, засновник порталу «Українське право», генерал-майор юстиції, доцент Богуцький Павло Петрович;

кафедра історії держави і права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Аніщук Ніна Володимирівна. Також на кафедрі працює проректор з навчальної роботи, кандидат юридичних наук, професор Аракелян Мінас Рамзесович;

кафедра іноземних мов № 2. Завідувачем кафедри є доктор філологічних наук, професор Петлюченко Наталія Володимирівна. Також на кафедрі працює доктор філологічних наук, професор Таранець Валентин Григорович. На базі кафедри іноземних мов № 2[56] видається науковий періодичний журнал «Одеський лінгвістичний вісник»[57] (визнано фаховим науковим виданням[58], індексується базою Index Copernicus[59]).

Інститут кримінальної юстиції здійснює підготовку студентів за спеціалізацією «Кримінальна юстиція», яка включає два напрямки: «судово-прокурорська діяльність»; «правоохоронна та правозахисна діяльність».

В Інституті наявні три кафедри:

кафедра кримінального права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Стрельцов Євген Львович. Також на кафедрі працюють доктори юридичних наук, професори Туляков Вячеслав Олексійович, Полянський Євген Юрійович;

кафедра кримінального процесу. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, доцент Гловюк Ірина Василівна. Також на кафедрі працюють доктори юридичних наук, професори Аленін Юрій Павлович;

кафедра криміналістики. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Тіщенко Валерій Володимирович. Також на кафедрі працюють доктор юридичних наук, професор Аркуша Лариса Ігорівна та доктор медичних наук, професор Нетудихатка Олег Юрійович;

Факультет підготовки слідчих Інституту кримінальної юстиції здійснює підготовку зі спеціальності «Право» (спеціалізація «слідча діяльність», яка включає два напрямки: «розслідування загальнокримінальних злочинів» — розслідування злочинів проти особи, власності тощо; «розслідування економічних та корупційних злочинів» — розслідування злочинів у сфері господарської діяльності та службових злочинів).

На факультеті наявні дві кафедри:

кафедра кримінології та кримінально-виконавчого права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Дрьомін Віктор Миколайович;

кафедра фізичного виховання. Завідувачем кафедри є кандидат педагогічних наук, доцент Мороз Ігор Вікторович. Також на кафедрі працює доктор біологічних наук, професор Перевощиков Юрій Олексійович.

Факультет міжнародно-правових відносин здійснює підготовку студентів зі спеціальності «Право» (бакалаврів за спеціалізаціями: «Міжнародне публічне право», «Міжнародне приватне право»; магістранти навчаються за спеціалізаціями: «Між­народний захист прав людини», «Європейське право» і «Правове забезпечення міжнародного бізнесу») з акцентом на поглиблене вивчення міжнародного права, права Європейського Союзу, порівняльного правознавства.

На факультеті наявні три кафедри:

кафедра міжнародного права та міжнародних відносин. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Зелінська Наталія Анатоліївна. Також на кафедрі працює доктор юридичних наук, доцент Андрейченко Світлана Сергіївна;

кафедра права Європейського Союзу та порівняльного правознавства. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Бехруз Хашматулла. Також на кафедрі працюють доктори юридичних наук, професори Анцупова Тетяна Олександрівна, Василенко Микола Дмитрович, Дамірлі Мехман Алішах огли;

кафедра іноземних мов № 1. Завідувачем кафедри є кандидат педагогічних наук, доцент Юлінецька Юлія Василівна.

Соціально-правовий факультет здійснює підготовку студентів за спеціалізацією «Захист прав людини» з акцентом на поглиблене вивчення трудового права, права соціального забезпечення, медичного права.

На факультеті наявні три кафедри:

кафедра трудового права та права соціального забезпечення. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Лагутіна Ірина Вікторівна. Також на кафедрі працюють доктори юридичних наук, професори Чанишева Галія Інсафівна, Хуторян Наталія Миколаївна;

кафедра аграрного, земельного та екологічного права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, доцент Харитонова Тетяна Євгенівна;

кафедра національної економіки. Завідувачем кафедри є доктор економічних наук, професор Кібік Ольга Миколаївна.

Судово-адміністративний факультет здійснює підготовку студентів за спеціальністю «правознавство» (спеціалізації «правосуддя», «публічне адміністрування») з акцентом на поглиблене вивчення конституційного права, адміністративного права, митного права, морського права.

На факультеті наявні чотири кафедри:

кафедра адміністративного та фінансового права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Біла-Тіунова Любов Романівна. Також на кафедрі працюють доктори юридичних наук, професори Ківалов Сергій Васильович, Пахомов Іван Микитович, Латковська Тамара Анатоліївна, Нестеренко Алла Станіславівна.

кафедра конституційного права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Афанасьєва Мар'яна Володимирівна. Також на кафедрі працює доктор юридичних наук, професор Мішина Наталя Вікторівна;

кафедра морського та митного права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Кормич Борис Анатолійович. Також на кафедрі працюють доктори юридичних наук, професори Додін Євген Васильович, Федотов Олексій Павлович;

кафедра права інтелектуальної власності та корпоративного права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Харитонова Олена Іванівна. Також на кафедрі працюють проректор з наукової роботи, доктор юридичних наук, доцент Ульянова Галина Олексіївна, заступник голови Київського районного суду міста Одеси Петренко Володимир Сергійович.

Факультет цивільної та господарської юстиції здійснює підготовку студентів за спеціальністю «правознавство» з акцентом на поглиблене вивчення цивільного права, цивільного процесу, господарського права, господарського процесу, правого забезпечення зовнішньоекономічної діяльності, правового регулювання банкрутства, правового регулювання відносин власності на землю, виконавчого провадження.

На факультеті наявні три кафедри:

кафедра цивільного права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Харитонов Євген Олегович;

кафедра цивільного процесу. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Голубєва Неллі Юріївна;

кафедра господарського права і процесу. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Подцерковний Олег Петрович. Також на кафедрі працює доктор юридичних наук, доктор фізико-математичних наук, професор Василенко Микола Дмитрович.

Інші юридичні навчальні підрозділи у м. Одеса[ред.ред. код]

Юридичний коледж здійснює підготовку студентів за спеціальністю «Право» за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст»[60]. В юридичний коледж приймаються особи на основі базової або повної середньої освіти. Термін навчання на денній формі навчання становить 3 роки[61].

Факультет заочного та вечірнього навчання здійснює підготовку студентів на заочній формі зі спеціальності «Право» на бакалавраті та магістратурі, а також із деяких інших спеціальностей на магістратурі. Термін навчання на бакалавраті становить 5 років, на магістратурі — 1,4 роки[61].

Факультет заочного навчання № 2 забезпечує можливість отримання другої вищої освіти зі спеціальності «Право» особами, які мають вищу освіту з інших спеціальностей.

Інститут підготовки професійних суддів було створено на підставі відповідного Указу Президента України 27 грудня 2001 року[62] розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 травня 2002 року[63]. Він став першим подібним закладом у країнах-підписантах Договору про створення СНД[64][65]. Наразі він здійснює підготовку магістрів зі спеціальності «Право» (спеціалізації «суддя загального суду», «суддя спеціалізованого суду»).

Практична складова юридичної освіти[ред.ред. код]

Поряд з провідними теоретиками в галузі вітчизняної науки в університеті викладають практикуючі юристи та державні службовці. Серед них — керуючий партнер юридичної фірми «Юрлайн», доцент кафедри цивільного права Володимир Михайлович Зубар[66], випускник НУ «ОЮА», керуючий партнер юридичної фірми «Де-юре», депутат Одеської міської ради (2005—2010), доцент кафедри цивільного процесу Трипульський Григорій Якович[67], випускниця НУ «ОЮА», віце-президент Української академії медіації, адвокат, медіатор, член правління та керівник комітету стандартизації Національної асоціації медіаторів України, доцент кафедри господарського права і процесу Романадзе Луіза Джумберівна[68][69], медіатор, член Української академії медіації, професор кафедри загальнотеоретичної юриспруденції Крестовська Наталя Миколаївна[68].

7 квітня 2017 року Національна асоціація адвокатів та НУ «Одеська юридична академія» уклали Меморандум про співробітництво, який передбачає організацію навчальних, виробничих та переддипломних практик студентів на базі рад адвокатів регіонів, викладання в Університеті дисциплін з історії становлення та розвитку інституту адвокатури, відкриття тематичних кабінетів та аудиторій, спільну розробку пропозицій щодо проектів законів й інших нормативно-правових актів, робочих навчальних та державних програм і планів дій, стратегій тощо, спільну дослідницьку та видавничу діяльність, інші спільні заходи, проекти та програми з метою здійснення професійної підготовки фахівців у галузі права[70].

У НУ «ОЮА» функціонує перша в Одесі й одна з найперших в Україні юридичних клінік. Її було утворено у 1998 році як юридичну консультацію[71][72][73][74], а 2002 року реорганізовано у повноцінну юридичну клініку[75][76]. Студенти добираються до роботи в ній шляхом заповнення спеціальних форм. Людям, які звертаються по юридичну допомогу, призначається час прийому з консультантами. Вони надають юридичні консультації, готують процесуальні документи та представляють інтереси заявників в органах державної влади (зокрема, і судах) й органах місцевого самоврядування. Наразі юридична клініка намагається модернізувати систему обліку звернення та обліку даних, шляхом впровадження електронної реєстрації (Google form) та бази даних звернень до юридичної клініки. Юридична клініка надає значний обсяг правової допомоги (судячи з числа зареєстрованих звернень). Окремого юридичного клінічного курсу (курсу з юридичного інтерв'ювання та консультування) в Університеті наразі немає[77].

За підсумками рейтингу вишів України, складеного за результатами опитування провідних роботодавців України, Національний університет «Одеська юридична академія» ввійшов до переліку двадцяти найкращих вишів[78].

Міжнародна діяльність й іноземні мови[ред.ред. код]

С. В. Ківалов й іноземні студенти

В університеті викладаються факультативні курси лекцій з юридичних дисциплін англійською, німецькою та французькою мовами (заняття переважно відбуваються водночас із заняттями з основного розкладу). Студенти обираються на ці курси на основі перевірки знання мови[79].

Команди студентів й аспірантів університету щороку беруть участь у міжнародних юридичних конкурсах:

 • Судове моделювання з медіаправа Price Moot Court Competition, засноване в Оксфордському університеті у 2008 році. Команда НУ «ОЮА» є фіналістом регіонального східноєвропейського раунду (2016) та стала однією з чотирьох команд Північно-Східної Європи, які кваліфіковані на міжнародні турніри в Оксфорді (2017)[80][81].
 • Конкурс з міжнародного екологічного права Stetson International Environmental Moot Court Competition у Стетсонському університеті (США). За результатами регіональних змагань команда НУ «ОЮА» обрана представляти Україну та регіон Східної та Центральної Європи у квітні-травні 2017 року в міжнародному раунді[82].
 • Судові змагання з міжнародного права імені Бена Телдерса (Telders International Law Moot Court Competition). Команда НУ «ОЮА» була фіналістом національного раунду, а також була визнана найкращою командою-відповідачем усного етапу (2016)[83]. Команда університету була учасником міжнародного раунду дебатів у 2017 році[84], 2012 року посіла 3-тє місце[85], а 2011 року стала переможцем національного відбору та взяла участь у фінальному міжнародному раунді, що відбувся у приміщенні Міжнародного Суду ООН у Гаазі (Нідерланди)[86];
 • Судові дебати з міжнародного права імені Ф. Джессапа (Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition). У 2012 році команда НУ «ОЮА» стала фіналістом національного відбору[87], а у 2014 році[88] посіла 3-є місце та здобула спеціальну відзнаку найкращий письмовий меморандум[89]. Крім того, команда НУ «ОЮА» була півфіналістом у 2005, 2006 та 2015 роках[90].
 • Міжнародний конкурс з міжнародного торгового права та міжнародного комерційного арбітражу ICC Lex Mercatoria. У 2015 році команда НУ «ОЮА» посіла перше місце на IV конкурсі, у якому взяло участь 16 команд з Білорусі, РФ, України та Казахстану[91].
 • Міжнародний конкурс судових дебатів у Міжнародному кримінальному суді the ICC Moot Court Competition. У 2014 році команда університету була єдиним учасником із України та серед 47 команд із 35 держав світу[92] посіла 9 місце у загальному заліку та здобула приз у номінації «Дух змагань»[93]
 • Національний конкурс з міжнародного арбітражу під егідою Європейської арбітражної палати. У 2012 році команда університету посіла друге місце[94], а член команди була відзначена як найкращий спікер конкурсу[95]
 • Судові дебати з права Світової організації торгівлі (ELSA Moot Court Competition on WTO Law). У 2003 році команда НУ «ОЮА» була єдиним від України учасником міжнародного раунду [96].

Національний університет «Одеська юридична академія» має членство у міжнародних асоціаціях й організаціях:

 • з 2008 року університет є членом Європейської організації публічного права (наразі одним із семи вишів України)[97]. Крім того, на базі НУ «ОЮА» одне з дев'яти у світі регіональних представництв організації[98]. Єдиним від України членом Європейської наукової ради є проректор з міжнародних зв'язків НУ «ОЮА»[99].
 • з 2011 року університет є єдиним українським партнером університетської Моделі Міжнародного кримінального суду[100]
 • факультет міжнародно-правових відносин НУ «ОЮА» є єдиним із України членом Академічної асоціації сучасних європейських студій (The academic association for contemprorary European studies)[101][102],

Університет має нагороди та відзнаки за міжнародну діяльність:

 • У 2011 році Університет нагороджено срібною медаллю в номінації «Міжнародне співробітництво в галузі освіти і науки» в рамках XX Міжнародної спеціалізованої виставки «Освіта та кар'єра — 2011»[103].
 • За рейтингом журналу «Фокус» (2011) програми університету стали найкращими у галузі міжнародного співробітництва серед українських вишів, які здійснюють підготовку правознавців. Критеріями відбору були можливість проходження практики або стажування в зарубіжному виші й отримання диплому цього університету. Було відзначено, що Одеська юридична академія працює у партнерстві з Університетом Перуджі (Італія). Протягом двох семестрів студентам викладають курси з різних сфер права й економіки Італії й України, а по їх завершенні видається відповідний сертифікат. Передбачена практика в іноземному вузі[104][105].
 • У 2012 році Університет нагороджено в номінації «Лідери міжнародної діяльності» в рамках III Міжнародної виставки «Сучасні навчальні заклади — 2012»[106].

Щорічно сотні студентів, аспірантів і викладачів університету виїжджають на навчання і професійні стажування до вишів Європи та США. Національний університет «Одеська юридична академія» тісно співпрацює з Радою Європи, Венеційською комісією, ОБСЄ, Європейським Судом з прав людини, різними галузевими міжнародними міжурядовими організаціями, що дає можливість проходження стажування та подальшого працевлаштування у провідних європейських інституціях. Згідно з даними сайту університету, майже 50 вищих навчальних закладів зарубіжних країн є партнерами НУ «ОЮА»[107]. Випускниця НУ «ОЮА» Христина Кликова стала запрошеним викладачем[108]

Юридична наука у м. Одеса[ред.ред. код]

Завідувач кафедри загальнотеоретичної юриспруденції Юрій Оборотов
Завідувач кафедри цивільного права Євген Харитонов
Проректор з міжнародних зв'язків Вячеслав Туляков

Власне наукова діяльність[ред.ред. код]

Серед наукових досягнень найвідоміших вчених університету слід відзначити такі:

Науковці університету беруть участь у виданні енциклопедичних видань. Так, у виданні тому 2 Великої української юридичної енциклопедії взяли участь доктори юридичних наук, професори Оборотов Юрій Миколайович (член редакційної колегії 2-го тому, автор 3-х і співавтор 4-х статей), Крестовська Наталя Миколаївна (авторка 8 статей), Мельничук Ольга Степанівна (авторка 2 статей), Дамірлі Мехман (автор 1-ї і співавтор 1-ї статті), кандидати юридичних наук Горобець Костянтин Валерійович (автор 7-и та співавтор 3-х статей), Кривцова Ірина Сергіївна (співавторка 1 статті), Хижняк Юлія Валеріївна (співавторка 1 статті), Палій Оксана Миколаївна (авторка 1 статті)[122].

Монографії та підручники науковців НУ «ОЮА» неодноразово визнавалися найкращими:

 • у номінації «наукові досягнення в галузі освіти» доктор юридичних наук, професор Долежан Валентин Володимирович, доктор юридичних наук, професор Ківалов Сергій Васильович, доктор юридичних наук, професор Косюта Михайло Васильович, кандидат юридичних наук, професор, проректор НУ «ОЮА» Полянський Юрій Євгенович стали лауреатами Державної премії України в галузі освіти за цикл робіт «Комплекс наукових досліджень проблем судово-правової реформи в Україні у 2001—2011 роках та їх використання у фаховій підготовці юристів»[123].
 • у другому Всеукраїнському конкурсі на краще юридичне видання 1998—1999 рр. у номінації «Юридичні монографічні видання» другу премію присуджено «за новизну аналізу правових засобів забезпечення конкурентних процесів в економіці, правового регулювання конкурентних відносин в країнах з ринковою економікою і державах перехідного періоду» — Саніахметовій Ніні Олексіївні[124]; за широке висвітлення важливих питань з історії приватного права — Харитонову Євгену Олеговичу[125]; у номінації «Юридичні підручники» спеціальну відзнаку присуджено «за новизну і оригінальність видання» Погрібному Олексію Олексійовичу та Каракашу Іллі Івановичу[126]; у номінації «Навчальні посібники (практикуми, курси лекцій, хрестоматії та ін.)» присуджено другу премію «за ґрунтовність викладу та високе практичне значення» — Саніахметовій Ніні Олексіївні[127], третю премію «за актуальність та високе значення в навчальному процесі» — Музиченку Петру Павловичу[128], Чанишевій Галії Інсафівні, Болотіній Нінель Борисівні, Додіній Тетяні Михайлівні, Олейнікову Олексію Леонідовичу[129], спеціальну відзнаку «за оригінальний авторський підхід до дослідження проблеми» — Багрію-Шахматову Леоніду Васильовичу[130]; у номінації «Науково-популярні, науково-практичні і довідкові видання в галузі права (збірники нормативних актів, коментарі, довідники та ін.)» третю премію присуджено «за високе науково-практичне значення видання, яке сприяє правильному застосуванню законодавства та розраховане на широке коло читачів» Сироті Івану Михайловичу[131], а спеціальну відзнаку — Харитонову Євгену Олеговичу — за редакцію науково-практичного коментаря до Цивільного кодексу України[132]; у номінації «Періодичні юридичні видання, часописи тощо» третю премію «за високий рівень публікацій науково-публіцистичної спрямованості журналу „Юридический вестник“» присуджено головному редактору журналу Орзіху Марку Пилиповичу та члену редакційної колегії Ківалову Сергію Васильовичу[133]
 • монографія Є. О. Харитонова «История частного (гражданского) права Европы. Книга І» отримала грант Фонду «Відродження» для підготовки її видання українською мовою. Серед інших нагород Є. О. Харитонова за видання — «Краще юридичне видання 2000—2001 рр.» на IV Всеукраїнському конкурсі на краще юридичне видання та перемога у номінації «Навчальні посібники (практикуми, курси лекцій, хрестоматії та ін.)» на VI Всеукраїнському конкурсі на краще юридичне видання[134]
 • у 2000 році підручник «Трудове право України» одержує другу премію у третьому Всеукраїнському конкурсі на краще юридичне видання[135]
 • підручнику «Адміністративне право України»[136] присуджено першу премію V Всеукраїнського конкурсу в номінації «Юридичні підручники» за «глибокий науковий аналіз основних принципів адміністративного права»[137][138].

ПРЦ[ред.ред. код]

З метою сприяння подальшому комплексному розвитку правової науки, підвищення ефективності наукових досліджень у галузі права, координації діяльності наукових установ і вищих навчальних закладів юридичного профілю у розроблені наукових проблем, які мають важливе значення для розвитку Південного регіону України, Указом Президента України № 635/2010 від 21 травня 2010 року на базі Національного університету «Одеська юридична академія» було створено Південний регіональний центр Національної академії правових наук України (ПРЦ НАПрН України)[25].

Завідувач кафедри кримінального права Євген Стрельцов

Діяльність ПРЦ поширюється на Південний регіон, до складу якого зараз входять Кіровоградська, Миколаївська, Одеська та Херсонська області. ПРЦ є єдиним центром у складі Національної академії правових наук України, який має затверджену наукову тему (з 2013 року ПРЦ розробляє наукову тему № 86/16 «Актуальні напрямки розвитку юридичної науки для подальшого розвитку регіонів України», затверджену Президією НАПрН України 18 жовтня 2013 року). Також ПРЦ є єдиним центром у складі НАПрН України, який має фаховий[58] науковий журнал, а саме «Вісник Південного регіонального центру Національної академії правових наук України»[139].

Наукові звання[ред.ред. код]

Наукова діяльність у Національному університеті «Одеська юридична академія» провадиться, передусім, академіками, членами-кореспондентами академій наук і докторами та кандидатами наук. Так, академіком Національної академії правових наук України, академіком Національної академії педагогічних наук України є доктор юридичних наук, професор кафедри адміністративного і фінансового права НУ «ОЮА» Ківалов Сергій Васильович. Також він є членом Науково-консультативної ради при Вищому адміністративному суді України[140].

Членами-кореспондентами НАПрНУ є такі науковці НУ «ОЮА», доктори юридичних наук, професори, як: завідувач кафедри кримінального процесу до вересня 2016 р. Аленін Юрій Павлович, завідувач кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права Дрьомін Віктор Миколайович, професор кафедри загальнотеоретичної юриспруденції Крижановський Анатолій Федорович, завідувач кафедри загальнотеоретичної юриспруденції Оборотов Юрій Миколайович, завідувач кафедри господарського права і процесу Подцерковний Олег Петрович, завідувач кафедри кримінального права Стрельцов Євген Львович, завідувач кафедри криміналістики Тіщенко Валерій Володимирович, проректор з міжнародних зв'язків Туляков Вячеслав Олексійович, завідувач кафедри цивільного права Харитонов Євген Олегович, завідувач кафедри права інтелектуальної власності та корпоративного права Харитонова Олена Іванівна, декан соціально-правового факультету Чанишева Галія Інсафівна[141].

Академіками та членами-кореспондентами інших академій наук є такі науковці НУ «ОЮА», як: доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри права ЄС та порівняльного правознавства, член-кореспондент Міжнародної академії порівняльного правознавства Бехруз Хашматулла[142][143], доктор юридичних наук, доктор фізико-математичних наук, професор, професор кафедри права ЄС та порівняльного правознавства, член-кореспондент Академії наук вищої освіти України Василенко Микола Дмитрович[144][145], академік Міжнародної академії інформатизації[146], доктор юридичних наук, професор, професор кафедри права ЄС та порівняльного правознавства, член-кореспондент Міжнародної академії порівняльного правознавства Дамірлі Мехман[142][143], академік Аерокосмічної академії України, доктор медичних наук, професор, заслужений винахідник України, професор кафедри криміналістики Нетудихатка Олег Юрійович[147], кандидат юридичних наук, професор, професор кафедри аграрного, земельного та екологічного права, академік Української академії наук Каракаш Ілля Іванович, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри загальнотеоретичної юриспруденції, член-кореспондент Міжнародної академії технічної освіти Кормич Анатолій Іванович, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри політичних теорій, академік Української академії політичних наук, академік Української академії наук Кормич Людмила Іванівна, доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри конституційного права (до 2011 р.), дійсний член (академік) Академії правових наук України та її першої Президії й академік-секретар фахового відділення, академік Української академії політичних наук, Української академії наук національного прогресу, академік–співзасновник Української муніципальної академії Орзіх Марко Пилипович[148], доктор технічних наук, професор, директор Інституту інтелектуальної власності НУ «ОЮА» (до 2015), член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України Пархоменко Володимир Дмитрович[149], кандидат юридичних наук, професор, декан факультету заочного навчання № 2, академік Української академії наук, член-кореспондент Академії наук вищої освіти України Пережняк Борис Аркадійович[150][145], доктор філософських наук, професор, професор кафедри філософії НУ «ОЮА», академік Академії наук вищої школи України (з 2011 р.) Розова Тамара Вікторівна. Завідувач кафедри кримінального права НУ «ОЮА» Стрельцов Євген Львович є віце-президентом Кримінологічної асоціації України[151].

Співпраця з органами влади[ред.ред. код]

Доктори юридичних наук, професори Подцерковний Олег Петрович, Харитонова Олена Іванівна, Голубєва Неллі Юріївна, Мінченко Раїса Миколаївна, Харитонов Євген Олегович є членами Науково-консультативної ради при Верховному Суді України[152].

Доктори юридичних наук, професори Ківалов Сергій Васильович (президент, професор кафедри адміністративного і фінансового права НУ «ОЮА»), Чанишева Галина Іванівна (декан соціально-правового факультету, професор кафедри трудового права і права соціального забезпечення НУ «ОЮА»), Долежан Валентин Володимирович (завідувач кафедри організації судових, правоохоронних органів та адвокатури НУ «ОЮА») є членами Науково-консультативної ради Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ[153].

Доктори юридичних наук, професори Біла-Тіунова Любов Романівна, Каракаш Ілля Іванович, Подцерковний Олег Петрович, Харитонов Євген Олегович, Харитонова Олена Іванівна є членами Науково-консультативної ради Вищого господарського суду України[154].

Науковці НУ «ОЮА» беруть участь у доктринальному забезпеченні нормотворчої та правозастосовної діяльності. Зокрема, щороку готується низка законопроектів і пропозицій щодо їх вдосконалення та понад 100 наукових висновків на запити Верховної Ради України, Конституційного Суду України, Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Генеральної прокуратури України, Міністерства юстиції України, Одеської міської ради, Одеського апеляційного господарського суду, Державної служби інтелектуальної власності України, Державної пенітенціарної служби України, Міністерства закордонних справ України, Служби безпеки України тощо[155].

Крім того, вчені НУ «ОЮА» запрошуються для участі у робочих групах і комісіях із розробки проектів нормативних актів. Так, доктори юридичних наук, професори Крусян Анжеліка Романівна та Подцерковний Олег Петрович є членами Конституційної комісії (з 2015 р.)[156], доктори юридичних наук, професори Афанасьєва Мар'яна Володимирівна, Ківалов Сергій Васильович та Крусян Анжеліка Романівна були членами Конституційної Асамблеї (2012—2014)[157]. Членами Комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права (2010—2015) були завідувач кафедри права Європейського союзу і порівняльного правознавства, доктор юридичних наук Вишняков Олександр Костянтинович, доктор юридичних наук Долежан Валентин Володимирович, доктор юридичних наук Ківалов Сергій Васильович[158]. Членами Робочої групи з питань судової реформи (2010—2014) були доктор юридичних наук Долежан Валентин Володимирович, ректор НУ «ОЮА», професор Завальнюк Володимир Васильович, доктор юридичних наук Ківалов Сергій Васильович[159].

Крім того, наукові розробки впроваджуються у законодавство та практику правозастосування — лише за 2016 рік впроваджено Прокуратурою Одеської області[160], службою управління Головного управління поліції в Одеській області[161], Головного департаменту інформаційної політики Адміністрації Президента України, Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю секретаріату Кабінету Міністрів України, Державної служби інтелектуальної власності України, Державного комітету телебачення і радіомовлення України[162], Суворовським районним судом м. Одеси[163], консультативно-методичною радою нотаріату при Головному територіальному управлінні юстиції в Одеській області[164], Конституційною комісією[165], Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики[166] тощо.

У 2016 році за дорученням Міністерства освіти і науки України вченими НУ «ОЮА» було розроблено проект змін до Кодексу законів про працю України та проекту Трудового кодексу України, які надають можливість впровадити у трудове законодавство положення статей 6 та 10 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» у частині щодо гнучкого та дистанційного режиму робочого часу для науковців[155].

Співпраця з вишами[ред.ред. код]

Професор Анцупова Тетяна Олександрівна, будучи експертом із права Ради Європи та керівником секції європейського права прав людини Української асоціації європейських студій, створеної при кафедрі права ЄС і порівняльного правознавства НУ «ОЮА»[167], запрошується для читання лекцій на кафедру права Європейського Союзу ім. Жана Моне Києво-Могилянської академії[168][169].

Співавторами підручника з права ЄС 2017 року, рекомендованого вченою радою Національного університету «Києво-Могилянська Академія», стали О. К. Вишняков, Т. О. Анцупова та Б. А. Кормич[170].

Аспірантура, докторантура, СРД[ред.ред. код]

Основними формами підготовки наукових кадрів є аспірантура та докторантура. В аспірантурі НУ «ОЮА» станом на 2016 рік навчаються 224 аспіранти (з відривом від виробництва — 94 аспіранти, без відриву від виробництва — 130 аспірантів). Аспірантура університету має ліцензію на проведення освітньої діяльності зі спеціальностей: 081 — право; 082 — міжнародне право; 052— політологія; 033 — філософія[171]. Спеціальність «право» має чотири спеціалізації: «Фундаментальна юриспруденція», «Публічне право», «Приватне право та підприємництво» та «Кримінальна юстиція».

Зала засідань вченої ради

В університеті діють чотири спеціалізовані вчені ради із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) юридичних наук за всіма юридичними спеціальностями:

 1. Спеціалізована вчена рада Д41.086.01 проводить захист дисертацій зі спеціальностей: 12.00.01 — теорія та історія держави і права, історія політичних та правових учень; 12.00.02 — конституційне право, муніципальне право; 12.00.07 — адміністративне право і процес, фінансове право, інформаційне право; 12.00.10 — судоустрій, прокуратура та адвокатура. За 2016 рік у цій раді було захищено 22 дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук та 2 дисертації на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук.
 2. Спеціалізована вчена рада Д41.086.03 проводить захист дисертацій зі спеціальностей: 12.00.03 — цивільне право і цивільний процес, сімейне право, міжнародне приватне право; 12.00.05 — трудове право, право соціального забезпечення; 12.00.08 — кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право; 12.00.09 — кримінальний процес та криміналістика, судова експертиза. За 2016 рік у цій раді було захищено 18 дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук та 3 дисертації на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук.
 3. Спеціалізована вчена рада Д41.086.04 проводить захист дисертацій зі спеціальностей: 12.00.04 — господарське право, господарсько-процесуальне право; 12.00.11 — міжнародне право; 12.00.12 — філософія права. За 2016 рік у цій раді було захищено 9 дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук та 1 дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук.
 4. Спеціалізована вчена рада СРД 41.086.05 проводить захист дисертацій із обмеженим доступом зі спеціальностей: 12.00.07 — адміністративне право та процес, фінансове право, інформаційне право; 12.00.09 — кримінальний процес та криміналістика, судова експертиза, оперативно-розшукова діяльність. За 2016 рік у цій раді було захищено 5 дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук.

У спеціалізованих вчених радах НУ «ОЮА» захищали дисертацію такі відомі державники, як Президент України Порошенко Петро Олексійович, народний депутат України V, VІ, VІІ та VIІI скликань, представник Президента України у Верховній Раді України Князевич Руслан Петрович, Генеральний прокурор України (2005—2007, 2007—2010) Медведько Олександр Іванович[172], суддя Конституційного Суду України Кривенко Віктор Васильович[173], народний депутат України III, IV, VІ та VIІI скликань Развадовський Віктор Йосипович, народний депутат Верховної Ради України VIII скликання, міський голова Дніпра Філатов Борис Альбертович, народний депутат України V та VІ скликань, голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (2010—2012), суддя Верховного Суду України Фесенко Леонід Іванович[174], секретар Пленуму та член президії Верховного Суду України Сенін Юрій Леонідович[175], перший заступник Голови Союзу юристів України, суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Колесниченко Володимир Миколайович[176].

Університет є видавцем найбільшої з юридичних наук кількості наукових видань, які входять до затвердженого переліку фахових наукових видань, затверджених МОН України: «Актуальні проблеми держави і права», «Актуальні проблеми політики», «Юридичний вісник», "Наукові праці Національного університету «Одеська юридична академія», «Lex Portus», «Часопис цивілістики», «Прикарпатський юридичний вісник»,​ ​"Вісник Чернівецького факультету ​​Національного університету «Одеська юридична академія»[58]. Наукове видання «Юридичний вісник» індексується базою Index Copernicus[177].


У Національному університеті «Одеська юридична академія» діє студентське наукове товариство, яке займається організацією наукових заходів: міжнародних, всеукраїнських та локальних конференцій, брейн-рингів, олімпіад, круглих столів тощо.

Одним із найвідоміших[178][179] є академічний і всеукраїнський брейн-ринги «Знавці Конституції». Учасникам ставляться запитання про зміст Конституції України, історію розробки й ухвалення її положень і внесення змін. Завдання вимагають не лише відмінного знання Конституції Україні, а й застосування логіки та творчого підходу[180].


Матеріально-технічне забезпечення підрозділів у м. Одеса[ред.ред. код]

Герб наукової бібліотеки НУ «ОЮА»
Музей рідкісних видань

Кампус університету у м. Одеса — це комплекс споруд, розташований по вул. Академічна (Піонерська), 2, 5, 6-а, 7, 7-а, 7-б, 7-и, 7-л, 8, 9, 10-а, 11-а, 11-в, 11-г, 30, 30-а, 30-б, 30-в, 30-г, 30-е, 30-є, 30-з, 30-и, 30-к, 30-л, 30-н, 30-о, 30-п, 30-р, 30-с, 30-ц, 30-ч, 30-ш, 30-щ; вул. Фонтанська дорога, 23, 27, 29, 31, 33, 71; вул. Кленова, 4, 6, 8, 11, 13; вул. Черняховського, 2; пров. Тополиний, 8, 8-а, 10; вул. Мечникова, 76, 76-а; вул. Старопортофранківська, 93; вул. Л. Толстого, 24; вул. Успенська, 28-30; вул. Рішельєвська, 28; вул. Генерала Петрова, 18; вул. Каманіна, 2/2; пров. Каркашадзе, 1-а, 25; вул. Мельницька, 24-а; набережна 8 ст. В. Фонтану[181].

Для здійснення навчально-виховного процесу Університет має на своєму балансі навчально-адміністративні приміщення загальною площею понад 153000 кв.м., 16 гуртожитків та 3 стадіони. Аудиторний фонд університету становлять близько 200 сучасних аудиторій на 7600 посадочних місць і більше 20 спеціалізованих комп'ютерних класів на 475 робочих місць[182].

Гуртожитки забезпечують комфортне проживання близько 3200 студентів та аспірантів із інших міст України. У наявних при університеті 5 кафе водночас мають можливість харчуватися понад 1600 студентів, аспірантів і співробітників Університету[183].

У незалежному висновку USAID відзначається, що «використання технологій навчання та їх доступність в декількох класах Університету приємно вражає. … Усе є для того, щоб створити надзвичайно інноваційне, ефективне навчання під час кожного заняття»[184].

Також відзначається, що «НУОЮА має відмінну бібліотеку. В ній хороший простір для навчання, в ньому є як тихі зони, так й інтерактивні. Біля деяких приміщень Університету, коли дозволяє погода, були хороші відкрити простори для навчання у міських умовах. Всі співробітники … дуже прихильні до студентів, особливо співробітники бібліотеки»[185].

Юридична освіта та наука поза м. Одеса[ред.ред. код]

До складу університету входять 4 інститути, що розташовані в Івано-Франківську, Києві, Миколаєві та Чернівцях, 3 факультети, що розташовані у Кривому Розі, Нікополі та Черкасах, а також 5 юридичних коледжів в Івано-Франківську, Києві, Миколаєві, Чернівцях і Кривому Розі.

Івано-Франківський юридичний інститут містить п'ять кафедр: кафедру кримінального процесу та криміналістики; кафедру кримінального права та кримінології; кафедру цивільного та господарського права і процесу; кафедру міжнародного, конституційного та адміністративного права; кафедру загальноправових та гуманітарних дисциплін. Директором інституту є Савчук Роман Михайлович. В інституті видається наукове видання «Прикарпатський юридичний вісник», включене до Переліку фахових видань[58]. В інституті наявні такі спеціалізації: «кримінальна юстиція», «судова і управлінська діяльність», «судово-прокурорська діяльність» і «правоохоронна і правозахисна діяльність»[186].

Київський інститут інтелектуальної власності та права містить чотири кафедри: кафедру соціально-гуманітарних і правових дисциплін; кафедру інтелектуальної власності і права; кафедру інформаційно-аналітичної і інноваційної діяльності; кафедру загальнотеоретичної юриспруденції, конституційного та адміністративного права. Директором інституту є Фелик Василь Іванович — доктор юридичних наук, доцент, генерал-майор міліції.

В оперативному управлінні Київського інституту інтелектуальної власності та права Університету наявні, зокрема, соціальна інфраструктура та матеріально-технічна база за адресою: м. Київ, Харківське шосе, 210, а саме: цілісний майновий комплекс з площею земельної ділянки 5,7 га, на якій розташовані навчальний корпус (6 поверхів) й адміністративний корпус (2 поверхи) загальною площею 9889.2 кв.м, у тому числі навчальні приміщення 2407,4 кв.м, навчальний корпус з майстернями загальною площею 2876.3 кв.м, у тому числі аудиторний фонд 749.6 м² та бібліотека на 28 посадкових місць площею 69,5 кв.м, дві секції дев'ятиповерховою гуртожитку площею 9020.6 кв.м, у тому числі спортивна зала площею 127.6 м² й аудиторія для курсового проектування площею 137.8 кв.м, теплопункт 178.1 кв.м, а також стадіон площею 18339 кв.м. Забезпечення приміщеннями навчальною призначення становить 3422.2 м² площ загальною аудиторного фонду, у тому числі: 3047.0 м² приміщення для занять студентів; 247.8 м² комп'ютерних лабораторій; 127,6 м² спортивної зали[182].

У Миколаївському інституті права наявні три кафедри: кафедра гуманітарних дисциплін, кафедра кримінального права та інших кримінально-правових дисциплін, кафедра загальнотеоретичної, конституційної та цивілістичної юриспруденції. Директором інституту є Поліщук Сергій Михайлович — почесний працівник прокуратури України, старший радник юстиції.

У структурі Чернівецького юридичного інституту Національного університету «Одеська юридична академія» функціонують чотири кафедри: конституційного, адміністративного та фінансового права; теорії та історії держави і права; кримінальної юстиції; цивільно-правових дисциплін. Директором інституту є Сірко Богдан Петрович — кандидат юридичних наук, відмінник освіти України. В інституті видається наукове видання "Вісник Чернівецького факультету Національного університету «Одеська юридична академія», включене до Переліку фахових видань[58]. В інституті наявні такі спеціалізації: «Прокуратура та слідство», «Кримінальна юстиція», «Цивільна та господарська юстиція», «Судова та адміністративна діяльність».

Криворізький факультет готує юристів за двома спеціалізаціями: «Кримінальна юстиція» і «Цивільна та господарська юстиція». Деканом факультету є Кравець Василь Романович — кандидат юридичних наук, доцент, Заслужений юрист України, Почесний працівник органів прокуратури України, прокурор м. Кривого Рогу (1987—2005), Почесний громадянин м. Кривого Рогу. У структурі факультету функціонують кафедри: кримінально-правових дисциплін; конституційного, міжнародного та приватного права; соціально-політичних та економічних дисциплін.

Нікопольський факультет здійснює підготовку правників за спеціалізаціями: … Деканом факультету є Каплан Геннадій Абрамович — кандидат філософських наук, доцент. На факультеті діють кафедри: державно-правових дисциплін; спеціальних правових дисциплін; соціально-економічних та гуманітарних дисциплін.

Черкаський факультет здійснює підготовку правників за спеціалізаціями: «судово-прокурорська діяльність», «цивільна та господарська юстиція», «правоохоронна та правозахисна діяльність». Деканом факультету є Богданов Володимир Семенович — доктор філософських наук, професор. На факультеті діють кафедри: загально-правових дисциплін; галузевих юридичних дисциплін; суспільних наук.

Освіта та наука неюридичного спрямування[ред.ред. код]

Факультет психології, політології та соціології[ред.ред. код]

Факультет психології, політології та соціології здійснює підготовку бакалаврів, магістрів, аспірантів і докторантів за спеціальностями «психологія» (з 2017 року), «політологія» та «соціологія»[187]. Факультет правової політології та соціології було створено у липні 2010 року, а у вересні 2016 року реорганізовано у факультет психології, політології та соціології. Студенти факультету проходять практику у Верховній Раді України, інших органах державної влади, органах місцевого самоврядування[188]. Випускники факультету можуть працювати в органах державної влади, місцевого самоврядування, політичних партіях і громадських організаціях, політологічних і соціологічних центрах та лабораторіях, засобах масової інформації. Деканом є доктор політичних наук, професор Яковлев Денис Вікторович. Головою державної екзаменаційної комісії є завідувач кафедри Київського національного університету ім. Шевченка, доктор політичних наук, професор Цвих Володимир Федорович[189]. Також факультет співпрацює із Соціологічною асоціацією України[190][191]та Міжнародною асоціацією студентів політичної науки (МАСПН). На базі факультету створене представництво МАСПН, студенти факультету входять до складу керівництва МАСПН-Україна[192][193][194], а декан факультету є членом громадської ради МАСПН-Україна[195]. Членами Соціологічної асоціації України є одразу дванадцять студентів і викладачів факультету[196]. Студенти факультету відвідують із навчально-науковою метою міжнародні та зарубіжні органи — наприклад, Венеційську комісію[197].

На факультеті наявні три кафедри:

кафедра політичних теорій. Завідувачем кафедри є доктор політичних наук, професор Кормич Людмила Іванівна. Також на кафедрі працюють декан магістратури державної служби, доктор політичних наук, професор Вітман Костянтин Миколайович, директор Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Кольцов Віталій Михайлович;

кафедра соціології та психології. Завідувачем кафедри є доктор психологічних наук, професор Лефтеров Василь Олександрович. Також на кафедрі працює доктор політичних наук, професор Яковлев Денис Вікторович;

кафедра філософії. Завідувачем кафедри є доктор філософських наук, професор Івакін Олексій Аркадійович. Також на кафедрі працює доктор юридичних наук, професор Розова Тамара Вікторівна.

Лабораторія соціологічних та політичних досліджень, яка проводить опитування й аналіз громадської думки та надає можливість працевлаштування, діє на факультеті з квітня 2011 року. Також практичний досвід студенти здобувають шляхом окремих соціологічних заходів, наприклад, встановлення 2016 року Національного рекорду України (найбільше соціологічне опитування в Україні)[198][199].

На факультеті щорічно проводиться Південноукраїнський конвент Міжнародної асоціації студентів політичної науки, який відвідують представники низки вищих навчальних закладів України та Східної Європи[200][201]. Також на базі факультету психології, політології та соціології видаються наукові періодичні журнали «Актуальні проблеми філософії та соціології»[202] (визнано фаховим науковим виданням[58], індексується базою Index Copernicus[203]), «S.P.A.C.E./Society, Politics, Administration in Central Europe»[204] (визнано фаховим науковим виданням[205]) й «Актуальні проблеми політики»[206] (визнано фаховим науковим виданням[58].

Факультет журналістики[ред.ред. код]

Факультет журналістики було створено 2013 року. Факультет здійснює підготовку за освітніми програмами «Журналістика» та «Реклама і зв'язки з громадськістю». Студенти вже з першого курсу мають можливість проходити стажування у провідних всеукраїнських і регіональних ЗМІ. Серед них понад сто інформаційних інтернет порталів і газет, близько п'ятдесяти радіокомпаній і телеканалів, таких як «Інтер», «1+1», «СТБ», «Новий канал», «Україна», «Дзеркало тижня», «Радіо Свобода» та інші. Крім того, постійну базу практики складають найбільш рейтингові телеканали міста Одеси «Репортер», «Третій цифровий», «Академія», «Перший міський», телерадіокомпанія «Нова Одеса», Український медіа холдинг «Інформаційне агентство Одеса медіа», всеукраїнська громадсько політична газета «Слово», «Вечерняя Одесса»

Бакалаврська програма факультету журналістики Національного університету «Одеська юридична академія» увійшла до шістки найкращих серед факультетів журналістики в Україні за даними ГО «Детектор медіа» наприкінці 2016 року, одержавши максимальну оцінку за якість навчальної програми та викладацький склад, добру оцінку ресурсів, технічної оснащеності та можливостей для професійного розвитку під час навчання та взаємодію з медіаіндустрією[207]. Також визнання одержав і творчий конкурс, який відбувається при вступі на факультет журналістики — наприклад, головний редактор Видавничого дому «ОГО», викладач кафедри журналістики Острозької академії, керівник Школи універсального журналіста Віталій Голубєв сприймає «неначе ковток свіжого повітря … перелік прикладів запитань, які можуть поставити абітурієнтам факультету журналістики в Одеській юридичній академії», називаючи їх «хорошим прикладом саме професійно зорієнтованих запитань»[208]

На факультеті наявні три кафедри: • кафедра журналістики. Завідувачем кафедри є кандидат педагогічних наук, доцент Барабанова Наталія Ростиславівна. Також на кафедрі працюють доктор наук із соціальних комунікацій, професор Кузнєцова Тетяна Василівна, доктор наук з державного управління, професор Маляренко Тетяна Анатоліївна;

кафедра прикладної лінгвістики. Завідувачем кафедри є доктор філологічних наук, доцент Мамич Мирослава Володимирівна;

кафедра інформаційних технологій. Завідувачем кафедри є кандидат педагогічних наук, доцент Логінова Наталія Іванівна.

Інші структурні підрозділи, що надають вищу освіту[ред.ред. код]

Інститут інтелектуальної власності та права здійснює підготовку студентів та підвищення кваліфікації на базі раніше отриманого вищої освіти за іншим спеціальностями з присвоєнням освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» за спеціальностями «інтелектуальна власність», «консолідована інформація», «менеджмент інноваційної діяльності».

Серед 72 науково-педагогічних працівників працює 14 докторів наук та 44 кандидати наук. Серед штатних докторів наук професор Цибульов П. М. є лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки, а професор Тимченко С. М. є Заслуженим працівником освіти України[182].


Основними замовниками підготовки фахівців з питань інтелектуальної власності є: державна система правової охорони інтелектуальної власності; органи судової гілки влади; патентно-юридичні фірми й агентства; міністерства та інші центральні органи виконавчої влади; підприємства різних організаційно-правових форм господарювання та форм власності; виші навчальні заклади; науково-дослідні інститути; фізичні особи, які виявили бажання розвинути власні ресурси у сфері інтелектуальної власності[182].

Навчальним планом спеціальності «Інтелектуальна власність» передбачена практична підготовка (переддипломна практика) в обсязі 270 годин (9 кредитів). Для проведення практики Університетом укладені договори з Українським інститутом інтелектуальної власності, Українським агенством з авторських і суміжних прав, Державною науково-технічною бібліотекою України, Українським інститутом науково-технічної експертизи та інформації, Науково-дослідним інститутом інтелектуальної власності НАНрН України, Центром дослідження інтелектуальної власності та трансфером технологій НАН України[182].

Магістратура державної служби, створена у 1996 році, готує осіб, які здобули поглиблені спеціальні знання інноваційного характеру, мають певний досвід їх застосування та продукування нових знань для вирішення проблемних професійних завдань у певній галузі, для зайняття найвищих посад в органах державної влади. Національний університет «Одеська юридична академія» має генеральну угоду з Національним агентством України з питань державної служби, за якою проводиться підготовка магістрів спеціальності «Публічне управління та адміністрування» за спеціалізацією «Правове забезпечення публічної служби та адміністрування» денної і заочної форм навчання та за спеціалізацією «Економічна безпека» денної форми навчання.

Професійно-технічна освіта[ред.ред. код]

В університеті діють відокремлені структурні підрозділи «Міжрегіональний центр професійної перепідготовки військовослужбовців, звільнених в запас, НУ „ОЮА“ у м. Києві», "Об'єднане вище професійно-технічне училище сфери послуг НУ «ОЮА», "Училище № 3 НУ «ОЮА», "Професійно-технічне училище № 4 Миколаївського інституту права НУ «ОЮА».

Почесні доктори[ред.ред. код]

Doctor Honoris Causa голова ПАРЄ (2012—2014) Жан-Клод Міньйон

Найвище почесне звання Одеської національної юридичної академії (нині Національного університету «Одеська юридична академія») «Почесний доктор (Doctor Honoris Causa)» рішенням вченої ради присвоюється громадським, державним і релігійним діячам, політикам, вченим України та світу за значний внесок у розвиток науки, освіти, культури і духовності. Уперше було присвоєно в 2000 р., дотепер це звання присвоєно 18 найвизначнішим громадським, державним і релігійним діячам, політикам вченим України та світу, таким як: голова Парламентської Асамблеї Ради Європи Жан-Клод Міньйон, президент Парламентської асамблеї Ради Європи (2010—2012) Мевлют Чавушоглу, президент Міжнародного кримінального суду (2003—2009) Кірш Філіп, суддя Європейського суду з прав людини (1998—2006) Кафліш Луціус, віце-ректор Бакінгемського університету (Велика Британія) (2003—2005) Елкок Елістер, патріарх Московський і всієї Русі Кирило, голова Верховного суду Російської Федерації Лебедєв В'ячеслав Михайлович, митрополит Київський і всієї України (1992—2014), герой України Володимир, митрополит Одеський та Ізмаїльський Агафангел, Президент України (1994—2005) Кучма Леонід Данилович, Голова Конституційного Суду України (2006—2007) Домбровський Іван Петрович, голова Конституційного суду Російської Федерації (1997—2003) Баглай Марат Вікторович, Голова Верховного Суду України (2002—2006) Маляренко Василь Тимофійович, Голова Верховного Суду України (1995—2002) Бойко Віталій Федорович, Голова Вищого арбітражного (господарського) суду України (1991—2006) Притика Дмитро Микитович, Генеральний прокурор України (1998—2002) Потебенько Михайло Олексійович, голова Ради ректорів Київського вузівського центру, заступник Міністра освіти і науки України (2009—2012) Куліков Петро Мусійович[209].

Відомі випускники[ред.ред. код]

Перший заступник Міністра юстиції України Наталія Севостьянова

Випускниками Національного університету «Одеська юридична академія» є низка державних діячів. Зокрема, перший заступник міністра юстиції України (з 14 січня 2015 року), урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини (2014—2015) Севостьянова Наталія Іларіонівна, суддя Конституційного Суду України (з 2014 р.), доктор юридичних наук Сліденко Ігор Дмитрович, заступник голови Вищого господарського суду України Могил Сергій Костянтинович, народні депутати України' Антипенко Ірина Вікторівна (V скликання), Довгий Олесь Станіславович (VІІI скликання), Злочевський Микола Владиславович (IV, V і VI скликань, власник найбільшої приватної газовидобувної компанії України), Грицак Василь Миколайович (V і VI скликань, кандидат юридичних наук, Заслужений економіст України, Лауреат Державної премії в галузі науки і техніки), Дубовой Олександр Федорович (VI і VII скликань, очільник Всеукраїнської федерації карате), Журжій Андрій Валерійович (VIIІ скликання), Кіссе Антон Іванович (ІV та VIІ скликань, доктор політичних наук, президент Асоціації болгар України), Мальцев Володимир Олександрович (V, VІ та VІІ скликань), Сокирко Микола Васильович (ІV та V скликань), Унгурян Павло Якимович (VІ та VІІІ скликань, заступник міністра екології та природних ресурсів України (2014)), Дейдей Євген Сергійович (VІІI скликання).

Дзюдоїст, кандидат наук Олександр Гордієнко

Також можна відзначити випускників НУ «ОЮА», які є громадськими діячами. Зокрема, співвласниця та шеф-редактор інтернет-видання «Лівий берег» Соня Кошкіна (випускниця аспірантури), голова Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті (2014) Буланович Павло Георгійович, член постійної делегації України в Палаті Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Романова Наталія Андріївна, учасник Євромайдану та Герой України Дмитрів Ігор Федорович, міністр охорони здоров'я і соціального захисту ПМР (2000—2011) Ткаченко Іван Валерійович, голова Всеукраїнського громадського об'єднання «Край», заслужений юрист України, заступник Голови Державної податкової адміністрації України (2005—2006), заступник міністра фінансів України (2007—2008) Ходос Людмила Вікторівна.

Серед випускників Національного університету «Одеська юридична академія» є й відомі представники шоу-бізнесу та спорту: багаторазовий срібний та бронзовий призер етапів Кубка світу з дзюдо, бронзовий призер I Європейських Олімпійських ігор у Баку 2015, кавалер ордену Данила Галицького Гордієнко Олександр Сергійович, президент і співвласник футбольного клубу «Нива», український підприємець Караванський Олег Едуардович, важкоатлетка, бронзова призерка Олімпійських ігор 2012 року Паратова Юлія Євгеніївна, українська топ-модель, телеведуча й акторка, фіналістка конкурсів «Міс Всесвіт-2001», «Міс американська мрія-2001», «Міс туризм інтернешнл-2002» Ніколаєнко Олександра Вікторівна, переможниця конкурсу «Міс Україна — Всесвіт-2011», перша віце-міс-Всесвіт-2011 Стефанко Олеся Михайлівна.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Наказ МОН України від 5 січня 2017 р. № 20 «Про затвердження Статуту Національного університету „Одеська юридична академія“»
 2. Контингент студентів національних університетів
 3. Magna Charta Universitatum Signatory Universities (англ.)
 4. EUA Members Directory (англ.)
 5. Odessa Lecture Series
 6. Board Of Directors
 7. а б Юридичний факультет, викладачі права та законів (рос.)
 8. Одеським юристам — півтора століття (рос.)
 9. Відомості про університет на сайті Спілки ректорів вищих навчальних закладів України
 10. Історія факультету заочного та вечірнього навчання (рос.)
 11. Устав Ришельевского лицея от 29 мая 1837 года, стр. CXCVI
 12. Общий отчет, представленный его императорскому величеству по министерству народного просвещения за 1839 год // ЖМНП. 1840. Часть 26, отделение I, стр. 67
 13. Історія Рішельєвського ліцею (рос.)
 14. а б в г д е Труба В. І. Юридична та економічна освіта на півдні України (ХІХ-ХХ ст.)
 15. Кафедри юридичного факультету Імператорського Новоросійського університету, які забезпечували викладання навчальних дисциплін «цивільно-правового циклу»
 16. а б Попсуєнко Л. О. Окремі питання розвитку традиції Одеської школи права в 1920-1930-х рр. // Традиції та новації юридичної науки: минуле, сучасність, майбутнє: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (м. Одеса, 19 травня 2017 р.): у 2-х т. Т. 1 / відп. ред. Г. О. Ульянова. Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2017. С. 161.
 17. Каракаш І. І. Професор Середа Іван Омелянович —  мудрий вчитель, визнаний вчений і талановитий організатор // Часопис цивілістики: науково-практичний журнал. —  Вип. 5. —  2007. —  С. 112—115.]
 18. Наказ ректора ОДУ ім. І. І. Мечникова № 19-02 від 30.06.93 «Про реорганізацію юридичного факультету в Юридичний інститут при Одеському державному університеті» // Історія Одеської національної юридичної академії / Гол. ред. С. В. Ківалов; заст. гол. ред-ра А. І. Паньков, Л. І. Кормич. Одеса: Юридична література, 2002. С. 35. ISBN 966-7694-93-3
 19. Наказ Міністерства освіти України від 27.08.1997 № 499-к // Історія Одеської національної юридичної академії / Гол. ред. С. В. Ківалов; заст. гол. ред-ра А. І. Паньков, Л. І. Кормич. Одеса: Юридична література, 2002. С. 38. ISBN 966-7694-93-3
 20. Історія Одеської національної юридичної академії / Гол. ред. С. В. Ківалов; заст. гол. ред-ра А. І. Паньков, Л. І. Кормич. Одеса: Юридична література, 2002. С. 34. ISBN 966-7694-93-3
 21. постанова Кабінету Міністрів України від 2 грудня 1997 р. № 1350 «Про утворення Одеської державної юридичної академії»
 22. Наказ ректора ОДЮА по особовому складу від 16.01.1998 № 7-21 // Історія Одеської національної юридичної академії / Гол. ред. С. В. Ківалов; заст. гол. ред-ра А. І. Паньков, Л. І. Кормич. Одеса: Юридична література, 2002. С. 40. ISBN 966-7694-93-3
 23. Постанова Кабінету Міністрів України «Про включення Одеської державної юридичної академії до Переліку вищих навчальних закладів з підготовки та перепідготовки фахівців органів виконавчої влади та ринкової економіки»
 24. Указ Президента України від 20 квітня 2000 року № 601/2000 «Про надання Одеській державній юридичній академії статусу національної»
 25. а б Указ Президента України від 21 травня 2010 року № 635/2010 «Питання Національної академії правових наук України»
 26. Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію Одеської національної юридичної академії в НУ „ОЮА“»
 27. Указ Президента України від 2 вересня 2010 року № 893/2010 «Про Національний університет "Одеська юридична академія"»
 28. Наказ МОН № 236 від 18.03.14 року «Про затвердження складу Наглядової ради Національного університету „Одеська юридична академія“»
 29. У наказі МОН вказано, що у 1994-2004 роках.
 30. Стаття 127 Конституції України
 31. Стаття 157 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»
 32. Оголошення конкурсу: Секретар судового засідання
 33. Стаття 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»
 34. Стаття 16 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»
 35. Стаття 3 Закону України «Про нотаріат»
 36. Стаття 13 Закону України «Про нотаріат»
 37. Стаття 27 Закону України «Про прокуратуру»
 38. Стаття 97 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»
 39. Статті 10, 18 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів»
 40. Стаття 28 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів»
 41. Стаття 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»
 42. Стаття 10 Закону України «Про аудиторську діяльність»
 43. Статті 7, 42 Закону України «Про банки і банківську діяльність»
 44. Стаття 15 Закону України «Про Національну поліцію»
 45. Стаття 21 Закону України «Про Національну поліцію»
 46. Стаття 6 Закону України «Про Центральну виборчу комісію»
 47. Стаття 103 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»
 48. Робота судового секретаря зараховується до правового стажу
 49. Пункт 9 Типового положення про установу з надання безоплатної первинної правової допомоги
 50. Пункт 5 Порядку проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України встановлює, що кандидатом для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України може бути лише громадянин України, який має повну вищу юридичну освіту
 51. Наприклад, кандидатом для призначення представником від України до комісії експертів із вирішення спорів у рамках Договору про зону вільної торгівлі від 18 жовтня 2011 року може бути громадянин України, який має повну вищу юридичну освіту; кандидатом для призначення представником від України до списку Посередників та/або списку Арбітрів Міжнародного центру по врегулюванню інвестиційних спорів може бути громадянин України або іноземець, який має повну вищу юридичну освіту тощо
 52. Вибір абітурієнтів 2016 року: галузеві профілі ВНЗ
 53. Зовнішнє незалежне оцінювання процесів забезпечення якості освіти на факультеті адвокатури Національного університету «Одеська юридична академія». Звіт із рекомендаціями по вдосконаленню внутрішньої політики забезпечення якості юридичної освіти. Контракт № AID-121-TO-16-00003 / Д. Р. Свенсон, Т. Г. Спіді Райс, М. Цип'ящук, І. Ромащенко. 2017. С. 54
 54. Там само. С. 48
 55. Тут і надалі йдеться про відомих науково-педагогічних працівників — передусім докторів наук
 56. Редакційна колегія наукового видання «Одеський лінгвістичний вісник»
 57. Сторінка наукового журналу «Одеський лінгвістичний вісник»
 58. а б в г д е ж Перелік наукових фахових видань
 59. Одеський лінгвістичний вісник в Індекс Копернікус (англ.)
 60. Юридичний коледж НУ ОЮА в інформаційній системі «Конкурс»
 61. а б НУ «ОЮА» в інформаційній системі «Конкурс»
 62. Указ Президента України від 27 грудня 2001 року «Про Інститут підготовки професійних суддів»
 63. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 травня 2002 року № 278-р «Про утворення Інституту підготовки професійних суддів»
 64. Даценко К. Это первый! В Одессе создается первый в СНГ Институт подготовки профессиональных судей // Юридическая практика. 2002. 20 февраля. С. 2.
 65. Ільченко Л. Перший в Україні // Юридичний вісник України. 2002. 7-13 вересня. С. 3.
 66. Володимир Зубар на сайті фірми «Юрлайн»
 67. Трипульський Григорій Якович на сайті юридичної фірми «Де-юре»
 68. а б Про Українську академію медіації
 69. Луїзою Романадзе проведено дні медіації на факультеті адвокатури Національного університету «Одеська юридична академія»
 70. НААУ та Одеська юридична академія розвиватимуть спільні академічні та експертні проекти — меморандум
 71. Інформація про юридичну клініку на сайті Асоціації юридичних клінік України
 72. Сурнина В. 300 человек проконсультировались бесплатно в центре «Probona» // Одесский вестник. 1998. 17 марта. С. 3.
 73. Якщо нема грошей на адвоката // Думська площа. 2000. 9 червня. С. 9.
 74. Фотофакт: ОНЮА открыла бесплатную юридическую консультацию // Голос Украины. 2002. 5 февраля. С. 3.
 75. Бойко Л. Відкрито юридичну клініку // Урядовий кур'єр. 2002. 6 лютого. С. 16.
 76. Братська Н. Послуги нотаріуса — безплатно // Чорноморські новини. 2002. 22 червня. С. 2.
 77. Зовнішнє незалежне оцінювання процесів забезпечення якості освіти на факультеті адвокатури Національного університету «Одеська юридична академія». Звіт із рекомендаціями по вдосконаленню внутрішньої політики забезпечення якості юридичної освіти. Контракт № AID-121-TO-16-00003 / Д. Р. Свенсон, Т. Г. Спіді Райс, М. Цип'ящук, І. Ромащенко. 2017. С. 22
 78. Подтвержденная квалификация. Топ-50 вузов Украины по оценкам работодателей
 79. Зовнішнє незалежне оцінювання процесів забезпечення якості освіти на факультеті адвокатури Національного університету «Одеська юридична академія». Звіт із рекомендаціями по вдосконаленню внутрішньої політики забезпечення якості юридичної освіти. Контракт № AID-121-TO-16-00003 / Д. Р. Свенсон, Т. Г. Спіді Райс, М. Цип'ящук, І. Ромащенко. 2017. С. 52
 80. North East Europe 2016-17 (англ.)
 81. 10th International Rounds of the Price Media Law Moot Court Competition 2016–17 (англ.)
 82. Команда НУ «ОЮА» приняла участие в 21st Annual International Environmental Moot Court Competition International Finals (Gulfport, Florida, March 30–April 1, 2017)
 83. 11-12 березня в Українському католицькому університеті пройшов український Національний раунд
 84. The 40th Edition of the Telders International Law Moot Court Competition. 2017
 85. Конкурс з міжнародного права імені Бена Телдерса
 86. Юридична фірма «Астерс» — партнер українського національного раунду Судових змагань з міжнародного публічного права ім. Бена Телдерса
 87. 2012 Jessup Ukrainian National Rounds
 88. Студенти КНУ взяли участь у конкурсі імені Джессапа
 89. Ph. C. Jessup Moot Court competition: Team of National University «Odessa Academy of Law» is among awardees
 90. Team of National University “Odessa Academy of Law”
 91. ICC Lex Mercatoria-2015. Поздравляем победителей
 92. Participating Universities 2014
 93. Команда стала призером престижного конкурса судебных дебатов по международному уголовному праву
 94. Міжнародний арбітраж наблизиться до студентів
 95. Національний конкурс з міжнародного арбітражу під егідою Європейської арбітражної палати
 96. Report ELSA Moot Court Competition on WTO Law 2002—2003
 97. Board Of Directors
 98. EPLO Regional Offices
 99. Members of the European Scientific Council
 100. MICC University Partners in Europe
 101. Group members of UACES (2017)
 102. The Faculty of International Legal Relations
 103. Дипломи та звання НУ «ОЮА» за результатами XX Міжнародної спеціалізованої виставки «Освіта та кар'єра — 2011»
 104. Журнал Фокус — Рейтинг 2011: куда пойти учиться на юриста
 105. Лучшие образовательные программы вузов Украины. Листинг Фокуса
 106. Підсумки Третьої Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти — 2012»
 107. Зарубіжні партнери університету
 108. International Visiting Assistant Professor
 109. Додін Євген Васильович в Енциклопедії сучасної України
 110. Козюбра М. І. Дорогий Юрію Миколайовичу! // Оборотов Юрій Миколайович: біобібліографічний покажчик. — Одеса: Юридична література, 2016. — С. 11-12.
 111. Тихомиров О., Горобець К. Загальнотеоретична юриспруденція як науково-педагогічна школа Юрія Миколайовича Оборотова // Юридичний вісник. — 2016. — № 3. — С. 10—25.
 112. Рабінович П. М. Професор М. П. Орзіх — співфундатор людиноцентричної переорієнтації вітчизняного загальнотеоретичного правознавства // Юридичний вісник. — 2015. — № 3. — С. 20—22.
 113. Словська І. Науковий доробок М. П. Орзіха у становлення вітчизняної конституційно-правової науки // Юридичний вісник. — 2015. — № 3. — С. 47—50.
 114. Інформація про М. П. Орзіха на сайті Південноукраїнського інституту біографії
 115. Contemporary Why's Who. — North Carolina (USA). ABI, 2004.
 116. Воротнюк Г. Вездесущий Орзих // Голос Украины. — 2000, 21 ноября.
 117. List of Ad hoc judges for the year 2017
 118. Інформація про Є. О. Харитонова на сайті «Наукова еліта Одеси» (рос.)
 119. Інформація про Є. О. Харитонова на сайті Південноукраїнського інституту біографії
 120. Інформація про Є. О. Харитонова на сайті НАПрН України
 121. Нетудихатка Олег Юрійович: біобібліографічний покажчик / уклад. С. І. Єленич ; наук. ред.: М. В. Афанасьєва, M. М. Солодухіна, Т. Ю. Іванійчук ; НУ ОЮА, наук. б-ка. — Одеса: Юрид. л-ра, 2015. — 132 с.
 122. Велика українська юридична енциклопедія: у 20 т. Т. 2. Філософія права / Нац. акад. прав. наук України ; Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України ; Нац. юрид. ун-т імені Ярослава Мудрого. — Харків: Право, 2017. — 1128 с.
 123. Указ Президента України № 583/2012 від 6 жовтня 2012 року «Про присудження Державних премій України в галузі освіти 2012 року»
 124. Правовая защита конкуренции в предпринимательстве Украины. — Одеса: АТ «Бахва». — 1998.
 125. История частного (гражданского) права Европы. — Одеса: АТ «Бахва». — 1998.
 126. Кооперативне право. — К. : «Ін Юре». — 1998.
 127. Правовий захист підприємництва в Україні: навчальний посібник. — К. : «Юрінком Інтер». — 1999.
 128. Історія держави і права України. Ч. 1. — Одеса, 1997. Ч. 2. — Одеса, 1998.
 129. Трудове право України: практикум. — К. : «Юрінком Інтер», 1999
 130. Социально-правовые проблемы уголовной ответственности и форм ее реализации Общая часть: курс лекций. — Одесса: АТ «Бахва», 1998.
 131. Все о пенсиях, пособиях, социальной защите граждан Украины (Научно-практический комментарий и сборник нормативних актов). — Харків: «Одісей», 1999.
 132. Гражданский кодекс Украины: Научно-практический комментарий. — Х. : «Одісей», 1999.
 133. Підсумки другого Всеукраїнського конкурсу на краще юридичне видання
 134. Біографія Є. О. Харитонова на «Логос Україна»
 135. Бібліографічний покажчик про Г. І. Чанишеву на сайті Українського бібліографічного архіву. — С. 4—5
 136. Адміністративне право України / В. Б. Авер'янов, Є. В. Додін [та ін.] ; за ред. С. В. Ківалова. — Одеса. — «Юридична література». — 2003. — 896 с.
 137. Кращі юридичні видання // Юридичний вісник України. — 2003. — 4-10 жовтня. — С. 4-10.
 138. Підбито підсумки п'ятого Всеукраїнського конкурсу на краще юридичне видання
 139. Офіційний сайт наукового видання «Вісник Південного регіонального центру НАПрН України»
 140. Склад секцій Науково-консультативної ради при Вищому адміністративному суді України
 141. Члени-кореспонденти Національної академії правових наук України
 142. а б Двоє одеських вчених стали членами-кореспондентами міжнародного рівня (рос.)
 143. а б Члени-кореспонденти (англ.)
 144. с. 40 Списку удостоєних нагород
 145. а б с. 323 «Юридичний вісник» (2015, № 4)
 146. Узагальнений звіт Відділення «Право» АН ВО України за 2015 рік
 147. Поздравляем с 75-летним юбилеем Олега Юрьевича Нетудыхатку // Актуальные проблемы транспортной медицины. — 2009. — № 2. С. 7 — 8.
 148. с. 69 видання «Юридичний вісник» (2015, № 3)
 149. Члени-кореспонденти НАПН України
 150. с. 38 Списку членів-кореспондентів, прийнятих у 2015 році
 151. Склад редакційної колегії «Вісника Кримінологічної асоціації України»
 152. Положення про Науково-консультативну раду при Верховному Суді України та персональний склад
 153. Склад секцій Науково-консультативної ради Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ
 154. Науково-консультативна рада Вищого господарського суду України
 155. а б Додаткова інформація про НУ «ОЮА» на сайті ГО «Євроосвіта»
 156. Указ Президента України № 190/2015 від 31 березня 2015 року «Питання Конституційної Комісії»
 157. Указ Президента України № 328/2012 від 17 травня 2012 року «Про Конституційну Асамблею»
 158. Указ Президента України № 1116/2010 від 9 грудня 2010 року «Питання Комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права»
 159. Указ Президента України № 440/2010 від 24 березня 2010 року «Про Робочу групу з питань судової реформи»
 160. Акт про впровадження наукових розробок дисертаційного дослідження Ващук Олесі Петрівни «Невербальна інформація в кримінальному провадженні: теоретико-методологічні основи та практика використання» в практику правозастосування Прокуратури Одеської області
 161. Акт про впровадження наукових розробок дисертаційного дослідження Ващук Олесі Петрівни «Невербальна інформація в кримінальному провадженні: теоретико-методологічні основи та практика використання» в практику правозастосування служби управління Головного управління поліції в Одеській області
 162. Акти впровадження концепції к.ю.н., доцента Кулініч О. О. про охорону права фізичної особи на власне зображення у практичній діяльності Головного департаменту інформаційної політики Адміністрації Президента України, Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю секретаріату Кабінету Міністрів України, Державної служби інтелектуальної власності України, Державного комітету телебачення і радіомовлення України
 163. Акт про впровадження теоретичних розробок НДР на тему: «Цивільне судочинство у світлі судової реформи в Україні» в практичну діяльність Суворовського районного суду м. Одеси
 164. Акт про впровадження концепції доцента Харитонової Т. Є. «Здійснення прав на чужі земельні ділянки в Україні» при підготовці проектів договорів суперфіцію, емфітевзису та сервітуту для застосування у роботі консультативно-методичної ради нотаріату при Головному територіальному управлінні юстиції в Одеській області
 165. Акт про впровадження концептуально-теоретичної парадигми конституційного гуманітарного права з урахуванням практики сучасного українського конституціоналізму (А. Р. Крусян) у процесі участі в експертно- та проектно-нормотворчій діяльності члена Конституційної комісії
 166. Акт про впровадження результатів дисертаційного дослідження В. І. Удяк в законопроектну роботу Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики в частині вдосконалення фінансово-правової компетенції органів державної влади України у сфері проведення податкової політики
 167. О кафедре права Европейского Союза и сравнительного правоведения
 168. Кафедра ім. Жана Моне
 169. Відкрита лекція «Україна в Раді Європи: 20 років членства»
 170. Право Європейського Союзу: Підручн. / За ред. Р. А. Петрова. — К.: Істина, 2017. — 384 с.
 171. Відомості щодо здійснення освітньої діяльності у сфері вищої освіти. НУ «ОЮА»
 172. Медведько О. І. Організаційно-управлінські функції і повноваження Генерального прокурора України : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.10 / О. І. Медведько; кер. роботи В. В. Долежан; Нац. ун.-т "Одеська юридична академія". – Одеса, 2010. – 19 с.
 173. Кривенко В.В. Демократизація судової системи України: проблеми і перспективи : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.10; кер. роботи В. В. Долежан; Нац. ун.-т "Одеська юридична академія". – Одеса, 2006. – 19 с.]
 174. Фесенко Л. І. Правовий статус Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у системі судового устрою : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.10 / Л. І. Фесенко; кер. роботи С. В. Ківалов; Нац. ун.-т "Одеська юридична академія". – Одеса, 2011. – 20 с.
 175. Сенін Ю. Л. Новація як спосіб припинення зобов'язань за цивільним законодавством України : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03 / Ю. Л. Сенін; кер. роботи Є. О. Харитонов; Нац. ун.-т "Одеська юридична академія". – Одеса, 2013. – 20 с.
 176. Колесниченко В. М. Роль судової влади у захисті виборчих прав : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.10 / В. М. Колесниченко; кер. роботи В. В. Долежан; Нац. ун.-т "Одеська юридична академія". – Одеса, 2009. – 21 с.
 177. «Юридичний вісник» в Індекс Копернікус (англ.)
 178. ЮрКонкурс. V Всеукраїнський брейн-ринг «Знавці конституції»
 179. Студенти Херсонського інституту МАУП взяли участь у Х Всеукраїнському брейн-ринзі «Знавці Конституції»
 180. У Національному університеті «Одеська юридична академія» змагалися знавці Конституції України
 181. Наказ МОН від 14 березня 2017 року № 394 «Про закріплення державного майна за Національним університетом „Одеська юридична академія“»
 182. а б в г д Висновки акредитаційної комісії МОН України щодо акредитаційної експертизи підготовки магістрів зі спеціальності 8.18010011 «Інтелектуальна власність» в НУ ОЮА
 183. Висновок експертної комісії Міністерства освіти і науки України щодо акредитації галузі знань 0301 «Соціально-політичні науки», спеціальності 8.03010401 «Політологія (за сферами політичної діяльності)» освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» в НУ «ОЮА»
 184. Зовнішнє незалежне оцінювання процесів забезпечення якості освіти на факультеті адвокатури Національного університету «Одеська юридична академія». Звіт із рекомендаціями по вдосконаленню внутрішньої політики забезпечення якості юридичної освіти. Контракт № AID-121-TO-16-00003 / Д. Р. Свенсон, Т. Г. Спіді Райс, М. Цип'ящук, І. Ромащенко. 2017. С. 45, 46
 185. Там само. С. 47-48
 186. вступ-інфо!!!
 187. Висновок експертної комісії Міністерства освіти і науки України щодо акредитації галузі знань 0301 «Соціально-політичні науки», спеціальності 8.030101 «Соціологія за видами діяльності» освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр»
 188. Сюжет «Захист практики у юних політологів і соціологів» (рос.)
 189. Сюжет «Уперед до майбутнього» на каналі «Третій цифровий» (рос.)
 190. Сюжет "У Юракадемії відбулися збори Південноукраїнського відділення Соціологічної асоціації України на каналі «Репортер» (рос.)
 191. Студенти й аспіранти НУ «ОЮА» поповнили ряди Соціологічної асоціації України (фото) (рос.)
 192. Відбувся ІІІ Національний конвент МАСПН
 193. Одеське представництво УВ МАСПН (рос.)
 194. Відеоогляд травневих заходів (рос.)
 195. Створено Громадську раду МАСПН (Україна)
 196. Індивідуальні члени САУ станом на 4 листопада 2016 року
 197. Студенти Юракадемії пройшли дипломатичне стажування у Венеційській комісії (рос.)
 198. Одеса побила рекорд оптимізму: чи багато потрібно для щастя? (рос.)
 199. Сюжет «Наймасовіше соцопитування: студенти Юракадемії встановили рекорд України» на каналі «Репортер» (рос.)
 200. Сюжет "У Юракадемії відбувається конференція соціологів і політологів на каналі «Репортер» (рос.)
 201. 20-21.03.15 Перший Південноукраїнський конвент. Репортаж на ТРК «Академія» (рос.)
 202. Сторінка наукового журналу «Актуальні проблеми філософії та соціології»
 203. Актуальні проблеми філософії та соціології в Індекс Копернікус (англ.)
 204. Сторінка наукового журналу «S.P.A.C.E./Society, Politics, Administration in Central Europe»
 205. Перелік електронних фахових видань
 206. Видання «Актуальні проблеми політики» на сайті Національної бібліотеки імені Вернадського
 207. Рейтинг українських факультетів журналістики — ГО «Детектор медіа»
 208. Голубєв В. Творчий конкурс на журналістику: змінити не можна залишити
 209. Доктори «HONORIS CAUSA» Національного університету «Одеська юридична академія»

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]