Пречистенська церква (Гродно)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пречистенська церква

Прачысценская на гравюры Цюндта.jpg


Тип православний храм
Країна

 Білорусь

Розташування Городня (Білорусь)
Архітектурний стиль Гродненська школа зодчества
Засновано 12 століття
Ідентифікатори й посилання

CMNS: Пречистенська церква у Вікісховищі

Пречистенська церква  — давньоруська церква ХІІ століття, залишки якої були знайдені на території колишнього базиліанського монастиря в місті Гродно, нині Гродненської області Республіки Білорусь.

Належить до Гродненської школи зодчества.

Опис[ред. | ред. код]

На території колишнього базиліанського монастиря в 1980 р. були розкопані залишки стародавньої церкви (І. М. Чернявський). Стіни будівлі збереглися на висоту до 1 м; від західної стіни вцілів тільки фундамент.

Церква тринефна, шестистовпна. Підкупольний квадрат утворений не східними, а західними стовпами. Загальна довжина храму 19.1 м, ширина 12.7 м, товщина стін 1.08-1.1 м, азимут 80 °. Центральна апсида має як зовні, так і всередині прямокутну форму. Бічні східні членування також прямокутні. Стовпи квадратні, зі скошеними кутами. На внутрішніх стінах їм відповідають плоскі лопатки. Зовнішні лопатки теж плоскі. У центральній апсиді збереглися цегляні основи престолу і крісла горнього місця.

Будівля складена з цегли в рівношаровій техніці на розчині з цем'янкою. Розмір цегли 28х16 см при товщині 4 см. На торцях цегли трапляються знаки. Знайдені також лекальні цеглини. У зовнішню поверхню стін були вкладені великі камені різного кольору з однією зашліфованою поверхнею. Кілька таких каменів збереглося внизу південної стіни і південної частини апсиди. Багато подібних каменів знайдено в розвалі. Судячи з полив'яних плиток, що мають форму, яка збігається з плитками Нижньої і Каложської церков, вгорі стін крім каменів розташовувалися хрести, викладені з плиток. Крім того, зустрічається значна кількість різних квадратних і фігурних плиток від підлоги. Ділянка підлоги з квадратних плиток виявлена в непотривоженому стані. Підлога була покладена на тонкому шарі вапняного розчину, нижче знаходився прошарок дрібних каменів, а під ним - шар піску.

Фундамент храму складний насухо з дрібних каменів і має глибину близько 50 см. Він лежить на культурному шарі. Над фундаментом - вимостка з двох рядів цегли на розчині. У розвалі знайдені уламки голосників (посудини місцевого виробництва) і шматки свинцю, які оплавилися. Слідів фресок і штукатурки не виявлено.

У XV ст. церква була укріплена брусковою цеглою, і в ній зроблені численні склепи.

За документами XVI ст., церква називалася Пречистенською. На початку XVIII ст. поруч із зруйнованим храмом була побудована нині існуюча церква Різдва Богородиці[1].

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Раппопорт П. А. . Русская архитектура X-XIII вв.: Каталог памятников. — Ленинград : Наука, 1982. — 136 с. — (Археология СССР. Свод археологических источников. Выпуск Е1-47) (біл.)
    • Чернявский И. М. Новы помнік архітзктуры XII ст. у Гродне // Спадчына. Мінск, 1982, с. 40.
    • Сведения И. М. Чернявского, М. А. Ткачева и Г. П. Жаровиной.
    • Материалы к истории древних православных церквей в Гродне // Памятная книжка Гродненской губернии на 1866 год. Гродно, 1866, с. 4—19.