Найпростіші

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Протозоа)
Перейти до: навігація, пошук

Найпростіші (лат. Protozoa, від гр. πρῶτος «перший» і ζῷα, форми мн. від гр. ζῷον «жива істота») — поліфілетична група, царство одноклітинних або колоніальних еукаріотів, які мають гетеротрофний тип живлення. У російськомовній літературі використовується ще термін «гетеротрофні протисти»; їх представниками є форамініфери і інфузорії.

Більшість найпростіших — мікроорганізми, але деякі (наприклад, колоніальні інфузорії зоотамніуми або поодинокі спіростомуми) досягають розмірів в декілька міліметрів і добре видні неозброєним оком. Справжніх багатоклітинних форм серед найпростіших немає (за винятком загадкових Myxozoa, які, ймовірно, є тваринами).

Термін «водорості» використовують для позначення фотосинтезуючих протистів — як мікроорганізмів, так і організмів, що мають макроскопічні розміри. Проте розрізнити найпростіших і водорості частенько нелегко. Наприклад, водорость Dinobryon має хлоропласти і фотосинтезує, а також рухлива і використовує готові органічні речовини. Змішаний (міксотрофний) тип живлення мають також деякі євгленові, які до того ж можуть безповоротно втрачати хлоропласти.

Характеристики[ред.ред. код]

Протозоа, як правило, мають розмір близько 10-50 мікрометрів; такі форми добре видно у світловий мікроскоп. Деякі поодинокі і колоніальні види (великі інфузорії, радіолярії та ін.) можуть також досягати і декількох мм і добре видні неозброєним оком. Найдрібніші протозоа (токсоплазми і піроплазміди) мають розміри 1-2 мкм. Протозоа мешкають у водному середовищі і ґрунті, займають різні трофічні рівні. Як хижаки вони живляться одноклітинними або нитчастими водоростями, мікроскопічними грибами, іншими видами протозоа, а як мікрофаги — бактеріями і детритом. Протозоа контролюють бактерійні популяції і регулюють їх біомасу. Протозоа можуть споживати їжу шляхом ендоцитозу — наприклад, амеби оточують їжу псевдоподіями і заковтують її, тоді як інші протозоа мають клітинний рот (цитостом), через який вони поглинають їжу. Деякі протозоа здатні до осмотрофного живлення. Усі фаготрофні протозоа переварюють їжу в компартментах, що називаються вакуолями.

Як компоненти мікро- і мейофауни, протозоа є важливою їжею для мікроскопічних безхребетних, а також мальків риб. Екологічна роль протозоа полягає в перенесенні бактерійної і водоростевої продукції на наступні трофічні рівні. До протозоа відносяться плазмодії, трипаносоми, лейшманії і інші паразити, які є збудниками важливих захворювань людини і тварин, а також симбіонти багатоклітинних тварин. Джгутиконосці — симбіонти термітів і інфузорії — симбіонт жуйних, який допомогає своїм хазяїнам переварювати целюлозу, грають виключно важливу роль в кругообігу органіки.

Протозоа розмножуються діленням на дві частини або множинним діленням. Деякі протозоа розмножуються статевим шляхом, деякі безстатевим, більшість груп — і тим, і іншим. Деякі особини протозоа (наприклад, інфузорій, у яких одна особина утворює чоловічі і жіночі пронуклеуси, — аналог чоловічих і жіночих гамет) можна порівняти з гермафродитами. У інших видів (наприклад, малярійного плазмодія) чоловічі гамети (мікрогамети) утворюються з одних клітин, а жіночі (макрогамети) — з інших.

Іншою назвою таксона протозоа є Acrita (R. Owen, 1861).

Класифікація[ред.ред. код]

Раніше протозоа часто розглядали як підцарство царства тварин. Тому ними займалася окрема наука — протозоологія, яка вважалася розділом зоології (науки про тварин). Зараз протозоа зазвичай відносять до царства протистів разом з водоростями і рядом грибоподібних груп (ооміцетами, лабіринтуломікотовими, міксоміцетами та ін.).

Протозоа — це поліфілетична група. Хоча раніше їм часто надавали ранг підцарства або типу, в XXI ст. систематики відносять протозоа (війкових, джгутикових, саркодових і Apicomplexa) до твариноподібних протистів, не надаючи цій групі таксономічного значення і рангу.

Підгрупи[ред.ред. код]

Протозоа зазвичай класифікували за способом пересування, хоча ця характеристика не є відображенням реальної спорідненості:

  • Джгутикові (наприклад, Giardia lamblia)
  • Корененіжка (наприклад, Entamoeba histolytica)
  • Споровики (наприклад, Plasmodium) (колись до складу споровиків (Apicomplexa) включали також неспоріднених їм Myxozoa і Microsporidia)
  • Інфузорії (наприклад, Balantidium coli)

Посилання[ред.ред. код]