Телугу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Телугу
తెలుగు
Teluguspeakers.png
Поширена в Індія (штати Андхра-Прадеш, Телангана, менші групи: Орісса, Карнатака, Таміл-Наду, Чхаттісґарх, Пудучеррі, Андаманські і Нікобарські острови)
Носії 74 млн. (2001)
Писемність Телугу
Класифікація

Дравідійська сім'я

Південно-центральна група
Телугу
Офіційний статус
Офіційна Індія Індія
Коди мови
ISO 639-1 te
ISO 639-2 tel
ISO 639-3 tel

Телугу (самоназва: తెలుగు, telugu) — дравідійська мова, поширена на півдні півострова Індостан, офіційна мова індійських штатів Андхра-Прадешу і Телангани.

Також мовою розмовляють у сусідніх штатах Індії, Шрі-Ланці, країнах Африки, Близького Сходу і Океанії.

Історія[ред.ред. код]

Найстаріші пам'ятки датуються кінцем VI — початком VII століття н. е. Література на телугу сформувалася пізніше, ніж іншими дравідійськими мовами. Ранні пам'ятки джайнської літератури IX–XI ст. були знищені після затвердження в Андхра індуїзм, тож початок літературної традиції на телугу поклали поети, що творили в XI (Нанная Бхатта) і XIII століттях (Тікканга, Ерапрагада). Ними був перекладений на телугу класичний давньоіндійський епос Махабхарата (мовою телугу: Андхра Махабхарата). Андхра — це назва народу, що говорить телугу, і країни, де він проживає; зрідка цей термін використовується і як інша назва самої мови телугу. Оригінальні твори з'явилися в XIV столітті, а норми літературної мови сформувалися в XV–XVI століттях під впливом санскриту і пракритів — середньоіндійських літературних мов, що розвинулися під впливом санскриту.

Як і в інших дравідійських мовах класичний літературний і розмовний варіанти телугу доволі розрізняються. Проте вже в поезії проповідників руху бхакті (в XII–XIII століттях, а потім в XV столітті) використовувалася розмовна мова, а в XIX столітті виник рух, лідером якого був письменник Г. Аппарао, що ставив за мету створення нової літературної мови, наближеної до розмовної. Багато в цьому напрямку зробили Кандукурі Вірешалінгам та Уннава Лакшмінараяна.

У XX столітті нова літературна мова зайняла домінуючі позиції в художній літературі та засобах масової інформації. З 1968 року функціонує «Академія телугу», що розробляє нормативну граматику нової літературної мови («вьявахарика»); тоді як стара книжна мова («грантхіка») застосовується лише в обмежених сферах — зокрема, в поезії.

Перша граматика телугу Шабдачінтамані («Талісман слів») була складена Наннайєю Бхаттою в XI столітті; сучасний етап у вивченні телугу почався в XIX столітті (граматика Ч. П. Брауна та інші роботи). Крім європейських фахівців, телугу активно вивчається індійськими вченими в університетах Хайдарабада, Тірупаті, Вішакхапатнама.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
мовою телугу
మొదటి పేజీ

Мови Це незавершена стаття про мову.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.