Підвечірок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Підвечірок на столі

Підвечі́рок[1][2] або полу́денок[3] — споживання їжі між обідом і вечерею, також назва їжі, яка приготована між обідом і вечерею. Синоніми — полу́день[4], полу́днання[5].

В українських дитсадках зазвичай підвечірок проводиться о 16:00, або після тихого часу[джерело?].

Історія[ред. | ред. код]

Режим харчування українців залежав від різних факторів — від сезону року, режиму робочого дня, запасів харчових продуктів, релігійних вірувань та ін. Традиційно у селян було прийнято харчуватися тричі на добу: снідати, обідати і вечеряти. У гарячу для них пору літніх польових робіт, коли світловий день був довгим і виснажливим, селяни приймали їжу ще додатково — «полуднали» або «передвечеряли». Загалом розподіл їжі впродовж дня в Україні майже скрізь був однаковим і залежав передовсім від режиму роботи, а також від заможності сім'ї. Так, при триразовому харчуванні сніданок з'їдали вже о 6—7-й год. до початку робочого дня, обідали — об 11—13-й год., а вечеряли — аж о 20—21-й год. При чотириразовому харчуванні, як уже згадувалося, використовували також полудень або підвечірок (о 16—17-й год.). Взимку, зокрема у Великий піст, бідні селяни часто обмежувалися лише двома прийомами їжі — обідом і вечерею або сніданком і вечерею[6]. Полуденок селянина в полі часто складався з хліба з часником і цибулею[7].

Меню та склад[ред. | ред. код]

Підвечірок зазвичай складається з фруктів, каші, сиру, млинців, печива, тістечок, молока або чаю. Він не повинен бути важким і занадто ситним. Полуденок у дітей покликаний запобігти тому, щоб їх тягнуло на безсистемні перекуси у другій половині дня. Для дитячого підвечірка підходять також фрукти, компот, булочки, какао[8].

Інше[ред. | ред. код]

У багатьох країнах між обідом і вечерею прийнято влаштовувати чаювання або пиття кави, які можуть бути аналогом передвечірка.

Невелике вживання їжі може влаштовуватися не тільки після обіду, але й за кілька годин до нього. Воно відоме як «передобідок»[9].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Підвечірок // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. підвечірок - это... Что такое підвечірок?. Словари и энциклопедии на Академике. Процитовано 2016-04-01. 
  3. Полуденок // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  4. Полудень // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  5. Полуднання // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  6. Режим та етикет харчування, основні харчові заборони. www.ebk.net.ua. Процитовано 2016-04-01. 
  7. Про Україну. Скарбниця українського народу
  8. Розклад дієт що їсти і в який час? Підліток Необхідність правильного харчування!
  9. Передобідок // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.