Періодизація історії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Періодизація історії — поділ історії людства на періоди.
Періодизація в історії — раціональний спосіб впорядкування масиву емпіричної та теоретичної інформації за часовою протяжністю з метою поглиблення пізнання й розуміння змінних станів об’єктів навколишнього світу. Заснована на властивостях людського інтелекту виокремлювати і поділяти інформацію на кількісно та якісно однорідні групи й систематизувати її за часовими та просторовими критеріями для отримання теоретичних знань. Застосовується в усіх науках як засіб виявлення і фіксації якісних та кількісних змін в об’єкті пізнання[1].

Періоди[ред.ред. код]

Критерії для виділення історичних періодів можуть бути різними — від фізично-календарного характеру (роки, десятиліття, століття, тисячоліття тощо) до рубежів, пов’язаних зі змінами форм господарювання, суспільних устроїв, мислення, ідеологій, способів комунікацій, екологічних трансформацій тощо[1].

Класична[ред.ред. код]

В європейській історичній науці прийнято таку періодизацію історії:

Радянська[ред.ред. код]

В радянській історичній науці була прийнята наступна періодизація (що тісно пов'язана зі способами виробництва та суспільно-економічними формаціями, але їх не треба плутати):

За країною[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Зашкільняк Л. О. Періодизація в історії // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наук. думка, 2011. — Т. 8 : Па — Прик. — С. 152. — ISBN 978-966-00-1142-7.

Джерела та література[ред.ред. код]

  • (укр.) Крижанівський О. П. Історія стародавнього Сходу: Курс лекцій. — Київ.: Либідь, 1996.
  • (укр.) Крижанівський О. П. Історія стародавнього Сходу: Підручник. — Київ.: Либідь, 2000.
  • Рубель В. А. Історія середньовічного Сходу: Курс лекцій: Навч. посібник. — К. : Либідь, 1997. — 462 с. — ISBN 5-325-00775-0.
  • Рубель В. А. Нова історія Азії та Африки: Постсередньовічний Схід (XVIII — друга половина XIX ст.). — К. : Либідь, 2007. — 560 с. — ISBN 966-06-0459-9
Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.