Національний університет «Одеська юридична академія»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
університет
Національний університет «Одеська юридична академія»
(НУ «ОЮА»)
Глав корпус.jpg
Засновано 2 грудня 1997
Акредитація: IV рівня
Президент Ківалов Сергій Васильович
Студентів: 17 000
Аспірантів: бл. 200
Докторів наук: бл. 60
Професорів: бл. 70
Веб-сайт: onua.edu.ua
Юридична адреса: 65009, м. Одеса, Фонтанська дорога, 23

CMNS: Національний університет «Одеська юридична академія» на Вікісховищі

Національний університет «Одеська юридична академія» — вищий навчальний заклад в Одесі. Університет засновано як академію 1997 року на базі юридичного інституту Одеського державного університету ім. І.Мечникова. Наразі НУ «ОЮА» — один із центрів правничої освіти, культури та науки України, також здійснює підготовку політологів, соціологів, журналістів, психологів, державних службовців і фахівців деяких інших галузей освіти. В університеті готують зазначених фахівців на всіх рівнях здобуття вищої освіти: молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр, аспірант, а також діє п'ять спеціалізованих рад із захисту докторських і кандидатських дисертацій.

Зміст

Коротка історія[ред.ред. код]

Становлення вищої юридичної освіти у Рішельєвському ліцеї[ред.ред. код]

Герб НУ «ОЮА»

Свою історію заклад пов'язує з історією юридичної освіти в Одесі. На чинному гербі Національного університету «Одеська юридична академія» розміщено 1847 рік — саме тоді[1][2][3] (за іншими даними — 1837 року[4]) з'явилося юридичне відділення Рішельєвського ліцею зі статусом університетського факультету. Правниче навчання у Рішельєвському ліцеї було орієнтоване на переважне вивчення фундаментальних юридичних наук, і серед них передусім історії права. Одинадцятий параграф статуту Рішельєвського ліцею 1837 року передбачав викладання на юридичному відділенні ліцею таких предметів: «словесність римська, енциклопедія й історія правознавства, російське законознавство, римське законознавство, практичне судочинство». Відповідно до дванадцятого та тринадцятого параграфів статуту, ліцеїстам-юристам викладали і загальні для всіх відділень предмети, до яких належали: «філософія, російська словесність, загальна й особливо російська історія та статистика (предмет під назвою „статистика“ включав порівняльну географію й історію подорожей і географічних відкриттів[4])», догматичне та моралеповчальне богослів'я, церковна історія та церковне право.[5] 1839 року «для повноти в юридичних курсах» було введено юридичну підготовку студентів зі спеціальності «законів державного благоустрою та благочиння та законів казенного управління»[6].

Історично склалося, що камеральне та юридичне відділення стали попередниками спеціалізованої підготовки з публічно-правових наук у Новоросійському (пізніше Одеському) університеті.[7]

Розвиток вищої юридичної освіти на юридичному факультеті в Одесі у період до Другої світової війни[ред.ред. код]

1865 року на базі ліцею було створено Новоросійський університет, одним із трьох факультетів якого став юридичний, який був «результатом синтезу юридичного і камерального відділень Рішельєвського ліцею»[8].

За перші роки існування кількість студентів юридичного факультету зростала порівняно з іншими, що було зумовлено попитом на юридичних й адміністративних фахівців у державі, яка бурхливо розвивалась. Першим ректором ще до відкриття університету було призначено проф. І. Д. Соколова, який у перші роки існування Новоросійського університету виконував обов'язки декана юридичного факультету (у зв'язку з недостатньою укомплектованістю викладацького складу факультету).[8]

Викладання на факультеті здійснювалось на кафедрах: енциклопедії права, історії найважливіших іноземних законодавств, історії руського права, історії слов'янського законодавства (до 1890 р.)[8], державного права, римського права, цивільного права з цивільним судоустроєм та судочинством, торговельного права[9], кримінального права з кримінальним судоустроєм та судочинством, поліцейського права, фінансового права, міжнародного права, політичної економії та статистики, канонічного права (надалі — церковного права)[8].

Серед видатних викладачів факультету тих часів були Д. І. Азаревич, О. М. Богдановський, О. Л. Боровиковський, Є. В. Васьковський, М. М. Вольський, Ю. С. Гамбаров, М. Л. Дювернуа, О. І. Загоровський, І. О. Івановський, П. Є. Казанський, В. А. Косинський, О. В. Куніцин, В. Ф. Левитський, Ф. І. Леонтович, М. І. Малінін, Е. Я. Немировський, В. М. Ренненкампф, В. В. Сокольський, А. Ф. Федоров, П. П. Цитович, Ю. М. Чижов, О. Я. Шпаков, М. М. Шпилевський.

Події жовтня 1917 року викликали радикальне реформування суспільних відносин, права та держави. Зокрема, були спроби побудови принципово нової, побудованої на засадах диктатури пролетаріату системи юридичної освіти. Після закриття Новоросійського університету юридичний факультет постійно закривали, відновлювали та реорганізовували. З 1920 року університети було визнано «консервативною» формою навчання, їх факультети було перетворено в інститути[10]. На базі Новоросійського університету 1920 року було створено Медичний, Фізико-математичний і Гуманітарно-суспільний інститути.

1 вересня 1921 року було утворено Інститут народної освіти (до нього ввійшов Гуманітарно-суспільний інститут) й Інститут народного господарства (включав юридичний факультет з ухилами: а) судовий; б) господарчий; в) адміністраційний). 1 вересня 1930 року на підставі постанови Раднаркому та наказу Нарком освіти юридичний факультет Одеського інституту народного господарства увійшов до складу Харківського інституту права та радянського будівництва. Упродовж 1920-30-хх років ХХ століття юридична освіта та наука були розосереджені в декількох науково-навчальних осередках, на відміну від імперського періоду. Крім вказаних закладів, школа з підготовки старших і молодших міліціонерів (створена 1922 року) й Інститут судової експертизи (1923) також були освітньо-науковими установами того часу[10].

Розвиток вищої юридичної освіти на юридичному факультеті в Одесі у повоєнний період[ред.ред. код]

1947 року факультет було відновлено у складі Одеського державного університету. Його першим деканом став криміналіст доцент М. А. Кравцов, а згодом — доцент І. О. Середа (фахівець у галузі колгоспного права) і доцент Ф. Г. Ліханов (державознавець). Викладачами юридичного факультету в ті роки були І. В. Шерешевський, І. Ю. Фінн, В. Т. Олієвський, Ю. Я. Баскін, В. П. Шахматов, Б. В. Поклонський тощо. На юридичному факультеті до 1954 року викладання велося на трьох кафедрах: державного й адміністративного права (завідувач кафедри доцент Ф. Г. Ліханов, із вересня 1962 року — декан факультету); цивільного, колгоспного та земельного права (завідувач кафедри доцент І. О. Середа — до вересня 1952 року, потім кафедрою завідували Б. В. Поклонський і Ю. С. Червоний); кримінального права, процесу та криміналістики (завідувач кафедри доцент М. А. Кравцов)[8].

1954 року юридичний факультет знов було закрито, а студентів переведено до Львівського університету[11]. В Одесі продовжував працювати філіал Всесоюзного юридичного заочного інституту (ВЮЗІ), директорами якого в різні роки були П. К. Чебаненко, Р. І. Степанова, І. В. Михайлов[8].

1960 року Одеський філіал ВЮЗІ став філіалом юридично-економічного факультету Київського держуніверситету. Заступниками декана по Одеському філіалу працював І. В. Михайлов, потім Ю. С. Червоний.

У липні 1961 року юридичний факультет (заочне та вечірнє відділення) Одеського університету було відновлено, а деканом юридичного факультету було обрано доцента Ю. С. Червоного (1961-1965 рр.), а згодом доцента К. І. Удалих (1965-1967 рр.). Спочатку факультет складався з двох кафедр: державних і правових дисциплін (завідувач кафедри доцент І. А. Греков) і соціально-правових дисциплін (завідувач кафедри доцент І. О. Середа). У подальшому з'явились інші кафедри — цивільного права та процесу (завідувач кафедри доцент Ю. С. Червоний); державного й адміністративного права (завідувач кафедри професор І. М. Пахомов, згодом — професор Л. М. Стрельцов, з 1979 року — М. П. Орзіх); теорії та історії держави та права (завідувач кафедри доцент І. А. Греков, згодом — професор О. В. Сурілов); з 1967 — кафедра криміналістики, кримінального права та процесу (завідувач кафедри професор В. П. Колмаков, згодом — доцент І. В. Михайлов, доцент Є. В. Додін, професор Л. В. Багрій-Шахматов).

1966 року на юридичному факультеті Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова було відкрито денне відділення.

У 1967—1973 роках деканом юридичного факультету був криміналіст, доктор юридичних наук, професор В. П. Колмаков. З 1973 до 1987 року деканом юридичного факультету був доцент Ю. С. Червоний. З 1987 року на цій посаді працював доктор юридичних наук, професор А. С. Васильєв, який одночасно очолював кафедру адміністративного права та управління.

Становлення та розвиток юридичного вищого навчального закладу в Одесі[ред.ред. код]

З 1 вересня 1993 року на підставі рішення вченої ради Одеського державного університету, рішення виконкому Одеської міської Ради народних депутатів № 592 від 1 липня 1993 року та згідно з наказом ректора Одеського державного університету № 19-02 від 30 липня 1993 року юридичний факультет було перетворено у Юридичний інститут. Ректором Юридичного інституту ОДУ став доктор юридичних наук, професор, академік Академії правових наук України А. С. Васильєв, першим проректором — професор Є. Л. Стрельцов, проректором з навчальної роботи — доцент С. В. Кивалов, проректором з наукової роботи — професор І. В. Постика.

Відповідно до Статуту, Юридичний інститут ОДУ у складі університету став автономною навчальною, науковою та культурною установою, яка об'єднала факультети, кафедри, науково-дослідні лабораторії, допоміжні служби, які забезпечували підготовку (підготовче відділення), перепідготовку (відділення післядипломної підготовки) та підвищення кваліфікації (інститут підвищення кваліфікації) у сфері державознавства та правознавства. Інститут був юридичною особою.

Першими факультетами автономного юридичного закладу в м. Одесі стали: державного будівництва і управління (декан доцент Б. А. Пережняк); правосуддя і правової роботи в народному господарстві (декан професор О. О. Погрібний); прокурорсько-слідчий (декан доцент Н. А. Мірошниченко, з 1 вересня 1994 року до травня 1997 року — доцент Ю. Є. Полянський. З травня 1997 року знову доцент Н. А. Мірошниченко).

1997 року за пропозицією Міністерства освіти, погодженою з Міністерством фінансів, Міністерством економіки та Одеською обласною державною адміністрацією, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 2 грудня 1997 року, на базі Юридичного інституту Одеського державного університету імені І. І. Мечникова створено Одеську державну юридичну академію[12]. Першими факультетами Одеської юридичної академії стали: державного управління та міжнародних відносин (декан Б. А. Пережняк), цивільного права та підприємництва (декан І. А. Дришлюк) та судово-прокурорський (декан Н. А. Мірошниченко).

2000 року, враховуючи значний внесок Одеської юридичної академії у розвиток національної вищої освіти і юридичної науки, а також беручи до уваги загальнодержавне і міжнародне визнання результатів її діяльності, Одеській юридичній академії надано статусу національної[13].

2010 року на її базі створено Південний регіональний центр Національної академії правових наук України[14]. Того ж року Одеську національну юридичну академію реорганізовано у Національний університет «Одеська юридична академія»[15][16].

Матеріально-технічне забезпечення[ред.ред. код]

Кампус університету у м. Одеса — це комплекс сучасних споруд, загальною площею більше 73000 м2, розташований по вул. Піонерській, 2, 5, 7, 8, 9; Фонтанській дорозі, 23, 33, 71; вул. Кленова, 8; вул. Черняхівського, 2; вул. Тополева, 8а, 10а; вул. Мечникова, 76; вул. Старопортофранківській, 93; вул. Л. Толстого, 24; вул. Успенській, 28-30; вул. Рішельєвській, 28; Кирпичний пров., 25[17]. Забезпеченість аудиторним фондом в університеті становить близько 15 кв. м. на одного студента.

По вул. Піонерській, 2 — розташований головний десятиповерховий навчальний корпус площею 11786 м2, в якому розташовані: аудиторії та офіси навчальних підрозділів, лабораторії, їдальня на 220 п. м, спецаудиторії для імітації судових засідань, комп'ютерні класи, бібліотека з читальним залом понад 400 п.м, музей рідкісних видань, музей вогнепальної та холодної зброї, актова зала на 600 п. м, спортивні зали. Поряд розташований багатофункціональний спортивний комплекс просто неба.

Наявний 25-метровий бойовий тир і 20-метровий пневматичний тир, у яких можна навчитися стріляти з бойової зброї. Також є полігон огляду місця події, спеціально обладнана комп'ютерною технікою аудиторія «автоматизоване робоче місце слідчого», музей криміналістики, музей судово-медичної експертизи.

У стінах університету створено Центр тестування на поліграфі, в якому сертифіковані поліграфологи навчають майбутніх слідчих особливостям роботи з «Детектором брехні». Є зала судових засідань, в приміщенні якого проходять імпровізовані судові засідання, і студенти вивчають тонкощі процесуального законодавства в умовах, максимально наближених до реального судового процесу.

Навчальні корпуси оснащені необхідним обладнанням і доступом до мережі Інтернет. Лекційні аудиторії обладнані кінопроекторами і мультимедійними дошками, що дозволяє показувати студентам на заняттях презентації та демонструвати навчальні фільми.

Лабораторією інформаційних технологій НУ «ОЮА» було розроблено перший в Україні мобільний додаток, що дозволяє оперативно подивитися розклад занять і зорієнтуватися в навчальному кампусі.

У незалежному висновку USAID відзначається, що «використання технологій навчання та їх доступність в декількох класах Університету приємно вражає. … Усе є для того, щоб створити надзвичайно інноваційне, ефективне навчання під час кожного заняття»[18].

Також відзначається, що «НУОЮА має відмінну бібліотеку. В ній хороший простір для навчання, в ньому є як тихі зони, так й інтерактивні. Біля деяких приміщень Університету, коли дозволяє погода, були хороші відкрити простори для навчання у міських умовах. Всі співробітники … були дуже прихильними до студентів, особливо співробітники бібліотеки»[19].


Адміністративний корпус
Головний навчальний корпус
Зала засідань вченої ради
Герб наукової бібліотеки НУ «ОЮА»
Музей рідкісних видань
С. В. Ківалов й іноземні студенти

Вища юридична освіта та наука[ред.ред. код]

Вища юридична освіта надає можливість працювати суддею, адвокатом, нотаріусом, прокурором, державним службовцем, слідчим, юристом банку, юридичних компаніях, комерційних установах, співробітниками міжнародних організацій із захисту прав людини (Організації об'єднаних націй, Міжнародній організації праці, Ради Європи, Європейського Суду з прав людини, ОБСЄ, ЮНІСЕФ), працівниками громадських правозахисних організацій, інших установ та організацій.

Інститути, факультети та кафедри денної форми правничого спрямування у м. Одеса[ред.ред. код]

Адвокатури[ред.ред. код]

Факультет адвокатури є першим і єдиним (до 2017 р.) в Україні факультетом, який готує майбутніх правознавців за спеціалізацією «адвокатська діяльність». Дана спеціалізація включає два напрямки: «адвокат у кримінальному судочинстві» та «адвокат-представник сторін». Веб-сайт факультету має сторінку з інформацією про Центр працевлаштування студентів та випускників “Кар’єра”, на якому користувачі можуть знайти актуальні новини, пов’язані з можливостями працевлаштування та оголошеннями про робочі вакансії[20]. Також на факультеті відбувається ярмарок вакансій для роботодавців, які відбирають студентів старших курсів на роботу або стажування. Крім того, факультет, за свідченнями незалежних експертів із USAID, «провадить хорошу практику, коли залучає місцеву юридичну спільноту і ознайомлює студентів з інституціями адвокатури та судової влади»[21].

На факультеті наявні чотири кафедри:

кафедра організації судових, правоохоронних органів та адвокатури. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Долежан Валентин Володимирович. Також на кафедрі працюють[22] доктор юридичних наук, професор Косюта Михайло Васильович, проректор з методичної та виховної роботи, кандидат юридичних наук, професор Полянський Юрій Євгенович, доктор юридичних наук, доцент, секретар дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії Одеської області Бакаянова Нана Мезенівна, Голова Ради адвокатів Одеської області, віце-президент Спілки адвокатів України, віце-президент Міжнародного Союзу (Співдружності) адвокатів Бронз Йосип Львович;

кафедра загальнотеоретичної юриспруденції. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Оборотов Юрій Миколайович. Також на кафедрі працюють доктори юридичних наук, професори Крижановський Анатолій Федорович, Завальнюк Володимир Васильович, Дудченко Валентина Віталіївна, Крестовська Наталя Миколаївна, Мельничук Ольга Степанівна, доктор мистецтвознавства, член Національної спілки театральних діячів України, професор Овчиннікова Альбіна Петрівна, кандидат юридичних наук, військовий прокурор Західного регіону України, військовий прокурор Південного регіону України, засновник порталу «Українське право», генерал-майор юстиції, доцент Богуцький Павло Петрович;

кафедра історії держави і права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Аніщук Ніна Володимирівна. Також на кафедрі працює проректор з навчальної роботи, кандидат юридичних наук, професор Аракелян Мінас Рамзесович;

кафедра іноземних мов № 2. Завідувачем кафедри є доктор філологічних наук, професор Петлюченко Наталія Володимирівна. Також на кафедрі працює доктор філологічних наук, професор Таранець Валентин Григорович.

Кримінальної юстиції[ред.ред. код]

Інститут кримінальної юстиції здійснює підготовку студентів за спеціальністю «правознавство» (спеціалізації «судово-прокурорська діяльність» та «правоохоронна та правозахисна діяльність»).

В Інституті наявні три кафедри:

кафедра кримінального права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Стрельцов Євген Львович. Також на кафедрі працюють доктори юридичних наук, професори Туляков Вячеслав Олексійович, Полянський Євген Юрійович;

кафедра кримінального процесу. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, доцент Гловюк Ірина Василівна. Також на кафедрі працюють доктори юридичних наук, професори Аленін Юрій Павлович;

кафедра криміналістики. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Тіщенко Валерій Володимирович. Також на кафедрі працюють доктор юридичних наук, професор Аркуша Лариса Ігорівна та доктор медичних наук, професор Нетудихатка Олег Юрійович;

Підготовки слідчих[ред.ред. код]

Факультет підготовки слідчих Інституту кримінальної юстиції здійснює підготовку зі спеціальності «Право» (спеціалізація «слідча діяльність»).

На факультеті наявні дві кафедри:

кафедра кримінології та кримінально-виконавчого права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Дрьомін Віктор Миколайович;

кафедра фізичного виховання. Завідувачем кафедри є кандидат педагогічних наук, доцент Мороз Ігор Вікторович. Також на кафедрі працює доктор біологічних наук, професор Перевощиков Юрій Олексійович;

Міжнародно-правових відносин[ред.ред. код]

Факультет міжнародно-правових відносин здійснює підготовку студентів за спеціальністю «правознавство» (спеціалізації «міжнародно-правові відносини», «правова журналістика») з акцентом на поглиблене вивчення міжнародного права, права Європейського Союзу, порівняльного правознавства. В рамках спеціалізації «міжнародно-правові відносини» випускники отримують необхідну кваліфікацію для роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, органах державного контролю, дипломатичних представництвах і консульських установах, спеціальних інспекціях, службах правового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності та ін. В рамках спеціалізації «правова журналістика» випускники отримують необхідну кваліфікацію для роботи в інформаційних та аналітичних агентствах, прес-служби центральних і місцевих органів виконавчої влади, прес-службах органів місцевого самоврядування, судових, правоохоронних та митних органах, засобах масової інформації.

На факультеті наявні три кафедри:

кафедра міжнародного права та міжнародних відносин. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Зелінська Наталія Анатоліївна. Також на кафедрі працює доктор юридичних наук, доцент Андрейченко Світлана Сергіївна;

кафедра права Європейського Союзу та порівняльного правознавства. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Бехруз Хашматулла. Також на кафедрі працюють доктори юридичних наук, професори Анцупова Тетяна Олександрівна, Василенко Микола Дмитрович, Дамірлі Мехман Алішах огли;

кафедра іноземних мов № 1. Завідувачем кафедри є кандидат педагогічних наук, доцент Юлінецька Юлія Василівна.

Соціально-правовий[ред.ред. код]

Соціально-правовий факультет здійснює підготовку студентів за спеціалізацією «Захист прав людини» з акцентом на поглиблене вивчення трудового права, права соціального забезпечення, медичного права, завдяки чому випускники отримують необхідну кваліфікацію для роботи в Пенсійному фонді України, Державній службі зайнятості, органах праці та соціального захисту населення.

На факультеті наявні три кафедри:

кафедра трудового права та права соціального забезпечення. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Лагутіна Ірина Вікторівна. Також на кафедрі працюють доктори юридичних наук, професори Чанишева Галія Інсафівна, Хуторян Наталія Миколаївна;

кафедра аграрного, земельного та екологічного права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, доцент Харитонова Тетяна Євгенівна;

кафедра національної економіки. Завідувачем кафедри є доктор економічних наук, професор Кібік Ольга Миколаївна.

Судово-адміністративний[ред.ред. код]

Судово-адміністративний факультет здійснює підготовку студентів за спеціальністю «правознавство» (спеціалізації «правосуддя», «публічне адміністрування») з акцентом на поглиблене вивчення конституційного права, адміністративного права, митного права, морського права, завдяки чому випускники отримують необхідну кваліфікацію для роботи в судових органах, Державній судовій адміністрації, центральних та місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, органах державного контролю, митних органах, юридичних службах в області управління морським і річковим транспортом, апаратах органів державної влади та об'єднань громадян; юридичних службах виконавчих комітетів місцевих рад, службах зайнятості та працевлаштування населення, спеціальних інспекціях, консультативних службах управління, службах правового забезпечення підприємницької діяльності, органах прокуратури, адміністративних службах правоохоронних органів.

На факультеті наявні чотири кафедри:

кафедра адміністративного та фінансового права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Біла-Тіунова Любов Романівна. Також на кафедрі працюють доктори юридичних наук, професори Ківалов Сергій Васильович, Пахомов Іван Микитович, Латковська Тамара Анатоліївна, Нестеренко Алла Станіславівна.

кафедра конституційного права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Афанасьєва Мар'яна Володимирівна. Також на кафедрі працює доктор юридичних наук, професор Мішина Наталя Вікторівна;

кафедра морського та митного права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Кормич Борис Анатолійович. Також на кафедрі працюють доктори юридичних наук, професори Додін Євген Васильович, Федотов Олексій Павлович;

кафедра права інтелектуальної власності та корпоративного права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Харитонова Олена Іванівна. Також на кафедрі працюють проректор з наукової роботи, доктор юридичних наук, доцент Ульянова Галина Олексіївна, заступник голови Київського районного суду міста Одеси Петренко Володимир Сергійович.

Цивільної та господарської юстиції[ред.ред. код]

Факультет цивільної та господарської юстиції здійснює підготовку студентів за спеціальністю «правознавство» з акцентом на поглиблене вивчення цивільного права, цивільного процесу, господарського права, господарського процесу, правого забезпечення зовнішньоекономічної діяльності, правового регулювання банкрутства, правового регулювання відносин власності на землю, виконавчого провадження, завдяки чому випускники отримують необхідну кваліфікацію для роботи в органах юстиції (в тому числі — Державній виконавчій службі), органах судової влади, податковій службі, управліннях земельних ресурсів, юридичних службах суб'єктів господарювання, а також працювати в нотаріаті та адвокатурі, здійснювати повноваження арбітражного керуючого.

На факультеті наявні три кафедри:

кафедра цивільного права. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Харитонов Євген Олегович;

кафедра цивільного процесу. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Голубєва Неллі Юріївна;

кафедра господарського права і процесу. Завідувачем кафедри є доктор юридичних наук, професор Подцерковний Олег Петрович. Також на кафедрі працює доктор юридичних наук, доктор фізико-математичних наук, професор Василенко Микола Дмитрович.

Інші юридичні навчальні підрозділи у м. Одеса[ред.ред. код]

Юридичний коледж здійснює підготовку студентів за спеціальністю «правознавство» за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст». В юридичний коледж приймаються особи на основі базової або повної середньої освіти. Термін навчання на денній формі становить 3 роки, на заочній формі навчання — 4 роки.

Факультет заочного та вечірнього навчання здійснює підготовку студентів, які суміщають навчання з трудовою діяльністю, за спеціальністю «правознавство». Застосування інтерактивних технологій і методів у навчальному процесі забезпечує підготовку висококваліфікованих фахівців без їх відриву від основного місця роботи.

Факультет заочного навчання № 2 забезпечує можливість отримання другої вищої освіти за спеціальністю «правознавство» особами, які мають вищу освіту за іншими спеціальностями.

Інститут підготовки професійних суддів здійснює підготовку юристів на базі раніше отриманої вищої юридичної освіти за спеціальністю «правознавство» з числа кандидатів на посаду професійного судді з присвоєнням освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» (спеціалізації «суддя загального суду», «суддя спеціалізованого суду»).

Практична складова юридичної освіти[ред.ред. код]

Поряд з провідними теоретиками в галузі вітчизняної науки в університеті викладають практикуючі юристи, журналісти, державні службовці. У співпраці з одеським нотаріальним округом при університеті для студентів організовуються навчальні майстер-класи від провідних нотаріусів Одеського регіону.

7 квітня 2017 року Національна асоціація адвокатів та НУ «Одеська юридична академія» уклали Меморандум про співробітництво, який передбачає організацію навчальних, виробничих та переддипломних практик студентів на базі рад адвокатів регіонів, викладання в Університеті дисциплін з історії становлення та розвитку інституту адвокатури, відкриття тематичних кабінетів та аудиторій, спільну розробку пропозицій щодо проектів законів й інших нормативно-правових актів, робочих навчальних та державних програм і планів дій, стратегій тощо, спільну дослідницьку та видавничу діяльність, інші спільні заходи, проекти та програми з метою здійснення професійної підготовки фахівців у галузі права[23].

Університет тісно співпрацює з державними органами та органами місцевого самоврядування, а також з провідними юридичними фірмами міста Одеси.

У НУ «ОЮА» функціонує одна з найперших юридичних клінік в Україні (утворена у 1998 році). Студенти добираються до роботи в ній шляхом заповнення спеціальних форм. Людям, які звертаються по юридичну допомогу, призначається час прийому з консультантами. Вони надають юридичні консультації, готують процесуальні документи та представляють інтереси заявників в органах державної влади (зокрема, і судах) й органах місцевого самоврядування. Наразі юридична клініка намагається модернізувати систему обліку звернення та обліку даних, шляхом впровадження електронної реєстрації (Google form) та бази даних звернень до юридичної клініки. Юридична клініка надає значний обсяг правової допомоги (судячи з числа зареєстрованих звернень). Окремого юридичного клінічного курсу (курсу з юридичного інтерв'ювання та консультування) в Університеті наразі немає[24].

Міжнародна діяльність й іноземні мови[ред.ред. код]

В університеті викладаються факультативні курси лекцій з юридичних дисциплін англійською, німецькою та французькою мовами (заняття переважно відбуваються водночас із заняттями з основного розкладу). Студенти обираються на ці курси на основі перевірки знання мови[25].

Крім лекцій викладачів НУ «ОЮА», студенти також мають можливість відвідувати лекції запрошених викладачів із зарубіжних країн. Університет регулярно відвідують високі гості і делегації із зарубіжних країн, для студентів читають лекції і проводять майстер-класи відомі зарубіжні професори, адвокати, судді, прокурори, журналісти, дипломати і політики. У різний час з офіційними візитами в університет приїжджали міністр юстиції України Павло Петренко, голова Служби безпеки України Василь Грицак, Голова Офісу Ради Європи в Украіне Мортен Енберг, Президент Парламентської Асамблеї Ради Європи Жан-Клод Міньйон, особистий адвокат Президента США Барака Обами Річард Розенталь, декан юридичного факультету найбільшого у світі Анатолійського університету (Туреччина) професор Айдін Уфук, Надзвичайний і Повноважний посол Швейцарії в Україні Гійом Шойрер, директор Інституту Європи Університету Цюріха професор Андреас Келлерхальс й інші почесні гості.

А в 2016 році в університеті заснована інноваційна магістерська програма з міжнародного права та права Європейського Союзу, в рамках якої викладання навчальних дисциплін ведеться повністю англійською мовою. Завдяки хорошим знанням іноземних мов студенти вже з перших років навчання мають можливість в участі конференціях, літніх і зимових школах, судових дебатах, які проводяться в Європі та США, а також претендувати на участь у всіляких англомовних стипендійні та грантових програмах.

 • З 1998 р. Університет — член Європейської асоціації університетів;
 • У 2002 р. Університет підписав Велику Хартію університетів.
 • З 2008 р. Університет — член Європейської організації публічного права.
 • У 2008 р. Рада Ректорів Європи присудив Університетові нагороду в номінації «Європейська якість».
 • В 2011 році Університет нагороджено срібною медаллю в номінації «Міжнародне співробітництво в галузі освіти і науки» в рамках XX Міжнародної спеціалізованої виставки «Освіта та кар'єра — 2011».
 • За рейтингом українського журналу «Фокус» Університет у 2011 році зайняв перше місце в галузі міжнародного співробітництва серед українських ВНЗ, які здійснюють підготовку правознавців.
 • В 2012 році Університет нагороджено в номінації «Лідери міжнародної діяльності» в рамках III Міжнародної виставки «Сучасні навчальні заклади — 2012».

Університет співпрацює з престижними вузами світу. Щорічно сотні студентів, аспірантів і викладачів університету виїжджають на навчання і професійні стажування до вишів Європи та США. Національний університет «Одеська юридична академія» тісно співпрацює з Радою Європи, Венеційською комісією, ОБСЄ, Європейським Судом з прав людини, різними галузевими міжнародними міжурядовими організаціями, що дає можливість проходження стажування та подальшого працевлаштування у провідних європейських інституціях.

Студенти можуть паралельно навчатися в європейському університеті, продовжуючи навчання в НУ «ОЮА» та після закінчення отримати одразу два дипломи.

Юридична наука у м. Одеса[ред.ред. код]

Основними формами підготовки наукових кадрів є аспірантура та докторантура. В Університеті діють спеціалізовані вчені ради по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата і доктора юридичних наук за всіма юридичними спеціальностями, а також на здобуття наукового ступеня кандидата і доктора політичних наук.

У спеціалізованих вчених радах НУ «ОЮА» захищали дисертацію такі відомі державники, як Президент України Порошенко Петро Олексійович, народний депутат України V, VІ, VІІ та VIІI скликань, представник Президента України у Верховній Раді України Князевич Руслан Петрович, народний депутат України III, IV, VІ та VIІI скликань Развадовський Віктор Йосипович, народний депутат Верховної Ради України VIII скликання, міський голова Дніпра Філатов Борис Альбертович.


Юридична освіта та наука поза м. Одеса[ред.ред. код]

До складу університету входять 4 інститути, що розташовані в Івано-Франківську, Києві, Миколаєві та Чернівцях, 3 факультети, що розташовані у Кривому Розі, Нікополі та Черкасах, а також 5 юридичних коледжів в Івано-Франківську, Києві, Миколаєві, Чернівцях і Кривому Розі. ??? 5 професійних училищ, Міжрегіональний центр професійної перепідготовки військовослужбовців, звільнених в запас (м. Київ).

Івано-Франківський юридичний інститут містить п'ять кафедр: кафедру кримінального процесу та криміналістики; кафедру кримінального права та кримінології; кафедру цивільного та господарського права і процесу; кафедру міжнародного, конституційного та адміністративного права; кафедру загальноправових та гуманітарних дисциплін. Директором інституту є Савчук Роман Михайлович. В інституті видається наукове видання «Прикарпатський юридичний вісник», включене до Переліку фахових видань[26]. В інституті наявні такі спеціалізації: «кримінальна юстиція», «судова і управлінська діяльність», «судово-прокурорська діяльність» і «правоохоронна і правозахисна діяльність»[27].

Київський інститут інтелектуальної власності та права містить чотири кафедри: кафедру соціально-гуманітарних і правових дисциплін; кафедру інтелектуальної власності і права; кафедру інформаційно-аналітичної і інноваційної діяльності; кафедру загальнотеоретичної юриспруденції, конституційного та адміністративного права. Директором інституту є Фелик Василь Іванович — доктор юридичних наук, доцент, генерал-майор міліції. В інституті наявні такі спеціалізації: У Миколаївському інституті права наявні три кафедри: кафедра гуманітарних дисциплін, кафедра кримінального права та інших кримінально-правових дисциплін, кафедра загальнотеоретичної, конституційної та цивілістичної юриспруденції. Директором інституту є Поліщук Сергій Михайлович — почесний працівник прокуратури України, старший радник юстиції. В інституті наявні такі спеціалізації: У структурі Чернівецького юридичного інституту Національного університету «Одеська юридична академія» функціонують чотири кафедри: конституційного, адміністративного та фінансового права; теорії та історії держави і права; кримінальної юстиції; цивільно-правових дисциплін. Директором інституту є Сірко Богдан Петрович — кандидат юридичних наук, відмінник освіти України. В інституті видається наукове видання "Вісник Чернівецького факультету Національного університету «Одеська юридична академія», включене до Переліку фахових видань[26]. В інституті наявні такі спеціалізації: «Прокуратура та слідство», «Кримінальна юстиція», «Цивільна та господарська юстиція», «Судова та адміністративна діяльність».

Криворізький факультет готує юристів за двома спеціалізаціями: «Кримінальна юстиція» і «Цивільна та господарська юстиція». Деканом факультету є Кравець Василь Романович — кандидат юридичних наук, доцент, Заслужений юрист України, Почесний працівник органів прокуратури України, прокурор м. Кривого Рогу (1987—2005), Почесний громадянин м. Кривого Рогу. У структурі факультету функціонують кафедри: кримінально-правових дисциплін; конституційного, міжнародного та приватного права; соціально-політичних та економічних дисциплін.

Нікопольський факультет здійснює підготовку правників за спеціалізаціями: … Деканом факультету є Каплан Геннадій Абрамович — кандидат філософських наук, доцент. На факультеті діють кафедри: державно-правових дисциплін; спеціальних правових дисциплін; соціально-економічних та гуманітарних дисциплін.

Черкаський факультет здійснює підготовку правників за спеціалізаціями: «судово-прокурорська діяльність», «цивільна та господарська юстиція», «правоохоронна та правозахисна діяльність». Деканом факультету є Богданов Володимир Семенович — доктор філософських наук, професор. На факультеті діють кафедри: загально-правових дисциплін; галузевих юридичних дисциплін; суспільних наук.

Освіта та наука неюридичного спрямування[ред.ред. код]

Факультет психології, політології та соціології[ред.ред. код]

Факультет психології, політології та соціології здійснює підготовку бакалаврів, магістрів, аспірантів і докторантів за спеціальностями «психологія» (з 2017 року), «політологія» та «соціологія»[28]. Факультет правової політології та соціології було створено у липні 2010 року, а у вересні 2016 року реорганізовано у факультет психології, політології та соціології. Студенти факультету проходять практику у Верховній Раді України, інших органах державної влади, органах місцевого самоврядування[29]. Випускники факультету можуть працювати в органах державної влади, місцевого самоврядування, політичних партіях і громадських організаціях, політологічних і соціологічних центрах та лабораторіях, засобах масової інформації. Деканом є доктор політичних наук, професор Яковлев Денис Вікторович. Головою державної екзаменаційної комісії є завідувач кафедри Київського національного університету ім. Шевченка, доктор політичних наук, професор Цвих Володимир Федорович[30]. Також факультет співпрацює із Соціологічною асоціацією України[31][32]та Міжнародною асоціацією студентів політичної науки (МАСПН). На базі факультету створене представництво МАСПН, студенти факультету входять до складу керівництва МАСПН-Україна[33][34][35], а декан факультету є членом громадської ради МАСПН-Україна[36]. Членами Соціологічної асоціації України є одразу дванадцять студентів і викладачів факультету[37]. Студенти факультету відвідують із навчально-науковою метою міжнародні та зарубіжні органи — наприклад, Венеційську комісію[38].

На факультеті наявні три кафедри:

кафедра політичних теорій. Завідувачем кафедри є доктор політичних наук, професор Кормич Людмила Іванівна. Також на кафедрі працюють декан магістратури державної служби, доктор політичних наук, професор Вітман Костянтин Миколайович, директор Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Кольцов Віталій Михайлович;

кафедра соціології та психології. Завідувачем кафедри є доктор психологічних наук, професор Лефтеров Василь Олександрович. Також на кафедрі працює доктор політичних наук, професор Яковлев Денис Вікторович;

кафедра філософії. Завідувачем кафедри є доктор філософських наук, професор Івакін Олексій Аркадійович. Також на кафедрі працює доктор юридичних наук, професор Розова Тамара Вікторівна.

Лабораторія соціологічних та політичних досліджень, яка проводить опитування й аналіз громадської думки та надає можливість працевлаштування, діє на факультеті з квітня 2011 року. Також практичний досвід студенти здобувають шляхом окремих соціологічних заходів, наприклад, встановлення 2016 року Національного рекорду України (найбільше соціологічне опитування в Україні)[39][40].

На факультеті щорічно проводиться Південноукраїнський конвент Міжнародної асоціації студентів політичної науки, який відвідують представники низки вищих навчальних закладів України та Східної Європи[41][42]. Також на базі факультету психології, політології та соціології видаються наукові періодичні журнали «Актуальні проблеми філософії та соціології»[43] (визнано фаховим науковим виданням[26], індексується базою Index Copernicus[44]), «S.P.A.C.E./Society, Politics, Administration in Central Europe»[45] (визнано фаховим науковим виданням[46]) й «Актуальні проблеми політики»[47] (визнано фаховим науковим виданням[26].

Факультет журналістики[ред.ред. код]

Факультет журналістики було створено 2013 року. Факультет здійснює підготовку за освітніми програмами «Журналістика» та «Реклама і зв'язки з громадськістю». Студенти вже з першого курсу мають можливість проходити стажування у провідних всеукраїнських і регіональних ЗМІ. Серед них понад сто інформаційних інтернет порталів і газет, близько п'ятдесяти радіокомпаній і телеканалів, таких як «Інтер», «1+1», «СТБ», «Новий канал», «Україна», «Дзеркало тижня», «Радіо Свобода» та інші. Крім того, постійну базу практики складають найбільш рейтингові телеканали міста Одеси «Репортер», «Третій цифровий», «Академія», «Перший міський», телерадіокомпанія «Нова Одеса», Український медіа холдинг «Інформаційне агентство Одеса медіа», всеукраїнська громадсько політична газета «Слово», «Вечерняя Одесса»

Бакалаврська програма факультету журналістики Національного університету «Одеська юридична академія» увійшла до шістки найкращих серед факультетів журналістики в Україні за даними ГО «Детектор медіа» наприкінці 2016 року, одержавши максимальну оцінку за якість навчальної програми та викладацький склад, добру оцінку ресурсів, технічної оснащеності та можливостей для професійного розвитку під час навчання та взаємодію з медіаіндустрією[48]. Також визнання одержав і творчий конкурс, який відбувається при вступі на факультет журналістики — наприклад, головний редактор Видавничого дому «ОГО», викладач кафедри журналістики Острозької академії, керівник Школи універсального журналіста Віталій Голубєв сприймає «неначе ковток свіжого повітря … перелік прикладів запитань, які можуть поставити абітурієнтам факультету журналістики в Одеській юридичній академії», називаючи їх «хорошим прикладом саме професійно зорієнтованих запитань»[49]

На факультеті наявні три кафедри: • кафедра журналістики. Завідувачем кафедри є кандидат педагогічних наук, доцент Барабанова Наталія Ростиславівна. Також на кафедрі працюють доктор наук із соціальних комунікацій, професор Кузнєцова Тетяна Василівна, доктор наук з державного управління, професор Маляренко Тетяна Анатоліївна;

кафедра прикладної лінгвістики. Завідувачем кафедри є доктор філологічних наук, доцент Мамич Мирослава Володимирівна;

кафедра інформаційних технологій. Завідувачем кафедри є кандидат педагогічних наук, доцент Логінова Наталія Іванівна.

Інші структурні підрозділи, що надають вищу освіту[ред.ред. код]

Інститут інтелектуальної власності здійснює підготовку студентів та підвищення кваліфікації на базі раніше отриманого вищої освіти за іншим спеціальностями з присвоєнням освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» за спеціальностями «інтелектуальна власність», «консолідована інформація», «менеджмент інноваційної діяльності». В інституті здійснюється також підготовка студентів за спеціальністю «правознавство». Інститут є провідним спеціалізованим вищим навчальним закладом у сфері інтелектуальної власності, інформаційно-аналітичної та інноваційної діяльності.

Магістратура державної служби здійснює підготовку слухачів на базі раніше отриманого вищої освіти за іншим спеціальностями з присвоєнням освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» за спеціальністю «державна служба» (спеціалізації «правове забезпечення» і «економічна безпека»). Навчання здійснюється відповідно до освітньо-професійною програмою та навчальними планами, затвердженими Департаментом державної служби України, завдяки чому випускники отримують необхідну кваліфікацію для роботи в органах держави і місцевого самоврядування.

Підготовче відділення здійснює підготовку осіб, які навчаються у випускних класах шкіл, гімназій, ліцеїв, а також мають повну середню освіту до вступу в університет.

Професійно-технічна освіта[ред.ред. код]

В університеті діють відокремлені структурні підрозділи «Міжрегіональний центр професійної перепідготовки військовослужбовців, звільнених в запас, НУ „ОЮА“ у м. Києві», "Об'єднане вище професійно-технічне училище сфери послуг НУ «ОЮА», "Училище № 3 НУ «ОЮА», "Професійно-технічне училище № 4 Миколаївського інституту права НУ «ОЮА».

Відомі викладачі[ред.ред. код]

Члени-кореспонденти НАПрНУ[50][ред.ред. код]

 1. Аленін Юрій Павлович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри кримінального процесу НУ «ОЮА» (до вересня 2016);
 2. Дрьомін Віктор Миколайович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права НУ «ОЮА»;
 3. Крижановський Анатолій Федорович — доктор юридичних наук, професор, професор кафедри загальнотеоретичної юриспруденції НУ «ОЮА», ректор Міжнародного гуманітарного університету;
 4. Оборотов Юрій Миколайович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри загальнотеоретичної юриспруденції НУ «ОЮА»;
 5. Подцерковний Олег Петрович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри господарського права НУ «ОЮА»;
 6. Стрельцов Євген Львович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри кримінального права НУ «ОЮА»;
 7. Тіщенко Валерій Володимирович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри криміналістики НУ «ОЮА»;
 8. Туляков Вячеслав Олексійович — доктор юридичних наук, професор, проректор з міжнародних зв'язків НУ «ОЮА»;
 9. Харитонов Євген Олегович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри цивільного права НУ «ОЮА»;
 10. Харитонова Олена Іванівна — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри права інтелектуальної власності та корпоративного права НУ «ОЮА»;
 11. Чанишева Галія Інсафівна — доктор юридичних наук, професор, декан соціально-правового факультету НУ «ОЮА»;

Академіки та члени-кореспонденти інших академій наук[ред.ред. код]

 1. Бехруз Хашматулла — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри права ЄС та порівняльного правознавства НУ «ОЮА», член-кореспондент Міжнародної академії порівняльного правознавства[51][52]
 2. Василенко Микола Дмитрович — доктор юридичних наук, доктор фізико-математичних наук, професор, професор кафедри права ЄС та порівняльного правознавства НУ «ОЮА», член-кореспондент Академії наук вищої освіти України;[53][54]
 3. Дамірлі Мехман — доктор юридичних наук, професор, професор кафедри права ЄС та порівняльного правознавства НУ «ОЮА», член-кореспондент Міжнародної академії порівняльного правознавства[51][52]
 4. Каракаш Ілля Іванович — кандидат юридичних наук, професор, професор кафедри аграрного, земельного та екологічного права НУ «ОЮА», академік Української академії наук
 5. Кормич Анатолій Іванович — кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри загальнотеоретичної юриспруденції НУ «ОЮА», член-кореспондент Міжнародної академії технічної освіти
 6. Кормич Людмила Іванівна — доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри політичних теорій, академік Української академії політичних наук, академік Української академії наук
 7. Орзіх Марко Пилипович — доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри конституційного права НУ «ОЮА» (до 2011), дійсний член (академік) Академії правових наук України та її першої Президії й академік-секретар фахового відділення, академік Української академії політичних наук, Української академії наук національного прогресу, академік–співзасновник Української муніципальної академії;[55]
 8. Пархоменко Володимир Дмитрович — доктор технічних наук, професор, директор Інституту інтелектуальної власності НУ «ОЮА» (до 2015), член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України[56]
 9. Пережняк Борис Аркадійович — кандидат юридичних наук, професор, декан факультету заочного навчання № 2 НУ «ОЮА», академік Української академії наук, член-кореспондент Академії наук вищої освіти України;[57][54]
 10. Розова Тамара Вікторівна — доктор філософських наук, професор, професор кафедри філософії НУ «ОЮА», академік Академії наук вищої школи України (з 2011)

Студентське наукове товариство[ред.ред. код]

У Національному університеті «Одеська юридична академія» діє Студентське наукове товариство, яке займається організацією наукових заходів: міжнародних, всеукраїнських та локальних конференцій, брейн-рингів, олімпіад, круглих столів тощо.

Почесні доктори[ред.ред. код]

 1. Баглай Марат Вікторович — голова Конституційного суду Російської Федерації (1997—2003)
 2. Бойко Віталій Федорович — Голова Верховного Суду України (1995—2002)
 3. Домбровський Іван Петрович — Голова Конституційного Суду України (2006—2007)
 4. Елкок Елістер — віце-ректор Бакінгемського університету (Велика Британія) (2003—2005)
 5. Кафліш Луціус — суддя Європейського суду з прав людини (1998—2006)
 6. Кірш Філіп — президент Міжнародного кримінального суду (2003—2009)
 7. Кучма Леонід Данилович — Президент України (1994—2005)
 8. Маляренко Василь Тимофійович — Голова Верховного Суду України (2002—2006)
 9. Кирило — патріарх Московський і всієї Русі
 10. Володимир — митрополит Київський і всієї України (1992—2014), герой України
 11. Агафангел — митрополит Одеський та Ізмаїльський
 12. Потебенько Михайло Олексійович — Генеральний прокурор України (1998—2002)
 13. Притика Дмитро Микитович — Голова Вищого арбітражного (господарського) суду України (1991—2006)
 14. Мевлют Чавушоглу — президент Парламентської асамблеї Ради Європи (2010—2012)
 15. Лебедєв В'ячеслав Михайлович — голова Верховного суду Російської Федерації

Відомі випускники[ред.ред. код]

Випускниками Національного університету «Одеська юридична академія» є низка державних діячів. Зокрема, перший заступник міністра юстиції України (з 14 січня 2015 року), урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини (2014—2015) Севостьянова Наталія Іларіонівна, суддя Конституційного Суду України (з 2014 р.), доктор юридичних наук Сліденко Ігор Дмитрович, народні депутати України Антипенко Ірина Вікторівна (V скликання), Грицак Василь Миколайович (V і VI скликань, кандидат юридичних наук, Заслужений економіст України, Лауреат Державної премії в галузі науки і техніки), Дубовой Олександр Федорович (VI і VII скликань, очільник Всеукраїнської федерації карате), Журжій Андрій Валерійович (VIIІ скликання), Кіссе Антон Іванович (ІV та VIІ скликань, доктор політичних наук, президент Асоціації болгар України), Мальцев Володимир Олександрович (V, VІ та VІІ скликань), Сокирко Микола Васильович (ІV та V скликань), Унгурян Павло Якимович (VІ та VІІІ скликань, заступник міністра екології та природних ресурсів України (2014)).

Також можна відзначити випускників НУ «ОЮА», які є громадськими діячами. Зокрема, співвласниця та шеф-редактор інтернет-видання «Лівий берег» Соня Кошкіна (випускниця аспірантури), голова Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті (2014) Буланович Павло Георгійович, член постійної делегації України в Палаті Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Романова Наталія Андріївна, міністр охорони здоров'я і соціального захисту ПМР (2000—2011) Ткаченко Іван Валерійович, голова Всеукраїнського громадського об'єднання «Край», заслужений юрист України, заступник Голови Державної податкової адміністрації України (2005—2006), заступник міністра фінансів України (2007—2008) Ходос Людмила Вікторівна.

Серед випускників Національного університету «Одеська юридична академія» є й відомі представники шоу-бізнесу та спорту: багаторазовий срібний та бронзовий призер етапів Кубка світу з дзюдо, бронзовий призер I Європейських Олімпійських ігор у Баку 2015, кавалер ордену Данила Галицького Гордієнко Олександр Сергійович, президент і співвласник футбольного клубу «Нива», український підприємець Караванський Олег Едуардович, важкоатлетка, бронзова призерка Олімпійських ігор 2012 року Паратова Юлія Євгеніївна, українська топ-модель, телеведуча й акторка, фіналістка конкурсів «Міс Всесвіт-2001», «Міс американська мрія-2001», «Міс туризм інтернешнл-2002» Ніколаєнко Олександра Вікторівна, переможниця конкурсу «Міс Україна — Всесвіт-2011», перша віце-міс-Всесвіт-2011 Стефанко Олеся Михайлівна.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Одеським юристам — півтора століття (рос.)
 2. Відомості про університет на сайті Спілки ректорів вищих навчальних закладів України
 3. Історія факультету заочного та вечірнього навчання (рос.)
 4. а б Юридичний факультет, викладачі права та законів (рос.)
 5. Устав Ришельевского лицея от 29 мая 1837 года, стр. CXCVI
 6. Общий отчет, представленный его императорскому величеству по министерству народного просвещения за 1839 год // ЖМНП. 1840. Часть 26, отделение I, стр. 67
 7. Історія Рішельєвського ліцею (рос.)
 8. а б в г д е Труба В. І. Юридична та економічна освіта на півдні України (ХІХ-ХХ ст.)
 9. Кафедри юридичного факультету Імператорського Новоросійського університету, які забезпечували викладання навчальних дисциплін «цивільно-правового циклу»
 10. а б Попсуєнко Л. О. Окремі питання розвитку традиції Одеської школи права в 1920-1930-х рр. // Традиції та новації юридичної науки: минуле, сучасність, майбутнє: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (м. Одеса, 19 травня 2017 р.): у 2-х т. Т. 1 / відп. ред. Г. О. Ульянова. Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2017. С. 161.
 11. Каракаш І. І. Професор Середа Іван Омелянович —  мудрий вчитель, визнаний вчений і талановитий організатор // Часопис цивілістики: науково-практичний журнал. —  Вип. 5. —  2007. —  С. 112—115.]
 12. постанова Кабінету Міністрів України від 2 грудня 1997 р. № 1350 «Про утворення Одеської державної юридичної академії»
 13. Указ Президента України від 20 квітня 2000 року № 601/2000 «Про надання Одеській державній юридичній академії статусу національної»
 14. Указ Президента України від 21 травня 2010 року № 635/2010 «Питання Національної академії правових наук України»
 15. Розпорядження уряду «Про реорганізацію Одеської національної юридичної академії в НУ „ОЮА“»
 16. Указ Президента України від 2 вересня 2010 року № 893/2010 «Про Національний університет "Одеська юридична академія"»
 17. Наказ МОН від 14 березня 2017 року № 394 «Про закріплення державного майна за Національним університетом „Одеська юридична академія“»
 18. Зовнішнє незалежне оцінювання процесів забезпечення якості освіти на факультеті адвокатури Національного університету «Одеська юридична академія». Звіт із рекомендаціями по вдосконаленню внутрішньої політики забезпечення якості юридичної освіти. Контракт № AID-121-TO-16-00003 / Д. Р. Свенсон, Т. Г. Спіді Райс, М. Цип'ящук, І. Ромащенко. 2017. С. 45, 46
 19. Там само. С. 47-48
 20. Зовнішнє незалежне оцінювання процесів забезпечення якості освіти на факультеті адвокатури Національного університету «Одеська юридична академія». Звіт із рекомендаціями по вдосконаленню внутрішньої політики забезпечення якості юридичної освіти. Контракт № AID-121-TO-16-00003 / Д. Р. Свенсон, Т. Г. Спіді Райс, М. Цип’ящук, І. Ромащенко. 2017. С. 54
 21. Там само. С. 48
 22. Тут і надалі йдеться про відомих науково-педагогічних працівників — передусім докторів наук
 23. НААУ та Одеська юридична академія розвиватимуть спільні академічні та експертні проекти — меморандум
 24. Зовнішнє незалежне оцінювання процесів забезпечення якості освіти на факультеті адвокатури Національного університету «Одеська юридична академія». Звіт із рекомендаціями по вдосконаленню внутрішньої політики забезпечення якості юридичної освіти. Контракт № AID-121-TO-16-00003 / Д. Р. Свенсон, Т. Г. Спіді Райс, М. Цип’ящук, І. Ромащенко. 2017. С. 22
 25. Зовнішнє незалежне оцінювання процесів забезпечення якості освіти на факультеті адвокатури Національного університету «Одеська юридична академія». Звіт із рекомендаціями по вдосконаленню внутрішньої політики забезпечення якості юридичної освіти. Контракт № AID-121-TO-16-00003 / Д. Р. Свенсон, Т. Г. Спіді Райс, М. Цип’ящук, І. Ромащенко. 2017. С. 52
 26. а б в г Перелік наукових фахових видань
 27. вступ-інфо!!!
 28. Висновок експертної комісії Міністерства освіти і науки України щодо акредитації галузі знань 0301 «Соціально-політичні науки», спеціальності 8.030101 «Соціологія за видами діяльності» освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр»
 29. Сюжет «Захист практики у юних політологів і соціологів» (рос.)
 30. Сюжет «Уперед до майбутнього» на каналі «Третій цифровий» (рос.)
 31. Сюжет "У Юракадемії відбулися збори Південноукраїнського відділення Соціологічної асоціації України на каналі «Репортер» (рос.)
 32. Студенти й аспіранти НУ «ОЮА» поповнили ряди Соціологічної асоціації України (фото) (рос.)
 33. Відбувся ІІІ Національний конвент МАСПН
 34. Одеське представництво УВ МАСПН (рос.)
 35. Відеоогляд травневих заходів (рос.)
 36. Створено Громадську раду МАСПН (Україна)
 37. Індивідуальні члени САУ станом на 4 листопада 2016 року
 38. Студенти Юракадемії пройшли дипломатичне стажування у Венеційській комісії (рос.)
 39. Одеса побила рекорд оптимізму: чи багато потрібно для щастя? (рос.)
 40. Сюжет «Наймасовіше соцопитування: студенти Юракадемії встановили рекорд України» на каналі «Репортер» (рос.)
 41. Сюжет "У Юракадемії відбувається конференція соціологів і політологів на каналі «Репортер» (рос.)
 42. 20-21.03.15 Перший Південноукраїнський конвент. Репортаж на ТРК «Академія» (рос.)
 43. Сторінка наукового журналу «Актуальні проблеми філософії та соціології»
 44. Актуальні проблеми філософії та соціології в Індекс Копернікус (англ.)
 45. Сторінка наукового журналу «S.P.A.C.E./Society, Politics, Administration in Central Europe»
 46. Перелік електронних фахових видань
 47. Видання «Актуальні проблеми політики» на сайті Національної бібліотеки імені Вернадського
 48. Рейтинг українських факультетів журналістики — ГО «Детектор медіа»
 49. Голубєв В. Творчий конкурс на журналістику: змінити не можна залишити
 50. Члени-кореспонденти Національної академії правових наук України
 51. а б Двоє одеських вчених стали членами-кореспондентами міжнародного рівня (рос.)
 52. а б Члени-кореспонденти (англ.)
 53. с. 40 Списку удостоєних нагород
 54. а б с. 323 «Юридичний вісник» (2015, № 4)
 55. с. 69 видання «Юридичний вісник» (2015, № 3)
 56. Члени-кореспонденти НАПН України
 57. с. 38 Списку членів-кореспондентів, прийнятих у 2015 році

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Освіта Це незавершена стаття про освіту.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.