Одноквітка звичайна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Одноквітка звичайна
Moneses uniflora 13433.JPG
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Дводольні (Magnoliopsida)
Порядок: Вересоцвіті (Ericales)
Родина: Вересові (Ericaceae)
Рід: Moneses
Вид: Одноквітка звичайна
Біноміальна назва
Moneses uniflora
(L.) A.Gray, 1848
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Moneses uniflora
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Moneses uniflora
EOL logo.svg EOL: 486756
IPNI: 331307-1

Однокві́тка звича́йна[1] (Moneses uniflora (L.)) — багаторічна трав'яниста рослина з монотипного роду одноквітка (Moneses) родини вересових.

Поширення[ред. | ред. код]

155 Pyrola uniflora.jpg

Має широкий ареал і росте в холодному та помірному кліматичному поясах Північної півкулі. Зустрічається в Арктиці, більшій частині Європи, на Кавказі, в Сибіру та на Далекому Сході, Середній Азії, Японії, Кореї та Китаї, на Тайвані та у Північній Америці. Росте на вологих місцях у темних хвойних та змішаних, зрідка у листяних лісах.

Ботанічний опис[ред. | ред. код]

Має повзуче кореневище та коротке пряме стебло висотою 5-15 сантиметрів. Листя округлояйцеподібне або практично округле, крайчики зубчасто-пильчасті, з черешками, шкірясті в розетці. Листя приблизно вдвічі довше за черешок. Квітка лише одна, біла, спершу поникла, а потім піднесена. В Україні квітне в червні-липні. Чашолистки яйцеподібно-округлі, війчасті. Широкорозкритий білий віночок 15-20 міліметрів діаметром. Прямий, у 1,5-2,5 рази довший за тичинки, стовпчик з п'ятироздільною приймочкою. Тичинки сидять по дві навкруги стовпчика. Пиляки з довгими ріжками. Плід — прямостояча, округла п'ятигніздна коробочка діаметром 6-8 міліметрів.

Насіння проростає лише за наявності у ґрунті мікоризоутворюючого гриба. Молодий проросток може кілька років жити в ґрунті як сапрофіт, але врешті восени на кореневищі формуються бруньки з яких потім розвиваються зелені наземні пагони.

Використання[ред. | ред. код]

Одноквітку звичайну використовують в народній медицині. Збирають її під час цвітіння. В траві містяться: арбутин, еріколін, тритерпеноїди, ірідоїди, стероїди, фенолкарбонові кислоти, нафтахінон хімафілін та андромедотоксиноподібна отруйна речовина.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]