Оскар Кокошка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оскар Кокошка
нім. Oskar Kokoschka
Oskar Kokoschka (1963) by Erling Mandelmann - 3.jpg
Народився 1 березня 1886(1886-03-01)[1][2][…]
Пьохларн, Мельк (округ), Нижня Австрія, Австро-Угорщина[4]
Помер 22 лютого 1980(1980-02-22)[1][2][…] (93 роки)
Монтре, Во, Швейцарія[5][6]
·гострий інфаркт міокарда
Поховання
Во : 
зображення місця поховання
Країна Flag of Austria.svg Австрія[7]
Flag of Hungary (1896-1915; angels; 3-2 aspect ratio).svg Австро-Угорщина
Flag of Austria.svg Австрія
Flag of the United Kingdom.svg Велика Британія
Flag of the United Kingdom.svg Сполучене Королівство
Flag of the Czech Republic.svg Чехословаччина[8]
Flag of Austria.svg Австрія[9]
Діяльність художник, драматург, поет, викладач університету, дизайнер
Галузь живопис
Alma mater Віденський університет прикладних мистецтв
Відомі учні Günther Teutschd, Olle Ängkvistd, Carin Thamd, Ida Cooked[10] і Hilde Goldschmidtd
Знання мов німецька[1]
Заклад Дрезденська академія мистецтвd
Учасник Перша світова війна
Членство Королівська академія мистецтв і Баварська академія витончених мистецтвd
Напрямок Експресіонізм
Жанр пейзаж
Magnum opus Prometheus[d] і The Bride of the Windd
Нагороди
IMDb nm1786123
Підпис О.Кокошки

Оскар Кокошка (1 березня 1886 — 22 лютого 1980) — відомий австрійський художник-експресіоніст, скульптор, графік і театральний декоратор, засновник особливого "психологічного" портретного стилю. Професор Дрезденської академії мистецтв (1919 рік). Драматург та поет, автор гротескних драм "Сфінкс і лякало", "Вбивця — надія жінок", збірки віршів "Замріяні хлопчики", п'єси "Каменський", книги "Моє життя".

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Оскар народився в містечку Пьохларн на Дунаї (Австрія) у родині спадкового золотаря з Праги та його дружини-австрійки, доньки лісника. Незабаром сім'я переїздить до Відня.

Малим він небагато малював, мистецтво його зовсім не приваблювало. Він більше уваги приділяв хімії. Але вчитель малювання зауважив здібності Оскара й рекомендував його для вступу до Віденської школи мистецтв і ремесел. Кокошка почав навчатися тут з 1905 року. Однак під час навчання (1905—1909 роки) він не ставився серйозно до занять.

З 1907 року Оскар стає співробітником "Віденських майстерень", які були засновані Й. Хоффманом. Вони об'єднували художників і ремісників. Головним заняттям Оскара у цей час було малювання поштових листівок та віньєток. У цей період з'явився характерний авторський підпис Кокошки - в подальшому він підписуватиметься саме так.

На деякий час творчі пошуки привели Оскара до літератури. Виконуючи замовлення на ілюстрування дитячої книги, Оскар сам написав текст у віршах та оформив видання у стилі модерн вісьмома кольоровими літографіями. У 1908 році він випустив збірку віршів "Мріючі хлопчики". Окрім цього, написав дві віршовані п'єси - "Вбивця - надія жінок" та "Сфінкс і лякало", що поклали початок експресіоністському театру в Німеччині.

Експериментував Кокошка і в живопису. Під впливом Ромако й Густава Клімта він зображує на своїх картинах оголених дівчат. Ці роботи були виставлені у 1908 році на експозиції у Відні серед картин інших авангардистів — послідовників Клімта. Роботи Оскра критика сприйняла погано, у підсумку його виключили зі Школи мистецтв та ремесел.

У 1910 році навколо Оскара Кокошки вибухнув скандал. У невеличкому театрі просто неба поставили його нетрадиційні п'єси, що викликало обурення критиків і глядачів. Унаслідок цього матеріальний стан митця погіршився.

У скрутную хвилину йому допоміг архітектор-модерніст Адольф Лос, який увів Кокошку до артистичного кола, надав йому замовлення на портрети. Своїх персонажів Кокошка зображував з вельми виразною мімикою та "кажучими обличчями", а їх руки непропорційно великими. Художник працював тоді м'якими тональними фарбами без різких контрастів ("Ганс Титце й Еріка Титце-Конрат", 1909 рік). Він не намагався досягнути зовнішньої схожості, а більше турбувався про передачу характерних рис.

У 1909 році Кокошка мандрував разом з Лоосом Швецарією. Тут він уперше починає малювати пейзажі. У 1910 році Оскар їде до Берліна, де власник і головний редактор журналу "Der Sturm" наймає його художником-оформлювачем обкладинки видання. Малюнки Кокошки використовуються практично для кожного номера.

Розвиток творчості та подальше життя[ред. | ред. код]

1911 рік став найважливішим у житті Оскара Кокошки. Він повертається до Відня. Створює картини на біблійні теми "Вихід з Єгипту" (1911-1912 роки), "Розп'яття (Голгофа)" (1912 рік). У Школі мистецтв та ремесел Кокошка отримує посаду помічника вчителя. У містечку Пьохларн проходить його персональна виставка. На урочистому відкритті її був присутній спадкоємець Австрійського трону ерцгерцог Франц Фердинанд. Щоправда йому не сподобалися роботи Кокошки. "Автору потрібно було б переломати кістки", - заявив Франц Фердинанд.

В цей час закручується любовний роман між Оскаром Кокошкою та Альмою Малер (вдовою композитора Густава Малера). Любов надихає Оскара на створення таких робіт, як "Автопортрет з Альмою Малер" (1912 рік), "Шквал" (1914 рік). Водночас австрійський уряд фактично забороняє художнику викладати.

У 1913 році Кокошка їде до Італії, де знайомиться з венеціанським живописом. Побачене коректує напрямок його пошуків у мистецтві - він все більше прагне до динамізму ("Наречена вітра", 1914 рік).

З початком Першої Світової війни Кокошка йде на фронт добровольцем. Він стає лейтенантом елітного драгунського полку. На початку 1915 року у Галичині Оскара було тяжко поранено. Альма Малер йде від нього. Все це викликає у Оскара Кокошки тяжку депресію. Художник переїжджає до Дрездена на лікування.

Міжвоєнний період[ред. | ред. код]

У 1919 році Кокошку призначають професором Дрезденської академії мистецтв. Він відкриває власну студію, викладає вільний живопис та працює над літографіями ("Дама у блакитному", 1919 рік). Позитивна репутація Кокошки закріплюється, його п'єсу "Вбивця - надія жінок" перекладено на музику, він бере участь у виставці у Венеції (1922 рік). Але вже у 1924 році Кокошка залишає свою посаду у Дрезденській академії мистецтв й відправляється у мандри. Він відвідує Північну Африку, Туреччину, Палестину, європейські країни. В цей період улюбленою темою стає пейзаж - "Ринок у Тунісі, 1928-1929 роки, "Карлов міст у Празі", 1934 рік. Для його пейзажів характерна м'яка, легка імпресіоністська манера.

1931 рік приніс Кокошці великий успіх. Його картини виставляються у Kunsthalle у Мангаймі, паризькій галереї Жоржа Пті. У 1931-1934 роках Оскар Кокошка живе у Відні. Але тут фінансові справи погіршуються. Він знову впадає у депресію. Після смерті матері він переїздить до Праги, де приймає чеське громадянство і з 1934 по 1938 роки живе там. У Празі Кокошка знайомиться з Ольгою Павловською, яка у 1941 році стає його дружиною. Стає небезпечно з приходом до влади у сусідніх Австрії та Німеччині нацистів. Тому він вирушає до Англії (у 1939 році), але британське громадянство приймає лише у 1947 році.

Останній період життя[ред. | ред. код]

Під час війни Кокошка разом з дружиною сильно бідували - в Англії його не знали, замовлень не було, до того ж тривала війна. Після закінчення війни, у 1945 році, у Відні відбулася виставка робіт О. Кокошки, Клімта та Шиле, а у 1948 році - масштабна виставка творів Оскара Кокошки в Kunsthalle у Берні. У 1952 році на бієнале у Венеції для його картин надали цілу залу.

У 1953 році художник переїжджає до містечка Вільньов, що на Женевському озері. Тут у творчості Кокошки з'являються композиції на класичні сюжети ("Фермопіли", 1954), які були позначені ліризмом та декоративністю автрійського бароко.

У цей самий час він багато працює декоратором та літографом. Художник створив костюми та композиції до "Балу-максараду" Д.Верді (1953), виконав серії літографій: "Король Лір" (1963), "Одіссея" (1963-1965), "Троянці" (1971-1972), також Кокошка створює монументальну мозаїку у соборі Святого Миколи у Гамбурзі.

У 1971 році у Мюнхені виходить автобіографічна книга Кокошки "Моє життя". Незабаром у мюнхенському Домі мистецтв відкрилася експозиція його портретів 1907-1970 років.

Помер Оскар Кокошка 22 лютого 1980 року у шпиталі в Монтрьо (Швейцарія).

Нагороди[ред. | ред. код]

Почесні звання[ред. | ред. код]

10 лютого 1961 року йому було присвоєно звання "Почесний громадянин Відня".

Джерела[ред. | ред. код]

  • Alfred Weidinger: Oskar Kokoschka. Träumender Knabe - Enfant terrible, 1906-1922. Hg. Agnes Husslein-Arco, Alfred Weidinger. Belvedere, Wien 2008, ISBN 978-3-901508-37-0

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]