Палац Розумовського (Батурин)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Палац гетьмана Кирила Розумовського Pictogram infobox palace.png
Чудовий Палац в Батурині.jpg
51°20′16″ пн. ш. 32°53′19″ сх. д. / 51.33778° пн. ш. 32.88861° сх. д. / 51.33778; 32.88861Координати: 51°20′16″ пн. ш. 32°53′19″ сх. д. / 51.33778° пн. ш. 32.88861° сх. д. / 51.33778; 32.88861
Тип парк і садиба[d]
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Україна Україна: Батурин
Адреса Набережна, 1;
Таксофон +380 4635 48 6 51
Архітектор Чарльз Камерон
Засновано 1799-1803
Відкрито щодня без перерв
Закрито листопад-березень – у понеділок
Режим роботи 10:00 — 18:00
Вартість екскурсійне обслуговування
(станом на січень 2018 року)
50 грн.
пільгові категорії: 25 грн.
Відвідувачі 43 000 чол. в рік
Куратор НІКЗ «Гетьманська столиця»
Сайт baturin-capital.gov.ua
Палац Розумовського (Батурин). Карта розташування: Україна
Палац Розумовського (Батурин)
Палац Розумовського (Батурин) (Україна)

Палац Розумовського у Вікісховищі?

Палац гетьмана Кирила Розумовського — пам'ятка архітектури національного значення в місті Батурин Чернігівської області; частина палацово-паркового ансамблю; музейний об’єкт Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця».

Опис палацу[ред. | ред. код]

Батуринський палац, план 2-го поверху.

Триповерховий палац з напівпідвалом є домінантою усього ансамблю, по обидва боки від нього розміщуються два двоповерхові службово-гостьові флігелі, оточені липовим парком. Головний фасад прикрасив стрункий портик з восьми колон іонійського ордера. Звідси відкривається заплава річки Сейм. З відкритої тераси протилежного фасаду, що спирається на колонаду тосканського ордера - регулярний парк. Кожний поверх палацу мав своє функціональне призначення. У підвальному поверсі планувалося розмістити гардеробні кімнати й комори, на першому поверсі — кабінети, каплицю, на другому — залу для урочистих прийомів, парадну їдальню, кабінет, бібліотеку, на третьому — спочивальні.

Історія[ред. | ред. код]

З 1794 р. Кирило Розумовський постійно проживає у Батурині. Саме тоді він і замислює будівництво грандіозного палацово-паркового ансамблю.

Палац гетьмана Кирила Розумовського — видатна пам’ятка доби класицизму. В Україні це єдина архітектурна споруда, зведена геніальним архітектором Чарльзом Камероном. Упродовж 1799 — 1803 рр. тут тривали масштабні будівельні роботи. Усе змінилося після смерті гетьмана Кирила Розумовського в січні 1803 р. Оздоблювальні роботи було припинено, а палац залишився без належного догляду. У 1824 році пожежа знищила майже всі інтер’єри споруди.

Питання подальшої долі гетьманського палацу підняв в 1908 р. на XIV Всеросійському Археологічному з’їзді в Чернігові Георгій Лукомський.

У 1909 р. Батурин відвідав правнук Кирила Розумовського Каміл Львович Розумовський, який виділив кошти на реставрацію палацу, де хотів створити Музей народного мистецтва.

З 1911 р. палац перейшов під опіку “Товариства захисту і збереження в Росії пам’ятників мистецтва і старовини”, на замовлення якого архітектор Андрій Білогруд зробив обміри і численні фотографії палацу, а також підготував проект його відбудови. Розпочалися реставраційні роботи, що тривали до 1913 р. - було повністю відновлено покрівлю палацу.

Події Першої світової війни надовго відвернули увагу наукової спільноти й художньої громадськості від цього шедевру.

У серпні 1923 р. споруда постраждала від сильної пожежі. На початку ХХ ст. розібрано флігелі. Під час Другої світової війни значних втрат зазнали фасадні стіни та архітектурно-декоративні елементи пам’ятки.

У другій половині ХХ ст. було здійснено кілька спроб відновлення палацу, які підтримали його стан, але жодна реставрація не була завершена.

У 2002 р. було розроблено комплексну програму збереження пам’яток заповідника “Гетьманська столиця”, реалізація якої розпочалася в 2003 р. Проект відбудови розробили фахівці інституту “УкрНДІпроектреставрація”, роботи виконували спеціалісти корпорації “Укрреставрація”. Замовником реставраційних робіт виступила Чернігівська обласна державна адміністрація.

В 2003-2008 рр. під егідою Президента України Віктора Ющенка та при благодійній участі українських меценатів палац Кирила Розумовського був блискуче відреставрований.

Музейна експозиція в палаці[ред. | ред. код]

Муза Мельпомена
Арабескова зала
Іконостас каплиці Св. Варвари

З 2009 р. тривала копітка робота над створенням в палаці музейної експозиції.22 серпня 2009 р. палац гетьмана Кирила Розумовського було урочисто відкрито Президентом України Віктором Ющенком.

Сьогодні палац гетьмана України Кирила Розумовського - унікальне і цікаве місце, з надзвичайними історіями та легендами, він радує відвідувачів прекрасним архітектурним стилем, вишуканим парковим ландшафтом, цікавою екскурсією.

Загальна площа палацу – 2 483 м².

Експозиційна площа - 1 065,3 м².

На першому поверсі розміщуються виставкові зали, які репрезентують історичне минуле гетьманського Батурина через призму державницької діяльності Кирила Розумовського та історію будівництва та реставрації палацово-паркового ансамблю у Батурині.

Інтер’єри другого поверху, відновлені за аналогами збережених робіт Чарльза Камерона, захоплюють витонченою композицією та гамою кольорів. Екскурсія по палацу ґрунтовно і всебічно розкриває славетну сторінку української історії — добу Гетьманщини та надає відвідувачу повну інформацію про історію пам'ятки.

У залах палацу гетьмана Кирила Розумовського експонується низка оригінальних експонатів: меблі та предмети інтер’єру, картини, ікони ХVІІІ ст. - ХІХ ст.

Серед оригінальних експонатів, що належали гетьману Кирилу Розумовському і його родині у експозиції представлено:

• палаш лейб-компанійський ХVІІІ ст., який належав Кирилу Розумовському. Палаш зберігався в родині Розумовських у Відні. Подарований прямим нащадком гетьмана Грегором Розумовським у день урочистого відкриття палацу 22 серпня 2009 р.

• печатка суконної фабрики Кирила Розумовського. ХVІІІ ст.

• фрагмент надгробного пам’ятника (епітафія) гетьмана Кирила Розумовського. Скульптор Іван Мартос. 1805 р.

Великі панорами палацу[ред. | ред. код]

Велика панорама палацового комплексу гетьмана Розумовського
Велика панорама парку поблизу палацу гетьмана Розумовського

Щорічні події[ред. | ред. код]

• Щорічний Обласний фестиваль-конкурс молодих виконавців імені Андрія Розумовського.

Проходить 22 жовтня з нагоди річниці з дня народження сина гетьмана Андрія Розумовського з метою популяризації культурного надбання родини Розумовських як видатних історичних діячів та меценатів, залучення молоді до скарбниці національної спадщини засобами музичного мистецтва.

• Щорічний науково-просвітницький захід “На гостинах у Гетьмана”.

Проходить 18 березня з нагоди річниці з дня народження Кирила Розумовського.

• Щорічний конкурс Розум-Фест.

Проходить в рамках відзначення річниці з дня народження Кирила Розумовського 18 березня з метою виявлення обдарованих дітей та молоді, залучення їх до словесної творчості та мистецтва, формування творчої культури молодих українців, збереження пам’яті про видатного українського гетьмана Кирила Розумовського.

Палац до відновлення
Baturyn Place.JPG PRoB4.jpg PRoB2.jpg
Відновлення бічного флігеля


Відреставрований палац Розумовського
Палац К.Розумовського у Батурині-2009-2.jpg Палац К.Розумовського у Батурині-2009.jpg

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000.
  • Козьмян Г. К. Чарльз Камерон. — Л.: Лениздат, 1987.
  • Лукомский Г. К. Батуринский дворец, его история разрушение и реставрация. - СПб., 1912.

Джерела та посилання[ред. | ред. код]