Премія Канеллакіса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Премія Паріса Канеллакіса за теоретичні та практичні досягнення (англ. Paris Kanellakis Theory and Practice Award) — щорічна наукова премія Асоціації обчислювальної техніки (АСМ), що вручається за особливі теоретичні досягнення, які мали значний вплив на практичний розвиток інформаційних технологій [1].

Заснована у 1996 році в пам'ять про Паріса Канеллакіса — грецько-американського вченого в галузі інформатики, загиблого разом з родиною в авіакатастрофі в американському штаті Колумбія в 1995 році[2].

Лауреатам вручається грошова премія у розмірі $10 тис., яка надається щорічно батьками Паріса Канеллакіса та декількома тематичними групами Асоціації обчислювальної техніки SIGACT[en], SIGDA[en], SIGMOD[en] та SIGPLAN[en][3], а також індивідуальні спонсори[1].

Нагороджені[ред. | ред. код]

Рік Лауреат Обгрунтування нагороди
1996 Леонард Макс Адлеман, Вітфілд Діффі, Мартін Геллман, Ральф Чарльз Меркле, Рональд Лінн Рівест та Аді Шамір «За концепцію і першу ефективну реалізацію криптосистем з відкритим ключем».
1997 Авраам Лемпель та Яков Зів «За побудову найбільш ефективних для кінцевих кодуючих систем алгоритмів стиснення без втрат LZ77».
1998 Рендел Брайнт, Едмунд Кларк, Ернест Аллен Емерсон та Кеннет Л. Макміллан «за метод автоматичної формальної верифікації систем, широко використовуваний у виробництві комп'ютерів».
1999 Деніел Слітор та Роберт Андре Тар'ян «за структуру розширюваного дерева — одну з найбільш широко використовуваних структур даних, винайдених в останні 20 років».
2000 Нарендра Кармаркар[ru] «за розробку методу внутрішньої точки для лінійного програмування, який має поліноміальну складність; а також за реалізацію цього методу, яка ніколи його практичну ефективність».
2001 Юджін Маєрс[en] «за внесок у розшифровку геному людини, повного складу генів ДНК».
2002 Петр Франашек «за плідний внесок у теорію і практику кодування 8-бітних послідовностей в 10-бітові».
2003 Ґері Міллер, Міхаель Ошер Рабін, Роберт Соловей та Фолькер Штрассен «за внесок у практичну реалізацію криптографії та демонстрацію можливостей імовірнісних алгоритмів перевірки простоти — Соловея — Штрассена і Міллера — Рабіна».
2004 Йоав Фройнд та Роберт Шапіре «за розробку і впровадження алгоритму машинного навчання AdaBoost, який значно знижує помилку розпізнавання при аналізі даних, фільтрації електронної пошти, оптичному розпізнаванні символів та в інших додатках».
2005 Джерард Хольцманн, Роберт Куршан, Моше Варді та П'єр Вольпе «За внесок в інструментарій формальної верифікації програмного та апаратного забезпечення комп'ютерів».
2006 Роберт Брайтон «за інноваційний внесок у синтез логіки електронних систем, який прискорив проектування в EDA — індустрії».
2007 Бруно Бухбергер «за алгоритм побудови базису Грьобнера, який грає ключову роль в комп'ютерної алгебри та широко використовується в науці і техніці».
2008 Корінна Кортес та Володимир Вапник «за розробку високоефективного алгоритму розпізнавання за допомогою методу опорних векторів, інтегрованого безлічі однотипних методів навчання з учителем для завдання класифікації і регресії, який є найбільш часто використовуваним методом машинного навчання і широко застосовується на практиці».
2009 Міхір Белларе та Філліп Рогауей «за розробку систем доказової безпеки, високоякісної і недорогої криптографії — ключового компонента безпеки Інтернету».
2010 Курт Мельхорн «за фундаментальний внесок у розробку алгоритмів, що склали основу бібліотеки LEDA (Library of Efficient Data types and Algorithms)».
2011 Ханан Самет «за дослідження задач сортування дерева квадрантів та інших багатовимірних просторових структур структур даних».
2012 Андрей Бродер, Мозес Чарікар та Пйотр Індюк «за проривних роботу над локально-чутливим хешем, що справив великий вплив на багато сфер».
2013 Роберт Блюмоф та Чарльз Ерік Лейзерсон «за внесок у паралельні та розподілені обчислення, включаючи алгоритм планування завдань та Cilk».
2014 Джеймс Деммел «за роботу над бібліотеками лінійної алгебри, в тому числі LAPACK».
2015 Майкл Лабі «за вклад у коди корекції помилок».
2016 Амос Фіат та Моні Наор «За новаторський внесок для відстеження широкомовного шифрування та піратства, закладення основ сучасного захисту авторських прав Blu-ray дисків та інших засобів масової інформації».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Paris Kanellakis Theory and Practice Award. ACM. Архів оригіналу за 2013-03-17. Процитовано 2018-04-08. 
  2. ACM Paris Kanellakis Award. Conduit (Brown CS Dept) 5 (1): 4. 1996. 
  3. ACM SIGs: SIG Project Fund (SPF). ACM. Архів оригіналу за 2013-03-17. Процитовано 2018-04-08. 

Посилання[ред. | ред. код]